Mikroformáty (z angl. microformats), alebo skrátene µF sú cesta k „označkovaniu“ obsahu webovej stránky človekom pre webový vyhľadávač, ktorý potom dokáže „inteligentne“ čítať informácie z webových stránok podľa typu informácie, čím potom vo výsledkoch vyhľadávania vylepšuje ich štruktúru.
Vďaka dostupným mikroformátom dokáže vyhľadávač rozoznať na webe rôzne prvky, napr: adresu, telefónne číslo alebo autora, ktoré dokáže lepšie zaindexovať a zobraziť vo výsledkoch vyhľadávania.
Nie všetky mikroformáty sú zatiaľ vyhľadávačmi zobrazované, ale sémantika (správne štruktúrovanie) webových stránok sa postupne rozširuje. Celkové sémantické webové stránky sú očakávané najmä prechodom na HTML 5 a súvisiace technológie.
Čo sú teda vlastne tie mikroformáty?
Laický príklad: Viete, že vyhľadávač nevie rozlíšiť na vašej webovej stránke poštovú adresu firmy, ktorú máte v kóde napísanú?

Ale s mikroformátmi to dokáže! Stačí ju len zadať do kódu pomocou špecifických tagov, napr. takto:

Úvod do mikroformátov
Mikroformáty sú súčasťou tzv. rozšírených popiskov (z angl. „rich snippets“) v Google. Implementujú sa do HTML kódu vašej webovej stránky, z ktorej si ich neskôr webový vyhľadávač načíta.
Všetky mikroformáty sú štandardizované pre najhlavnejšie vyhľadávače (Google, Yahoo! a Bing) podľa stránky www.schema.org. Do vyhľadávačov boli v roku 2009 implementované prvé mikroformáty „hodnotenia“, „produkty“, „firmy a organizácie“ a neskôr „ľudia“, ktorým sa venoval môj kolega Daniel Duriš v príspevku na tému „Sémantika a mikroformáty“ na našom blogu.
Na tento príspevok naviažem a zameriam sa na ďalšie typy mikroformátov, ktoré medzitým vznikli. V súčasnosti Google podporuje viac ako 10 mikroformátov – patria medzi ne recepty, podujatia, hudba, softvérové aplikácie, autorstvo a breadcrumb navigácia. Popis jednotlivých mikroformátov je radený od dosiahnutia implementácie v slovenskom Google, pričom od 4. mikroformátu – softvérové aplikácie (vrátane) už nie je implementovaný žiadny.
1. Google Authorship – previazanie článku s profilom autora
Všetkých fanúšikov sociálnych sietí určite potešilo previazanie ľubovoľného článku s profilom na sociálnej sieti Google+. Mikroformát je dostupný približne rok. Google vo výsledkoch vyhľadávania uprednostňuje „overených“ autorov pred neoverenými. Návod ako nastaviť authorship sa nachádza v Google nápovede.
2. Videá
Určite sa oplatí použiť mikroformáty pre videá. Google rozoznáva dva formáty označenia videí Facebook Share a Yahoo! SearchMonkey RDFa. Po ich implementovaní na web vyhľadávač dokáže identifikovať video obsah a použiť ho k lepšiemu naviazaniu na textové hľadania. Dá sa nadefinovať množstvo tagov napr. titulok videa, popis videa, dĺžka videa (v sekundách), šírka a dĺžka. Google však zatiaľ iba zobrazí, že ide o videosúbor, ostatné tagy mikroformátov zatiaľ vo výsledkoch nezobrazuje.
3. Recepty
Veľmi nezvyčajnejším a najšpecifickejším mikroformátom sú jednoznačne „recepty“. Tento mikroformát má za úlohu zobraziť „praktické a rýchle informácie“ užívateľovi, ktorý hľadá recept. Medzi tieto informácie patria napr. hodnotenie receptu, doba prípravy jedla, počet použitých surovín, postup na prípravu jedla, ale aj napr. počet kalórií. Môže byť užitočný pre všetkých užívateľov využívajúcich hľadanie receptov na internete. V nasledovnom obrázku č.3 stránka varenie.eu obsahuje viacero nadefinovaných tagov tohto mikroformátu, pričom niektoré sa, ale nezobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania aj napriek tomu, že sú tam zadefinované.
– name
(fn
) (“Friendly name” receptu)
– photo (minifotka receptu v zobrazení výsledkov vyhľadávača)
– recenzie (počet recenzii a hodnotenie)
–ingredient
(počet surovín na prípravu jedla, v tvare názov a množstvo – nezobrazuje sa)
–instructions
(postup na prípravu jedla – nezobrazuje sa)

4. Softvérové aplikácie
Mikroformát pre softvérové aplikácie ocenia hlavne hráči rôznych hier, alebo fanúšikovia softvéru. Dá sa v ňom nadefinovať názov programu, druh licencie (napr. freeware, shareware, trial), pre aký OS sú určené a iné. Je to praktické aj pre rôzne stránky so softvérom, ako aj pre firmy prezentujúce svoju aplikáciu. Vďaka tomuto formátu vie Google zobraziť viac informácií o vašich softvérových produktoch a poskytnúť im viac priestoru.

5.”Breadcrumbs” navigácia
Tento mikroformát je veľmi praktický a použiteľný pre všetkých. V prípade niektorých dobre štruktúrovaných webov ju vyhľadávač načíta aj sám – ako v prípade značky Renault (obrázok č.6), inak je potrebné tento mikroformát implementovať. „Breadcrumb“ navigácia je doslovne preložené ako „omrvinková navigácia“. Umožňuje štruktúrovať hierarchiu webových stránok vo výsledkoch špecifickým spôsobom:
hlavná stránka > podstránka1 > podstránka2 > aktuálna stránka
Pozrime sa na nasledovný príklad pri hľadaní elektrického auta od firmy Renault. Prvý výsledok je pomocou mikroformátu breadcrumb navigácia, druhý výsledok je štandardný. Určite je breadcrumbs navigácia lepšia, či už po vizuálnej stránke alebo po praktickej, pri ktorej sa dá klikať hneď aj na jednotlivé sekcie – Renault Cars resp. Electric Vehicles.
6. Podujatia
Mikroformát udalosti zobrazuje informácie napr. o nadchádzajúcich kultúrnych podujatiach ale aj rôznych prednáškach atď. Zadefinovať môžeme základné informácie ako názov, dátum a miesto konania, ale aj pokročilejšie údaje ako dĺžka podujatia, fotografia alebo odkaz na kúpu vstupeniek. Doplniť môžeme aj parametre ako je cena, mena či množstvo miest v predaji. Google logicky zobrazuje iba udalosti, ktoré sa ešte len budú konať, pričom podujatia z minulosti ignoruje. Prípadné implementovanie tohto mikroformátu do slovenského vyhľadávača môže oživiť spôsob predaja vstupeniek na jednotlivé udalosti.
7. Hudba
Tento mikroformát si vyslúžil prívlastok „hudobný“. Po označení hudobného obsahu špecifickými tagmi vie vyhľadávač rozoznať hudobné súbory, napr: jednotlivých hudobných interpretov, názov skladby, názov albumu z ktorej skladba pochádza, počet prehratí skladby ale aj priamy odkaz na adresu pre zakúpenie albumu, čo môže byť taký jemný „call to action“ prvok priamo v odkaze, pričom v iných mikroformátoch to Google nepovoľuje.
Mikroformát sa hodí pre hudobné weby, alebo pre dátové úložiská s hudobným obsahom. Zaujímavé by mohlo na stránke firmy označiť znelku z reklamy (napr. legendárna zvučka od firmy Hornbach!), čo by mohlo byť zaujímavým marketingovým ťahom.
Prečo by som mal zaradiť mikroformáty na svoj web?
Včasným zapracovaním mikroformátov na váš web zabezpečíte, že sa v slovenskom vyhľadávaní máte šancu ukazovať s doplnenými informáciami medzi prvými. Keďže majú mať na SEO čoraz väčší vplyv, čo sa potvrdilo aj poslednou aktualizáciou algoritmu Google, určite treba byť pripravený a tagy na web zapracovať. Na slovenských webových stránkach sú mikroformáty využívané minimálne, preto môžete iba získať.
3 dôvody, prečo by ste mali mať mikroformáty implementované:
- Majú priamy vplyv na SEO, čo ovplyvňuje pozície vašej webovej stránky.
- Zväčšujú priestor vašich odkazov vo výsledkoch vyhľadávania, čo zvyšuje atraktívnosť vašich odkazov a pomáha ich odlíšiť od konkurencie.
- Preukázateľne zvyšujú mieru prekliku (CTR) vášho webu.
Pre kontrolu správneho zapracovania mikroformátov na vašom webe môžete využiť online nástroj priamo od spoločnosti Google.