Basta Digital logo

Najmladší SEO špecialista na Slovensku

2 min čítania
Filip Škultéty

Mám 16 rokov a 2 roky sa aktívne pohybujem v SEO. Ako som sa dostal do Pizza SEO a čo všetko sa zmenilo v mojom profesionálnom živote, odkedy som tu stážistom?

Moje meno je Filip Škultéty a môžem s radosťou povedať, že som najmladšou posilou tímu v Pizza SEO. Do Pizza SEO som sa dostal vďaka stredoškolskej odbornej praxi. Študujem v 1. ročníku na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Bratislave, odbor Informatické systémy a väčšina mojich spolužiakov si našla prax mimo svoj obor. Ja som sa však rozhodol držať sa fachu a ako svoj cieľ som si vybral tú najvyššiu métu.

filip_skultety

Napísal som preto do Pizza SEO, pribalil na cestu CV-čko a moje referencie zo SEO a PPC kampaní za posledný rok. Spätne sa mi ozval Jano a milo ma prekvapil svojou otvorenou komunikáciou. Prebehlo zopár emailov a bol som pozvaný na pohovor, kde slovo dalo slovo a bol som prijatý ako stážista.

Na stáži som začal ešte pred samotnou 2-týždňovou praxou. Do kancelárie som chodil po škole a veľmi rýchlo ma zaučil kolega Tomáš do fungovania spoločnosti. Všetko tu totiž funguje online. Či už je to komunikácia, zdieľanie dát alebo aj timesheets. Dostal som pridelený firemný email, Toggl a Basecamp účet a mohol som sa pustiť do svojej práce.

Keďže SEO sa venujem už 2 roky, za ten čas som si osvojil aj niektoré návyky. Po príchode do spoločnosti, ktorá žije rýchlo, som sa musel prispôsobiť tempu, aby som nebrzdil ostatných členov tímu. Keďže ako freelancer – študent som neriešil pojem “time manažment”, tu bol zrazu alfou a omegou pre dodržiavanie deadlineov. Aj keď sa v tomto rýchlom tempe hýbem už 5 mesiacov, práve time manažment je mojou slabou stránkou, na ktorej budem pracovať.

Postupom času som si prechádzal rôznymi fázami SEO optimalizácie. Zo začiatku to bol linkbuilding, na ktorý sa kladie veľký dôraz. Ako freelancer som bol zvyknutý na linkbuilding ako rýchly proces. Registrácia do katalógov + nákup PR článkov  = linkbuildingová stratégia. V Pizza SEO ma naučili ako získavať odkazy z rôznych zdrojov. Naučil som sa nový pojem “diverzifikovaný linkbuilding” a zrazu sa táto pre mňa “povinná jazda” stala niečím, kde som mohol naplno využiť svoju kreativitu a vynaliezavosť. Akonáhle som to implementoval do praxe, bolo z toho cítiť podstatne profesionálnejšiu prácu ako doteraz.

Rovnako tak ma Jano naučil, ako spraviť podrobný audit webu. Dostal som na domáce čítanie niekoľko auditov, kde som zistil, že výsledkom nemá byť 200 slovná slohová práca, ale štruktúrovaný, niekedy aj 50 stranový dokument.

praca

Okrem množstva ďalších vecí som sa naučil aj písať mesačné reporty pre klientov, optimalizovať PPC kampane a osvojil som si aj základy webovej analytiky. Skrátka a podčiarknuté, 5 mesiacov praxe v takejto spoločnosti mi dalo viac ako akékoľvek štúdium.

A čerešnička na torte? Cesta do Prahy na konferenciu SEO restart 2014, odkiaľ som si, ako aj moji 2 kolegovia Stano a Jakub, odniesol množstvo zaujímavých informácií.

 

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

0 responses to “Najmladší SEO špecialista na Slovensku

  1. WOW. v 16tich je typek ovela, ovela dalej, ako ja, ktora som o 10 rokov starsia. skoda, ze som pocas studia netusila, ze taketo moznosti existuju, skusila by som sa prihlasit 🙂

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter