Basta Digital logo

Výmeny odkazov – majú ešte význam?

4 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant

Dajú sa výmenami odkazov stále vybudovať dobré pozície vo vyhľadávačoch alebo pre váš web predstavujú riziko? Tu sú definitívne odpovede.

Výmeny odkazov sú staršie ako Google sám – vznikli ešte v časoch vyhľadávača Inktomi, ktorý poskytoval doplnkové výsledky pre Yahoo (pamätáte??). V počiatočnej ére Googlu bol zlatý vek výmeny odkazov a tí šikovnejší našli spôsob, ako ju škálovať.

Get ListedAby ste dosiahli potrebnú škálu, použili ste automatizované nástroje – na vyhľadávanie, oslovovanie, vytváranie odkazov. Na niektorých ste rovno našli formulár, kde ste pridali svoju URL, požadovaný text odkazu (anchor text), opis webu, niekedy sekciu, kam ho chcete zaradiť, a často rovno URL, kde bol váš recipročný odkaz.

Píše sa rok 2000. Inktomi i Altavista práve zverejnili informácie o svojich vyhľadávačoch tretej generácie a Robin Nobles, aktívna školiteľka, zakladateľka firmy Search Engine Workshops a neskôr Search Engine Academy, píše: „Všetci vieme, aká dôležitá je v tomto čase solídna linková popularita. Ale ráta sa akýkoľvek link? Rozhodne nie. Dni veľkých programov na výmenu linkov sú za nami.“

Troj a viacnásobné výmeny odkazov

Keď Google okolo roku 2003 prekukol a zrušil prínos recipročných výmen odkazov, šikovní manipulátori prešli na „schované“ viacnásobné výmeny. Web A odkázal na web B, ten na web C, web C potom na web A, v snahe schovať pred vyhľadávačom túto schému.

Obrázok skupiny ľudí na starých telefónochAk intuitívne rozumiete sofistikácii algoritmov Googlu (alebo aspoň veríte, že inžinieri s doktorátmi z IT na top univerzitách dokážu napísať „programík“, ktorý takúto schému rozkryje), pochopíte, že takéto schémy nefungovali dlho.

Lepšie schované odkazy

Reakciou webmasterov na úpravy algoritmu Googlu, devalvujúce rôzne výmeny odkazov, boli snahy odkazy lepšie schovávať a urobiť ťažšie identifikovateľnými.

Od určitého času bolo štandardné odporúčanie „obložiť“ odkaz kusmi súvisiaceho textu (teda len namiesto čisto textového odkazu zaradiť odsek s informáciou o webe, v ktorom bol obsiahnutý odkaz).

Ďalší známy postup bol nenazývať sekciu s odkazmi „Links“, „Partners“ ani nijak podobne, lebo sa predpokladalo, že takto označené časti webu s „linkovými farmami“ sú pre Google ľahko identifikovateľné.

Naše geografické pásmo bolo v tomto v určitej výhode: v období týchto odporúčaní ešte Google nemal nikoho, kto by hovoril slovensky či aspoň česky, a celé naše „SEO“ bolo hlboko „pod úrovňou radaru“ z Mountain View. Aj preto mnohé postupy, v anglofónnych SEO kruhoch považované jednoznačne za problematické, v našich končinách prežili oveľa dlhšie.

Dnes už je Google na Slovensku a Slováci v Googli, a teda doba medzi implementáciou antiwebspamových inovácií pre výsledky v našom jazyku sa určite značne skrátila.

Nie je výmena ako výmena

Dvaja ľudia si vymieňajú kufríkyVymeniť si odkaz s webom, kde poslúži návštevníkom na oboch stranách, je užitočné. Takmer z definície, také weby musia aspoň tangenciálne súvisieť – nemusia sa venovať tej istej téme, ale musia mať nejaké styčné body.

Taký odkaz vám nemá ako uškodiť. Nie je ani automaticky diskontovaný Googlom len na základe svojej recipročnosti.

Iná situácia je s odkazmi, ktoré sú „lacné“ – teda s odkazmi na weby, ktoré s vami nijako nesúvisia, odkaz je pre ich návštevníkov nanič alebo je dokonca v časti webu, ktorý poväčšine návštevníci neuvidia (na ilustráciu, z webu o autosedačkách sa dá odkázať vo vhodnom kontexte na web o pneumatikách, ale z webu o pneumatikách ťažšie nájdete vhodný odkaz na web zubnej ambulancie).

Tu platí signalizačná teória: dobrý signál kvality je taký, ktorý je drahé napodobniť. Vybudovať zoznam odkazov na nesúvisiace stránky, obsahujúce podobné zoznamy, je ľahké a teda to nie je dobrý signál kvality.

Definičným znakom linkovej farmy, či láskavejšie v žargóne Googlu guidelines, linkovej schémy, nie je automatizácia, ale snaha manipulovať tok PageRanku. Farma je miesto, kde sa človek snaží „vypestovať“ si odkazy lacnými výmenami.

Google Quality Guidelines v slovenčine ani v češtine dostupné nie sú, ale k diskutovanej téme sa vyjadrujú jasno (náš preklad):

Linkové schémy

Akékoľvek odkazy s cieľom manipulovať PageRank alebo pozíciu stránky vo vyhľadávacích výsledkoch Googlu môžu byť považované za súčasť linkovej schémy a porušenie Google Webmaster Guidelines…

Toto sú príklady linkových schém, ktoré môžu negatívne ovplyvniť pozíciu stránky vo výsledkoch vyhľadávania:

– excesívne výmeny odkazov (,Odkážte na mňa a ja odkážem na vásʻ) alebo stránky partnerov výlučne pre účel vzájomného linkovania.

Ale keď ono to funguje…

Na popredných pozíciách na niektoré vyhľadávania nájdete weby, ktoré praktizujú všetky vyššie opísané, nami neodporúčané techniky manipulácie spätných odkazov. Ako je to možné? Robíme teda chybu, keď klientom upierame benefit týchto jednoduchých techník?

My to tak nevidíme z dvoch dôvodov:

1. Vy ani my nevieme, či weby rankujú vďaka pochybným odkazom. Rovnako je možné, že je to tak napriek týmto odkazom – že ich Google v danej chvíli nepenalizuje alebo dokonca penalizuje, ale ich vplyv prevažujú iné signály, ktorých Google vyhodnocuje množstvo.

2. My vieme, a vy by ste mali uveriť, že čokoľvek, čo je ľahké identifikovať, nemôže fungovať dlho, a teda takáto lacná snaha o manipuláciu PageRanku môže:

a) kedykoľvek prestať fungovať – v tom prípade je škoda času, peňazí a energie, ktoré do nej išli a mohli byť použité na vybudovanie menšieho množstva, ale o to kvalitnejších spätných odkazov s udržateľným vplyvom,

b) kedykoľvek začať škodiť – dlhodobo znížiť hodnotu webu alebo vyvolať ďalšie náklady na odstraňovanie efektov (pozri dnešný aktívny biznis v riešení penalizácií z aktualizácií algoritmov Penguin).

Takže definitívny verdikt k výmenám odkazov: smelo na ne – pokiaľ:

  1. sú súčasťou vyváženého linkového profilu,
  2. majú akú-takú šancu slúžiť používateľovi,
  3. nie sú ľahko detegovateľné algoritmicky ani živým kontrolórom ako snaha o manipuláciu PageRanku,
  4. prepájajú weby, ktoré spolu aspoň periférne súvisia.

Našim klientom vymieňať odkazy nebránime, ale ani neodporúčame vytváranie špeciálnych sekcií s výmenami odkazov s nesúvisiacimi webmi. Ide o postup, ktorý, i napriek potenciálnym krátkodobým prínosom, predstavuje pre pozície webu dlhodobé riziko a energia na výmeny odkazov s neužitočnými „partnermi“ môže byť lepšie využitá inde.

Nabudúce o tom, aké odkazy patria do dobrého linkového profilu pre rok 2015. 😉

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter