Jedným z najužitočnejších nástrojov od Google, aj keď paradoxne jedným z najprehliadanejších, je Google Webmaster Tools. Či ste majiteľ webu alebo web developerská firma, mali by ste ho používať a prihlásiť sa doň aspoň raz mesačne.
Google vo väčšine prípadov majiteľov webov pred penalizáciou či prepadom pozícií vopred varuje. Robí to práve prostredníctvom nástroja Google Webmaster Tools. Spýtajte sa vášho web developera alebo SEO agentúry, či Webmaster Tools pre váš web používa, ako často reporty od Google sleduje, ako na výstrahy reaguje. Ak správca webu pri odpovedi zaváha, zbystrite pozornosť. My v Pizza SEO žiadame prístup do Webmaster Tools od každého nového klienta (dokonca aj takých, čo si objednajú iné ako SEO služby). Ak konto zriadené nemá, hneď ho zakladáme.
Obrázok: Google vás vo Webmaster Tools informuje o závažných problémoch a poradí
Vo zvyšku článku rozoberiem najužitočnejšie reporty, ktoré Google vo Webmaster Tools poskytuje.
Vyhľadávacie dopyty
Návštevnosť z vyhľadávania → Vyhľadávacie dopyty
Keď Google prestal ukazovať v Google Analytics väčšinu kľúčových slov, cez ktoré po vyhľadávaní ľudia prišli na web, report Vyhľadávacie dopyty vo Webmaster Tools výrazne nabral na dôležitosti. Okrem kľúčových slov, pri hľadaní ktorých sa váš web zobrazuje v Google, poskytuje Webmaster Tools aj údaje ako počet zobrazení (tento údaj ste v Analytics nenašli ani pred „zmenou“), počet kliknutí na odkaz na váš web, mieru prekliknutia a priemernú pozíciu vášho výsledku vo výsledkoch vyhľadávania. Priemerná pozícia je v tomto reporte veľmi dôležitá, nakoľko nie je poznačená personalizáciou výsledkov (Google vo výsledkoch vyhľadávania výsledky značne personalizuje – na základe lokality, histórie vyhľadávania a správania, prepojení v Google+ a pod.).
Podľa vyhľadávacích dopytov odporúčame optimalizovať výsledky v Google s cieľom zvýšiť pozíciu vášho webu či relevancie k vyhľadávanému kľúčovému slovu. Webmaster Tools ponúka podobný report nielen pre kľúčové slová, ale aj pre cieľové stránky (Návštevnosť z vyhľadávania → Vyhľadávacie dopyty → záložka Najvýznamnejšie stránky).
Obrázok: Vyhľadávacie dopyty, pri hľadaní ktorých sa web zobrazuje v Google
Stav indexu
Index Google → Stav indexu
Stav indexu zobrazuje celkový počet indexovaných stránok z vášho webu, čiže stránok, ktoré Google na vašom webe pozná (indexuje). Ak je tento počet podobný celkovému počtu verejne dostupných podstránok z vášho webu, všetko je v poriadku. Ak je počet nižší, prípadne klesá, niečo nie je v poriadku a nevyužívate potenciál návštevnosti z vyhľadávania naplno. Ak publikujete na webe nový obsah, počet indexovaných stránok by mal primerane rásť.
Obrázok: Počet stránok z webu, ktoré sú indexované v Google a vývoj počtu v čase
Počet zaindexovaných stránok môžete zvýšiť odstránením rôznych prekážok, ktoré bránia Google v indexácii prípadne nahraním XML sitemap do Webmaster Tools. Toto môžete urobiť v časti Indexové prehľadávanie → Počet súborov Sitemap. Uistite sa, že XML sitemap(y), ktorú(é) budete pridávať, obsahujú všetky podstránky vášho webu. Podstránky webu, ktoré vedomky alebo nevedomky skrývate pred robotmi Google (pomocou súboru robots.txt), nájdete v časti Indexové prehľadávanie → Blokované adresy URL. Mali by tam byť uvedené zložky, súbory alebo podstránky, ktoré nechcete v Google indexovať. Štandardný obsah súbora robots.txt je:
User-agent: *
Disallow:
Tieto direktívy nezakazujú indexáciu žiadneho obsahu z webu.
Chyby na stránkach
Indexové prehľadávanie → Chyby indexového prehľadávania
Tento report je jedným z najvážnejších varovaní, ktoré Google vo Webmaster Tools poskytuje. Poskytuje zoznam stránok, ktoré „hádžu“ chybu 404, teda sú nenájdené, nefunkčné. Nefunkčné stránky často vznikajú pri odstránení produktov z eshopu alebo nepresmerovaní pôvodných URL prípadne pri redizajne webu, ak sa zmení aj štruktúra URL adries. Nefunkčné URL adresy nehodno podceňovať. Pre Google sú indikátorom slabého udržiavania webu a de facto častým dôvodom penalizácie webu. Zároveň odradia návštevníkov v pokračovaní prehliadania vášho webu. Google v tomto reporte takisto poskytuje zoznam nefunkčných URL špecificky pre smartfóny.
Okrem zoznamu nefunkčných stránok Google zaznamenáva aj celkovú funkčnosť servera a DNS. Často sa môže stať, že výpadky servera ako majiteľ webu ani nezaregistrujete. Môžu sa diať iba občas, trvať krátko. Webmaster Tools vám pomôže odhaliť aj nepravidelné výpadky servera či DNS. Vedzte, že ak tieto výpadky Google zaznamená, môžu takisto znížiť vaše hodnotenie v očiach Google.
Odporúčame sa varovaniami Google v časti Chyby na stránkach zaoberať veľmi intenzívne. Nefunkčné URL adresy správne presmerovať a nechať znova otestovať (tlačítko „Označiť ako opravené“), výpadky servera alebo DNS riešiť s poskytovateľom hostingu.
Obrázok: Počet chýb na webe a vývoj počtu v čase
Vírusy a problémy zabezpečenia
Problémy zabezpečenia
„Chytiť“ vírus na na web nie je ťažšie ako dostať bežnú chrípku. Najbežnejšie cesty vírov alebo trójskych koňov na web sú slabo zabezpečené heslá na FTP (príliš deravý je napríklad FTP klient Total Commander) alebo neaktualizované CMS systémy a pluginy v nich (paradoxne najčastejšou hrozbou sú najrozšírenejšie CMSká, ako WordPress, Joomla, Typo3 a Drupal). Chrípku väčšinou pocítite pár dní po nakazení, na vírus na webe vás často môže upozorniť až po pár týždňoch niekoľko vecí – poskytovateľ hostingu, prepad návštevnosti alebo Google veľmi nepríjemnou hláškou vo výsledkoch vyhľadávania (v tomto prípade neupozorní len vás, ale každého, kto chce na váš web ísť).
Obrázok: Takto Google indikuje vírus alebo škodlivý softvér na webe priamo vo výsledkoch vyhľadávania
Obrázok: Ak si náhodou návštevník nevšimne varovanie o víre či škodlivom softvéri na webe, Google ho varuje ešte raz
Google Webmaster Tools vás na vírus na webe alebo problém zabezpečenia upozorní hneď, ako Google tieto chyby spozoruje. Po odstránení víru či chyby môžete pomocou Webmaster Tools požiadať Google o skontrolovanie a odstránenie tejto nepríjemnej hlášky.
Vylepšenia kódu
Vzhľad vyhľadávania → Vylepšenia kódu HTML
Webmaster Tools odporučí takisto zmeny v dôležitých HTML elementoch. Report vylepšenia kódu HTML vás upozorní na duplicitné, dlhé alebo krátke META Descriptions stránok vášho webu, chýbajúce, duplicitné, príliš dlhé alebo krátke či neinformatívne titulky stránok (TITLE element).
Obrázok: Google odporúča aj zmeny v HTML
Odporúčame uvedené odporúčania postupne aplikovať. Zlepšíte tak najmä vzhľad výsledkov z vášho webu vo vyhľadávaní a určite aj pozície webu. Chyby v tomto reporte môžu indikovať aj ďalšie viac či menej súvisiace problémy na webe. Najvypuklejším je duplicitný obsah (veď čo iné môže spôsobovať duplicitné titulky), ktorý môže negatívne ovplyvniť pozície vášho webu v Google.
Spätné odkazy
Návštevnosť z vyhľadávania → Odkazy na vaše stránky
Nástrojov, ktoré vám ukážu, aké spätné odkazy vedú na váš web, je neúrekom. Najspoľahlivejším, keď vás zaujímajú vlastné spätné odkazy a nie odkazy konkurencie, je Google Webmaster Tools. Umožní vám prevziať zoznam spätných odkazov do CSV či Google Drive. Okrem toho vám umožní „vzdať“ sa spätných odkazov, ktoré podľa vás alebo vašej SEO agentúry môžu vášmu webu uškodiť. „Nepriznať sa“ k vybraným spätným odkazom sa dá cez funkciu Dištancovanie sa od odkazov. O tejto funkcii sme už na blogu písali a realizovali sme experiment.
Ďalšie reporty
Okrem vyššie spomenutých Webmaster Tools obsahuje aj ďalšie funkcie a reporty. Za zmienku stoja:
- PageSpeed Insights (nástroj merajúci rýchlosť načítania stránok na vašom webe na smartfóne a PC, navrhne zmeny, ktoré pomôžu web zrýchliť; čas načítania webu je jedným z faktorov ovplyvňujúci pozície v Google)
- Nástroj na testovanie štruktúrovaných údajov (mikroformátov)
- Odkazy na stránky (administrácia sitelinks – odkazov, ktoré sa zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania popri bežnom výsledku)
Notifikácie
Google vám najdôležitejšie výstrahy pošle na e-mail. Ostatné uvidíte hneď po prihlásení do Google Webmaster Tools.
Ako začať?
Začať používať Google Webmaster Tools je veľmi jednoduché. Prihláste sa na https://www.google.com/webmasters/ pomocou vášho Google konta, ideálne toho, cez ktoré pristupujete aj do Google Analytics. Verifikovať váš web pre Google Webmaster Tools môžete:
- umiestnením jedného riadka do hlavičky vášho webu
- cez Google Analytics (ak používate na webe asynchrónny kód Analytics a tento kód je v HEAD časti webu)
- cez Google Tag Manager
- cez poskytovateľa domény (na Slovensku nefunguje)
Záleží vám na kvalitnej návštevnosti, ale Google Webmaster Tools sa venovať nestíhate? Možno prišiel čas delegovať to na Pizza SEO či iných profesionálov.
Zdravim, redizajnovali sme e-shop a presli aj na iny system. Zmenili sa nam aj url produktov a preto nam teraz vo webmasters tools vypisuje okolo 9000 nenajdenych (404) url. Ako najlepsie postupovat pri takomto cisle ? Rucne je to dost nerealne presmerovat po jednom na nove url produktov a vsetky url presmerovat na home sa mi tiez nezda spravne. Dakujem
Vase clanky su dobre i ked vacsinu informacii si len tak znovu pripominam, kazdopadne co mi vadi, je ze mate screenshoty alebo odkazy na stranky google v slovenscine. Myslim, ze kazdy kto sa uz motka po webmaster tools to pouziva po anglicky. Nakolko anglicky google ma aj vzdy rozsirenejsiu funkcionalitu.
Najlepsie bude, ked vytvorite skript, ktory presmeruje produkt na produkt (staru na novu URL), kategoriu na kategoriu a pod. Ak sa URL menili len kozmeticky, da sa to vyriesit aj cez htaccess. Kazdopadne, je to uloha pre programatora webu.
To je vec nazoru. Vela ludi ma Gmail v slovencine, nasledne aj vsetky dalsie produkty Google vratane Google Webmaster Tools. Kazdopadne, dakujem za podnet, v buducnosti budeme uvadzat nazvy aj v slovencine aj v anglictine.