Basta Digital logo

Nedizajn SNG.sk z pohľadu užívateľa

3 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant
Ak začínate úvahy o marketingu tým, že potrebujete byť na Instagrame, niečo je u vás nastavené zle. Stratégia vychádza z biznis cieľov. Vždy. A basta.

Stránka Slovenskej národnej galérie bola redizajnovaná. Zatiaľ čo pri väčšine iných štátnych webov sa za nimi nikto neohliadne, minimalistický dizajn začal riešiť už aj týždenník Plus 7 dní, najmä kvôli cene (25000 €).

Stránka Slovenskej národnej galérie bola redizajnovaná. Zatiaľ čo pri väčšine iných štátnych webov sa za nimi nikto neohliadne, minimalistický dizajn začal riešiť už aj týždenník Plus 7 dní, najmä kvôli cene (25000 €).

Slovenská národná galéria ako zadávateľ nedizajn stránky obhajuje:

Grafická koncepcia stránky bude pravdepodobne časom aj zbierkovým predmetom, ktorý by sme radi zaradili ako príklad inovatívneho grafického konceptu do Zbierky užitého umenia SNG,

povedala riaditeľka Alexandra Kusá.

Nás však zaujímalo, či tento nedizajn prejde malým testom použiteľnosti a prístupnosti. Použiteľnosť je dôležitá z hľadiska návštevníka stránok www.sng.sk, prístupnosť pre ľudí so zrakovým postihnutím alebo pri používaní staršej či textovej verzie prehliadača.

Ako teda tento nedizajn hodnotím z pohľadu použiteľnosti a prístupnosti?

Použiteľnosť

Layout je rozdelený do dvoch stĺpcov, ľavý je využitý pre navigáciu (menu), pravý pre hlavný obsah. Obsah ľavého menu je nevhodne zvolený. Prvý odkaz je na anglickú verziu, za ním nasleduje odkaz-neodkaz (Javascript) na prispôsobenie veľkosti písma. Nasleduje odkaz Úvod, ktorý by mal byť najdôležitejším odkazom, keďže vedie na hlavnú stránku. Graficky však nie je nijak zvýraznený, a tak sa v navigácii poľahky stratíte. Odkaz Úvod by zároveň mal byť jednoznačne prvým odkazom v hierarchii.

Na rok 2012 je zvláštnosťou aj použitie javascriptového zväčšovača písma. Tento prvok bol populárny tak cca 6-8 rokov späť, keď prehliadače (najmä Internet Explorer) nevedeli jednoducho prispôsobiť veľkosť fontov. Dnes sa s ním už takmer nestretávame, keďže sa stal prebytočným.

Odkazy nie sú podčiarknuté, sú iba odlíšené modrou farbou, čo je ale nedostatočné.

Aktuálny dizajn SNG.sk
Aktuálny dizajn SNG.sk

Zaujme aj možnosť Hľadať, ktorá plní funkciu vyhľadávania na stránke. Zvláštne však je, že tento formulárový prvok nie je nijak ohraničený a na prvý pohľad pôsobí iba ako suchý text. Po kliknutí môžete vpisovať do textového poľa, ktoré je však tak krátke, že po pár znakoch už neviete, čo ste začali písať. Chýba tlačítko na odoslanie a tak musíte použiť klávesu Enter. Formulár je odosielaný priamo na Google.sk, kde sa používa parameter site:www.sng.sk. Pripomíname, že dnes je možné využiť Google Custom Search, ktorý sa dá prispôsobiť stránke z hľadiska layoutu.

Absolútne chýbajú akékoľvek nadpisy stránok, čo sťažuje orientáciu užívateľa.

Prístupnosť

Každá webová stránka štátnej správy, to platí aj pre príspevkové a rozpočtové organizácie, musí dodržiavať webové štandardy definované Zákonom 275/2006 Z.z. Množstvo webov tieto štandardy napriek pokutám až do výšky 33000 Eur nedodržiava (pozrite si najčastejšie chyby v prístupnosti). To platí aj o webe SNG.sk.

Na hlavnej stránke je niekoľko problémov – obrázok nemá definovaný alternatívny text a teda napr. nevidiaci nezistia, aká to aktuálna výstava je im ponúkaná. Menu síce je robené ako neusporiadaný zoznam, ale najdôležitejší odkaz nasleduje až pod odkaze English, čo znamená dvojnásobné stlačenie tabulátora pri ovládani z klávesnice a zároveň čítanie textu “English” pri použití hlasovej čítačky.

Vypnutý dizajn
SNG.sk s vypnutým dizajnom

Ak si pozriete stránku nazvanú Mapa (názov je mätúci, keďže netechnicki orientovaní užívatelia môžu pod pojmom rozumieť klasickú mapu, nie mapu webu), obsahuje dlhý zoznam stránok v neprehľadnom strome. Z hľadiska použiteľnosti je však najhorším prešľapom použitie neštrukturovaného textu namiesto neusporiadeného zoznamu, ktorý by mohol byť viackrát členený (podradený).

O tom, že dekoratívne grafické prvky bez významu majú byť označené prázdnym parametrom ALT ani nemusíme hovoriť. Čítačky síce obrázok bez definovaného alternatívneho textu nahlas nepovedia, ale užívateľ si môže určiť čítanie názvu súboru. V tom prípade bude zaplavený balastom – stovkami názvov súborov. Použité obrázky (čiary stromu) by sa dali zároveň jednoducho nahradiť textovou alternatívou.

Navštívené a ešte neprezreté odkazy nie sú nijak farebne odlíšené, ďalšie porušenie princípov prístupnosti. Rovnako chýba podčiarknutie pre jasné odlíšenie od textu napr. pre farboslepých ľudí.

Nedostatkov je samozrejme viac – v texte som sa nevenoval napr. HTML kódu, ktorý tiež obsahuje niekoľko chýb. Osobne som zástanca minimalistických dizajnov, tie však musia spĺňať podmienky prístupnosti a použiteľnosti. Aktuálny nedizajn www.SNG.sk tieto podmienky nespĺňa. Pripomínam, že takýto experiment môže Slovenskú národnú galériu vyjsť pomerne drahoMinisterstvo financií SR môže udeliť pokutu vo výške až 33000 Eur.

Doplnené: Rony píše aj o nekonzistentnej navigácii.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Nedizajn SNG.sk z pohľadu užívateľa

 1. toto by som za, nech nezerem 100€ zbuchal aj ja 😀 a to nemam ziadne skusenosti s html
  a aj tak by to vyzeralo lepsie 😀
  zrejme pan Mgr.Art Sukop dostal svoj mgr art za akademicku maľbu dakedy pred 20timi rokmi a html (alebo pc vseobecne) videl prvy krat ten tyzden co mu tento task zadali

 2. mne osobne minimalizmus vyhovuje, s navigáciou pri prezeraní som problém nemala, avšak cena bola privysoká

 3. …potvrdzujem, absolutne neprehladna aplikacia slepych uliciek…ani si radsej neskusajte pozriet viedensky MQ.

 4. A. Kusa hovori: Grafická koncepcia stránky bude pravdepodobne časom aj zbierkovým predmetom, ktorý by sme radi zaradili ako príklad inovatívneho grafického konceptu do Zbierky užitého umenia SNG”

  vytvarna hodnota tohto webu je NULOVA; NEROBTE SI Z NAS SRANDU;

  btw: som sice len pokrocily uzivatel, ale taketo stranky by som si vedel urobit aj sam; a trufam si povedat, ze krajsie; tym chcem povedat, ze to nie je ani len na urovni amaterskej webdizajnerskej insity

 5. Co z toho, ked da statna institucia pokutu inej statnej institucii. Pokial to v plnej vyske nebude uhradzat zodpovedna osoba zo svojho, tak to ma nulovy efekt. A aj potom sa obavam, ze by to len navysilo cenu takychto „diel“. Aby po pripadnej pokute zostal vo vacku aj nejaky „zisk“ 🙂

 6. Desing urobil jeden(najdrahší) am nie napopredneší web majster. Takúto web stránku by Vám urobil ktorýkoľvek amatér s použitím neplataných free programov za cca 1000 EUR. Mohli ste osloviť ktorúkoľvek renomovanú agentúru zaoberajúcu sa tvorbou web stránok a nevyšlo by Vás to viac ako 5000EUR.(ale to by peniaze len pre uvedenú agentúru. Z tých by už nikto žiadne provízie nedostal!To že ju budete Redigovať ( Inovovať)bez ďalších nákladov mi napovedá, že asi správne usudzujem!

 7. “Nevidiaci nezistia, aká to aktuálna výstava je im ponúkaná…”

  Este raz a pomaly… nevidiaci nezistia, ze v SNG je vystava fotiek. To je podla mna feature!

 8. Dúfam, že si to myslel ironicky 🙂 Čo audio inštalácie, čo sochy alebo predmety, ktorých sa je možné aj dotýkať. A musia nevyhnutne chodiť nevidiaci na web SNG len kvôli tomu, aby sa dozvedeli aktuálne výstavy? Nemôžu tam hľadať nejakú inú informáciu, ktorá je žiaľ iba vo forme obrázku?

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter