Slovenčina je ťažký jazyk. To ale nie je dôvod, aby ste zo svojich webových stránok odháňali zákazníkov gramatickými chybami. Chceme vám pomôcť vyhnúť sa im, preto sme zmerali, ktoré chyby sa najčastejšie vyskytujú v slovenskom online priestore.
Každý rok sa na internete objaví niekoľko zoznamov s najbežnejšími chybami. Veľa z nich spracovali autori podľa svojich dojmov. My sme skúsili odmerať výskyt chýb čo najpresnejšie, napriek tomu, že ani Google nedokáže úplne presne zhodnotiť všetky nuansy slovenčiny.
Na úvod sme pozbierali viac ako 300 slov a výrazov z existujúcich zoznamov. Následne sme s pomocou Google vyhľadávania zisťovali, ako často sa objavujú na doménach .sk. Aby bol výsledok čo najpresnejší, nevynechali sme rôzne tvary slov. Hľadali sme v jednotnom a v množnom čísle, v rôznych časoch, vyskloňované alebo vyčasované.
Chyby, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na webových stránkach
1. Prádlo
Spodné prádlo, posteľné prádlo, špinavé prádlo. Našli sme ho 29 300 000-krát, ale patrí jedine do koša. Do koša nespisovných slov. Do nášho jazyka sa dostalo z češtiny. Hoci zľudovelo, nie je správne. Ak teda chceme zaujať (nielen) grammar naziho, mali by sme staviť na (sexi) spodnú bielizeň.
2. Tohoto
Z tohoto čísla vám praskne hlava. Viac ako 80 300 000! Toľkokrát nesprávne pribudlo jedno „o“, ktoré sa prikradlo spoza hraníc. V češtine je tvar tohoto správny. V slovenskom jazyku sa pri zámenách „toto“ a „tento“ používa v genitíve jednotného čísla mužského a stredného rodu iba tvar tohto.
Pozor si dajte aj na spodobovanie. V slove síce vyslovujeme „ch“, ale napísať „tochto“ bude posledný klinec do rakvy vášho textu.
3. Dotaz
Roky počúvania českého dabingu sa prejavili aj v rebríčku. Aj na jeho 3. miesto sa dostal čechizmus, slovo dotaz, ktoré Google našiel až v 40 300 000 výsledkoch. Správne by sa mali klásť otázky. Alebo, ak ide o vyhľadávanie informácií z databáz a informačných systémov, tvoriť dopyty.
4. Ohľadom
Spomeniete si ešte, ako „vyprávali“ vaši starí či prastarí rodičia? Veľa slov, ktoré používali, už v dnešných slovníkoch spisovnej slovenčiny nemá miesto. Sú zastarané. Medzi ne patrí aj ohľadom, ktoré sa našlo 9 300 000-krát. Vaše príspevky budú profesionálnejšie, ak použijete výrazy ide o, čo sa týka, vo veci, o veci.
Pozor, slovo potrápi aj veľkých znalcov pravopisu. Zastaraný je totiž len tvar „ohľadom“ ako predložka s genitívom. Použiť s ohľadom na ako predložku s akuzatívom je v poriadku.
5. Lehátko
Lehátka sa v hojnom počte vyskytujú v obchodoch s nábytkom i na plážach dovolenkových rezortov. Tak často, že ich Google na slovenských stránkach našiel 2 950 000-krát. Pôvod slova nájdeme opäť v češtine. V slovenčine je nespisovné. Podobne ako ďalšie slová s príponou -tko, ktoré bežne používame. Výbornými príkladmi sú slová tlačítko, špáratko alebo slúchatko. Tie by sme mali, hoci nám to znie neprirodzene, nahradiť výrazmi ležadlo, tlačidlo, špáradlo a slúchadlo.
6. Jedná sa o…
Máme veľký problém. Jedná sa o to, že jedno nespisovné slovné spojenie sa v slovenčine príliš udomácnilo. Google tento dar z českého jazyka našiel 228 000 000-krát. Nespočítateľne často sa ozýva aj z televízie, z úst moderátorov alebo komentátorov. Tí by si spolu s nami mali zapamätať, že jednáme a jednáme sa len v prípade, že sa dohadujeme o cene alebo zmluve. A radšej používať slovné spojenie ide o.
7. Nie len
Texty na blogoch by mali byť nie len pútavé a predajné, ale aj gramaticky správne. Preto by ste mali vedieť, že „nie len“ v spisovnej slovenčine neexistuje. Napriek tomu, že ho Google našiel na slovenských stránkach 132 000 000-krát. Spojka nielen je jednoslovná, píše sa vždy spolu.
8. Dopad
Slovo dopad sme našli 10 800 000-krát. Používa sa, ak niekto zakopne a čaká ho tvrdý dopad na čumák. No ako sme zistili, dopad má vraj aj nezamestnanosť a súčasná pandémia. Hlásajú to stránky finančných aj vládnych inštitúcií či novín. A používajú pritom nespisovný výraz. Ak totiž hovoríme o situácii a jej dôsledkoch, hovoríme o dosahu, vplyve alebo účinku.
9. Kľud
Nerozčuľuj sa, ukľudni sa, veď to používa takmer každý. Je to pravda, veď kľud sme v rôznych obmenách našli 645 000-krát. Opäť je to prírastok z češtiny, no ani mäkčeň na „l“, s ktorým to znie ľubozvučne a po slovensky, tvrdé pravidlá gramatiky neodmäkčí. Osvojte si slová ako pokojne alebo pokojný a budete mať od kritikov svätý pokoj.
10. Obdržať
Brankár obdržal gól. Vodič obdržal pokutu. Vedenie firmy obdržalo sťažnosť na zamestnanaca. Učiteľka slovenčiny obdržala bolehlav, lebo slovo, ktoré v je slovenskom jazyku nespisovné, sa internete našlo 144 000-krát. Vy sa mu vyhnite, nahraďte ho slovesami dostať, prijať alebo inkasovať, a dostanete pochvalu za znalosť gramatiky.
11. Doporučiť
Ak ste videli zaujímavý film a myslíte si, že by sa páčil aj vašim priateľom, mali by ste im ho odporučiť. Spisovná slovenčina totiž nepozná sloveso doporučiť a jeho obmenu správne používame na pošte pri posielaní doporučeného listu či zásielky. Slovo doporučiť sme vo výsledkoch vyhľadávania našli 19 100 000-krát.
12. Hardware
Podobne ako slová imidž či míting aj slovo hardvér prešlo do spisovnej slovenčiny s fonetickým prepisom. Keďže informačné technológie napredujú nesmiernym tempom, so slovami prevzatými z angličtiny sa tu stretávame veľmi často. Pre niektoré z nich však už naši jazykovedci vytvorili existujú plnohodnotné slovenské ekvivalenty, a tak by sme mali používať tie. To isté platí aj pre výraz softvér. Hľadanosť slova hardware sa vyšplhala na 2 120 000 000 výsledkov.
13. Môžme
Výraz môžme respektíve môžte by teoreticky mal zmysel, ak by sme chceli použiť rozkazovací spôsob od slova môcť. A keďže nemôžeme nikomu prikazovať, aby niečo mohol, imperatív v tomto prípade nemá zmysel. Preto v slovách môžeme a môžete píšeme o jedno e viac. Túto chybu za vás často automaticky upraví váš textový editor, a tak si ani nemusíte všimnúť, že ste niečo napísali nesprávne. Tieto chyby sme vo vyhľadávaní našli 903 000-krát.
14. Nakoľko
Spojku nakoľko často využívame vo vetách, do ktorých nepatrí. Keďže výraz nakoľko nemá uvádzať príčinu, mali by sme sa mu vyhýbať vo vetách ako: „Nakoľko ma bolí hlava, nepôjdem do práce.“ V takej situácii je lepšie nahradiť túto spojku slovami keďže, lebo či pretože. Správne ju však využívame vo význame „ako veľmi“, napríklad keď sa pýtame, nakoľko spoľahlivé sú autá značky Volvo. Vo výsledkoch vyhľadávania sme slovo nakoľko našli 10 900 000-krát.
15. Prvý krát
O tom, ako sa píšu násobné číslovky, sa hovorí často. Náš výskum však napriek tomu ukázal, že v online textoch sa často vyskytujú v nesprávnej podobe. Pri vyhľadávaní výrazov prvý, druhý až piaty krát sme dostali 18 700 000 výsledkov. Ak chceme povedať, že sa niečo stalo prvýkrát, píšeme tento výraz spolu. Ak ale niečo pozorujeme prvý raz, vyjadríme to pomocou dvoch slov. Ak si tento rozdiel stále neviete zapamätať, skúste myslieť na to, že pre napísanie oboch výrazov musíte stlačiť rovnaký počet klávesov.
Priznáte sa, ku ktorému číslu ste tiež prispeli svojimi chybami?
Tento text je aktualizovaná verzia článku, ktorý pôvodne publikovala Beáta Sýkorová na blogu Pizza SEO.