Basta Digital logo

Migrácia webu bez straty pozícií? Použite náš návod

4 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant
Väčšie zmeny webu (či na webe) vplývajú na vaše pozície v Google. Preto je dôležité si spolu s väčšími zmenami overiť a kompenzovať ich vplyv na organickú návštevnosť webu z výsledkov vyhľadávania.
Cyklista ide nesprávnym smerom kvôli chybne otočenej smerovníku - alúzia na nepresmerované URL

Máte krásny nový web, zbavili ste sa staršieho obsahu, ako aj technických obmedzení v predchádzajúcom systéme na správu obsahu (CMS). Jediné, čo chýba, je organická návštevnosť – v Analytics vidíte od spustenia nového webu výrazný prepad návštevnosti. Ako správne migrovať web bez takýchto dôsledkov? Postupujte podľa krokov v našom návode.

Aké zmeny ovplyvňujú pozície v Google?

 • úplne nový web po redizajne
 • zmena systému na správu obsahu, ktorý web využíva (napr. prechod na WordPress alebo naopak, použitie vlastného systému, pričom predtým ste mali WordPress)
 • zmena použitého protokolu (HTTP na HTTPS) alebo zmena domény či subdomény (napr. z .sk na .eu alebo odstránenie www. spred názvu domény)
 • väčšia zmena štruktúry na webe (napr. premenovanie kategórií alebo zmena v hierarchii článkov)
 • dlhšia nedostupnosť webu (veľmi pomalý web, chyby pri spojení)

Ako si zachovať organickú návštevnosť?

Potrebujete realizovať technické zmeny tak, aby indexovacie roboty ako Google dokázali nový obsah ľahko nájsť a prepojiť ho s tým predošlým, napr. na starom webe. Google tak síce zaznamená zmenu, ale dokáže ju okamžite vyriešiť namiesto zabudnutia webového obsahu, na ktorom ste roky pracovali.

Takéto technické opatrenia pomáhajú aj návštevníkom, ktorí si vaše stránky uložili medzi záložky, prípadne na ne odkazovali na iných weboch. Aj takýmto ľuďom sa zobrazí nový web a neodplašíte ich chybovými, nenájdenými stránkami 404.

Spätné odkazy vedúce na váš web z iných webov sú navyše významným faktorom pre autoritu, teda silu webu, a ovplyvňujú samotné pozície. Pri zmene URL adries (napr. migrácia na nový web) by ste prišli aj o funkčné odkazy.

Aký je správny postup pre udržanie si pozícií?

Keďže je väčšina zmien technických, návod odporúčame poslať vašim programátorom na zapracovanie.

Pred migráciou/zmenami

 1. Pripravte nový súbor robots.txt – povoľte indexáciu (prázdny riadok s inštrukciou Disallow:) a odkaz na XML sitemapu z kroku 2.
 2. Pripravte novú XML mapu webu sitemap.xml – bude obsahovať všetky nové URL adresy.
 3. Pripravte trvalé presmerovania z existujúcich URL adries na nové URL adresy pri ich zmene cez stavový kód 301 (podrobnejší návod k technickým zmenám).
 4. Ujasnite si hlavnú verziu domény (teda HTTPS protokol + pravdepodobne verzia domény bez www, keďže pozorujeme postupný odklon od používania www subdomény).
 5. Pripravte vlastnú chybovú stránku 404 s unikátnym titulkom (title) pre ľahké odfiltrovanie neskorších návštev končiacich na neexistujúcej stránke.
 6. Zistite v Google Analytics, aký obsah (články, blog, produkty a pod.) vám prináša väčšinu návštevnosti z organického vyhľadávania. Tento obsah prekopírujte do nového CMS. Ak zabudnete na dôležitý obsah viditeľný vo vyhľadávačoch, nezachráni vás ani celý tento návod.
 7. Doplnkovo si môžete pripraviť aj dočasnú stránku s oznamom o dočasnej nedostupnosti webu a kontaktnými údajmi, na ktorú budete počas zmeny na webe smerovať krátkodobo návštevníkov (stavový kód 302).
 8. Pozrite si čas, keď mávate najmenej návštevníkov na webe – v Google Analytics (Audience->Overview podľa dňa a hodiny, pre e-shopy aj E-commerce->Sales, deň v týždni a hodina počas dňa).
 9. Urobte kompletnú zálohu starého webu (kód generujúci web, HTML, CSS, JS, databáza a pod.) a odložte ho pre prípad nevydarenej migrácie. V takom prípade dokážete opäť bežať na starom webe.
Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

Počas migrácie/zmien

 1. Tip pre platenú reklamu: dočasne vypnite bežiace kampane v systémoch ako Google alebo Facebook, aby ste neprichádzali o rozpočet.
 2. Zapnite dočasnú stránku a smerujte na ňu všetku návštevnosť (presmerovanie cez stavový kód 302).
 3. Odstavte starý web a nahrajte kód nového webu.
 4. Povoľte indexáciu (odstránenie noindex inštrukcií, ak sú použité), nahrajte nové súbory robots.txt a sitemap.xml.

Po migrácii/zmenách

 1. Otestujte základnú funkcionalitu ako prezretie niekoľkých stránok, odosielanie formulárov či objednávku.
 2. Otestujte si nástrojom Screaming Frog web (zadajte jeho hlavnú URL adresu a nechajte bežať) – odhalíte nepresmerované chybové stránky 404 (napr. v obsahu) a identifikujete aj iné potenciálne problémy.
 3. Odošlite do nástroja Search Console nový sitemap.xml.
 4. Po niekoľkých hodinách až dňoch skontrolujte v nástroje Search Console možné problémy, ktoré objavil Google (Coverage->Error).
Search Console - pokrytie a chyby 404 a pod.
 1. Po niekoľkých hodinách až dňoch skontrolujte návštevnosť webu v Analytics (alebo inom podobnom nástroji, kde máte štatistiky) a zamerajte sa najmä na chybové stránky 404 (hľadajte podľa unikátneho titulku z kroku 5 pred migráciou).
 2. Takisto skontrolujte organickú návštevnosť a či v porovnaní s podobným obdobím v minulosti nemáte výrazný prepad v počte návštevníkov.

Zistili ste prepad návštevnosti až po niekoľkých mesiacoch? Nezúfajte!

Dá sa vôbec po dlhšom čase organická návštevnosť ešte zachrániť a vrátiť na pôvodné hodnoty?

Odpoveď je vždy áno. Často už síce nie je možné z rôznych dôvodov dohľadať pôvodný web a zabezpečiť detailné presmerovanie pôvodných URL. Klient nemá zálohu, staré URL už nepozná ani Google, ani iné archívne systémy.

Počas fungovania agentúry sa nám podarilo zachrániť desiatky webov, ktoré o pozície v Google a organickú návštevnosť z dôvodu migrácie prišli. Niektorým klientom trvalo rok, kým nás kontaktovali. Po spustení SEO aktivít síce nedôjde k okamžitej korekcii, ale počas roka vieme často pôvodnú návštevnosť nielen dosiahnuť, ale aj prekonať. Kontaktujte nás pre konzultáciu a zhodnotenie možností pre váš nový web.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
SEO
int(11)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter