Požiadať o „priateľstvo“ na Facebooku je jednoduchý proces. Overenie fotografie, mena a spoločných priateľov, ešte nakuknúť na wall a je to. Žiadosť je hneď prijatá. Je to taký „user friendly friend request“.
Je však také jednoduché žiadať o spätný odkaz človeka (vlastníka webu), ktorého vôbec nepoznáme? Budovanie spätných odkazov pre váš web z relevantných webov a to priamym oslovovaním ich majiteľov môže byť popri iných formách linkbuildingu veľmi účinná stratégia. Možno sa zdá že od roku 2008 sa v žiadosti o umiestnenie odkazu toho veľa nezmenilo, ale predsa.
To, že chcete odkaz, vás stavia do pozície že „otravujete“, nikoho to nezaujíma a možnože ste x-tý v poradí. Chcete teda čakať? Spôsobov je veľa a linkbuildingových taktík je pomerne dosť. Často ide o koktejl postupov, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Dnes sa rozpíšem len o jednom z nich.
Takže, ako na to? Na úvod stačí jednoducho: Nejde nám len o link.
Ako trefne prirovnal linkbuilding Michael King na blogu Seomoz.org vo svojom článku – časy keď sa pýtal odkaz na web spôsobom „Ahoj ja mám stránku. Odkážes na mna pretože x,y,z?“ sú preč. Tento spôsob totiž silno pripomína neobratné balenie baby štýlom „Si sexy, čo keby sme ehm…“.
Analýzu kľúčových slov a tvorbu linkbuildingovej stratégie na dnes preskočíme, poďme teda rozobrať žiadosť o odkaz.
1. Tón emailu a oslovenie
Záleží na tom, kto je vlastníkom webu. Ak píšem mladému bloggerovi, začať príliš serióznym oslovením a viesť email s vážnym tónom, nie je príliš priateľské. Osloviť ho hravo a s dôvtipom, prípadne reakciou na článok, ktorý sme si na jeho webe prečítali a premostiť moderátorským štýlom postupne k žiadosti o umiestnenie odkazu, sa dá aj bez toho, aby ste spievali skladbu, ktorá práve letí v rádiách.
2. Forma a gramatika
Nemusíte byť majster slova alebo víťazom Hviezdoslavovho Kubína. Vo všeobecnosti je písanie emailov bez diakritiky už celkom bežné. Každopádne, dodržať gramatiku a vynechať internetový slang bude viac než profesionálne. Avšak čím viac sa spoznáte s majiteľom webu, občasný preklep sa bude dať odpustiť.
3. Odtlačok prsta na webe
Každý web má svoj rukopis majiteľa alebo správcu webu. Ak naň budete vedieť trefne reagovať či nadviazať formou odporučenia alebo krátkej rady s úprimným záujmom, vaše šance na umiestnenie odkazu sa môžu len zvýšiť. Nezabúdajte: nejde Vám o odkaz, hľadáte „kolegu“ a budujete si vzťahy. Tak ako na Facebooku.
4. Staňte sa reálnym
Vymieňať si dlhšiu emailovú komunikáciu s fantómom nie je nikomu dvakrát príjemné. Preto je vhodné sa v oblasti, pre ktorú robíte linkbuilding, aspoň čiastočne orientovať. Ak to práve nie je váš koníček, je dobré si problematiku naštudovať.
5. Misia – predmet emailu
Názov emailu je to prvé, čo zbadá vlastník webu. Vyhnite sa generickému názvu „ala spam“. Osloviť menom alebo aspoň názvom webu je sympatický dôkaz toho, že ste si dali aspoň minimálnu námahu kliknúť na sekciu Kontakt. Dobrou praktikou je spomenúť benefit, ktorý plynie z vášho emailu, ale aj priama reakcia na článok z webu. Testujte názvy. Každý web tvorí iný človek, redakcia, a teda každého osloví niečo iné.
6. Kto čo získa?
Aby sme priviedli vlastníka webu k akcii a dosiahli či už rozprúdenie komunikácie, alebo v ideálnom prípade umiestnenie linku, je namieste priniesť mu benefit. A to akýkoľvek. Od cennej rady, free verzie softvéru, ktorý ponúkame, alebo šikovnú zľavu, ktorá podporí všeobecnú mienku o klientovi, pre ktorého linkbuilding robíme.
6 a 1/2 Experimentujte
Aj keď sa môže zdať, že linkbuilding je stereotypná činnosť, neupadajte do stereotypu vy. Skúšajte nové postupy, experimentujte. Monitorujte úspešnosť reakcií na emaily, trackujte umiestnené odkazy, neustále si klaďte otázky. Prekračujte hranice online sveta, ktoré vám vymedzuje linkbuilding.
V prípade jedného z našich klientov sme pre zvýšenie reakcií na email skúsili uvádzať reálne telefónne číslo. Nárast reakcií na email bol skoro 15%, čo nám len potvrdilo validitu už absolvovaného experimentu.
Optimálne nastavená linkbuildingová stratégia a jej procesy začnú hrať čoraz vačšiu úlohu hlavne po nedávnom google update s názvom Penguin, ktorý sa nám udial pred nedávnom a to 24. apríla 2012.
Nie je ľahké vtesnať všetky užitočné rady pre tvorbu linkbuilding emailu do 6 a pol boda. Ak Vám bude chýbať zvyšný pol bod k magickým 7 a spravili by ste preto čokoľvek, napíšte nám. Radi vám vypracujeme linkbuilding stratégiu, pochopiteľne viacbodovú :), ktorú vám následne zrealizujeme.