Basta Digital logo

Hlasové vyhľadávanie dospieva – ako zmení váš biznis?

6 min čítania
Imrich Petro
Senior SEO špecialista
Čím ďalej tým viac ľudí vyhľadáva v Google hlasom - na mobile v aute, doma pred TV a z pohodlnosti kdekoľvek. Ako môžete z tohto trendu vyťažiť vy a objaviť sa v top „hlasových” výsledkoch?

Tento článok sme pôvodne publikovali na našom blogu pod značkou Pizza SEO – tak sa volalo Basta digital do mája 2018.

Hlasové vyhľadávanie mení spôsob akým na internete vyhľadávame. Jeho popularita stále rastie a je potrebné sa mu postupne začať venovať. Viete ako ho využiť?

Dozviete sa:

  • aký je trend hlasového vyhľadávania,
  • ako sa hlasové vyhľadávanie odlišuje od textového,
  • pre aké firmy je hlasové vyhľadávanie zaujímavé,
  • čo môžete spraviť, aby ste získali návštevnosť z hlasového vyhľadávania,
  • tip, ktorý by ste mali skúsiť hneď po prečítaní článku.

Prečo by ste sa mali zaujímať o hlasové vyhľadávanie?

Štatistiky priamo z Google uvádzajú, že 20 % vyhľadávaní na mobiloch je hlasových. Za posledné roky výrazne vzrástlo používanie hlasových asistentov a celkovo hlasového vyhľadávania. Potvrdzuje to aj prieskum spoločnosti MindMeld, ktorá sa špecializuje na zavádzanie umelej inteligencie a rozpoznávania hlasu do rôznych aplikácií (napr. Spotify). Prieskum na 1 800 Američanoch v roku 2015 hovorí o 60 % náraste používania hlasových asistentov za 12 mesiacov.

Narast pouzivatelov hlasovych asistentov
Zdroj: http://searchengineland.com/mindmeld-launches-voice-assistant-2-0-says-voice-search-growing-dramatically-238130

Rastúci trend si môžeme všimnúť aj pri vyhľadávacích frázach, ktoré sú špecifické pre hlasové vyhľadávanie. Mapuje ich analytička Mary Meeker v štúdii internetových trendov. Vyhľadávacie frázy „naviguj domov”, „zavolaj mame”, „zavolaj otcovi” (v angličtine) sa dnes oproti roku 2008 vyhľadávajú až 35-krát viac.

Rastuci trend hlasovych vyhladavani
Zdroj: http://www.webhostingreviewsbynerds.com/what-does-meekers-internet-trends-report-tell-us-about-voice-search/

Rastúca popularita hlasového vyhľadávania súvisí taktiež so zlepšením porozumenia a s presnosťou aplikácie. Pri spustení Siri (2011) a Google Now (2012) bola úspešnosť rozpoznania vyhľadávacieho dopytu 62 %, respektíve 75 %. Dnes sme na 90 – 95-percentnej presnosti.

plus Created with Sketch.
Ak ste o hlasovom vyhľadávaní nikdy nepočuli, tu zistíte viac:

Čo máme na mysli pod pojmom hlasové vyhľadávanie?

Hlasové vyhľadávanie v tomto článku sa viaže na vyhľadávanie cez stolový počítač a mobilné zariadenia, ktoré využívajú hlasového asistenta (Google Asistent, Apple Siri, Windows Cortana, Amazon Alexa), alebo vyhľadávanie cez Google zadávané hlasom cez mikrofón. Primárne sa ale venujem mobilným zariadeniam.

Hlasoví asistenti v mobiloch sa spúšťajú pomocou zabehnutej frázy: „Ok, Google”, prípadne „Hey, Siri”. Následne čakajú na váš povel. Hlasové vyhľadávanie používa kombináciu technológií spracovania hlasu (NLP – natural language processing) a prevodu textu na reč. Zadaný výraz sa potom porovnáva s databázou otázok a odpovedí a asistent používateľovi odpovie hlasom alebo ponúkne vhodný textový výsledok.

Pre aké firmy je hlasové vyhľadávanie zaujímavé?

Najviac by z potenciálu hlasového vyhľadávania mali ťažiť spoločnosti, ktoré poskytujú služby a produkty na miestnej úrovni alebo majú kamenné predajne. Hlasové vyhľadávanie bude dôležité pre reštaurácie, donášky jedla alebo donášky kvetín.

Ďalším silným hráčom môžu byť e-shopy, ktoré vhodne prepoja kvalitný obsah s produktmi. Budú musieť identifikovať vhodné vyhľadávacie frázy, pre ktoré budú tvoriť a optimalizovať obsah. Smer by mal v ecommerce udávať Amazon, ktorý má na trhu vlastného hlasového asistenta Alexa s inteligentným reproduktorom Echo.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

Ako mení hlas vyhľadávanie a ako to využiť?

Dĺžka frázy

Pri textovom vyhľadávaní sa snažíme zvyčajne vyjadriť svoju myšlienku čo najpriamejšie. Nepoužívame celé vety, ale heslá. Bežná vyhľadávacia fráza môže vyzerať ako „Elon Musk vek”. Naopak, pri zadávaní hľadania pomocou hlasu máme tendenciu používať prirodzenejší jazyk a dlhšie frázy: „Koľko rokov má Elon Musk?”

Ak už cielite na svoju stránku základné frázy (Londýn, Letenky Londýn, Výlet do Londýna, Poznávací zájazd Londýn), snažte sa ich rozšíriť o prirodzenejšie hovorové slová, ktoré sa môžu objaviť pri hlasovom vyhľadávaní (Cena leteniek do Londýna, Informácie pred cestou do Londýna, Koľko stojí víkend v Londýne, Aké pamiatky navštíviť v Londýne).

Otázky

Pri používaní hlasového vyhľadávania máme tendenciu klásť vyhľadávaču, resp. osobnému asistentovi otázky, ktoré sú v angličtine označované ako „Wh otázky” (who, where, why, when…).

Odporúčame pri práci s obsahom zahrnúť otázky do textu. S výberom správnych otázok nám pomôžu reakcie na sociálnych sieťach, údaje z live chatu na stránke alebo z webu zo sekcie najčastejšie opytovaných otázok (FAQ).

  • Koľko stojí letenka do Londýna?
  • Odkiaľ sa lieta do Londýna?
  • Kde sa dá poistiť pred cestou do Anglicka?
  • Ktorá štvrť v Londýne je najbezpečnejšia?
  • Aké sú najkrajšie pamiatky v Londýne?

Jasnejší zámer vyhľadávania

Zámer hľadajúceho je zvyčajne omnoho zreteľnejší pri hlasovom vyhľadávaní. Pri hľadaní frázy „digitálny fotoaparát” textom nevieme, či má hľadajúci záujem o kúpu, návod alebo hľadá obrázky foťáku. Hlasom by však skôr hľadal “ako nastaviť digitálny fotoaparát” či “kde kúpim najlacnejšie digitálny foťák” – z hľadania je hneď zrejmý jeho zámer.

Určiť zámer teda pomáhajú práve zisťovacie otázky, ktoré špecifikujú vyhľadávacie frázy. Môžu potom vyzerať takto: „Kde je najbližšia talianska reštaurácia” alebo „Kedy zatvárajú McDonald na SNP”.

Ak už máme súbor otázok, ktoré naši potenciálni zákazníci hľadajú, mali by sme v nich prioritizovať tie, ktoré pre nás majú najvyššiu hodnotu a majú väčší potenciál prinášať nám zisk.

Zamer hladania pri hlasovom vyhladavani
Zdroj: https://moz.com/blog/how-voice-search-will-change-digital-marketing-for-the-better

Väčší dôraz na lokalitu

Lokalita zohráva významnú úlohu aj pri tradičnom vyhľadávaní. Hlasové vyhľadávanie sa používa hlavne na mobiloch a v teréne, čím je lokalita ešte dôležitejšia.

Ak ste doposiaľ nevenovali lokálnym výsledkom pozornosť, v najbližšom období by ste sa na ne mali zamerať. Skontrolujte si a aktualizujte si informácie v lokálnych profiloch Googlu.

Mali by ste prehodnotiť frázy, na ktoré sa zameriavate v lokálnom SEO.

Dnes už nestačí, ak optimalizujete svoj web na Bratislavu. Sústreďte sa na konkrétne mestské štvrte alebo ulice, prípadne významnejšie objekty v okolí (námestie, štadión). Snažte sa používať hovorové a prirodzené názvy lokality.

Aby ste posilnili lokálne výsledky, motivujte svojich zákazníkov, aby o vás písali recenzie, a na prípadné negatívne vždy reagujte. Ukážte zákazníkom svoju predajňu alebo reštauráciu. Používajte kvalitné fotografie, ktoré sú správne optimalizované.

plus Created with Sketch.
Ako Burger King hackol hlasových asistentov

Husársky kúsok sa podaril známemu fastfoodovému reťazcu Burger King. V krátkej 15 sekundovej reklame aktivoval hlasových asistentov, ktorých sa opýtal na zloženie Whopper burgru. Hlasový asistent začal čítať zloženie z Wikipédie. Google rýchlo zareagoval a reklamu zablokoval.

Burger King získal značnú mediálnu pozornosť. Trolovia si zase zgustli na úprave zloženia Whooperu na Wikipédii.

Rýchle odpovede a výsledky

Vyhľadávače sa neustále snažia čo najlepšie a najrýchlejšie odpovedať na vyhľadávacie dopyty. Vďaka jasnému zámeru nám vedia ponúknuť čo najpresnejšiu odpoveď. Pri ponúkaní správnej odpovede si pomáhajú aplikáciami tretích strán, ako Facebook, Yelp alebo TripAdvisor. Informácie zo spoľahlivých tretích strán vyhľadávač spája a ponúka ich priamo v SERP-e.

Ak patríte do segmentu, ktorý je silno ovplyvnený lokalitou, dajte si záležať na informáciách zverejnených na Facebooku, Tripadvisore alebo iných sociálnych sieťach a katalógoch. Udržujte ich vždy aktuálne – majte vždy aktualizované zmeny otváracích hodín, kontaktné údaje, prebiehajúce akcie. Komunikujte so zákazníkmi a odpovedajte na ich pozitívne aj negatívne reakcie. Taktiež príležitostne obmeňte obsah alebo fotografie.

Určite nevynechajte ani štruktúrované dáta, ktoré vám zabezpečia lepšiu viditeľnosť vo výsledkoch vyhľadávania.

Ešte väčší dôraz na mobil

Takmer všetky hlasové vyhľadávania pochádzajú z telefónov. Ak váš web nevyzerá dobre na mobile a ste v odvetví, ktoré je ovplyvnené mobilným vyhľadávaním, mali by ste sa rozhýbať. Spravte si Google mobile-friendy test, aby ste zistili rozsah škôd. Potom sa pustite do optimalizácie. Zamerajte sa hlavne na rýchlosť načítavania webu – nepoužívajte zbytočne veľké obrázky, používajte správne cache, pri blogoch odporúčame AMP. Vyhýbajte sa používaniu Flash aplikácií a pozrite sa na UX vašich stránok.

Konverzačný obsah

Dnes už je vyhľadávač natoľko inteligentný, že stránky nemusíme optimalizovať na presné zhody kľúčových slov. Vďačíme za to aktualizácii algoritmu od Googlu – Hummingbird. Hummingbird zabezpečil, že sa vyhľadávač k našim dopytom nestavia ako k samostatným slovám, ale pridáva im význam a spája ich do viet. Neponúka nám zhody s našimi otázkami, ale ponúka nám odpovede.

S príchodom hlasového vyhľadávania by sme sa mali pripraviť na nový prístup pri tvorbe textov. Vyhľadávací dopyt môže znieť napríklad: „Okay, Google! Hľadám aplikáciu, ktorá ma zbaví zábudlivosti a pomôže s prokrastináciou.” Pre takéto vyhľadávanie pravdepodobne optimalizovanú stránku ešte dnes nemáte.

Kvôli hlasovému vyhľadávaniu bude rásť dôležitosť analýzy kľúčových slov, ktorá bude pracovať s prirodzenými konverzačnými frázami a otázkami. Zistite, aké najčastejšie otázky trápia vašich zákazníkov. Ako zdroj informácií vám poslúžia FAQ stránky, blogy alebo sociálne siete.

Čo môžete spraviť hneď teraz?

Skúste, či sú vaša značka alebo názvy produktov hlasovým vyhľadávaním dohľadateľné. Čo by ste si mali všímať?

  • Zobrazuje sa vo výsledkoch lokálny profil?
  • Sú organické výsledky relevantné?
  • Inzerujem na brand ja alebo konkurencia?
  • Zobrazujem sa aj na prípadné chyby v hľadanej fráze? (Piza SEO/Pizza CEO)

Mne sa pri hľadaní Pizza SEO a zlej artikulácii podarilo nájsť pizzeriu v Nitre – Pizza Smejo.

Hlasové vyhľadávanie prináša možnosť zachytiť ľudí v nových situáciách, v ktorých predtým nemali prístup k počítaču alebo mobilu. Berte ho ako novú príležitosť, ale nezabúdajte ani na tradičné oblasti vyhľadávania. Na čo ste pri hlasovom vyhľadávaní prišli vy?

 

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter