O virálnom marketingu a jeho sile bolo napísané množstvo článkov, a tak ho nemá zmysel predstavovať. Asi najznámejším príkladom je fenomén roku 2012 – Gangnam style. Toto najsledovanejšie video na YouTube s viac ako 1,4 miliardy videniami zabezpečilo kórejskému spevákovi celosvetovú slávu.
Dnes by som sa však rád zameral na tú opačnú situáciu. Na nechcené virály, keď sa stránke či videu podarí masové šírenie bez toho, aby to bolo ich cieľom. Skôr naopak. Pozrieme sa na prípady, kedy sa ľudia nad nepodarkami pousmejú, v horšom škodoradostne zabávajú ich šírením.
Temná stránka virálneho šírenia
Internetová populácia sa začiatkom roku pobavila na propagačnom videu českej pobočky McDonald’s. Video s „okurkou“ vzbudilo okamžite záujem, no komentáre pod video až také veselé neboli. Krátko na to boli zakázané. Video však menilo „majiteľov“ a tak sa objavilo na rôznych kanáloch.
Len na tomto posledom má video cez 485-tisíc videní a takmer 1600 komentárov.
Buzz okolo videa nakoniec česká pobočka fastfoodovej siete vyriešila naozaj majstrovsky. Nakoniec bola z toho dobrá kampaň, avšak jej hlavní aktéri to ľahké nemali. Jirka s Katkou sa stali terčom posmechu. A možno si v duchu kládli otázku, či bolo dobré sa na to vôbec dať.
Na mieste je otázka, či to bolo plánované alebo nie. Nakoľko šlo o náborové video, tak minimálne virál plánovaný bol. V takýto (ne)úspech videa však zrejme na začiatku neveril nik.
Trápeniu ešte nie je koniec
Nemalú dávku záujmu pred časom vzbudila aj Silvia Šuvadová. Slovenská herečka žijúca v „krajine neobmedzených možností“ si pre svojich priateľov a followerov otvorila dušu na svojom YouTube kanáli. Jej rozprávanie medzi nebom a zemou si pozrelo viac ako 65-tisíc ľudí. Komentáre pod videom však boli a sú prevažne negatívneho charakteru. Posmešky, urážky a iné prejavy inteligencie niektorých jednotlivcov.
http://www.youtube.com/watch?v=wMvTTEKIWKg
Silviine video je už zrejmý príklad virálu, ktorý plánovaný nebol. Video sa objavilo aj na viacerých portáloch a tak ho videlo mnohonásobne viac ľudí, ako ostatné. Dobrý úmysel tak sa nakoniec otočil proti autorovi.
Na tomto mieste si však dovolím položiť otázku, či vôbec existuje niečo ako nechcený virál. Už kedysi dávno som totiž počul, že aj zlá reklama je reklama a vnára sa ľuďom do pamäti.
Tento fakt mal byť využitý aj pri projekte Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013. Košická speváčka Anna Gaja a negatívna mediálna kampaň okolo nej bola použitá cielene. Aby vyvolala rozruch a záujem o kultúrne podujatie. Škoda, že sama speváčka o tom nevedela. A tak si „vychutnala“ množstvo kritiky, posmeškov a úvah o politickej korektnosti.
Pred niekoľkými rokmi to pomocou reklamného videa skúšal aj developerský projekt 3nity. Ich spot bol mnohým na smiech. Superlatívy, reštaurácia ako z bývalého režimu, slovenské titulky, a najmä herecké výkony sa skutočne postarali o slušný all inclusive trapas.
Existuje cesta späť?
Výhodou takýchto prešľapov je to, že ako rýchlo sa začnú, tak zväčša aj skončia. Preto nevešajte hlavu. Ak sa vám aj stane, že sa vaše dielo bude šíriť s iným poslaním, ako ste predpokladali, vymyslite niečo, ako to využiť vo svoj prospech. Inšpiráciou môže byť aj reakcia Kofoly na ich prešľap, alebo už spomínaný McDonald’s.
Ak sa to nepodarí, tak prečkajte a skúste to nabudúce s niečím lepším.