Basta Digital logo

Instagram a Pinterest: nezmeškajte vlak, marketéri!

10 min čítania
Lucia Hrašnová

Škoda, Eset, Granko či Kofola už využívajú Instagram a Pinterest – obe platformy majú vysokú používateľskú angažovanosť a umožňujú vidieť preferencie vašich zákazníkov. Naša prázdninová stážistka Lucia z Queen Margaret University v Edinburgu vám ukáže, či sú vhodné pre váš marketing a ako z nich vyťažiť čo najviac.

Pre účinný marketing je dôležité, aby ste boli tam, kde vaši zákazníci trávia svoj voľný čas. Na Instagrame ročne pribúda viac ako 100 miliónov aktívnych používateľov a až 70 % z nich nepochádza z USA. Pinterest už vo svojich začiatkoch prinášal webom vyššiu návštevnosť ako ostatné sociálne siete. Ak ešte nepoužívate Pinterest a Instagram, zvážte, či by neboli prospešné aj pre vašu značku! 

Budúcnosť online marketingu (vraj) spočíva v obrázkoch

S pribúdajúcim množstvom informácií na webe je pre používateľov čoraz prirodzenejšie komunikovať pomocou vizuálov, pretože (ako to dokazujú psychologické štúdie i ľudská skúsenosť), informáciu lepšie spracujeme a pochopíme rýchlejšie vo forme obrázka ako v písomnej podobe.

Plameniaci obrázok vs text
Plameniaci obrázok vs text

Obrázok je akási informačná jednohubka” – dokáže na jediný pohľad podať krátku správu, vyzvať k aktivite, poskytnúť rýchle vysvetlenie. Okrem toho zabezpečuje emocionálnu angažovanosť vášho publika: keď vhodným spôsobom zdieľate vtipné momenty z kancelárie, fotografiu nového člena tímu, alebo sa s používateľmi podelíte o inšpiráciu či o proces tvorby nového produktu, vaša značka sa pre publikum stáva priateľskejšou, osobnejšou a dôveryhodnejšou. Obrázkom dokážete vaše publikum dojať, nahnevať aj pobaviť – využite to.

Výhody obrázkov ste už pravdepodobne objavili pri aktivite na tradičných“ sociálnych sieťach. Facebook a Twitter však:

 1. nie sú vhodným priestorom na zdieľanie každého druhu vizuálneho obsahu (najmä preto, že by ním boli presýtené, alebo by narušili komunikačnú stratégiu),
 2. nemajú dostatočný potenciál na to, aby vás používatelia objavili náhodne“, na základe kľúčových slov, alebo špecifických preferencií.

Pinterest a Instagram sú založené na princípe zdieľania a prehliadania obrázkov a ponúkajú zaujímavé benefity.

Zoznámte sa

Instagram

Príklad firemného príspevku na Instagrame
Príklad firemného príspevku na Instagrame

Táto mobilná aplikácia umožňuje používateľom tvoriť fotografie a krátke videá a zdieľať ich na svojom profile a viacerých platformách zároveň (Facebook, Twitter, Flickr, Tumblr a Foursquare).

Pôvodným špecifikom Instagramu boli fotografie v tvare štvorca, od augusta 2015 je však možné zaznamenávať a uverejňovať obrázky a videá v pôvodných rozmeroch. Videá však môžu mať max. 15 sekúnd.

Instagram je niečo ako váš obrázkový denník, na ktorý okrem nových produktov zaznamenávate momenty z vášho života a života vašej firmy, čím zvyšujete povedomie o jej aktivitách a vyzývate používateľov k akcii a reakcii.

Na počítači si Instagram môžete prezerať, pridávať komentáre a sledovať profily – pridávanie príspevkov zatiaľ nie je možné.

Pinterest

Pinterest považujte za galériu vašich produktov a inšpirácie, vhodný aj na infografiku, alebo zdieľanie produktov vašich obchodných partnerov.

Používateľ nahráva existujúce obrázky na svoje ľubovoľne vytvorené nástenky, alebo ich tam pripína“ pomocou tlačidla Pin it“ priamo z webu, na ktorom obrázok našiel. Uverejnený obrázok je klikateľný a štandardne obsahuje externý link na webovú stránku, z ktorej obrázok pochádza, alebo k obsahu, ktorý opisuje.

Tlačidlá "Pin it", "Send" a like na Pintereste
Tlačidlá “Pin it”, “Send” a like na Pintereste

 

Ešte predtým, ako obe siete predstavíme podrobnejšie, zhrnieme ich hlavné výhody voči ostatným sociálnym sieťam z hľadiska online marketingu:

 • Pokiaľ používateľ nemá nastavené inak, obsah na oboch platformách je verejne viditeľný (a v prípade Pinterestu aj rýchlo zdieľateľný), takže po zadaní kľúčového slova alebo hashtagu sa váš obrázok zobrazí vo verejnom prehľade bez toho, aby hľadajúci používateľ musel byť vaším nasledovníkom.
 • Ak váš obsah zaujal viacero používateľov a oni ho zdieľali, zobrazí sa v prehľade toľkokrát, koľkokrát bol zdieľaný. Návštevník prehľadu takto nepriamo dostane na malej ploche niekoľko referencií na vašu značku, čím sa viditeľne zvýši návštevnosť vášho profilu alebo webu.
 • Obe siete zároveň začínajú poskytovať priamy nákup produktov jednoduchým kliknutím na tlačidlo v rámci obrázka.
 • Z Pinterestu je možné obsah jediným kliknutím zdieľať na iné sociálne siete
 • Z Instagramu môžete obsah  uverejňovať súčasne aj na Facebooku, Twitteri, Tumblri, Flickri a Foursquari.
 • Vďaka dostupnosti používateľských násteniek dostanete pravdivé informácie o životnom štýle, vkuse a preferenciách vašej cieľovej skupiny.

prednaska s vizualizaciou

Instagram: Okno do vášho sveta

S viac ako 300 miliónmi mesačne aktívnych používateľov je zrejmé, že Instagram patrí medzi obľúbené sociálne siete, pričom súčasní tínedžeri ho používajú oveľa radšej ako Facebook. Na Slovensku a v Českej republike chýbajú presné dáta, počet používateľov v roku 2015 sa však odhaduje pre obe krajiny spoločne na asi pol milióna, pričom toto číslo stále rastie. Používateľov tvoria muži aj ženy v približne rovnakom pomere. 

Využívajú ho najmä celebrity, fotografi, foodblogeri, fitness a nutriční poradcovia, módne značky, svadobné blogy, ale aj podnikatelia a firmy, ktorých produkty a služby nie sú vizuálne zaujímavé, ale využívajú potenciál Instagramu pre budovanie emocionálnej väzby s publikom, súťaže, alebo kampane.

Instagram ponúka uverejňovanie už existujúcich, alebo vytváranie nových obrázkov priamo cez mobilnú aplikáciu pomocou fotoaparátu a jednoduchých nástrojov na úpravu fotografií a filtrov. Hotový obrázok môžete okamžite zdieľať na svojom profile, a priamo aj na Facebooku či Twitteri. V príspevku môžete okrem hashtagov pridať aj lokalitu a označiť iných používateľov (osoby, ako aj firmy).

Držte sa týchto zásad a vyťažte z Instagramu čo najviac:

 1. Používajte hashtagy

  Silnou stránkou Instagramu sú hashtagy, teda výrazy s mriežkou (napr. #pizzaseo), ktoré pôvodne začal používať Twitter na rýchlejšiu identifikáciu a vyhľadanie diskutovaných tém. Vďaka nim vás po zadaní kľúčového slova do riadku vyhľadávania rýchlo nájdu používatelia, ktorí majú záujem o to, čo ponúkate alebo uverejňujete bez toho, že by museli byť vašimi nasledovníkmi (ak nemáte súkromný profil). Umiestňujte teda hashtagy ku každému príspevku, ktorým chcete prezentovať svoju firmu a/alebo jej produkty.

  Pri voľbe hashtagov buďte čo najviac špecifickí a sústreďte sa na svoje kľúčové slová. Teda ak predávate retro bicykle, váš hashtag pri fotografii bicykla by mal pozostávať práve z týchto slov (napr. #retrobike, #retrobicykel). Nepoužívajte ich priveľa, ale nebojte sa vytvárať kreatívne a vtipné hashtagy, ktoré prispievajú k budovaniu vášho imidžu na sociálnych sieťach.

  Príklad efektívneho používania hashtagov pre produkt na Instagrame. Zobrazenie na počítači.
  Príklad efektívneho používania hashtagov pre produkt na Instagrame. Zobrazenie na počítači.

  Najpoužívanejšie hashtagy v rôznych jazykoch môžete sledovať napríklad pomocou nástroja hashtagify.me, ktorý vám na základe prehľadu aktuálnych trendov pomôže pri vytváraní čo najvhodnejších hashtagov pre vašu značku.

  Najobľúbenejšie české a slovenské hashtagy za posledných 24 hodín sú neustále aktualizované na portáli obrazeni.cz.

 1. Angažujte publikum

  Výhodou hashtagov je ich potenciál stať sa virálnymi. Vytvorte špecifický hashtag a rozbehnite kampaň založenú na angažovanosti ostatných používateľov. Uvidíte, že povedomie o vašej značke sa bleskovo rozšíri, zabezpečíte si vernosť zákazníkov, viditeľnosť vašich produktov a v konečnom dôsledku zvýšenie predaja.

  Príkladom je kampaň spoločnosti Coca-cola, ktorej hashtag #pusudostane už získal takmer 4-tisíc príspevkov na Instagrame, a to napriek tomu, že nejde ani o súťaž. Fotografie používateľov s hashtagom sú uverejnené na Instagrame spoločnosti a kampaň sa ďalej vyvíja. Keď prejavíte záujem o osobný život vášho publika a umožníte mu angažovať sa a byť kreatívnym, získate si ho.

Kampaň Coca-cola #pusudostane na Instagrame spoločnosti
Kampaň Coca-cola #pusudostane na Instagrame spoločnosti
 1. Na výzore záleží

  Uverejňujte iba pekné fotografie. Na vizuálne nepríťažlivé obrázky nekliká nik, teda ak nie sú šokujúco škaredé, alebo vtipné. Môžete spraviť váš obsah vizuálne špecifickým – používajte napríklad podobnú kompozíciu, farebnú úpravu a podobne.

 2. Uverejňujte často, ale nie pričasto

  Vhodné hashtagy a vizuálne príťažlivý obsah vám na Instagrame zabezpečia nasledovníkov a vaším záujmom by malo byť udržať si ich. Instagram však novinky nevyberá ako Facebook, ale chronologicky zobrazuje úplne všetky príspevky od používateľov, ktorých sledujete.

  Aktívni používatelia Instagramu sa denne tešia na nové príspevky z profilov, ktoré sledujú. Vytvárajte teda pre nich príbeh a udržte si ich pozornosť pravidelným prispievaním.

  Ak uverejňujete obrázok aspoň každý deň, dostávate sa do povedomia vašich nasledovníkov častejšie a oni si k vám tak vytvárajú emocionálnu väzbu. Emocionalita však môže hrať aj vo váš neprospech a to vtedy, ak zákazníkov každé dve hodiny zaplavíte nezaujímavými príspevkami.

 3. Ukážte sa v novom svetle

  Prekvapte svet tým, že mu ukážete praktické využitie vašich produktov alebo služieb v širšom kontexte.

  Výborným príkladom je stratégia technologickej spoločnosti GE. Na Instagrame majú niekoľko účtov, no asi najkreatívnejší prístup prejavili na profile
  GE Appliances. Pravidelne na ňom uverejňujú fotografie jedál, recepty a iné obrázky, ktoré súvisia s používaním ich spotrebičov.

  Dôsledkom je rozšírenie cieľovej skupiny a dnes technologický konglomerát na Instagrame sledujú mladé ženy, blogeri, či dizajnéri.

GE Appliances na Instagrame
GE Appliances na Instagrame

Pinterest: Ukážte, čo máte (radi)

Pinterest je založený na princípe vyhľadávača a umožňuje iba uverejňovanie už existujúcich obrázkov. Jednotlivé príspevky sa „pripínajú“ na nástenky, ktoré si používateľ vytvorí ľubovoľne, najčastejšie tematicky podľa kategórií (napr. jedlo, oblečenie, architektúra, cestovanie…, v prípade predajcu oblečenia to môžu byť sekcie podľa kolekcií, typu oblečenia a pod.).

Môžete si vytvoriť až 500 násteniek, zvoliť ich viditeľnosť (verejné, súkromné, alebo zdieľané s vybratým používateľom) a nastaviť pre ne titulné obrázky. Pinterest je vašou online zbierkou vizuálneho obsahu.

Z takmer 73 miliónov používateľov Pinterestu, až 85 % tvoria ženy. Táto platforma je vhodná najmä na uverejňovanie infografiky, urob si sám“ návodov a esteticky príťažlivého obsahu. Ak teda ponúkate pekné produkty, ste blogerom, fotografom, dizajnérom alebo výtvarníkom, alebo chcete inšpirovať citátmi či pekne spracovanými informáciami, na Pintereste už nesmiete chýbať.

Aby ste na Pintereste uspeli, držte sa našich odporúčaní:

 1. Využívajte Pinterest for business 

  Pinterest pre podnikateľov poskytuje užitočné pokročilé funkcie. Umožňuje napríklad merať návštevnosť, pridať k vašim obrázkom rôzne tlačidlá, promovať vaše príspevky, vytvárať html kódy pre umiestnenie obrázka na vašom webe a podobne.

 1. Optimalizujte obrázky pre vyhľadávanie

  a) Používajte kľúčové slová v názvoch obrázkov a násteniek
  Ak je produkt na vašom obrázku biely plyšový medveď, názov vášho obrázka by mal byť biely-plysovy-medved.jpg.

  Nástenku s ponukou detského oblečenia nazvite Detské oblečenie.

  Portál Modrastrecha.sk nenechal nič na náhodu a pre zvýšenie návštevnosti pomenoval svoje nástenky dvojjazyčne – v slovenčine aj angličtine.

  Ukážka popisov obrázkov
  Ukážka nápisov násteniek – Modrastrecha.sk

  b) Vyplňte popis obrázka
  V popise obrázka použite viac kľúčových slov a využite tento priestor na chválu vášho produktu. Uveďte aj cenu!

 2. Vytvorte si identitu

  Pekný obsah je pre Pinterest samozrejmosťou. Pristupujte k vášmu profilu profesionálne – je totiž výkladnou skriňou vašej práce a vkusu. Určite si jednotný štýl farieb, fontov, typov písma a využívajte ich v obrázkoch, napríklad v titulných obrázkoch vašich násteniek.

  Na vytváranie a úpravu obrázkov pre sociálne siete existuje množstvo jednoduchých online nástrojov, ako napríklad Canva, Pablo, alebo PicMonkey.

  nástenky portálu Modrastrecha.sk na Pintereste
  nástenky s jednotným vizuálom
 3. Prepojte Pinterest s vaším Facebookom

  Pomocou nástroja Pinvolve môžete zosúladiť vaše príspevky medzi Facebookom a Pinterestom.

 4. Vytvorte nástenku, ktorú nik nečakal

  Čím univerzálnejší obsah budete tvoriť, tým viac návštevníkov získate. Uvažujte o tom, čím môžete vystúpiť z radu medzi vašou konkurenciou.Bude to seriál praktických tipov z vášho odvetvia s jednotným vizuálom? Alebo inšpiratívna nástenka s vhodnými doplnkami pre vaše produkty od iných výrobcov/vašich partnerov? Siahnite na dno svojej kreativity a staňte sa výnimočným.Príkladom kreatívneho prístupu je firma Nábytok Beták, ktorá má medzi svojimi nástenkami okrem vlastných fotografií a inšpirácií aj návody Urob si sám, Farebné palety, či dokonca nástenku venovanú fotografiám Slovenska.

Všeobecné tipy pre Instagram a Pinterest

 • Aby bola vaša aktivita efektívna, využívajte voľne dostupné nástroje, ktoré vám pomôžu monitorovať aktivitu vášho publika, určiť vhodný čas na prispievanie, plánovanie príspevkov a iné.
 • Používajte rovnaký nickname na všetkých sociálnych sieťach – bude ľahšie vyhľadať vás.
 • Zahrňte „feed” z vášho Pinterestu alebo Instagramu na vašu stránku.
Pinterest - recepty
Pinterest feed na webovej stránke sikovnamamina.sk
 • Analyzujte aj aktivitu konkurencie (a dostávajte upozornenia, keď sa niekto zmieni o vás alebo o vašich kľúčových slovách).
 • Zahrňte ukážku vašich príspevkov z Pinterestu a/alebo Instagramu do newslettra!
Ukážky Pinterest
Pinterest a Instagram v newslettri

Začnite dnes

Údajne až 26 – 28 % všetkých používateľov internetu celosvetovo je aktívnych na Instagrame a Pintereste. Hoci trendy na Slovensku sa od západných krajín mierne odlišujú, ak cielite na tínedžerov, ženy, a obzvlášť ak ste lifestyle bloger, módna značka, dizajnér, predajca kvetov, nábytku či šperkov, fotograf, alebo ponúkate poradenstvo v oblastiach od zdravia až po finančníctvo, s dobrou stratégiou sa o úspech na týchto sociálnych sieťach obávať nemusíte.

Nájdite si cestu k svojej cieľovej skupine, alebo ju vhodnou taktikou rozšírte práve vďaka potenciálu, ktorým Instagram a Pinterest disponujú. Zaujmite sviežim prístupom, osobnejším obsahom a začnite s vašimi zákazníkmi budovať vzťah na novej úrovni!

Ak ste už Instagram alebo Pinterest implementovali do vašej online marketingovej stratégie, budeme radi, keď nám o svojich skúsenostiach napíšete do komentárov!

Kontaktný formulár

 • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.
Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Social
int(226)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter