Mikroformáty slúžia na štrukturovanie obsahu webových stránok. Za najjednoduchšiu štruktúru môžeme považovať rozdelenie textu na nadpisy, citácie, zvýraznený text a bežný text. A keď tieto prvky nie sú v technickom ponímaní mikroformátmi, stoja za sémantikou stránok.
Ak vám pojem sémantika nie je známy, predstavte si knihu a jej členenie na kapitoly, podkapitoly, poznámky pod čiarou, obsah, menný zoznam či dokonca číslo strany. Práve tieto prvky nám umožňujú a uľahčujú orientáciu v knihách. Mikroformáty idú ešte ďalej a snažia sa vyčleniť obsah, ktorý by mohol byť zaujímavý pre ďalšie spracovanie – napr. adresy, podujatia v kalendári a podobne. Všetky tieto údaje môže na webe nájsť robot a spracovať ich do formy databázy, čo nám ďalej uľahčuje vyhľadávanie a orientáciu.
Autori HTML sa minimálne od vydania odporúčania XHTML 1.0 snažili o posilnenie sémantiky na internete. Oddelenie obsahu a vzhľadu bolo na webe dosiahnuté cez rozdelenie na HTML ako značkovací jazyk a CSS ako štýlovací jazyk.
Už aj v historickom HTML 3 sa objavujú prvé skutočne sémantické značky ako div(ision), note, address či blockquote. Množstvo z týchto pra-elementov časom zaniklo alebo bolo zmenené (ale napr. address ostal zachovaný). Indexovacie roboty vyhľadávačov tiež postupne začínajú klásť dôraz na štruktúru dokumentu, minimálne na elementy ako title, nadpisy h1, h2, h3 atď.
Dlhoočakávané vydanie odporúčania HTML 5 je potom logickým vyvrcholením snahy o prehĺbenie sémantiky (a možností) webových stránok – snažiac sa o jasné rozdelenie obsahu do navigácie (nav), hlavného obsahu (article), pridruženého obahu (aside) či sekcií dokumentu (section).
Paralelne (najmä vzhľadom na váhavosť Konzorcia W3C v zavádzaní nových špecifikácií) vznikajú prvé mikroformáty – rel (2003), hCard a hCalendar (2004) či ďalšie. Vyhľadávače sa ďalej pokúšajú členiť obsah webu na menšie a menšie celky. Google pokusne zavádza zobrazovanie lokálnych výsledkov na mape alebo informácie o hodnotení produktov užívateľmi či ubytovania hosťami.
Nasleduje vlna nových mikroformátov zameraných nielen na vyznačenie jednoduchých paremetrov ako cena či počet hviezdičiek, ale aj rozvrstvenie obsahu do viacerých úrovní. Momentálne Google v sekcii pre webmasterov zameranej na mikroformáty uvádza 7 základných kategórií, ktoré sa ďalej členia. Od hodnotení reštaurácií a hotelov cez detailné pokrytie produktov, možnosť značiť publikácie číslom ISBN až po previazanie autora článku na jeho Google+ profil.
Posledné správy hovoria o ešte výraznejšej úlohe mikroformátov vo výsledkoch vyhľadávania. Okrem sociálneho aspektu (ktorí z vašich priateľov danú stránku odporúčajú) môžeme očakávať posilnenie zobrazovania akýchkoľvek dostupných informácií o danej službe, produkte, mieste či dokonca človeku.
Čo teda znamená sémanticky dobre pripravený web pre vyhľadávače? Jednoduchšiu indexáciu a následnú analýzu dát vrátane porovnávania medzi konkurenciou. Cieľom Google je prinášať čo najlepšie výsledky pre užívateľa vrátane ich personalizácie. Pokračujúce posilňovanie sémantiky webov preto prinesie zostrujúce sa konkurenčné prostredie. Výsledky vyhľadávania poskytnú okamžitý prehľad o weboch a ich kvalite.
Stačí si spomenúť na znepokojenie online portálov pokrývajúcich ubytovanie či letenky (Expedia, Kayak a iné), keď Google odkúpil hlavného poskytovateľa databáz ITA Software, ktoré tieto weby využívajú. Rezervačné systémy sa totiž okrem iného obávali, že Google poskytne priame porovnanie cien letov aj s odporúčaním aerolínií, bez nutnosti hľadať najlepšiu ponuku na týchto portáloch.
V (de facto) nekonečnej konkurencii (a na tak transparentnom poli akým internet je) majú šancu iba také weby, ktoré sa niečím odlíšia. Môže ísť o cenu, prozákaznícky prístup, rýchlosť, odporúčanú značku (a samozrejme najlepšie všetko v jednom). Rastúci počet anglicky (a inými jazykmi) hovoriacich ľudí a odbúravanie ciel prináša bežne nákupy online mimo Slovenska, ktoré často lákajú nielen lepšou cenou. Mikroformáty vám práve môžu pomôcť vyniknúť vo výsledkoch vyhľadávania zobrazením hodnotení spokojných zákazníkov či najnižšej ceny.
Potenciálnym záujemcom o naše služby úprimne vysvetľujeme, čo všetko je v dlhodobom horizonte potrebné urobiť, aby boli úspešní online. Prehnané očakávania a nedostatok času na implementáciu odporúčaní nie sú vhodným východiskom. Sémantický web vám výrazné badateľné zlepšenia neprinesie okamžite. Čím skor však s mikroformátmi začnete, tým skôr budete mať dáta pre Google dostupnejšie. V stredno a dlhodobom horizonte je ale sémantika optimalizáciou pre vyhľadávače.
V Pizza SEO vám radi so zlepšením sémantiky vášho webu pomôžeme.
Na serveri sme implementovali mikroformáty hodnotenia hotelov a miest pred takmer 2 rokmi. vo výsledkoch vyhľadávania Google.cz sa prejavilo cca po 1 roku, v Google.sk po 18 mesiacoch, takže treba byť naozaj trpezlivý.
Tie žlté hviezdičky však odkaz výrazne oživia, takže CTR je určite lepšie.
Ludo, vďaka za komentár. Myslím, že to trvalo dlhšie preto, že stránky sú slovenské.
Alternatívnou príčinou môže byť, že stránky nemali dostatok hodnotení, takže to Google nezobrazoval.
Tiež som mal podobnú skúsenosť, že to trvalo vyše pol roka, kým sa začali hodnotenia zobrazovať. Chce to určite overovať správnosť v rich snippet nástroji na testovanie.
Good job, Ludo! Aj my mame u klientov skusenost, ze to trva sialene dlho.