Basta Digital logo

Nechajte Google Ads reklamy, nech sa personalizujú samé!

6 min čítania
Nina Varhaníková
PPC špecialistka

Predstavte si, že ste si zaplatili billboard pri vstupe do mesta. Aké skvelé by bolo, keby ste vedeli meniť vizuál na billboarde podľa toho, kto sa naň pozerá.

Vidí ho muž alebo žena? Niekto, kto už vo vašom obchode bol a pozná vašu značku? Teenager či človek v strednom veku?

Na každú z týchto skupín by sa hodila iná forma komunikácie, iný vizuál. Vezmime si ako príklad obchod so záhradkárskymi potrebami. Ten by mužom mohol ponúkať výkonné krovinorezy, kým ženy by videli rozkošnú záhradu s množstvom kvetov, ktoré môžu vysadiť.

Čo nie je možné inde, to je možné online

Meniť vzhľad billboardu podľa toho, kto naň hľadí, nie je zatiaľ v našich končinách bežná či dostupná záležitosť. Existujú ale iné cesty, ako reklamu ukazovať tomu správnemu publiku. Jednoduchým a rýchlym spôsobom je využitie funkcie IF v Google Ads, ktorá vám umožní upravovať obsah reklamy vo vyhľadávaní. Môžete ju tak urobiť na mieru tomu, kto reklamu uvidí.

Prečo je dobré robiť reklamu na mieru?

Poznáte rozdiel medzi personalizovanou a nepersonalizovanou reklamou? Na príklade e-shopu s plavkami si popíšeme štandardný postup tvorby nepersonalizovanej online reklamy.

Ak niekto vyhľadáva slovo “plavky”, neviete, či je to muž alebo žena. Neviete teda ani to, či máte do reklamy uviesť text: “Plavky, ktoré zvýraznia vaše krivky” alebo “Plavky, v ktorých sa mužom pláva pohodlne”. Preto vám ostáva iba možnosť vytvoriť všeobecnú reklamu, kde sa prihovárate mužom aj ženám rovnako.

Príklad reklamy:

Ak potenciálny zákazník vyhľadáva slová v štýle: “dámske plavky”, “plavky pre ženy”, personalizácia reklám je celkom jednoduchá. Stačí prispôsobiť text reklamy a spomenúť v nadpise slová “dámske plavky”. Avšak ani v tomto prípade si nemôžete byť istý, či tento výraz nevyhľadával v skutočnosti muž.

Ku zaujímavejšej forme personalizácie už patrí prípad, keď niekto vyhľadá slovo “plavky” a na základe jeho pohlavia sa mu zobrazí správna reklama. Človek pri takomto vyhľadávaní síce nevyjadrí, aké je jeho pohlavie priamo vo vyhľadávacom dopyte, ale na základe dát od Google je to možné rozlíšiť. Následne viete promovať pre mužov nové letné pánske modely a pre ženy kolekciu príťažlivých bikín.

Urobiť jednotnú nepersonalizovanú reklamu pre všetky druhy publika má viaceré pozitíva. Netreba sa s tým veľmi trápiť. Príprava kampane je rýchla, pretože stačí, aby bol text jednoduchý a nikoho neurazil.

Prečo teda personalizovať reklamu všade, kde to ide?
V dnešnej dobe stále viac ľudí využíva AdBlock na blokovanie nevyžiadanej či otravnej reklamy. Online reklamu podľa štúdie PageFair ľudia priamo neodmietajú, no blokujú ju kvôli spôsobu, akým je reklama podaná. Skúste si v predstavách vybaviť situáciu, keď sa mužovi pri vyhľadávaní slova “plavky” zobrazí reklama, ktorá ho nabáda kúpiť si dámske plavky z novej letnej kolekcie. Takýto výsledok muža asi neurazí, ale jeho motivácia vypnúť si reklamy pravdepodobne narastie. Zjednodušene, takáto reklama sa stáva otravná.

Čím viac sa reklama trafí do potrieb potenciálneho zákazníka, tým väčšia je jeho motivácia na reklamu kliknúť a nakúpiť. V tomto článku vám predstavím niekoľko tipov, ako pripraviť reklamy “šité zákazníkom na mieru” pomocou funkcie IF.

4 tipy na personalizované reklamy s IF

Tip 1: Ukážte sa ľuďom, ktorí sa pohybujú v okolí vašej firmy.

V dnešnej dobe je už celkom bežné vyhľadávať na smartfóne takpovediac “za jazdy”. Napríklad človek pracujúci v Starom meste môže v čase obeda vyhľadávať slová “reštaurácia v Starom meste”. Taký človek chce nájsť reštauráciu hneď, ako chytí do ruky smartfón, aby sa mohol čo najrýchlejšie najesť. Pre mobilné zariadenia preto ako majitelia reštaurácie môžete postaviť špeciálnu reklamu, ktorá mu bude priamo promovať vaše denné menu a zľavový kupón, ktorý naň môže okamžite uplatniť.

Obyvateľ Starého mesta bude zase s väčšou pravdepodobnosťou hľadať reklamu na počítači a nemusí ísť do vyhľadanej reštaurácie hneď.

Ľuďom za počítačom teda ukážete reklamu promujúcu benefity vašej reštaurácie.

  • Príklad reklamy pre mobilné zariadenia:

  • Príklad reklamy pre ostatné zariadenia:


NÁVOD: Vytvorenie reklám pomocou funkcie IF pre rozdielne zariadenia

V Google Ads si vyberte kampaň a reklamnú skupinu, do ktorej chcete pridať novú reklamu. Kliknite na +REKLAMA a vyberte si možnosť Textová reklama. Do Nadpisu 1, Nadpisu 2 alebo Popisu vložíte text s využitím funkcie podľa nasledovnej šablóny:

{=IF(device=mobile,Text pre mobilné zariadenie):Text pre počítače}

Nezabudnite, že aj pri reklamách tvorených pomocou funkcie IF je potrebné dodržiavať stanovený počet povolených znakov, či už pre nadpisy alebo pre popis reklamy.
Príklad reklamy, ktorú môžete zadať do Google Ads, je nasledovný:

Nezľaknite sa tiež ukážky, ktorú vám pri zadávaní reklamy zobrazí. Namiesto náhľadu reálneho zobrazenia reklamy v Google budete vidieť niečo podobné ako na obrázku pod týmto textom. V skutočnosti ale Google zobrazuje reklamu správne a bude sa zobrazovať presne tak, ako v našom príklade vyššie.

Tip 2: Oslovte zákazníka, ktorý už bol na vašom webe.

Potenciálny zákazník bol na vašom webe so závesmi už trikrát, no nič si nekúpil a ani si nepozrel kontakt na vašu firmu. Zjavne je to veľmi nerozhodný zákazník a potrebuje postrčiť ku akcii. Pripomeňte sa mu šikovnou reklamou, keď bude znova v Googli vyhľadávať závesy.

  • Príklad reklamy pre nerozhodného zákazníka:

  • Príklad reklamy pre ostatných:


Tip 3: Odlíšte v reklamách rôzne záujmy podľa pohlavia.

Teraz si predstavte, že ste majiteľ e-shopu s luxusnými šperkami pre ženy. Chcete zobraziť reklamu ľuďom, ktorí navštívili vašu stránku s náhrdelníkmi. Pomocou funkcie IF môžete vytvoriť reklamy cielené na mužov, ktoré im budú pripomínať, aby kúpili darček pre svoju drahú polovičku. Ženám, ktoré boli na vašej stránke, sa bude zobrazovať reklama, ktorá ich nabáda dopriať sebe samej.

  • Príklad reklamy pre ženy:

  • Príklad reklamy pre mužov:


Tip 4: Prihovorte sa inak rôznym generáciám.

Ako majiteľ e-shopu s detským oblečením sú vašou cieľovou skupinou hlavne mladí rodičia. Nechcete však úplne vynechať všetky babičky, tety a ujov, ktorí by mohli mať záujem zakúpiť vaše produkty. Pre rôzne vekové skupiny, ktoré boli na vašej webovej stránke, sa môže zobrazovať rozličná reklama.
Mladšiu vekovú skupinu môžete osloviť ako potenciálnych rodičov. Starším ľuďom, napríklad nad 55 rokov, zas ukážete reklamu vhodnú pre starých rodičov. Ostatným zobrazíte všeobecnejšiu reklamu.

  • Príklad reklamy pre rodičov:


  • Príklad reklamy pre ľudí nad 50 rokov:

  • Príklad reklamy pre ostatných:


NÁVOD: Vytvorenie reklám pomocou funkcie IF pre rôzne publiká

Vytvorte si publikum, ktorému chcete zobrazovať špeciálnu reklamu.
Do Nadpisu 1, Nadpisu 2 alebo Popisu vložíte text s využitím funkcie podľa nasledovnej šablóny:

{=IF(audience IN(Publikum A),Text pre publikum A):Text ostatných okrem publika A}

Príklad reklamy, ktorú môžete zadať do Google Ads, je zobrazený na obrázku nižšie.

Na čo si dať pozor pri tvorbe reklám s IF?

Na niektoré veci vás ani Google neupozorní. Preto si pri tvorbe reklám potrpte na nasledujúce pravidlá:

  1. V okrúhlej zátvorke pri funkcii IF nesmú byť znaky bodky a čiarky. Hlavne pri tvorení popisu reklamy je toto pravidlo dosť obmedzujúce, je tu však možnosť použiť namiesto nich napríklad pomlčky.
  2. Do funkcie IF nie je možné vložiť inú funkciu tvorby reklám – napríklad Ad customizer. V tomto prípade sa môže stať, že síce vašu reklamu Google schváli, ale zobrazovať sa bude so zadaným kódom, čo je celkom nešťastná forma reklamy.
  3. V Pomocníkovi ku Google Ads sa stretnete s príkladom reklamy pre publikum, kde sú publiká uvedené v takýchto zátvorkách: <>.
    Tieto zátvorky je pri zadávaní názvu publika potrebné pre správne fungovanie reklamy vynechať. Inak vám bude pri tvorbe reklám zobrazovať upozornenie, že pre Ads je publikum neznáme, aj keď ste ho predtým vo svojom účte vytvorili. Zle zadaná reklama a upozornenie sú zobrazené na obrázku nižšie.

Takéto a mnohé ďalšie personalizované reklamy pripravíte s funkciou IF rýchlo a jednoducho. Môžete vytvoriť viacero druhov jednej reklamy a vybrať tú najúspešnejšiu. V jednej kampani môžete cieliť na viacero publík naraz, a to len pomocou pár reklám. Cieľom reklám je predsa zaujať a fantázií sa medze naozaj nekladú. Výsledkom budú atraktívne reklamy, ktoré rôzne publiká zaujmú určite viac, ako tie, ktoré “nikoho neurazia”.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
PPC
int(10)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter