Najprv to malo byť len malé posedenie pri pive. Nakoniec sa zo SEO zrazu stala vypredaná akcia s viac ako 200 špecialistami i nadšencami z oblasti optimalizácie pre vyhľadávače.
Na pódiu bratislavského Ateliéru Babylon 25. februára odznelo 12 inšpiratívnych a rôznorodých prednášok od top slovenských odborníkov, ale aj zahraničných hostí. Aj keď všetky prednášky stáli za to vo svojej celkovej podobe (celé prezentácie nájdete nalinkované na webe SEO zrazu), vybrali sme z nich tie najzaujímavejšie myšlienky pre všetkých, ktorí sa SEO zrazu nemohli zúčastniť – alebo by si ich skrátka radi pripomenuli.
První #seozraz 2019 na Slovensku @JakubRejnus hodnotí na výbornou! Z Bratislavy přijel s úsměvem na tváři a s novým tričkem. ?+?+2?=? Za nás jsou super témata a dobrá organizace hezkým příslibem do dalších ročníků. Děkujeme za povedenou akci @basta_digital ? pic.twitter.com/8ISeGV2Pxg
— PeckaDesign (@peckadesign) February 27, 2019
1. “V SEO nikomu never.”
Prednáška Janka Janušku zo Spotibo bola zameraná najmä na mladších SEO špecialistov. Tým sa snažil vysvetliť, že cieľom ich práce nemá byť dokonalosť, ale efektívnosť. „Nestrácajte čas drobnosťami, ktoré nikto nezrealizuje,“ varoval.
Okrem toho zdôraznil, aké dôležité je poznať základné princípy SEO, ktoré sú dôležitejšie, než akékoľvek návody. Keď ich poznáte, ťažšie naletíte na rôzne mýty a “SEO drísty”, často pochádzajúce aj od známych autorov.
Prvý, veľký, slovenský #seozraz bol fajnový. Ďakujem @basta_digital a účastníkom, boli ste super. Slajdy z mojej prednášky nájdete na https://t.co/8VJiYVq5Bs.
— Jan Januska (@JanJanuska) February 27, 2019
2. SEO nikdy nebude “quick win”
Juraj Sasko z Visibility síce už nerobí SEO aktívne, ale v svojej prednáške si zaspomínal na svoje začiatku v tejto oblasti a nehanbil sa ani priznať s trošku trápnymi kreatívami, ktorými v minulosti promoval svoje projekty.
Juraj si myslí, že SEO nebude nikdy mŕtve a SEO špecialisti budú mať vždy čo robiť, len sa musia vedieť adaptovať na rôzne oblasti a novinky. A vždy podľa neho bude platiť, že SEO je skôr dlhodobá mravčia práca, ktorá neprináša výsledky okamžite, a ktorej klienti nerozumejú. To však neznamená, že by nestálo za to venovať sa mu.
3. “Nevieme zmerať SEO. Ak mi niekto povie, že to vie, a ukáže mi to, tak mu zaplatím panáka na bare.“
Český konzultant Pavel Ungr sa SEO venuje už 14 rokov. Považuje ho za “magický mix”, ktorý nemôže fungovať bez iných kanálov a dobrý SEO konzultant podľa neho musí vedieť komunikovať aj s ďalšími členmi tímu, ale aj s klientmi. Tých treba dokonale poznať, inak je vaša práca nanič. “Pokiaľ neviete komunikovať, nerobte linkbuilding a ani SEO,” hovorí.
“Bez vzdelávania skončíte ako Nokia,” tvrdí Pavel, ktorý mu venuje takmer polovicu svojho pracovného času. Ak robíte SEO a ešte ste si sami nepostavili žiadny web, trpíte podľa neho obrovským hendikepom.
Na #seozraz dorazil aj @PavelUngr, ktorý každému SEO špecialistovi odporúča postaviť si web vlastnými rukami. pic.twitter.com/sbAmAWhizQ
— Ecommerce Bridge Slovensko (@EcommBridgeSK) February 25, 2019
4. K analýze kľúčových slov s viac ako pol miliónom vstupov treba pristupovať inak
SEO špecialistka z Basta digital Silvia Balejčíková robila analýzy kľúčových slov štandardným spôsobom, kým nenarazila na projekt, v ktorom mala v tabuľke viac ako 500 000 vstupov. Vtedy začala používať “Kľúčovú analýzu 3.0”, do ktorej pridala aj konverzie, CTR a bounce rate, čo jej pomohlo vytriediť “biznisky”, “skokanky” a “zablúdilky”.
Tieto výrazy možno neznejú najviac profi, ale výborne fungovali u klienta, ktorý nemal problém porozumieť im, a dokonca si ich veľmi rýchlo adoptoval a začal používať aj vo svojej internej komunikácii.
5. “Je dôvod báť sa Googlu.”
Kým v minulosti hýbali svetom SEO hlavne veľké nárazové updaty, v poslednej dobe sa zdá, že sa vody upokojili. Podľa Filipa Podstavca z Marketing Mineru je to však len zdanie a Google prešiel z veľkých “výbuchov” na postupné, ale taktiež nezanedbateľné zmeny. Vo svojej prednáške upozornil na novinky, ktoré mohli uniknúť vašej pozornosti, takže ak nepoznáte výrazy ako fraggles, AMP, PWA, EAT, YMYL či dwell time, rýchlo začnite googliť. “Choďte technológiám naproti,” vyzval SEO špecialistov.
Podľa neho máme však aj dôvod obávať sa Googlu, ktorý čoraz viac kradne stránkam obsah i návštevnosť, keďže čoraz viac vyhľadávaní je no-click, hlavne na mobiloch. Pri viacerých novinkách vyjadril svoje obavy z toho, ako ovplyvnia vyhľadávanie v podobe, v ktorej ho poznáme.
50% vyhľadávaní cez mobil v ČR nepokračuje preklikom ? Na Slovensku podobne. Google ukazuje výsledok bez nutnosti prekliku čím ďalej, tým viac. Filip z Marketing Miner na #seozraz pic.twitter.com/JiJf07IXtt
— Štefan Polgári (@StefanPolgari) February 25, 2019
6. Neplatí, že čím viac zaindexovaných článkov, tým lepšie
Hoci Google nepoužíva termín “crawl budget”, v poslednom čase dosť rezonuje medzi SEO špecialistami. Vo svojej prednáške sa mu venoval Lukáš Koprivňanský z agentúry ui42. Je to vlastne spojenie viacerých iných pojmov, ktoré vyjadruje kapacitu, ktorú má Google crawler vyhradenú pre vašu stránku. Nejde pritom o nejakú statickú hodnotu, crawl budget je dynamický a môže sa meniť v priebehu dní či dokonca hodín. Dočasne ho môžu navýšiť napríklad veľké zmeny na stránke.
Čím viac, tým lepšie v prípade indexácie neplatí. Treba mať zaindexované najmä stránky, ktoré prinášajú profit, sú relevantné a po ktorých je dopyt.
7. “Outreach rob iba vtedy, ak by si sám linkol na taký obsah.”
Maroš Kortiš z Mangools priniesol na SEO zraz case study o mimoriadne úspešnej linkbuildingovej aktivite, pri ktorej im až 20 % e-mailov získalo odkaz – a to dokonca od iných SEO “špekulantov”. Podarilo sa im to kombináciou vtipu a priamočiareho prístupu, pričom veľa recipientov im odpísalo, že im dajú odkaz už len preto, že ich pobavili.
Dôležité je však vedieť, že ponúkate naozaj kvalitný obsah, na ktorý by ste neváhali nalinkovať aj sami. Potom ho už len „skúste odpromovať tak, že ak je ten človek na vážkach, vaša správa ho presvedčí.“
8. Skôr, než sa pustíte do tvorby nového obsahu, oplatí sa zrevidovať ten starý
Lukáš Sitár z Exponea na SEO zraze ukázal svoj postup, s pomocou ktorého roztriedil starý obsah blogu, aby zvýšil jeho výkonnosť aj relevantnosť. Prečo sa vlastne treba zaoberať starým obsahom? Dôvodmi sú historická investícia do obsahu, vylepšenie slabého SEO, ale aj to, že je to finančne menej náročné ako tvorba nového obsahu.
Kvalitné a relevantné články tak môžete podporiť a tých nerelevantných a nekvalitných sa zbaviť, aby neznižovali tematickú relevantnosť, odbornosť a dôveryhodnosť, a tým aj autoritu blogu.
9. Zdá sa, že navigácia na webe je hodnotiaci faktor na Googli
Tibor Peták zo Seochatu prezentoval hypotézu, že aj navigácia na webe a vzdialenosť jednotlivých stránok od hlavnej stránky môže byť hodnotiacim faktorom Googlu. Podporil ju štúdiou, ktorá ukázala koreláciu medzi pozíciou stránky v SERPe a jej umiestnením v rámci štruktúry webu. Vyplynulo z toho, že na dôležité a hľadané stránky stránky, vnorené hlbšie, by ste mali odkazovať už z úvodnej stránky. Zo stránok s veľa externými odkazmi taktiež odkazujte na relevantné hlbšie vnorené články.
Nerobte to však bez rozmyslu. Zo štúdie nevyplýva, že by ste mali všetko odkazovať z úvodnej stránky, a ani nemá zmysel odkazovať na seba články bez relevancie.
Určitě musím pochválit @basta_digital jako organizátory #seozraz v Bratislavě. Špičkově zorganizováno, výborná dostupnost místa, skvělý catering. Věřím, že budou mít i přes náročnost chuť zorganizovat sraz další 🙂
— Ivo Kylián (@IvoKylian) February 26, 2019
10. “Je pred nami temná budúcnosť? Nie, ja to volám budúcnosť príležitostí.”
Už od roku 1997 pravidelne zaznieva, že SEO je mŕtve. Je rok 2019, SEO je stále tu a podľa Daniela Duriša z Basta digital ani nikam neodchádza. Je pravda, že správanie používateľov sa mení a pribúda no-click vyhľadávaní, ale Dano v svojej prednáške vyzdvihol množstvo príležitostí a výziev, ktoré v blízkej budúcnosti čakajú na SEO špecialistov. SEO špecialisti by sa mali zamerať na viac než jednu platformu či atraktivitu výsledkov, ktoré musia niečím vyniknúť v mori iného obsahu, napríklad vďaka personalizácii či A/B testovaniu.
Budúcnosťou je aj zameranie sa na tých ľudí, ktorí už vo vás majú dôveru, a prehlbovať vzťah s nimi, ako aj zameranie sa na branding. Čím ďalej, tým viac ľudí bude vyhľadávať kombináciu brandových výrazov s tými všeobecnými. A ľudia sa začnú pýtať vyhľadávačov iným spôsobom, za čo môže vzostup hlasového vyhľadávania.
11. “Naše sústredenie sa na kľúčové slová sa blíži k dátumu spotreby.”
Práve o hlasovom vyhľadávaní, ktoré je jedným z najvýraznejších trendov dneška i blízkej budúcnosti, na SEO zraze rečnil Thomas Kloos z viedenskej agentúry .kloos. “Naučili sme sa rozprávať ako roboti,” povedal o strnulom spôsobe, akým ľudia zvykli zadávať kľúčové slová do vyhľadávania. Je však divné dávať takéto pokyny hlasom, preto sa zadanie pre vyhľadávače čoraz viac podobá našej prirodzenej reči.
V hlasovom vyhľadávaní bude súboj ešte krutejší, než v tom textovom. Platí, že “víťaz berie všetko. Ste buď víťazmi, alebo ani nie ste prítomní.” Ako teda “vyhrať” hlasové vyhľadávanie? Snažte sa získať pozíciu vo featured snippete, používajte štruktúrované dáta, sústreďte sa na lokálny zámer vyhľadávania či bezpečnosť, autoritu a rýchle načítanie stránky.
Full house today at #seozraz in Bratislava. Looking forward to our CEO @thomaskloos‚ presentation on #SEO and #VoiceSearch pic.twitter.com/xPUH34ZMlb
— .kloos (@kloos_agency) February 25, 2019
12. “Je neskoro začať budovať dôveru, keď už klient stojí vo vašom office.”
Mihai Vinatoru z rumunskej agentúry DWF prezradil dve zaručené ingrediencie, s pomocou ktorých sa im podarilo získať až 90 % zákaziek, o ktoré sa usilovali. Sú nimi dôvera a možná získaná hodnota, ktoré treba klientovi ukázať.
Presvedčte klientov, že chápete ich biznis a že “hovoríte ich jazykom”. Treba im zrozumiteľne vysvetliť, ako im zarobíte viac peňazí. “Vaši klienti nie sú hlúpi, len ich nezaujíma SEO, lebo myslia na iné, väčšie záležitosti,” vysvetlil Mihai. Pri predaji pritom môžu zavážiť aj zdanlivé maličkosti, napríklad dojem, ktorý má klient z priestorov vašej firmy. Snažte sa vytvoriť mu skvelú skúsenosť s vami už od prvého momentu.
13. Spor o SEO optimalizáciu
Janko Januška zakončil svoju prednášku upozornením a zároveň prosbou pre kolegov, aby sa vyhýbali slovnému spojeniu “SEO optimalizácia”, keďže vlastne nedáva zmysel. Ešte v tom istom bloku sa k nemu pridal aj Pavel Ungr.
Na názorového oponenta však narazili v Jurajovi Saskovi, podľa ktorého ide najmä o otázku dôstojnosti v SEO komunite. Laici i klienti totiž tento výraz hľadajú a SEO odborníci ich síce môžu edukovať, ale nemali by každého, kto tento výraz použije, hneď odsudzovať. Prirovnal to k VÚB banke, ktorej zaužívaný názov by bol podľa tohto merítka taktiež nezmyslom.
S českým riešením sa do debaty pridal Filip Podstavec z Marketing Mineru. Podľa neho stačí pridať pomlčku a s tvarom “SEO – optimalizácia” sa im darí obchádzať pravidlá.
Ako SEO laika ma dosť prekvapila kontroverzia okolo spojenia „SEO Optimalizácia“ ? #seozraz
— Andrej Košťál (@andreJkostaL) February 25, 2019
Chcete vedieť o všetkých podujatiach, ktoré organizuje Basta digital, alebo kde môžete stretnúť našich špecialistov? Prihláste sa na odber nášho newslettra: