Basta Digital logo

Tvorivý linkbuilding pre vysoko konkurenčné weby – 3 inšpirácie od expertov

3 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Ak máte stránku vo vysoko konkurenčnej oblasti musíte budovať spätné odkazy. Samozrejme, výmeny (manuálne ani automatizované) na popredné pozície nestačia. Existuje potom veľa spôsobov, ako budovať spätné odkazy – od platených stratégií, marketing v sociálnych sieťach až po drsný linkbaiting, ale žiaden z nich nie je ľahký.

johnbukkake.com
johnbukkake.com

Ak máte stránku vo vysoko konkurenčnej oblasti musíte budovať spätné odkazy. Samozrejme, výmeny (manuálne ani automatizované) na popredné pozície nestačia. Existuje potom veľa spôsobov, ako budovať spätné odkazy – od platených stratégií, marketing v sociálnych sieťach až po drsný linkbaiting, ale žiaden z nich nie je ľahký.

V tomto blog poste sa venujem trom príkladom, kde sa špičkoví linkbuilderi vynašli v zložitých situáciách. Narazil som na ne na webe počas mojej stáže v Pizza SEO,

Indický profesor alebo japonský fetiš?

Holandský online marketer Peter van der Graaf sa na blogu PolePositionMarketing.com podelil o úplne konkrétny príklad – vybudoval kvalitné linky na stránku, na akú je ochotný linkovať málokto.

Japonský fetiš, kde viac mužov naraz ejakuluje na tvár ženy sa nazýva Bukakke Facial. To ste samozrejme doteraz nevedeli. A teda, zoznámte sa s profesorom tvárovej dermatológie na Kalkatskej univerzite Johnom Bukakkem (v angličtine Professor of Facial Dermatology John Bukakke).

Van der Graaf vytvoril jeho osobnú stránku:

Aby stránka pôsobila autentickejšie, okopírovali sme výzor skutočnej webstránky University of Calcutta. Nafotili sme jedného Inda s vážnym výrazom a urobili z neho nášho profesora. Pre vyššiu dôveryhodnosť sme pridali informácie o výskume a ďalší linkovateľný obsah ako Bukakkeho Fond pre výskum v oblasti dermatológie tváre.

Výsledkom boli rôzne linky, vrátane liniek na výskum Johna Bukakkeho zo stránky farmaceutickej firmy Bayer (Bukakke zistil, že ich liek proti ekzému je účinný a informoval ich o svojom výskume) a to bol len začiatok. Cez skryté presmerovania neskôr stránku presmerovali na pornografickú stránku klienta.

Pokrové mydlo

Pokrové mydlá ako linkbait

Ak sledujete svet linkbuildingu, počuli ste o prípade, keď linkbuilder Lyndon Antcliff vymyslel fiktívny príbeh o 13-ročnom chlapcovi, ktorý ukradol otcovu kreditku, zaplatil si prostitútky a súd ho odsúdil za podvod. Príbeh umiestnený na stránke klienta zaoberajúceho sa kreditnými kartami získal stovky kvalitných liniek, vrátane niekoľkých z výnamných internetových médií. Veľká časť komunity online marketerov Antcliffa za tento podvod neskôr odsúdila (a on sám sa ospravedlnil).

Lyndon Antcliff však na blogu ponúka aj menej kontroverzné stratégie, napríklad nápad ilustrovaný neľahkým zadaním získať spätné odkazy pre stránku venovanú pokru.

Pri zadaní slova „poker“ do vyhľadávača nájdete viac ako 120 miliónov odkazov. Pri takom vysokokonkurenčnom odvetví sa veľmi ťažko umiestňujú odkazy na pokrové stránky. Ale čo tak umiestniť odkaz na nepokrovú stránku? Je to úplne jednoduché. Stačí keď ponúknete nepokrovej stránke taký obsah, na ktorý bude chcieť linkovať.

Je jedno na akú stránku chcete umiestniť svoj odkaz. Iba musíte rozmýšlať tvorivo a podľa systému „Vytvorím obsah, ktorý autor danej stránky bude chcieť linkovať“. Nebudete mať problém umiestniť odkaz vašej stránky na mnohých iných, zdanlivo nesúvisiacich. Zoberte si povedzme stránku o mydle. Ako docieliť aby na vás jej majiteľ pridal odkaz? Odpoveď sa skrýva v poznaní toho čo chce váš webpartner odkazovať. Vyrobte si napríklad sadu mydiel v tvare pokrovej karty či žetónu. Keď o nich napíšete na blog a obsah vhodne spropagujete, určite článok nájde svojho adresáta. Môže napríklad zaujať výrobcu mydla či blogera o mydle. Oni obsah o cool ručne robených mydlách nájdu alebo ich naň upozorníte.

Pozorovanie vtákovKvalitné linky za požičané foto z Flickru

Tu je príklad mierne upravený podľa textu od veľmi známej Lisy Barone: predstavte si, že sa venujete predajom ďalekohľadov (ako The Binocular Site od spoločnosti MFE Interactive vedenej známou Sugarrae). Na vašej stránke vytvoríte napríklad text o miestach vhodných na pozorovanie vtákov vo vašom regióne. Samozrejme, aby to nebol iba suchý text, obohatíte ho reálnymi fotografiami z tých miest, ktoré si nájdete na Flickri medzi fotografiami s licenciou Creative Commons. Potom nie je nič jednoduhšie ako napísať autorovi fotografie, že ste jeho fotku použili vo svojom obsahu. Mladí fotografi budú radi, že ich fotografie niekto zverejnil a často na vás budú s hrdosťou odkazovať zo svojich porfólií či blogov. Sám viem o čom vravím, ako amatérskeho fotografa ma vždy poteší keď moju fotku niekde použijú a vždy sa s tým pochválim priateľom a známym.

V Pizza SEO mám možnosť robiť na budovaní spätných odkazov pre reálnych klientov. I keď sa zdá linkbuilding ako náročná, nudná manuálna práca, dokáže veľmi pomôcť pri budovaní pozícií vo vyhľadávačoch. A ako každá iná práca vie byť aj veľmi kreatívna. Stačí sa inšpirovať uvedenými príkladmi.

Pokiaľ by ste chceli vedieť viac o tom, ako vám môžeme budovaním spätných odkazov pomôcť k lepším pozíciám, určite sa ozvite.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Tvorivý linkbuilding pre vysoko konkurenčné weby – 3 inšpirácie od expertov

  1. na jednej strana vdaka za clanok, profi vyber – na druhej lamerina ked som si pozrel ponuku o poldnovej ponuke optimalizovania 🙂 , to je ako liat vodu do deraveho suda

  2. ahoj Peter – aha pozeram ze je to len audit, ale to o poldnovej praci by som urcite vymazal

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter