Basta Digital logo

AKTUALIZOVANÉ: AdWords a Facebook reklamy: cielime na slovenské kraje a mestá

5 min čítania
Monika Sedliaková
Senior PPC špecialistka

AKTUALIZOVANÉ 4.8.2016: Google AdWords rozšíril možnosti cielenia z krajských miest o 25 ďalších slovenských miest. Novo pridané mestá sú: Brezno, Čadca, Fiľakovo, Komárno, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Myjava, Nové Zámky, Piešťany, Prievidza, Ružomberok, Skalicu, Spišskú Novú Ves, Stropkov, Štúrovo, Svätý Jur, Šamorín, Tlmače, Topoľčany, Vráble, Žiar nad Hronom a Zvolen. Na zmenu ako prvý upozornil Ľubomír Štulajter zo spoločnosti Liberum advertising.

Máte kamenný obchod alebo ponúkate služby len vo vašom regióne? V Google AdWords a na Facebooku teraz dokážete cieliť na konkrétne lokality na Slovensku. Môžete si zvoliť, či chcete reklamami zasiahnuť celú krajinu, jednotlivé kraje, či dokonca mestá.

Cielenie reklamy na konkrétne regióny ale ponúka zaujímavé možnosti aj pre firmy s celoslovenskou pôsobnosťou: reklamy totiž vedia prispôsobiť rozdielom v kúpnej sile či chutiach v rôznych častiach Slovenska.

lokalne-cielenie-google-adwords-facebook

 

Ako možno cieliť reklamy a pre koho je to vhodné

Lokálne cielenie v AdWords

Cielenie na Slovensko
Cieliť na celé Slovensko sa oplatí, ak máte e-shop a svoje produkty posielate kuriérom alebo dobierkou kdekoľvek na Slovensku. Taktiež sa to oplatí, ak vaše služby nie sú závislé od konkrétneho miesta. Napríklad ak sa špecializujete na projektovanie a stavbu domov na kľúč a dom viete postaviť v Košiciach, Banskej Bystrici aj na Orave.

Cielenie na kraje
Na Slovensku sa dá cieliť na všetky kraje. Môžete si teda vybrať Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky, Žilinský, Nitriansky, Banskobystrický, Prešovský alebo Košický kraj. Pri každej možnosti AdWords ukáže aj predpokladaný dosah (počet používateľov, ktorých môžete reklamou zasiahnuť).

lokalne-cielenie-adwords-kraje

 

Cieliť na jednotlivé kraje na Slovensku sa oplatí, keď je váš biznis limitovaný na určité okolie, no poskytujete služby aj mimo vášho mesta, prípadne poskytujete služby, ktoré vo vašom okolí majú veľmi malú konkurenciu. Napríklad ak ste umelecký rezbár a stolár zo Zvolena, môžu sa k vám dostať aj ľudia mimo Zvolena, napr. z Banskej Bystrice či Žiaru nad Hronom.

Cielením na kraj môžete ušetriť rozpočet a môžete využiť všeobecnejšie kľúčové slová. Totiž, pri cielení na celé Slovensko vás na kľúčové slovo „výroba postele na mieru“ môže nájsť aj niekto zo Sabinova, kto však hľadá skôr niekoho zo svojho okolia, a keď zistí, že ste zo Zvolena, je veľmi pravdepodobné, že odíde z webu bez toho, aby vás kontaktoval. Vy tak zbytočne zaplatíte za kliknutie na vašu reklamu.

No po zacielení na Banskobystrický kraj vás na rovnaké vyhľadávanie môže nájsť práve niekto z Krupiny a tu je už oveľa pravdepodobnejšie, že vás osloví a vy tak nebudete zbytočne platiť.

Cielenie na mestá
Na Slovensku sa momentálne (august 2016) dá cieliť na krajské mestá a 25 ďalších miest, vrátane niekoľkých menších – Bratislavu, Trnavu, Nitru, Trenčín, Žilinu, Banskú Bystricu, Prešov a Košice + mestá Brezno, Čadcu, Fiľakovo, Komárno, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Michalovce, Myjava, Nové Zámky, Piešťany, Poprad, Prievidzu, Ružomberok, Skalicu, Spišskú Novú Ves, Stropkov, Štúrovo, Svätý Jur, Šamorín, Tlmače, Topoľčany, Trenčín, Vráble, Žiar nad Hronom a Zvolen. Ak chcete nájsť iné mesto, AdWords vám automaticky ponúkne ten-ktorý kraj.

lokalne-cielenie-adwords-radius-lm1

Menšie mestá sa však dajú zacieliť pomocou možnosti „Okruh zacielenia“ (v angličtine „radius“), keď si vyberiete mesto a zvolíte okruh, v ktorom chcete cieliť.

lokalne-cielenie-adwords-radius-lm

 

Na určité mesto sa oplatí cieliť vtedy, ak máte firmu, ktorá pôsobí len v jednej lokalite, napr. v meste. Je to vhodné pre kaderníčku z Nitry, ktorá môže cieliť len na mesto Nitra a osloviť len relevantných ľudí. Môže použiť aj všeobecnejšie kľúčové slová, na ktorých zbytočne neminie celý kredit. Napríklad pri cielení na Nitru môže použiť kľúčové slovo „profesionálne svadobné účesy“. Jej reklama môže osloviť budúcu nevestu z Nitry, ktorá hľadá účesy na svadbu a keď sa preklikne na web, uvidí galériu krásnych svadobných účesov a rozhodne sa kaderníčku osloviť.

Cielenie na „Okruh zacielenia“ (v angličtine „radius targeting“)
Ako sme načrtli vyššie, pri cielení na okruhy cielenia vyberiete mesto alebo polohu a určíte okruh v km, v ktorom chcete, aby sa vaša reklama zobrazovala. Tu však musíte dávať pozor, aby ste nemali príliš úzke cielenie – malý rádius.

lokalne-cielenie-adwords-radius

 

Oplatí sa vám to vtedy, ak chcete, aby sa vaša reklama zobrazovala v určitom meste a v jeho okolí, no už nechcete, aby sa zobrazovala v celom kraji.

Napríklad ak ste lokálna pizzeria či reštaurácia v Bratislave a viete robiť donášku jedla aj v okolitých obciach, nemusíte cieliť na celý Bratislavský kraj. Stačí nastaviť rádius napr. 25 km okolo mesta Bratislava a vaša reklama sa tak môže zobrazovať aj v Ivanke pri Dunaji, Stupave či v Rajke.

Vedeli ste, že … Mestá/kraje môžete tiež z kampane vylúčiť = nezobrazovať v nich reklamu? Namiesto „pridať“ kliknite na možnosť „vynechať“ 🙂

Lokálne cielenie na Facebooku

Na Facebooku viete tiež obmedziť zobrazovanie reklamy len na ľudí, ktorí sa nachádzajú v určitom meste či dokonca mestskej časti. Aj tu pri zadaní cielenia Facebook ukáže, aké veľké publikum môžete zasiahnuť. Na rozdiel od AdWords vás varuje, keď je vaše publikum „príliš úzko cielené“.

Na Facebooku možno cieliť aj na menšie mestá ako len na Bratislavu či Žilinu. Môžete tak cieliť na takmer všetky mestá na Slovensku.

lokalne-cielenie-facebook-mesta

 

Ďalším spôsobom lokálneho cielenia na Facebooku je cielenie podľa PSČ. Takto môžete zacieliť aj na určité mestské časti.

lokalne-cielenie-facebook-psc

 

Kaderníčka z Nitry tak vie zasiahnuť len ľudí z Nitry, ktorí by o jej služby mohli mať záujem. Vie tiež jednoducho pomocou kombinácie záujmov zacieliť na nevesty z Nitry.

Súkromná škôlka z mestskej časti Ružinov v Bratislave vie pomocou lokálneho cielenia na Facebooku zasiahnuť len rodičov z Ružinova, príp. okolitých častí, napr. z Vrakune či Podunajských Biskupíc. Reklama sa tak nebude zobrazovať ľuďom z Lamača, ktorých pravdepodobne škôlka v Ružinove nebude zaujímať.

Ako nastaviť cielenie

V AdWords

Pri nastavovaní lokálneho cielenia máte 2 možnosti:

1. Pri tvorbe novej kampane vám AdWords automaticky ponúka možnosť (na základe nastavenia vášho konta) – „všetky krajiny a územia“, „Slovensko“. Tu kliknite na možnosť „nechajte ma vybrať…“ a vyberte kraj, na ktorý chcete zacieliť.

lokalne-cielenie-adwords-nastavenie-tvorba

 

 

2. V už existujúcej kampani choďte do „Nastavení“ a v možnosti „Polohy“ pridajte novú polohu

lokalne-cielenie-adwords-nastavenie

 

a vyberte kraj/mesto, na ktoré chcete cieliť.

lokalne-cielenie-adwords-nastavenie-polohy
Po kliknutí na „Rozšírené vyhľadávanie“ sa otvorí okno s podrobnejšími možnosťami cielenia (tu už vidíte lokality, na ktoré cielite na mape) – tu nastavujete aj „Okruh zacielenia“. Viacero lokalít naraz môžete pridať cez možnosť „Hromadné polohy“.

lokalne-cielenie-adwords-nastavenie-mesta

 

lokalne-cielenie-adwords-nastavenie-radius

 

Na Facebooku

Pri tvorbe novej reklamy je nastavenie lokálneho cielenia jednoduché – len zadáte mestá (alebo PSČ), ktoré chcete zasiahnuť. Dávajte pozor na dve veci: 1. veľkosť publika (aby nebolo až príliš úzke a reklama sa tak zobrazovala aspoň niekomu) a 2. regióny a mestá. Nemôžete totiž cieliť aj na kraj, aj na mesto. Ak zadáte najskôr mesto a potom kraj, kraj „prepíše“ mesto a reklama sa bude zobrazovať v tom-ktorom kraji.

lokalne-cielenie-facebook-kraje

 

Pri úprave cielenia v už existujúcej reklame kliknite na konkrétny “set reklám”, kde chcete zmeniť cielenie. Kliknite na možnosti (ozubené koliesko) a úpravu cielení.

lokalne-cielenie-facebook-nastavenie

 

Potom už len stačí upraviť mestá, prípadne pridať PSČ.

lokalne-cielenie-facebook

 

Nové možnosti cielenia umožňujú robiť reklamné kampane, ktoré by predtým boli nerentabilné. Aj pre celoslovenské ponuky viete kampaň rozbiť na regióny a prispôsobiť reklamy či ceny správaniu miestnych spotrebiteľov. Už ste si to vyskúšali?

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.
Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
PPC
int(10)

4 responses to “AKTUALIZOVANÉ: AdWords a Facebook reklamy: cielime na slovenské kraje a mestá

Comments are closed.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter