Basta Digital logo

Lokálne výsledky vo vyhľadávaní – prečo na nich záleží?

3 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Pre hľadania miestnych obchodov a služieb zaberajú väčšinu priestoru vo výsledkoch Googlu lokálne výsledky. Ak ponúkate čokoľvek lokálne a v lokálnych výsledkoch sa nezobrazujete, prichádzate o množstvo zákazníkov!

Trochu histórie

V marci 2004 Google spustil Google Local  lokálne výsledky, ktoré poskytujú relevantné informácie o firmách v okolí používateľa, mapy a miestnu navigáciu. O rok neskôr sú lokálne výsledky vo vyhľadávaní prepojené s Google mapami a prvýkrát ponúkané v mobiloch. V roku 2007 Google spúšťa tzv. univerzálne vyhľadávanie, keď sú všetky druhy výsledkov (text, obrázky, mapy, videá, hudba atď.) skombinované na jednu stránku vyhľadávania tak, aby poskytli čo najlepší prehľad.

Ulica a podniky - majú lokálny profil Google?
Ulica a podniky – majú lokálny profil Google?

O niečo neskôr začnú byť lokálne výsledky dostupné aj na Slovensku a firmy si tak prvýkrát môžu vytvoriť zápis v lokálnych výsledkoch s uvedením adresy, kontaktných údajov, presnej polohy na mape, fotiek, opisu či otváracích hodín. V ďalšom vývoji sú tieto výsledky ešte viac integrované do univerzálneho vyhľadávania a postupne začínajú zaberať viac miesta na prvej stránke Googlu.

Koľko ľudí kliká na lokálne výsledky?

Podľa výskumu s očnou kamerou sa až 76 % ľudí pozrelo na box s lokálnymi výsledkami a 12 % ľudí na ne kliklo (ak bol box zobrazený pod organickými výsledkami, je tento pomer nižší  38 %, resp.  6% kliknutí). Ak zoberieme do úvahy možnosť, že niektorí ľudia len hľadali adresu alebo telefónne číslo a tieto informácie tu získali, percento využitia je reálne vyššie. Pre zaujímavosť vám odporúčame pozrieť si aj výskum klikanosti formátu carousel, ktorý ale pre Slovensko nebol nasadený.

Lokálne výsledky Google - ohraničenie zabratej plochy
Lokálne výsledky Google – zaberajú väčšinu miesta (mapa vpravo, vľavo názov firmy, adresa, telefón a odkaz na Google+ profil)

Lokálne výsledky na Slovensku

V roku 2014 sa vám pri hľadaniach akejkoľvek frázy s lokalitou (napr. názov mesta, mestskej časti či obce) zobrazia automaticky lokálne výsledky s adresami firiem, telefónnym číslom, mapou, fotkami a prípadne aj hodnoteniami používateľov. Navyše v posledných rokoch prišlo k ďalšiemu zlúčeniu Google (Local) Business profilov so sociálnou sieťou Google+. To znamená, že dnes registrácia do lokálnych výsledkov automaticky znamená vytvorenie Google+ stránky spoločnosti a takisto sa údaje o firme upravujú práve cez rozhranie Google+.

Ako príklad poslúžia tieto ukážky, ktoré zobrazujú rôznorodé hľadania s názvom lokality:

Lokálny profil sa oplatí

Z uvedených obrázkov je zrejmé, že mať lokálny profil v Google+ (Business) sa oplatí, pretože okamžite máte šancu pútať viac pozornosti vo výsledkoch vyhľadávania súvisiacich s vašou činnosťou a miestom pôsobnosti. Tieto výsledky taktiež využijete, ak ste spoločnosť s viacerými pobočkami  v taktom prípade si viete vytvoriť profil pre každú z pobočiek.

Pri vytváraní vášho profilu dbajte o zadanie správneho názvu firmy, presnej adresy (s overením polohy na mape), kontaktov  telefónneho čísla, e-mailu a pod., opisu činnosti, výberu kategórie pôsobnosti (napr. servis počítačov, kaviareň a pod.), vyplnenia otváracích hodín, nahranie loga či fotiek a iné. Nezabudnite tiež na overenie cez telefónne číslo  formou SMS alebo hovoru, príp. pomalšou metódou zaslania kódu poštou.

Pizza SEO - overený lokálny výsledok
Pizza SEO – overený lokálny výsledok

Ak už máte váš profil pre lokálne výsledky vytvorený, vaša práca nekončí  váš výsledok sa môže zobrazovať niekde pod vašou konkurenciou. Ako zabezpečiť, aby ste sa vo výsledkoch lokálneho vyhľadávania nachádzali na prvých priečkach?

Lokálne výsledky - vplýva na ne počet a miera hodnotení?
Lokálne výsledky – vplýva na ne počet a miera hodnotení?

 

Čo funguje v lokálnych výsledkoch?

Na čo sa sústrediť pri optimalizácii pre lokálne výsledky? Čo robia dobre tí, ktorí sú v nich prví?

Jasná odpoveď na tieto otázky zaujímala aj nás.

Zozbierali sme preto údaje z desiatok hľadaní zobrazujúcich lokálne výsledky. S využitím najmä zahraničných zdrojov sme pripravili zoznam faktorov, o ktorých sa predpokladá, že ovplyvňujú poradie v lokálnych výsledkoch. S pomocou odborníkov na štatistiku zo Žilinskej univerzity sme s využitím štatistickej analýzy skúmali, ktoré faktory korelujú so silnými pozíciami.

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter