Poznáte to. Firemný Facebook už týždeň bez aktualizácie. Tak šup, šup, niečo tam hodíte. Čo tak magický obrázok prírody v tomto ročnom období? Alebo radšej mačku? Nie, najlepšie súťaž o šálku s logom!
Nezriedka sú statusy na sociálnej sieti nudné, otravné a ľuďom je z nich občas na vracanie. Prečo je to tak?
Dôvody, prečo sú niektoré osobné statusy na Facebooku také príšerné, zanalyzoval a veľmi presne pomenoval Tim Urban z webu WaitButWhy.com:
„Status na Facebooku je otravný, ak primárne slúži svojmu autorovi a neprináša nič pozitívne čitateľovi.“ Tim identifikuje päť motivácií, ktoré vedú k otravným osobným statusom:
- Budovanie imidžu.
- Narcizmus.
- Túžba po pozornosti.
- Snaha vyvolať závisť.
- Osamelosť.
Ak ste jeho článok nečítali, určite tak urobte – urobí z vás na Facebooku lepšieho človeka.
Aj firemné statusy dokážu otravovať! (tweetnuť) Ak trávite viac času na Facebooku, nedá vám si nevšimnúť:
1. Statusy na vyplnenie publikačného kalendára
„❄❄❄ Prvý zimný deň! Už sa aj vy tešíte na víkendík? ❄❄❄“
Predstavte si, že väčšina vašich zákazníkov má kalendár, televízor, počítač, ba aj smartfón. Vedia, aký je dátum, kedy začína jar a to, že po piatku nasleduje sobota a nedeľa a tie dva dni spolu tvoria V – Í – K – E – N -D.
Sú značky, ktoré ich fanúšikovia natoľko milujú (alebo sú ich fanúšikovia natoľko postarší), že komunikácia v štýle „krásne kvapôčky rosy na stromčeku“ v srdiečkovom výreze vedie k stovkám lajkov, nadšených komentárov a zdieľaní. Vo Facebook Audience Insights si pozrite, koľko rokov majú vaši fanúšikovia. Vek odchodu do dôchodku je pre mužov aj ženy 62 rokov. Väčšinu mladších ľudí fotka veveričky nechá chladnými. Prispôsobte tomu svoju komunikáciu.
Ak nemáte čo zdieľať, vymyslite (dajte si vymyslieť) niečo vtipné, zaujímavé a originálne.
2. Statusy adorujúce vedenie firmy
„Náš PR manažér v správach!“
„Náš pán riaditeľ získal certifikát…“
„Naša šikovná hovorkyňa v teleráne o rizikách“
„Marketingová manažérka vystúpila na medzinárodnej konferencii“
Každá firma má riaditeľa (resp. chvalabohu, ale niekedy to je aj žiaľbohu, niektoré firmy majú riaditeľku). Riaditeľ/ka je vo firme veľký pán/veľká pani. Niekedy je riaditeľ/ka super, často je to však osoba ješitná, bez kritického uvažovania, alebo tak sa aspoň svojim podriadeným javí.
V každom prípade, pokiaľ sa váš riaditeľ nevolá Michal a firma Websupport, Zaraguza alebo Martinus, tak to, kam chodí riaditeľ behať, ako prepečený steak má rád, čo si oblieka, kde vystupuje, nezaujíma na internete nikoho, okrem jeho priamych spolupracovníkov (a mamy, samozrejme).
V televízii denne vystupujú desiatky ľudí popri stovkách tých, ktorí tam pracujú. Ak vystúpenie vášho pána riaditeľa v relácii Na telo o IT trendoch s ľuďmi, ktorí si zaplatili 330 eur, na TA3 (názov ani suma nemusia byť úplne presné, ale ak si občas cez deň na TA3 omylom prepnete, viete si predstaviť ten žáner) nemá parametre vystúpenia pani Heleny Červenákovej v Krimi novinách JOJ (hint: Tukábel), tak to vystúpenie nikoho nezaujíma.
To platí dvojnásobne o rozhovore s vašou hovorkyňou, ktorá síce predtým robila v hlavných správach vedľajšej televízie, ale ani s profesionálnym mejkapom neprekoná v charizme a tobôž nie v pútavosti Ski panorámu v zime doobeda na STV2.
Tendencia pochváliť sa publicitou je vysoko pochopiteľná (nehovoriac o tom, že pomáha naplniť publikačný plán), ale odolajte a zvážte, či samotný obsah je pre niekoho zaujímavý. Ak obsah nie je zdielateľný (teda neviete nalinkovať na rozhovor, iba napísať, že prebehol), nezdieľajte (no dobre, článok o Projekt N v New York Times by stál za informáciu, dokonca aj keby sa nedal zdieľať).
Ak sa silou-mocou túžite pochváliť, pokúste sa informáciu zdieľať vo chvíli, keď s ňou fanúšikovia ešte vedia nejako zmysluplne naložiť („Pán riaditeľ bude dnes o 19:32 na TA3 hovoriť o najnovších objavoch v liečení erektilnej dysfunkcie“).
3. Chválenkárske statusy
Hádam najčastejší žáner, chválenkárske statusy od „ako nám je fasa“ cez informácie o maséroch na návšteve vo firme, koláčikoch od kolegýň z fakturačného, nový nábytok v zasadačke. Alebo bean bag od Googlu.
Takže klienti vám poslali debničku alkoholu? Cmuki, cmuki, ľubkáme vás! Ste najlepší! A prečo presne sa to musia dozvedieť všetci vaši 279 fanúšikovia?
Google nedávno rozdal partnerským agentúram bean bagy. Čo urobili agentúry skoro do nohy? Odfotili bean bagy a vyvesili na Facebooky (náš ilustračný obrázok je z galérie na Google Plus stránke Google Partners SK/CZ). Sme proste králi sedenia na modrých beanbagoch. 😉
Keď sa na takéto statusy pozriete striktne utilitárnou optikou (čo komunikujú cieľovke), zistíte, že v lepšom prípade nič a v horšom nič dobré. Vaši klienti nepochybujú, že jete raňajky. A vo firme s dobrou atmosférou sa kolegovia bežne delia o horalky. Nerobí vás to mimoriadne cool.
Ani darčeky od klientov vám nepomôžu s predajom. Klientom môžete poďakovať priamo (alebo im sami vymyslieť pekný darček) a celá výmena darov môže úspešne prebehnúť mimo verejných častí sociálnych sietí.
4. Súťaže o omrvinky z vášho stola
Súťaže o hodnotné ceny sú stálicou facebookovej komunikácie. Facebook ich svojho času rôzne zakazoval a obmedzoval, nútil nás využívať externé aplikácie, ale nakoniec to vzdal a súťažiť sa môže takmer voľne (pokiaľ vstupom do súťaže nie je facebookovský lajk stránky alebo zdieľanie, lebo to sú veci, ktoré pripravujú Facebook o príjmy – pamätajte si, že lajky sa získavajú platenou reklamou).
Súťaž bude fungovať a stojí za obsadenie priestoru na obrazovke, ak je o čo hrať. Súťažíte o firemné zápisníky? Súťažíte o možnosť zúčastniť sa na nezaujímavom podujatí, kde sa pri dverách ani nebudú kontrolovať mená, lebo všetci budú radi, že niekto okrem pána riaditeľa a jeho najbližšej rodiny sa obťažoval dôjsť? Nerobte to!
5. Bezdôvodne tajuplné statusy
„Dnes všetky ruky hore, vyhrali sme!“
„Makáme ako fretky, ale bude to stáť za to!“
No super. A čo presne ste vyhrali? Aký je výsledok? Aha, vy nemôžete povedať. Iba cítite potrebu sa pochváliť, ideálne preto, aby ľudia závideli a pýtali sa, čo sa teda presne deje.
Tak takéto statusy nie sú vašim fanúšikom vôbec k ničomu. Buď chcete povedať niečo konkrétne (najlepšie také, čo je relevantné, zaujímavé a/alebo zábavné pre vašich fanúšikov), alebo to nepovedzte. Nie ste takí zaujímaví.
Túžite, aby ľudia žobronili o detaily? To si skúste prebrať so svojou psychoterapeutkou (túto našu klientku odporúčame my, iba vďaka barteru s ňou pre vás dokážeme produkovať takéto odťažité blogposty).
6. Statusy opisujúce podrobnosti toho, čo sa u vás vo firme deje
„Tender dokončený. Hurá!“
„Už nás je o jedného viac, blahoželáme našej Renátke!“
„V budove celý deň vŕtajú, ťažko sa nám pracuje.“
Absolútna väčšina vášho vnútrofiremného diania nikoho nezaujíma, dokonca ani vašich životných partnerov. Aj oni zväčša niekde pracujú a majú vlastnú kuchynku a vlastné klebety.
Dopísali ste niečo? Odoslali? Kolegynka porodila? Blahoželáme! Zablahoželajte si navzájom, choďte sa opiť, kúpte Renátke tú najväčšiu kyticu (cmuki, cmuki).
Ale klientov ani potenciálnych klientov toto veľmi nezaujíma. Ak Renátku poznajú osobne, Renátka im pošle SMS-ku. Ak sú v sivej zóne (Renátku poznajú, zaujímajú sa o ňu, ale SMS-ku nedostanú), povedzte im to pri najbližšom stretnutí. Ale nie na Facebooku.
Nedávno sme na Facebook v piatok večer v predvíkendovom rauši napísali, že veľmi potrebujeme človeka do PPC tímu. Čo si z toho odniesli naši potenciálni klienti? Hneď nasledujúci utorok mi pani, ktorej sme pripravovali ponuku, povedala, že videla na Facebooku, že nestíhame a nemáme kapacitu a že teda ponuku robiť nemusíme.
Aké je ponaučenie? Každý status o tom, čo sa konkrétne u vás vo firme deje, sa dá vyložiť úplne inak, než je myslený (tweetnuť). Vy ho zdieľate, aby ste naplnili kvótu alebo sa nenápadne pochválili, a tí nevďační fanúšikovia si z toho odnesú pocit, že nestíhate, lebo Renátka je na materskej, alebo sa im dostatočne nevenujete, lebo si riešite nejaké tendre.
Je to pre vás užitočné? Však nie…
7. Motivačné citáty, všakovaké múdrosti, rady zo starých kníh
Čo povedal o biznise Peter Drucker? A o živote Buddha? Dalajláma? Tomáš Baťa?
Aké milé, že vy to viete a že sa o to dokonca podelíte so svojimi fanúšikmi. To je také… otravné?
Áno, otravné. Ako píše Tim Urban, inšpirovať môžete tým, čo urobíte. Ste firma a chcete inšpirovať? Urobte niečo užitočné a nezištné, z čoho na široko-ďaleko nekričí, že opraty drží v rukách starnúca, ale stále cool dáma na úrovni z CSR oddelenia, ktorá sa so starostom dohodla, že vás firma na pol dňa uvoľní z práce, aby ste pod dozorom fotografov zošmirgľovali a natreli lavičku.
Zdieľanie múdrosti má ukázať, že ste cool, rozhľadení, osvietení a, samozrejme, popredu pred čitateľom. Ak ste si nedali tú námahu pátrať po reklamnej agentúre Tomáša Baťu, dohľadať množstvo prvorepublikových kníh a vypichnúť z nich niečo zaujímavé a relevantné pre dnešný kontext a priniesť to ľuďom, ktorí boli v knižnici naposledy na školskej exkurzii, neprinášate nič užitočné.
8. Verejná komunikácia o veciach, ktoré by mali byť súkromné
„Ďakujeme našim 200 klientom za všetko, čo sme sa pri nich naučili.“
„Nevieme sa dočkať ďalšej návštevy priateľov z XY, vždy so sebou prinesú dobrú náladu.“
Ak chcete niekomu naozaj poďakovať, nebolo by logické napísať mu e-mail, zavolať alebo napísať do chatu? Určite by si to prečítal alebo vypočul a ocenil. Ale prečo máme byť o vašej vďačnosti informovaní všetci my, ktorí nie sme vašimi klientmi (a poväčšine nikdy nebudeme)? Prečo nás to má, preboha, zaujímať? Lebo máte veľa klientov a ste tak super, že im ďakujete? Lebo máte takých super klientov, že vy sami musíte byť mrte úber top super?
9. Ďakovačky za počty lajkov
Tento zlatý klinec facebookovej otravnosti si mnohí nedokážu ušetriť dokonca ani pri značkách so serióznym social media tímom. Počet fanúšikov sa nezadržateľne blíži k číslu s aspoň dvoma nulami na konci? To si predsa vyžaduje nielen status s ďakovačkou, ale, povedzme, aj nový cover.
A teraz si predstavte toho fanúšika, povedzme vaše číslo 4 729. Čo on má z toho, že vy máte 5 000 fanúšikov? V čom je jeden počet pre neho dôležitejší, ako akýkoľvek iný? Za čo konkrétne mu ďakujete?
Vždy má zmysel ďakovať za individuálny lajk, ale celé šaškáriny okolo počtu fanúšikov málokedy pridávajú komunikačnú hodnotu. Ak sa chcete pochváliť počtom fanúšikov, pamätajte, že dobré sa chváli samo. Návštevníkovi okrem počtu lajkov veľa ukáže reálna aktivita na stránke.
Na záver
My máme naše publikum nadefinované ako klienti a potenciálni klienti (1), online marketingová komunita (2) a potenciálni zamestnanci (3).
Skupina (1) je pre nás v komunikácii prioritou, a teda všetko, čo zdieľame, sa snažíme urobiť zaujímavé a relevantné pre nich. Preto ste sa na našom Facebooku nedozvedeli, aký sme si minulý týždeň urobili famózny raňajkový potluck (vedeli by ste to, keby ste sledovali stážistický Twitter, lebo ten je zacielený práve na skupinu 3, ktorú atmosféra vo firme môže zaujímať).
Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa! A my to u nás vieme. Poznáte #potluck? pic.twitter.com/ZfMARuwkfK
— Pizza SEO stážisti (@pizzaseoSTAZ) December 8, 2014
Všetko, čo zdieľame, by malo sledovať cieľ odkomunikovať niektorý zo strategicky zvolených odkazov (hádam okrem niektorých piatkových statusov, ktoré nám v delíriu ujdú).
Firemná komunikácia na Facebooku si vyžaduje dve veci: cit a stratégiu (tweetnuť).
Ak ste čítali pozorne, mali ste príležitosť si cit vycibriť. My vám k tomu radi vyrobíme stratégiu – pomôžeme identifikovať a opísať cieľové skupiny, pomenovať komunikačné ciele, zvoliť vhodné nástroje, nastaviť merateľné ukazovatele a celé to elegantne prepojiť s ďalšími oblasťami online marketingových aktivít.
Vy ste bag od Googlu nedostali, však?
Kusok zaujimave, ale velmi zle napisane… Trošku skromnosti by nezaškodilo ani autorovi. Ale chapem, tvarit sa mudrejšie ako som je asi trendy, citanie tohto textu je zabity čas… Dozvedel som sa len, ze vie všetkych douražať. Viac by ma zaujimalo čo robiť a nie ako su všetci okrem autora dementi… Caute, uz nepridem.
A este aj komentare na schvalenie? Aby nekazili image? Ach jaj, robi sa to naopak… Vulgarne sa zmažuuu makači
Stano, komentáre sú na schválenie iba pre nových/anonymných komentujúcich.
Nemáme kapacitu monitorovať komentáre v reálnom čase a mávame aj blogposty, kde prichádza veľa vulgárnych alebo agresívnych anonymných komentárov (viď napr. //pizzaseo.com/sk/blog/poucte-sa-z-facebook-fiaska-upc/)
Nikdy sme z blogu žiaden komentár okrem zjavne nezmyselných alebo vulgárnych neodstránili.
Nie každému ten štýl zjavne sadne, skús aj iných autorov na Pizza SEO blogu, napr. senior konzultantov Jana Laurenčíka alebo Dana Duriša.
Poviem len jedno. AMEN!Kiež by si toto precitali vsetci online marketeri, hned by boli socialne siete prijemnejsie miesto. Jednu vec vsak nechapem ako mozu mat napr slovenske bank 100 tisic fanusikov? Kto preboha moze mat rad svoju banku? Absolutne nikto..banka je predsa po atomovej bombe druhy najhorsi objav ludstva 🙂 Ale mozno som len prilis racionalne zmyslajuci clovek a mozno sa mylim. Vsetci co miluju svoju banku ruky hore. 🙂
Zaujimave na tomto clanku bolo… čítať komentáre. A odpovede 🙂
Super napisane. Marketeri a ludia zodpovedni za obsah su cim dalej viac detinski. Neviem preco to tak je, mozno sa to tyka celej generacie. Je to na zaplakanie, preto sa mi spaetna vaezba vo vasom clanku paci. Nesetrite ich.
1. ak sa k tomu urobí vtipný/zaujímavý obrázok, neviem prečo by to mal byť problém
3. – 6. a ja stále dookola počúvam – buďte osobní, ukážte čo sa vo vašej firme deje… asi sú zahraničný odborníci nímandi
7. ja komunikujem hlavne so ženami, a tie proste motivácie a citáty milujú
9. poďakovať je slušné
Vlado, vďaka za komentár. Článok bol písaný trochu s „nadsázkou“, ako karikatúra firemných facebookov, nemá byť braný úplne od slova do slova.
Väčšina vecí, ktoré spomínaš, sa samozrejme dá s mierou pri komunikácii na Facebooku používať. S tým poďakovaním to je ošemetnejšie, lebo cieľom statusu o počte fanúšikov je väčšinou chváliť sa a nie ďakovať.