QR kódy na začiatku zažili svoj rozmach a mnohí ich považovali za niečo krátkodobé. Áno, od roku 2011 záujem o ne klesol, ale po počiatočnom poklese sa ustálil a ich vyhľadávanosť, ako aj vyhľadávanosť spôsobu ich načítania (skenerov) svedčí o ich stálom využívaní. Ja sa dnes zamyslím nad ich využitím na reklamných predmetoch a zameriam sa najmä na ich trvácnosť či trvanlivosť.
Mnohé reklamy, médiá či interaktívne aplikácie začali používať QR kódy ako spôsob, ako človeka dostať z offline prostredia na web. QR kódy si nájdu svoje uplatnenie aj na vizitkách, kde ich načítanie automaticky pridá kontakt do mobilu, či ako symbol rýchleho pripojenia k WiFi sieti, kde netreba prácne prepisovať heslo.
QR kódy dnes nájdete na taškách, šatách či obaloch potravín. Skúsili ste už takýto kód niekedy naskenovať? Ak áno, ste pravdepodobne v menšine. Väčšiemu rozšíreniu QR kódov bráni neexistencia predinštalovaných skenerov kódov v mobilných telefónoch na Androide a iOS. Ak by boli tieto skenery automatickou súčasťou systému, prispelo by to k vyššej použiteľnosti a rozšíreniu QR kódov.

No vráťme sa k ich „exspirácii“. Nedávno som takýto reklamný kód naskenoval, lebo URL bola dlhá a nechcelo sa mi ju prepisovať. Čakal som, že sa mi otvorí prehliadač s webom danej spoločnosti. Prehliadač sa síce otvoril, ale na moje prekvapenie sa ukázala neobľúbená 404 Not found stránka s informáciou, že obsah neexistuje. Spoločnosť tak v horšom prípade prišla o zákazníka, v tom lepšom o možnosť rozšírenia informácií o svojich produktoch. A v najhoršom? Do podobnej situácie sa mohli dostať aj desiatky iných ľudí, ktorí to podobne ako ja radšej vzdali.
Ako predchádzať nefunkčným QR kódom?
Každý QR kód v sebe nesie istú informáciu. Ak sú to pevne zafixované kontaktné údaje či text, tak QR kód je de facto použiteľný ad infinitum (ak údaje platia a text sa nezmenil). V prípade URL je komplikáciou ich zmena. QR kód síce stále odkazuje na danú URL, ale vy ste už danú URL zmenili, zmazali či kompletne nahradili CMS systém a URL prestala fungovať.
Aké je teda riešenie? Postupujte rovnako ako pri štandardnom presmerovaní starých URL po ich zmene. Ak ste kedysi zakódovali konkrétnu URL do QR kódu a tá je dnes na reklamných predmetoch, potrebujete ju pri zmene na webe presmerovať cez kód 301 trvalého presmerovania.
Týmto spôsobom zabezpečíte, že návštevník prichádzajúci cez QR kód sa k vám vždy dostane bez ohľadu na to, či máte nový web, alebo daný produkt už nepredávate. Stále môžete využiť možnosť smerovať návštevníka na hlavnú stránku, kde sa už bude vedieť zorientovať.
A čo ak zmením doménu?
Postupujte rovnakým spôsobom – presmerujte celú doménu a jej URL na doménu novú.
Tip na záver? Zistite, či vaše QR kódy niekto vôbec využíva!
Je už štandardnom, že dnes odkazy môžete označovať takzvanými UTM parametrami, kde uvediete zdroj, médium a prípadne kampaň. To všetko preto, aby ste si neskôr mohli napr. v Google Analytics overiť, akú návštevnosť ste cez daný odkaz získali.
Rovnako postupujte pri URL, ktoré vkladáte do QR kódov:
- utm_medium môžete použiť napr: “qrcode”
- utm_source nazvite podľa typu produktu napr. “pero” či “taska”
- doplnkovo môžete využiť na odlíšenie aj utm_campaign, napr. “leto2016” na produkty vyrobené v tom čase.