Vymeniť manželku, bývanie alebo online marketingovú agentúru stojí veľa nervov a peňazí. Prečítajte si, kedy vám nezostáva iná možnosť a kedy sa vám zas oplatí dať ešte agentúre druhú šancu.
Vymeniť!
Určite vymeňte online marketingovú agentúru, ak:
Agentúra nemá expertízu, ktorú potrebujete
Najpoužívanejšie online marketingové platformy sa vyvíjajú veľmi rýchlo – Google aj Facebook, ktoré spolu zhltnú väčšinu výdavkov na online reklamu, svoje reklamné systémy inovujú v horizonte mesiacov a často týždňov.
Než sa niektoré agentúry stihli naučiť spravovať povedzme Facebook (nehovoriac o takom dynamickom remarketingu na Facebooku), príchuťou leta sa stal Snapchat P̷o̷k̷é̷m̷o̷n̷ ̷G̷o̷ Instagram Stories. Alebo sa vaša agentúra práve stala partnerom AdWords a na vašom trhu „fičí“ programmatic.
Expertíza sa nedá vybudovať zo dňa na deň (pokiaľ ju agentúra nie je ochotná a schopná špeciálne kvôli vám kúpiť zvonka). Preto ak dnes agentúra nevie robiť to, čo potrebujete, neostáva vám nič iné, len ju vymeniť.
Agentúra nemá skúsenosti, ktoré potrebujete
V chirurgii či v advokácii nepochybujete, že chcete človeka, ktorý už prípady podobné vášmu riešil – podobne by to malo platiť v online marketingu.
Ak sa niekto ide „učiť s vami“, je to fajn, pokiaľ ste ochotní prijať väčšie víťazstvá aj zdrvujúcejšie porážky (teda vyššie riziko).
Na naplnenie konkrétnych biznis cieľov – veľké kampane alebo dôležité online aktivity – potrebujete agentúru s ľuďmi, ktorí vedia ukázať, že aj chyby, na ktorých sa človek učí, už majú za sebou.
Ak vaša agentúra nemá skúsenosti s tým, čo chce pre vás dosiahnuť, a zlyhanie pre vás nie je prijateľné riziko, zvážte výmenu.
Agentúra problémy nerieši, ale skrýva
Pri komplexných online kampaniach sa občas objaví nejaký problém:
- kampaň, ktorú vytvoríte na Facebooku, nebeží,
- kľúčový vizuál niekto spustí o deň skôr alebo naopak o deň neskôr,
- rozpočet sa nedočerpá alebo prešvihne,
- výroba webstránky sa nestihne v pôvodne plánovanom termíne,
… a množstvo ďalších drobností spôsobených ľudským faktorom, technickými problémami, neočakávanými udalosťami a objektívnymi okolnosťami.
Nikto vám nezaručí, že sa nevyskytne nejaká chybička, ale dôležité je, ako sa k nej vaša agentúra postaví.
Odhliadnuc od vysvetlenia a ospravedlnenia, môžete očakávať, že agentúra ukáže, ako upravila procesy, aby k podobným problémom už nedošlo.
Čo však v situácii, keď sa o probléme dozviete iba náhodou a agentúra tají a tutlá? Poohliadnite sa po inej.
Ešte agentúru nemeňte!
Agentúra neprináša očakávané výsledky
Ak vaša online marketingová agentúra nedosahuje to, čo očakávate, zvážte najprv, či ste spolu realisticky nastavili očakávania.
Na väčšinu online marketingových metrík vplýva aktivita vašej konkurencie. Napríklad AdWords a mnohé iné automatizované reklamné systémy predávajú reklamný priestor v podobe aukcie. Tá prebehne v reálnom čase a jej výsledkom je, či sa vaša reklama zobrazí, na akej pozícii sa zobrazí a akú cenu za zobrazenie alebo prekliknutie platíte.
Ak teda zrazu do aukcie vstúpi nový hráč alebo niektorý existujúci zvýši svoju aktivitu, prejaví sa to na vašich nákladoch na reklamu.
Podobne v SEO – ak ste jediný z vašich konkurentov, ktorý sa venuje optimalizácii, alebo dokonca žiadneho priameho konkurenta nemáte, vaše náklady na získanie a udržanie návštevnosti z vyhľadávačov sú oveľa nižšie, ako keď sa o pozície bijete s ďalšími aktívnymi hráčmi.
O vašich očakávaniach sa preto oplatí s partnerskou agentúrou komunikovať čo najjasnejšie.
Ak vaša agentúra nemá od vás jasné, merateľné ciele, výmena vám nepomôže, argumentuje marketér Jake Baadsgaard.
Čo odporúča? Vypočítajte, čo by vám agentúra musela priniesť, aby odôvodnila svoju odmenu, a potom sa ich opýtajte, či si trúfajú naplniť také ciele.
Ak ale ani po spoločnom nadefinovaní cieľov ich agentúra v dohodnutom termíne nesplní, je čas hľadať náhradu.
Agentúra na vás nemá čas, ktorý potrebujete
Od agentúry si kupujete expertízu, čas a energiu. Agentúra by vám mala byť v rozumnej miere k dispozícii a najmä by na vašich projektoch mala robiť. Ak vidíte, že si na potrebné kroky v agentúre nevedia nájsť čas, môže za tým byť niekoľko príčin.
Overte si, že si dosť času „kupujete“. Predstavte si, koľko treba na to, aby sa uživil full time online marketér, predstavte si, koľko jeho času by ste chceli, aby išlo do vášho projektu, predstavte si cenu jeho počítača a stoličky a vyjde vám, koľko musíte zaplatiť, aby sa zaplatila jeho práca. Ak si aspoň v takejto cene čas kupujete, mali by ste ho dostať.
Overte si, že si s agentúrou ešte stále sedíte z hľadiska mierky: že ste neprerástli vy ich alebo oni vás vo veľkosti realizovaných projektov. Niekedy, pokiaľ patríte u niekoho šikovného k menším klientom, jednoducho popri veľkých projektoch na vás nevychádza dosť kvalifikovaného času.
Niekedy je pre vás lepší freelancer – dokážete si jasne vyhradiť časť jeho času, keď sa bude priamo venovať iba vašim projektom. Toto je aj vec mierky – rôzni poskytovatelia majú rôzny sweet spot – priestor, kde najlepšie fungujú z hľadiska komplexity, rozpočtov a iných vlastností.
Ak si sedíte mierkou a platíte dosť na to, aby sa vám dlhodobo ušlo dosť času, vykomunikovali ste si svoje očakávania a potreby, a stále máte opakovaný pocit, že na vás nie je čas, zvážte zmenu.
S agentúrou sa zle komunikuje
Môže to znamenať, že vám „nesadol“ váš konzultant alebo account. To je normálne – ako ľudia máme odlišné osobné štýly. Nie každý každému vyhovie.
Otázka potom je, či sa dá s nimi hovoriť a dosiahnuť zmena, alebo rovno skúsiť požiadať o nahradenie konkrétneho človeka kolegom alebo kolegyňou.
Nedávno som narazil v diskusii vo facebookovej skupine pre marketérov na firmu v Poprade, ktorá robí wordpressové weby za pár stoviek eur. Ako to dokážu? Jedným z atribútov služby je, že celá komunikácia prebieha iba e-mailom; bez stretnutí a telefonátov. Niekomu to v tejto podobe vyhovuje, naopak, ak vám to nevyhovuje, musíte hľadať dodávateľa s iným étosom (a tomu adekvátnou cenovou politikou).
Agentúry majú najrôznejších klientov: v Pizza SEO máme časť takých, ktorým vyhovuje podrobný reporting. Niektorí zamestnávajú svojho marketéra alebo marketérku (alebo dokonca online marketéra), ktorí dokážu reporty prečítať, premyslieť a potom na ne zareagovať. Inde je zas naším náprotivkom priamo majiteľ alebo riaditeľ – nemá čas riešiť detaily marketingu, potrebuje koncízne správy a hlbšie sa do nich chce ponoriť raz za čas po telefóne alebo osobne. Pokiaľ nám klient povie, že mu postup alebo formát nevyhovuje, máme snahu prispôsobiť sa.
Takže aj zlú komunikáciu sa oplatí skúsiť si vykomunikovať. Ak to nejde, je čas zmeniť agentúru.
Skôr ako vymeníte agentúru, musíte si zodpovedať základnú otázku: pomôže niečomu výmena?
V online marketingu môžete dosiahnuť udržateľné úspechy, len ak máte aj dobrý základ – produkt. Dobrá agentúra pre vás nemôže z výkalov upliesť pomyselný bič.
Úspech si vyžaduje aj vašu aktívnu účasť. Agentúra nemôže prácu urobiť za vás, ale iba s vami a ak v tíme nemáte na spoluprácu kapacitu, výmena agentúry nepomôže.
Ak si vyberáte online marketingovú agentúru, tu nájdete otázky, ktoré sa by ste sa ich mali pred podpisom zmluvy opýtať.
Ak ale máte dobrý produkt a ste do úspechov v online marketing ochotní investovať čas, energiu aj peniaze, online marketing patrí do vášho marketingového mixu.