Pre hľadania miestnych obchodov a služieb zaberajú väčšinu priestoru vo výsledkoch Googlu lokálne výsledky. Ak ponúkate čokoľvek lokálne a v lokálnych výsledkoch sa nezobrazujete, prichádzate o množstvo zákazníkov!
Trochu histórie
V marci 2004 Google spustil Google Local – lokálne výsledky, ktoré poskytujú relevantné informácie o firmách v okolí používateľa, mapy a miestnu navigáciu. O rok neskôr sú lokálne výsledky vo vyhľadávaní prepojené s Google mapami a prvýkrát ponúkané v mobiloch. V roku 2007 Google spúšťa tzv. univerzálne vyhľadávanie, keď sú všetky druhy výsledkov (text, obrázky, mapy, videá, hudba atď.) skombinované na jednu stránku vyhľadávania tak, aby poskytli čo najlepší prehľad.

O niečo neskôr začnú byť lokálne výsledky dostupné aj na Slovensku a firmy si tak prvýkrát môžu vytvoriť zápis v lokálnych výsledkoch s uvedením adresy, kontaktných údajov, presnej polohy na mape, fotiek, opisu či otváracích hodín. V ďalšom vývoji sú tieto výsledky ešte viac integrované do univerzálneho vyhľadávania a postupne začínajú zaberať viac miesta na prvej stránke Googlu.
Koľko ľudí kliká na lokálne výsledky?
Podľa výskumu s očnou kamerou sa až 76 % ľudí pozrelo na box s lokálnymi výsledkami a 12 % ľudí na ne kliklo (ak bol box zobrazený pod organickými výsledkami, je tento pomer nižší – 38 %, resp. 6% kliknutí). Ak zoberieme do úvahy možnosť, že niektorí ľudia len hľadali adresu alebo telefónne číslo a tieto informácie tu získali, percento využitia je reálne vyššie. Pre zaujímavosť vám odporúčame pozrieť si aj výskum klikanosti formátu carousel, ktorý ale pre Slovensko nebol nasadený.

Lokálne výsledky na Slovensku
V roku 2014 sa vám pri hľadaniach akejkoľvek frázy s lokalitou (napr. názov mesta, mestskej časti či obce) zobrazia automaticky lokálne výsledky s adresami firiem, telefónnym číslom, mapou, fotkami a prípadne aj hodnoteniami používateľov. Navyše v posledných rokoch prišlo k ďalšiemu zlúčeniu Google (Local) Business profilov so sociálnou sieťou Google+. To znamená, že dnes registrácia do lokálnych výsledkov automaticky znamená vytvorenie Google+ stránky spoločnosti a takisto sa údaje o firme upravujú práve cez rozhranie Google+.
Ako príklad poslúžia tieto ukážky, ktoré zobrazujú rôznorodé hľadania s názvom lokality:
Lokálny profil sa oplatí
Z uvedených obrázkov je zrejmé, že mať lokálny profil v Google+ (Business) sa oplatí, pretože okamžite máte šancu pútať viac pozornosti vo výsledkoch vyhľadávania súvisiacich s vašou činnosťou a miestom pôsobnosti. Tieto výsledky taktiež využijete, ak ste spoločnosť s viacerými pobočkami – v taktom prípade si viete vytvoriť profil pre každú z pobočiek.
Pri vytváraní vášho profilu dbajte o zadanie správneho názvu firmy, presnej adresy (s overením polohy na mape), kontaktov – telefónneho čísla, e-mailu a pod., opisu činnosti, výberu kategórie pôsobnosti (napr. servis počítačov, kaviareň a pod.), vyplnenia otváracích hodín, nahranie loga či fotiek a iné. Nezabudnite tiež na overenie cez telefónne číslo – formou SMS alebo hovoru, príp. pomalšou metódou zaslania kódu poštou.

Ak už máte váš profil pre lokálne výsledky vytvorený, vaša práca nekončí – váš výsledok sa môže zobrazovať niekde pod vašou konkurenciou. Ako zabezpečiť, aby ste sa vo výsledkoch lokálneho vyhľadávania nachádzali na prvých priečkach?

Čo funguje v lokálnych výsledkoch?
Na čo sa sústrediť pri optimalizácii pre lokálne výsledky? Čo robia dobre tí, ktorí sú v nich prví?
Jasná odpoveď na tieto otázky zaujímala aj nás.
Zozbierali sme preto údaje z desiatok hľadaní zobrazujúcich lokálne výsledky. S využitím najmä zahraničných zdrojov sme pripravili zoznam faktorov, o ktorých sa predpokladá, že ovplyvňujú poradie v lokálnych výsledkoch. S pomocou odborníkov na štatistiku zo Žilinskej univerzity sme s využitím štatistickej analýzy skúmali, ktoré faktory korelujú so silnými pozíciami.