Hľadal som na slovenskom i anglickom internete ucelenú odpoveď na túto otázku – kedy si máte najať SEO agentúru? A kedy nejakú inú agentúru, napríklad reklamnú agentúru, online PR agentúru, či nedajbože digitálnu agentúru? Kedy potrebujete grafické štúdio, kedy produkčný dom a kedy web developerskú firmu?
Hľadal som na slovenskom i anglickom internete ucelenú odpoveď na túto otázku – kedy si máte najať SEO agentúru? A kedy nejakú inú agentúru, napríklad reklamnú agentúru, online PR agentúru, či nedajbože digitálnu agentúru? Kedy potrebujete grafické štúdio, kedy produkčný dom a kedy web developerskú firmu?
Potom som zistil, že nedokážem dokonca nájsť systematický prehľad, aké rôzne druhy agentúr existujú. To je predsa dôležitá otázka, nie?
Takže, môj pokus o čiastkové zmapovanie agentúrneho univerzu (s výraznou grafickou i ideovou pomocou od Stana Kukučku):
Agentúry sú rozmiestnené v kontinuu medzi univerzálnymi a špecializovanými na jednej osi a medzi tými, ktoré sú zamerané online a tými, ktoré riešia aj offline, na druhej osi. Pre ilustráciu sme ku každému typu priradili niektoré príklady z nášho trhu (ak tu nechcete byť alebo sme vás zaradili zle, pokojne sa ozvite).
Nebránim sa tvrdeniam, že som:
- v diagrame niečo vynechal,
- v diagrame niečo zle pomenoval,
- urobil nelogický diagram.
Keď niekto urobí lepšie, obrázok tu rád zverejním aj s linkou.
Keď si rozdelíme možné potreby firiem a web stránok na špecifické kategórie, môžeme činnosti, v ktorom sú dané druhy agentúr zvyčajne silné, zobraziť v tabuľke:
V tabuľké používam nasledovné kódovanie:
*** ide o core činnosť pre daný typ agentúry
** non-core činnosť, ktorú vie daný typ agentúry zvyčajne dobre zabezpečiť
* agentúra danej činnosti v nejakej miere rozumie a dokáže ju poskytnúť zvyčajne s využitím externého poskytovateľa
X agentúra zvyčajne danú činnosť nevie konkurencieschopne zabezpečiť
V skutočnosti sú samozrejme agentúry v každom žánri rôznorodé a v každej kolónke by sme vedeli nájsť výnimky.
Vo všeobecnosti ale platí, že ak chcete v špičkovej kvalite nakúpiť činnosť v určitom stĺpci tabuľky, voľte nového poskytovateľa s troma hviezdičkami alebo jedného z vašich existujúcich partnerov s dvoma hviezdičkami. Ak máte agentúru, ktorej dôverujete a zabezpečuje pre vás veľa činností, dokáže vám predať aj činnosť, v ktorej má jednu hviezdičku. Čím je služba pre vás dôležitejšia, tým menej vhodné je ju zveriť subjektu s jednou hviezdičkou.
Ak máte komplexnú požiadavku, skúste si urobiť prioritizovaný zoznam činností, ktoré potrebujete niekomu zveriť a skúste zistiť, ktorý zo subjektov (riadkov) by nazbieral na váš konkrétny balík činností najviac hviezdičiek. V závislosti na vašej vlastnej kapacite samozrejme využijete agentúr viac. Pre malý biznis to často nie je schodné – hoc potrebuje trochu pomoci vo viacerých oblastiach, nedokáže si umenežovať vzťahy s X poskytovateľmi naraz a zadať každému z nich zákazku v dostatočnom objeme na to, aby bol dobre obslúžený. Pre veľkú firmu má naopak zmysel najímať na každú činnosť špecialistov.
Ale naspäť k otázke, s ktorou sme začali: kedy si máte najať SEO agentúru? SEO agentúra, resp. online marketing agentúra, ako Pizza SEO, vám vie pomôcť byť oveľa lepšie viditeľnými vo vyhľadávaní, zabezpečí komplet výrobu jednoduchšieho webu, nasadí vám naň v slušnej kvalite analytické nástroje, ak nemáte vlastného grafika, dá vám u niekoho vyrobiť logá či bannery, porieši vám reklamu vo vyhľadávačoch a keď veľmi chcete, aj bannerovú reklamu, pomôže vám vytvoriť a doladiť celkovú webovú stratégiu, poradí v online PR, zabezpečí správu profilov v sociálnych médiách a od externých dodávateľov aj tvorbu webových aplikácií.
A áno, viem – ak by túto istú tabuľku mal vyrobiť niekto z inej agentúry, vyzerala by úplne inak, že? Tak ju vyrobte, skopírujte do nového Google Docs Spreadsheet a zverejnite alebo napíšte komentár k tomuto článku!
Velmi dobre spracovany prehlad, aj s tabulkou by som suhlasil. I ked riesenia su skor online marketingova agentura ako analyticka kedze sme viac univerzalnejsi a robime weby 🙂
Inak velmi dobry prehlad
Ďakujem, Peťo! Mal som tušáka, že sa vám chlievik nebude páčiť, ale keď som na tom našom trhu do analytics nemal koho dať 😉
No super. Ja spolupracujem so seocentrum, tomatoes, chbs, takže mám dobrý výber 🙂 Najlepšie je na všetko si nájsť špecializovanú agentúru. Zvlášť na SEO, zvlášť na FB a tak. Tie riešenia pod jednou strechou niesu moc dobré…
Nice clanok, pekna a i celkom uzitocne grafika (pozdravujem tymto Stana Kukucku:-)
Len ta seda na nasom logu…
Viem si predstavit simple mikrostranku s online agenturami takto rozdelenymi + kratky popis cinnosti (vizual uz mate:))
@Peto Szabo, nie uplne s tebou suhlasim. Su cinnosti, ktore ja dobre mat inhouse. Je to velkou vyhodou ak je potreba rychlo a efektivne reagovat a koordinovat aktivity.
Výborný článok, môžeme ho potom použiť aj na stránke IAB Slovakia? Do reklamných agentúr sú schválne zaradená len tie tri?
@Vlado Vanek, pošli lepšie logo, dáme to do poriadku.
Ad mikrostránka – to sa mi páči ako nápad, urobiť ‚who is who‘ na SK internete. Počkal by som si na pripomienky k tomu rozdeleniu lebo si myslím, že má rezervy.
@Veronika Pizano, ten výber bol ad hoc, keďže vyčerpávajúco pokryť trh sa nedá (najmä v niektorých kategóriách je firiem ažaž). Respect APP sú kamaráti a autori našej korporátnej identity, Vaculík a Komplot ma napadli vďaka jednoduchým názvom, lebo u agentúr s komplikovanymi zahraničnými názvami nestíham sledovať ich zmeny 😉 Za spätný odkaz ale môžeme do infografiky pokojne zapracovať aj ďalších. 😉
Pokiaľ ide o použitie článku na IAB, infografika je s CC licenciou („by-sa“, t.j. uvedenie zdroja a share alike, aj na komerčné využitie – https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/). Môžem hodiť rovnakú licenciu aj na ten embedovateľný Google Docs spreadsheet a samotný text asi za republikovanie nestojí.
Veľmi dobrý strategický prehľad. Myslím, že to, čo dnes rozhoduje u klientov nie je len úroveň schopností agentúry, ale najmä kvalita servisu.
Nechce sa vám urobiť aj podobný prehľad českého trhu?
@Štefan Vadocz, vďaka! Ten prehľad firiem (teda okrem tej Vašej kategórie Digital PR 😉 ) nie je vyčerpávajúci. Na český by sme si z hľadiska našej znalosti trhu absolútne netrúfli.
Na našom malom trhu je priúzka špecializácia stále dosť zložitá ale keby sme sa podobnú infografiku i tabuľku pokúsili zostaviť pre ‚mature‘ trhy typu UK, vyzerala by o dosť inak a dokonca aj v Čechách by tam asi boli výrazné rozdiely.