Basta Digital logo

Marketing k obedu: Praktický B2B marketing online

2 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant
Niektoré B2B firmy sa v čase korony zúfalú vrhajú do online komunikačných kanálov, aby nahradili zrušené výstavy a konferencie. Iné B2B firmy už na marketingu online pracujú dávno.

O skúsenostiach SOS electronic, medzinárodného distribútora elektronických súčiastok, porozprával šéf marketingu Rastislav Talárovič senior konzultantovi Basta digital Andrejovi Salnerovi v diskusii Marketing k obedu, ktorú s Basta digital pripravuje týždenník .týždeň.

SOS electronic má prepracované online marketingové aktivity pozdĺž celej zákazníckej cesty. Pracujú s reklamou v Google, so sociálnymi sieťami a vytvárajú mnohojazyčný odborný obsah.

Ako to celé funguje?

Vypočujte si diskusiu tam, kde obvykle počúvate podcasty:

S akým obsahom pracuje SOS electronic v marketingu pri získavaní B2B kontaktov?

Sústredili sa na aktivity, ktorými chceli presvedčiť zákazníkov, že súčiastkam naozaj rozumejú. O produktoch píšu v štýle recenzií a na tom majú vybudované ostatné aktivity.

Obsah pripravujú predovšetkým technicky podkutí produktoví manažéri – ľudia z praxe, ktorí sa dokážu pozerať očami vývojára. Marketing potom dáva do toho marketingový a SEO copywriting. Ročne vo firme vzniká 100-120 produktových článkov. Jeden človek sa priamo produktovým článkom venuje vyše polovicou svojho pracovného času.

Poslednou dôležitou vrstvou je distribúcia obsahu správnym ľuďom – cez newsletter, lead gen formulár, Gmail Ads, odborné portály.

Ako sa po nábehu online marketingových aktivít zmenila práca obchodníkov vo firme?

Rasťo hovorí, že obchodníci dnes dokážu žiť výlučne z leadov – kontaktov, ktoré sa získavajú z online komunikácie. Marketing ich podporuje automatizovanými nástrojmi a spracovaním zákazníckych dát. V databázach existujúcich zákazníkov, ktorí sa obsluhujú sami cez e-shop, hľadajú príležitosti, s ktorými môžu obchodníci ďalej pracovať.

Ktoré sociálne kanály fungujú pre SOS electronic najlepšie?

Kým LinkedIn prináša omnoho kvalitnejšie leady, Facebook dokáže prinášať väčšiu masu. Od predaja zbierajú marketéri v CRM feedbacky k jednotlivým kontaktom, ktoré využívajú na optimalizáciu jednotlivých kanálov.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter