Myslíte to s webovou analytikou vážne? Ak áno, používate Google Tag Manager (v slovenských reáliách iný tag manažment tool asi nie). Mám pre vás päť tipov, ktoré vám pomôžu sprehľadniť Google Tag Manager a zaručene naštartujú znudeného analytika.
Google Tag Manager, to bola veľká zábava.
Zrazu úloha zamestnanca, ktorý sa venoval webovej analytike, nabrala úplne iné grády. Webový analytik mal možnosť sám, bez doprosovania sa programátorovi desiatkami mailov, nastavovať na webe sledovanie čohokoľvek, od jednoduchého kliknutia na e-mailovú adresu po komplikované nastavenie dynamického remarketingu. Na požiadanie “pépécéčkara” bol schopný zaznamenávať aj také brutality, ako aktuálne počasie či posudzovať návštevníkov podľa toho, koľko u vás boli.
Webový analytik bol ešte pred pár rokmi takmer každý online marketér. S nárastom komplexity dát a možnosťami sledovania návštevníkov webu je to dnes samostatná a výborne platená profesia. Ako inak, s nedostatkom ľudí a možno s najväčším potenciálom rastu v online marketingu do budúcnosti.
4 dôvody, prečo som napísal tento článok
- Pridávaním ďalších a ďalších značiek (tagov) do Google Tag Managera sa tento ľahko stane neprehľadným.
- Zároveň, lenivosť často viedla k inovácii.
- A napokon, DRY (Don’t Repeat Yourself) princíp káže eliminovať opakovanie rovnakých úkonov aj v Tag Manageri.
- Lookup? Každý analytik pookreje, keď počuje toto slovo.
Počiatočné nadšenie webového analytika z možností Google Tag Managera opadne. Pri vytváraní nových značiek si všimne, že vzory sa opakujú. Nedajbože implementovať rovnakú sadu značiek na novú jazykovú verziu webu. Riešením je Lookup Table.

Lookup je medzi dátovými analytikmi veľmi obľúbená funkcia (v tabuľkových editoroch). Ak ju nepoznáte, princíp (zjednodušene) spočíva v tom, že keď sa nasledujúcej tabuľky opýtam Lookup(Jozef), odpoveď bude “full-time”, na Lookup(Matúš), odpovie “intern”.
[supsystic-tables id=’5′]
1. tip: 1 kontajner pre všetky weby
Ak máte
- viacero jazykových verzií webu,
- rovnaký web pre viaceré pobočky,
- developerskú verziu na testovanie a živú verziu webu,
nie je treba mať samostatný Google Tag Manager (kontajner) pre každý z nich a vytvárať tagy duplicitne. Vďaka Lookup Table jednoducho určíte, ktorý Analytics účet sa má použiť pre ktorú verziu webu a pošlete eventy do správneho Analytics účtu.
Najprv vytvoríme premennú, kde uložíme aktuálnu doménu, na ktorej bol spustený kontajner Google Tag Managera.

Potom vytvoríme Lookup Table a vyplníme ju doménami a Analytics IDčkami.

Vytvoríme tag, ktorý bude fungovať pre všetky weby z Lookup Table, kde je použitý kontajner Google Tag Manager.

Takto isto budeme postupovať pri vytváraní tagov pre sledovanie rôznych udalostí na webe. Užitočné je, že každý z tagov bude fungovať na každom z webov, kde je umiestnený kontajner Google Tag Managera.

2. tip: 1 konverzný kód AdWords pre rôzne konverzie
Namiesto toho, aby sme pre každú konverznú podstránku volali konverzný kód Google AdWords samostatne, môžeme všetky vybaviť jedným konverzným kódom. Riešenie navrhneme univerzálne, pre použitie napr. na viacerých jazykových verziách webu (umiestnených na viacerých doménach).

Navyše môžeme každej konverzii priradiť cez ďalšiu Lookup Table inú hodnotu.

Ak by sme pre všetky weby používali jeden AdWords účet, boli by sme hotoví. Ak však máme pre každý web zvlášť AdWords účet, pomocou Lookup Table určíme aj ID konverzie (1 AdWords účet = 1 Conversion ID).

V AdWords konverznom kóde potom použijeme ako Conversion Label resp. Conversion Value resp. Conversion ID vytvorenú Lookup Table.

Ďalšie tri tipy
Ak vášho webového analytika predošlé riadky zaujali, isto príde s vlastnými aplikáciami Lookup Table.
Mne napadli tieto:
- 3. tip: Volať rôzne remarketingové kódy (a de facto segmentovať) podľa toho, z akého zdroja návštevník na web prišiel pomocou premennej Referrer, alebo aké údaje zadal vo formulári (napr. PSČ, hoci aj predtým, ako ho odoslal), či na aký e-mail na webe klikol (info@, helpdesk@).
- 4. tip: Aby sme nedeformovali štatistiky Google Analytics pri testovaní Google Tag Managera, je možné pomocou premennej Debug Mode a Lookup Table nasmerovať testovacie eventy, konverzie do testovacieho Analytics účtu.
- 5. tip: Niekedy je treba urýchlene napraviť chybu programátora. Namiesto EUR v ecommerce dátovej vrstve použil CZK, čo dosť podstatne ovplyvní štatistiky v Google Analytics. Pomocou Lookup Table chybu veľmi rýchlo vyriešime bez zásahu do kódu.
Lookup Table je možné aplikovať v menšom či väčšom takmer v každom Google Tag Manageri. Spýtajte sa vášho analytika, ako ich viete využiť. O zábavu na ďalší týždeň bude(te) mať postarané!