Basta Digital logo

História zmien: Čierna skrinka vašej PPC kampane

4 min čítania
Barbora Remeňová
PPC špecialistka
Jakub Malec
PPC tím líder
Reklamný nástroj Google Ads starostlivo zaznamenáva všetky zmeny, ktoré ľudia spravujúci kampane urobili. Táto skutočnosť vám môže často ušetriť peniaze alebo odhaliť dôvod poklesu výkonnosti. Vedieť, kde hľadať históriu zmien, je pre vás výhodné.

Kedy sa zíde preskúmať históriu zmien v Ads kampani?

Keď neviete presne určiť príčinu zmeny efektivity kampane

Určite by vás informácia o zvýšení výkonu kampane potešila. Viete vy alebo jej správca povedať, čo zapríčinilo tento úspech? Mohli by ste ho prisúdiť externým vplyvom a sezónnosti, no často za takýmto prínosom môže stáť jednoduchý zásah skúseného PPC-čkára. Poznať konkrétne úpravy a ich vplyvy môže poslúžiť ako podklad pre ďalšiu optimalizáciu, prípadne dokáže ušetriť nejaké tie eurá.

Keď chce agentúra alebo PPC špecialista na kampaň viac plateného času

Ak vašu kampaň spravuje agentúra alebo PPC špecialista, kupujete si určité množstvo času. Pokiaľ chcú od vás viac času či peňazí, prácu v kampani si viete relatívne jednoducho overiť.

Keď do vašej kampane zasahuje viacero ľudí alebo robotov (rozumej rôzne API a skripty)

Pracuje vo vašej kampani viacero ľudí alebo dokonca aj roboti? Je to bežné najmä u viacjazyčných kampaní alebo kampaní s komplikovanejšou štruktúrou (napr. Alza má početnejší PPC tím ako väčšina agentúr na Slovensku). Zdá sa vám, že v kampani je zrealizovaná zmena, o ktorej nič neviete? Pozrite sa, kto ju vykonal. Pochváľte ho alebo sa ho na zmenu spýtajte.

Keď potrebujete skontrolovať termín zapracovania dohodnutej zmeny

Ak ste sa so správcom vašej kampane dohodli na spustení nových bannerov, doplnení zľavy do textových reklám či inej úprave ku konkrétnemu termínu, ľahko si môžete overiť, či sa tak naozaj stalo a načas.

Keď sa potrebujete vrátiť do minulosti a zmeny odvolať

S veľkou pravdepodobnosťou sa vám už stalo, že ste v kampani zadali zmenu, ktorú ste neskôr oľutovali. Namiesto nekonečného vyklikávania a blúdenia v prehľadoch stačí v Histórii zmien jedným klikom vrátiť konkrétne zmeny naspäť.

Kde nájdem históriu zmien v Google Ads?

Pri otvorení účtu na úrovni všetkých kampaní či konkrétnej kampane nájdete v ľavom panely záložku „Change history“ (história zmien). Možno ešte jednoduchšia cesta, ako sa sem dostať, je taká, že v hornej lište po kliknutí na ikonku lupy (search) rovno zadáte do vyhľadávača „Change history“. 

Cesta, ako sa dostať do prehľadu zmien.

Tadáá, nachádzate sa v Histórii zmien.

Ukážka prehľadu História zmien.

via GIPHY

Budete hľadať ihlu v kope sena?

Mohlo by to tak vyzerať, ale nemusí to tak aj byť. V Google Ads dnes veľa ľudí (áno, aj my) používa automatické pravidlá a skripty, pracuje v Ads Editore alebo využíva API. Zmien je teda niekedy naozaj veľa a viaceré sa môžu zdať na prvý pohľad chaotické. Napríklad každú hodinu sa zmenia ceny alebo sa v noci pridá ku každej reklame čudný štítok. Ako sa teda ľahko dostanete k informácii o zmene, ktorú hľadáte?

Všemohúci filter

Ako v celom účte Ads, aj tu vás zachránia filtre. Vyfiltrovať si môžete prakticky čokoľvek. Napríklad si vyberiete zmeny len v určitých kampaniach, zobrazíte úpravy konkrétneho používateľa v konkrétny deň alebo sa pozriete na zmeny týkajúce sa rozpočtov a cenových ponúk. Predvolené filtre vám umožnia sledovať tieto zmeny:

 • Campaign (kampane) – všetky zmeny v konkrétnej kampani
 • Ad Group (reklamné skupiny) – všetky zmeny v konkrétnej reklamnej skupine
 • Change type (typ zmeny) – zvýšenie, zníženie rozpočtu a bidov, spustenie, pozastavenie, odstránenie, udelenie prístupov
 • Item changed (zmenený prvok) – zmeny jazyka, cielení, lokality, kampaní, reklamných skupín, reklám, konverzií, rozšírení reklám, kľúč. slov či poznámok
 • Tool (nástroje) – rozdelenie podľa nástrojov, z ktorých boli vykonané zmeny (webové rozhranie, skripty, automatické pravidlá, Ads editor, hromadné operácie, iné AdWords API, odporúčania Google Ads a iné),
 • User (používateľ) – selektovanie zmien podľa správcov
 • Campaign experiment (experimenty v kampaniach)  –  taktiež tento filter sleduje zmeny v kampaniach – sú tu zahrnuté zvýšenia/zníženia rozpočtov v kampaniach, pridanie štítkov do kampaní, reklám…
 • Account budget – zmeny rozpočtov na úrovni účtu
Predvolené filtre. Stačí kliknúť na ikonku filtra alebo tlačidlo „Add filter“.
Filtre môžete kombinovať. Vytvorenú kombináciu si môžete uložiť.

Ako to funguje v praxi?

Poďme si to vyskúšať na konkrétnom príklade.

Dohodli ste sa so správcom účtu, že spustí v kampani nové responzívne reklamy vo vyhľadávacej sieti a chcete si overiť ich spustenie v daný čas.

 1. Prvým krokom je nastavenie časového obdobia.
 2. Následne si vyberiete konkrétnu kampaň. Jednoducho si ju môžete vyfiltrovať alebo si ju vyberiete v ľavej záložke v štruktúre.
 3. Keďže v účte pracujú viacerí, vyberiete si e-mail konkrétneho správcu.
 4. Označíte si len zmeny týkajúce sa reklám.
 5. Po nastavení všetkých filtrov výsledok vyzerá takto.
15. júla správca vytvoril responzívne reklamy v Google vyhľadávaní vo vybranej kampani. 

Rada na záver

Ak ste sa konečne odvážili otvoriť prehľad zmien a zistili ste, že v ňom nič nemáte, má to jednoduché vysvetlenie. Buď máte nastavené zlé časové obdobie, alebo nikto žiadne zmeny nevykonal.

Tento text je doplnená a aktualizovaná verzia článku, ktorý pôvodne publikoval Jakub Malec na blogu Pizza SEO.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Digitálny marketing
int(7)
PPC
int(10)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter