Basta Digital logo
sk

Kamzík, Slavín, UFO a Basta

3 min čítania
Ján Laurenčík
Ján Laurenčík
Managing Director
Ako si v Basta digital predstavujeme firemnú štruktúru 100 % zameranú na klienta? Dozviete sa po prečítaní tohto článku.
Štruktúra tímov v digitálnej marketingovej agentúre

Poznámka: Článok bol pôvodne publikovaný v marci 2018 a pri príležitosti vytvorenia nového tímu sme ho aktualizovali v máji 2019.

Čo má spoločné Kamzík, Slavín, UFO a Basta digital?

V Basta digital pracuje viac ako 30 ľudí. Štyria z nich vo full time vyjadrení sa starajú o to, aby firma fungovala (office manažment, financie, HR, predaj, vlastný marketing a podobne).

Všetci ostatní sa sústredia na to, aby boli naši klienti spokojní a dosahovali želané výsledky. Tri tímy nesú názvy podľa bratislavských monumentov – UFO, Slavín a Kamzík (aj preto, že sídlime v historickej funkcionalistickej budove OD Dunaj).

Každý z tímov v Basta digital má okrem tím lídra a account manažéra

  • SEO špecialistu(ov),
  • PPC špecialistu(ov),
  • špecialistu(ov) na sociálne siete,
  • špecialistu(ov) na obsah,
  • špecialistu(ov) na dáta a webovú analytiku,
  • grafika,

čo sú kľúčové oblasti digitálneho výkonnostného marketingu, ktoré pre klientov zastrešujeme. Každý tím sa stará o svojich klientov.

Čo z toho majú naši klienti?

Našim tímom nechýba čaro, drive a flexibilita malých firiem pri rýchlom rozhodovaní sa a akcieschopnosti. Sú ako tri menšie online marketingové agentúry, ale vždy podľa potreby čerpajú know how a top expertízu celej „veľkej“ agentúry.

Čo je najväčšia výhoda tejto firemnej štruktúry pre klientov? Tímy sú bez veľkých komplikácií schopné pracovať pre klientov na takých aktivitách, ktoré sú v konkrétnom období pre neho najprínosnejšie a v prípade potreby tieto aktivity zmeniť.

Čo to znamená? Predstavte si, že e-shopu začína hlavná sezóna pred Vianocami. V takom prípade dáva zmysel vrhnúť všetky sily na z krátkodobého hľadiska najprínosnejšie PPC kampane. Mimo hlavnej sezóny bude užitočné okrem PPC kampaní pracovať aj na organických pozíciách v Google (SEO). Tím tieto zmeny zamerania hravo zvládne bez nevyhnutnosti zasväcovať do klientovej problematiky stále iných ľudí.

Tímové stretnutia sú v tomto zložení oveľa efektívnejšie. Všetci členovia tímu poznajú všetkých klientov a nemusia kvôli ich prebratiu zvolať postupne polovicu firmy.

Tímy sú sebestačné vďaka bohatému zastúpeniu online marketingových zručností, ktoré poskytujú klientom. Okrem bežnej administratívnej podpory nepotrebujú v drvivej väčšine situácií vstup niekoho zvonku.

Nezávislé natoľko, že ak by celý tím pracoval 2 týždne z pláže v chorvátskej Dalmácii, klient si to určite nevšimne na kvalite práce, skôr na hnednúcich tvárach pri videohovoroch.

Všetky vyššie uvedené benefity firemnej štruktúry vychádzajú z veľkosti tímov a ich sebestačnosti. Naše tímy však neprestali čerpať výhody z faktu, že sú súčasťou stabilnej online marketingovej agentúry s top expertízou.

Členovia tímu tak nemusia strácať drahocenný čas väčšinou firemnej administratívy a sústredia sa takmer výlučne na klientov. Keď niekto v tíme kvôli chorobe či dovolenke vypadne, ťažia z možnosti nájsť náhradnú kapacitu v inom tíme.

Iná možnosť firemnej štruktúry alebo čo nás viedlo k tejto štruktúre?

Niekoľko rokov sme ľudí v Pizza SEO (predchodca Basta digital) zaraďovali do tímov podľa ich špecializácie. Mali sme

  • SEO tím,
  • PPC tím,
  • Web & UX tím a
  • Social & Content tím.

Špecializované tímy fungujú výborne smerom dnu. Vzdelávanie ľudí v tímoch a výmena know-how je jednoduchá aj vďaka tomu, že tímy sedia pokope. Nevýhodou špecializovaných tímov je, že sa pri klientskej práci pozerajú zväčša iba na svoju časť práce a všetka zodpovednosť za celkový výsledok leží na pleciach account alebo projektového manažéra.

To, čo v takto postavených špecializovaných tímoch fungovalo dobre, sme preniesli aj do súčasnej štruktúry firmy.

V centre pozornosti je klient

Súčasnú firemnú štruktúru v Basta digital, kde v centre pozornosti tímu je klient, sme dlho zvažovali a neskôr videli funkčnú v niektorých partnerských agentúrach z BlueAlliance. Nápad sme adaptovali na našu situáciu. Na rozdiel od špecializovaných agentúr, ktoré poskytujú výlučne 1 službu (napr. SEO), v Basta digital poskytujeme komplexný výkonnostný marketing v digitálnom svete.

Naše tímy SlavínKamzík a UFO sú ako Pizza SEO kedysi pred piatimi rokmi. +-10 členné samostatne fungujúce partie ľudí s veľkou autonómiou z hľadiska financií a potenciálom obrovskej efektivity a flexibility. Tímy sa sústredia na klientov, neriešia administratívu, fakturáciu (tieto činnosti zabezpečuje firemný support). Tým šetria čas a venujú sa tomu, čo je pre klientov zrovna najviac prínosné.

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter