Basta Digital logo

Kotkodák ako inšpirácia: ako spopularizovať video na vybrali.sme.sk

2 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Cez gTalk som dostal tip na vtipné hudobné video Kotkodák na YouTube – klip pochádzal z programu Noc v archíve na STV a bol natočený v roku 1978. Video sa mi zapáčilo a rozhodol som sa urobiť experiment – otestovať vplyv vybrali.sme.sk na strednodobý počet návštev stránky, resp. zhliadnutí videa.

Videoklip Kotkodák - ukážka
Videoklip Kotkodák - ukážka

Cez gTalk som dostal tip na vtipné hudobné video Kotkodák na YouTube – klip pochádzal z programu Noc v archíve na STV a bol natočený v roku 1978. Video sa mi zapáčilo a rozhodol som sa urobiť experiment – otestovať vplyv vybrali.sme.sk na strednodobý počet návštev stránky, resp. zhliadnutí videa. Ďalšou zaujímavou štatistikou môže byť množstvo zmienok/komentárov na Facebooku (dostupné cez Facebook API) a prípadné novovzniknuté spätné odkazy na video z ostatných stránok.

Vybrali.sme.sk je služba typu Digg, ktorá umožňuje návštevníkom hlasovať za jednotlivé príspevky a v prípade, ak získajú dostatočný počet hlasov, posunúť ich až na titulku. Takéto stránky navyše získajú ďalšiu návštevnosť priamo z titulky online verzie denníka SME. Štatistiky videa na YouTube boli nasledovné – klip bol pridaný 24. februára 2010, avšak počet zhliadnutí bol len 95 a pod videom boli iba tri komentáre. Na Facebooku bolo video spomenuté spolu cca. 120 krát (odkaz alebo označenie palcom nahor). Po dvoch dňoch a rýchlom otestovaní reakcií pár ľudí na video som odhadol jeho potenciál (chytľavá hudba, vtipný klip) a odkaz na video pridal na službu vybrali.sme.sk. V názve a popise som spomenul aj aktuálnu tému Eurosong a pieseň Horehronie – motivácia kliknúť pre ľudí, čo súťaž sledovali alebo sa na piesni zabávali.

Kotkodák na vybrali.sme.sk
Kotkodák na vybrali.sme.sk

Bola sobota večer, okolo pol siedmej, nie úplne vhodný čas na pridávanie odkazov na vybrali.sme.sk. Okrem spomenutia na Twitteri, som už video ďalej nijak nešíril a čakal, že sa začne propagovať “samo” virálnym spôsobom. Už o hodinu neskôr má odkaz šesť hlasov, z toho štyri od registrovaných užívateľov. O ďalšiu hodinu sa video dostáva na titulku vybrali.sme.sk, ako aj denníka SME.

Štatistiky videa na YouTube
Štatistiky videa na YouTube

V priebehu nedele video získava spolu 57 hlasov a postupne klesá na titulke nižšie vytlačené novými príspevkami. Z pôvodných 120 zmienok na Facebooku je zrazu štvornásobok – takmer 460. Počet zhliadnutí videa na YouTube narastá na takmer 7000 videní (dnes už vyše 12000), video sa dostáva aj na humoristickú stránku Kalerab.sk. Navyše YouTube aktualizuje štatistika videa pomaly, je pravdepodobné, že medzičasom video získalo ďalšie odkazy, ktoré budú v štatistikách zverejnené neskôr.

Ako ďalšia možnosť zviezť sa na vlne obľúbenosti videa na YouTube je možnosť pridať mu videoodpoveď, ktorej odkaz sa zobrazí pod videom. Existuje predpoklad, že na toto sekundárne video klikne aspoň časť návštevníkov. Navyše ich počet nemusí byť zanedbateľný.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter