Basta Digital logo

Komerční banka v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

4 min čítania
Juraj Kerhát

Internet banking Komerční bankyV prvom videocaste zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO” sa pozrieme na Komerční banku Bratislava.

Internet banking Komerční bankyV prvom videocaste zo série “Veľký test použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008 od Pizza SEO” sa pozrieme na Komerční banku Bratislava.

Cieľom videocastu nie je prejsť všetky aspekty, ktoré sme pri hodnotení použiteľnosti Internet bankingu brali do úvahy, ale len vypichnúť a názorne ukázať niektoré z nich. Kompletný zoznam 60 ukazovateľov, prostredníctvom ktorého testujeme aplikácie jednotlivých bánk bude zverejnený až na konci tejto série videocastov spolu s rebríčkom nášho hodnotenia použiteľnosti Internet bankingu týchto bánk.

Pozitíva Internet bankingu Komerční banky Bratislava

 • existuje zapamätateľná adresa “ebanking.koba.sk”
 • po prihlásení klient okamžite vidí zostatky na účtoch
 • pri platbe je možné si vybrať z preddefinovaných príjemcov
 • pri zadávaní sumy je jedno, či oddelím koruny od halierov bodkou, alebo čiarkou
 • pomocník („Návod na obsluhu služby Internetbanking“) je dostupný na jedno kliknutie
 • možnosť odhlásenia na jedno kliknutie

Negatíva Internet bankingu Komerční banky Bratislava

 • neexistuje presmerovanie z http na https (adresu so zvýšenou bezpečnosťou) – používateľ musí vždy písat aj https
 • na úvodnej stránke chýba prihlasovací formulár
 • odkaz na stránku s prihlásením je riešený ako obrázok šípky
 • obraty/pohyby na účte sú nazvané ako “správy”
 • nevyplnené povinné polia formulára nie sú zvýraznené
 • informácia o tom, ktoré povinné polia boli nesprávne, resp. neboli vyplnené sa zobrazuje až pod formulárom
 • hviezdička (označenie povinného poľa) sa nachádza aj pri nepovinnom poli “Predčíslie účtu kredit”
 • na stránke “detail správy” chýba možnosť tlačiť správu
 • pomocník („Návod na obsluhu služby Internetbanking“) je len všeobecný, t.j. treba sa v ňom preklikať na konkrétnu časť


Pre tých, ktorí z technických, či akýchkoľvek iných príčin nemôžu, resp. nechcú spúšťať nasledujúce video, sme pripravili textový prepis tohto videocastu, ktorý nájdete nižšie.

Textový prepis videocastu:

Juraj Kerhát, konzultant
Ahoj, som Juraj Kerhát, konzultant spoločnosti Pizza SEO a v tomto videocaste by som Vám rád ukázal niekoľko možností, prípadne nedostatkov pri používaní elektronického bankovníctva banky Komerční banka Bratislava.

[00:13] Hneď na začiatok by som rád zvýraznil, že existuje pomerne ľahko zapamätateľná adresa ebanking.koba.sk, a teda používateľ sa nemusí preklikávať na elektronické bankovníctvo priamo zo stránky Komerční banky. Trochu škoda je, že neexistuje presmerovanie z http na https (bezpečnú adresu). Ak teda používateľ neuvedie celú adresu, aj s https, tak stránka sa mu nezobrazí.

[00:48] Ďalšia vec, ktorá mi chýba, je prihlasovací formulár priamo na úvodnej stránke. Pre prihlásenie slúži obrázkový odkaz. Tiež je škoda, že text na ľavo od odkazu pre prihlásenie nie je takisto riešený ako odkaz, je to len obyčajný text a až keď kliknem na obrázok šípky, až vtedy sa mi zobrazí prihlasovací formulár.

[01:16] Po prihlásení sa klientovi zobrazí stránka so zostatkami na účtoch, čo je pre každého klienta dosť podstatná informácia. V ľavej časti stránky sa nachádza hlavné menu, ktoré sa mi zdá byť trochu neprehľadné a trochu zvláštne mi príde to, že obraty, resp. pohyby na účte sú tu nazvané ako “správy”. Ak teda chcem zadať príkaz na úhradu, vyberiem si ho z ponuky nových správ a kliknem si na odkaz “vytvoriť novú správu”.

[01:54] Zobrazí sa mi formulár, v ktorom všetky povinné polia sú označené hviezdičkou. Táto hviezdička, si myslím, že mohla byť ešte zvýraznená červenou farbou. Skúsim odoslať prázdny formulár. Očakával by som, že nad formulárom sa mi zobrazí informácia o tom, ktoré polia sú povinné a ja som ich nevyplnil, prípadne, ktoré som vyplnil nesprávne. Takisto by som privítal, keby tieto polia boli zvýraznené aj vo formulári. Takáto informácia sa tu síce nachádza, ale je uvedená až pod samotným formulárom.

[02:37] Výborná vec na tomto formulári je napríklad to, že je možné vybrať si z preddefinovaných príjemcov. Vtedy sa automaticky vyplní číslo účtu a kód banky. Takisto je skvelé, že pri zadávaní sumy je jedno, či oddelím koruny od halierov bodkou, alebo čiarkou. Je možné si vybrať konštantný symbol z číselníka. Trochu sa mi zdá chybné z pohľadu používania, že je tu hviezdička pri predčíslí účtu, pričom tento údaj nie je povinný.

[03:19] Keď dám uložiť na podpis, zobrazí sa mi informácia o tom, že správa bola uložená. Môžem ju nájsť v histórii odoslaných správ, ktorú nájdem v ľavom menu. Je tu zoznam všetkých odoslaných správ za obdobie jedného roka, môžem si zobraziť detail správy, ktorú môžem schváliť, editovať, prípadne odmietnuť. Chýba mi tu možnosť tlačiť túto správu. Ak mám záujem nejakú správu vytlačiť, musím sa vrátiť do histórie a tam zadať do textového poľa číslo, prípadne čísla tých správ, ktoré chcem vytlačiť.

[04:07] Ak nejaký používateľ má problémy s používaním tohto Internet bankingu, je skvelé, že je tu „Návod na obsluhu služby Internetbanking”. Tento návod je dostupný na jedno kliknutie, zobrazí sa v novom okne.
Takisto je skvelé, že možnosť odhlásenia je dostupná na jedno kliknutie.

Ďakujem za pozornosť.

Ak máte vlastné skúsenosti s používaním Internet bankingu Komerční banky Bratislava, budeme radi, keď sa o ne podelíte s ostatnými návštevníkmi v komentároch.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Komerční banka v teste použiteľnosti Internet bankingu slovenských bánk 2008

 1. tak to je zatial najhorsi ib ktory som videl 🙂 mam skusenosti zo slsp, tatrabanka, csob.cz, paypal.. uzivatelsky najprijemnejsi slsp 🙂

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter