Basta Digital logo

Potrebujete používať Google Tag Manager?

3 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant

Poznáte to. Začali ste ešte veľmi dávno nastavením sledovania návštevnosti. Potom ste začali zaznamenávať ciele či predaj v eshope. Možno ste implementovali aj heatmapy. Nová štatistika = nový kúsok kódu, ktorý musí programátor vložiť na web. Google Tag Manager v tomto urobí poriadok. Komu sa naň oplatí prejsť?

Čo je Google Tag Manager?

Google Tag Manager alebo Správca značiek

Google Tag Manager (GTM, alebo po slovensky Správca značiek Google) je platforma, ktorá umožňuje vkladať na web rôzne ďalšie kódy (vo väčšine prípadov) bez zásahu programátora. Samotný GTM sa na web dostane vložením špeciálneho kódu.

GTM dokáže potom na základe pokynov a pravidiel spúšťať iné kódy, ako napríklad:

 • sledovací kód Google Analytics
 • konverzný kód Google AdWords
 • remarketingový kód Google AdWords
 • kódy udalostí (events) Google Analytics
 • ecommerce kód Google Analytics
 • vlastné HTML alebo obrázkové značky (napríklad remarketingový kód Etarget, konverzný kód Sklik, konverzný a remarketingový pixel Facebooku, kódy služieb ClickTale, Improvely, Mouseflow…)

„Ale ja už tam tie kódy mám!“

Ak ste sa nad efektivitou vášho webu už v minulosti zamýšľali, väčšinu z potrebných kódov už na webe máte.

Ale:

 • Na webe máte určite aj také kódy, ktoré tam mať nepotrebujete. Možno ste v minulosti používali jeden z nástrojov, ktorý generuje heatmapy, dnes ho už nepoužívate. Pridať potrebný kód na web je vždy ľahšie, ako ho z webu dostať. Na to buď nie je čas, alebo sa zabudne.Cez GTM je aj odstrániť kód z webu hračka.
 • Premigrovaním všetkých kódov do GTM si na webe urobíte poriadok. Budete môcť odstraňovať a pridávať kódy jedným kliknutím, bez zdĺhavej komunikácie s programátorom a treťou stranou (napríklad agentúrou). Budete mať prehľad, aké kódy sa na vašom webe spúšťajú a za akých podmienok.
 • Zrýchlite načítavanie webu. GTM kódy spúšťa asynchrónne. To znamená, že kódy v žiadnom prípade nebránia načítavanie ostatných častí webu.
 • Umožníte spoluprácu viacerých strán. Predstavte si, že SEO agentúra potrebuje na webe aktivovať Google Webmaster Tools. PPC agentúra chce pridať konverzný kód Google AdWords. Agentúra starajúca sa o Facebook profil pridáva konverzný kód Facebooku. Cez Google Tag Managera to môže po udelení práv urobiť každá agentúra vo vlastnej réžii. Bez zásahu programátora.

„Zvládnem GTM nasadiť sám?“

Pri jednoduchých weboch s niekoľkými podstránkami bez online predaja je pre nasadenie Google Tag Manager návod jednoduchý: stačí na web zväčša vložiť samotný kód GTM. Tento úkon zvládne váš programátor ľavou zadnou, rovnako vám pomôže s nastavením sledovania konverzií Google AdWords, alebo implementáciou iných bežne používaných sledovacích kódov.

Pri eshopoch a veľkých portáloch, kde sa spúšťa niekoľko (desiatok) kódov a udalostí, si migrácia na GTM bude vyžadovať pár desiatok hodín práce programátora v kooperácii s vami a agentúrou, ktorá sa stará o online marketing.

Kedy GTM netreba riešiť?

Ak máte malý web s niekoľkými podstránkami a používate iba pár sledovacích kódov, všetko máte vyladené, radšej Google Tag Manager neriešte. Nechajte to na budúcnosť a spojte implementáciu GTM s najbližším redizajnom webu.

Google Tag Manager - misia splnená, značky umiestnené

 

Naše skúsenosti s GTM

U väčšiny našich klientov sme už úspešne nasadili Google Tag Manager. Popíšem vzorové situácie:

 • Klient, ktorý vyrába stavebný materiál: Aktivity na webe nebolo ľahké merať, lebo neobsahuje žiadny formulár (kde by sa dali sledovať zaslané dopyty). Odozva od programátora bola väčšinou zdĺhavá, ak vôbec nejaká. Vďaka implementácii GTM sme boli schopní nastaviť sledovanie stiahnutí a otvorení technických listov produktov (v PDF) a kliknutí na e-mail obchodných zástupcov. Pre klienta sú tieto údaje veľmi cenné pri vyhodnocovaní kvality návštevnosti, ktorú získava cez rôzne platené kampane.
 • Klient, ktorý ponúka online fakturačný nástroj: Na základe údajov o obrate používateľov a intenzity vystavovania faktúr môžeme spustiť remarketingovú kampaň na mieru podľa typu používateľa.
 • Klient s nadnárodným webom vo viacerých jazykoch: Podľa jazykovej verzie vieme rozdeliť sledovanie návštevníkov do viacerých samostatných segmentov len na základe špecifikácie jazyka, bez zásahu programátora.

Ak chcete pomôcť s nasadením Google Tag Managera alebo zaškoliť na jeho využívanie, obráťte sa na nás!

Kontaktný formulár

 • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.
Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Analytika
int(8)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter