Basta Digital logo

Po Pande Sranda – čo pre našich klientov znamená nový algoritmus Google

2 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant

Hoci Google zvyčajne zmeny algoritmu neavizuje vopred, tentokrát urobil Matt Cutts výnimku: v bočnej poznámke počas vystúpenia na SXSW povedal, že sa chystá nový update zameraný na preoptimalizované stránky.

Aktualizácia: Update pod menom Penguin spustil Google koncom apríla.

Hoci Google zvyčajne zmeny algoritmu neavizuje vopred, tentokrát urobil Matt Cutts výnimku: v bočnej poznámke počas vystúpenia na SXSW (tu audio zaznam z panelu Google & Bing: Help Me Rank Better) povedal, že sa v horizonte týždňov chystá nový update zameraný na preoptimalizované stránky.

Na slovenskom Twitteri sa strhla celkom aktívna diskusia o tom, či a čo to znamená.

Začnime rozborom toho, čo zverejnil Cutts. Podľa SEO Roundtable uviedol, že aktualizácia má vyrovnať ihrisko medzi webmastrami, ktorí poskytujú dobrý obsah a tými, čo len agresívne stránku propagujú. Preložené do bežnej reči to znamená pokračovanie v snahe odlíšiť prirodzené signály indikujúce obsah zaujímavý pre užívateľov od umelých signálov – aktívnej propagácie (optimalizácie) obsahu, ktorý hodnotu pre užívateľov neprináša. Cutts sa špecificky zmienil napríklad o excesívnom použití kľúčových slov (kľúčové slová sú slová alebo slovné spojenia, pri hľadaní ktorých chce webmaster, aby sa stránka zobrazovala vo vyhľadávačoch) či vysokom počte vymenených odkazov. Samozrejme, algoritmus v skutočnosti zohľadní oveľa vyšší počet signálov. Pre tých z vás, ktorí sledujú algoritmické zmeny dlhodobo, nejde o nič nové. Rovnako nejde o nič neočakávané. Google pokračuje v identifikácii vhodných signálov spĺňajúcich kritérium, že sú nákladnejšie na imitáciu pre niekoho, kto kvalitný obsah nemá.

Čo to bude znamenať pre vašu webstránku? Ak máte webstránku, ktorá ponúka jedinečný obsah pre užívateľov s ako-tak čistým kódom, nejakými (prirodzenými) spätnými odkazmi, zmena sa vás nedotkne. Ak žijete z arbitráže – slabý obsah a benefit pre užívateľov a silná optimalizácia – môžete pozície stratiť, to by však nemalo byť žiadnym prekvapením.

Našim klientom preto sľubujeme, že sa tejto (ale ani ďalších) aktualizácií algoritmu báť nemusia. Plánovaná zmena jednoducho potvrdzuje validitu našej filozofie budovania dlhodobých pozícií – akýkoľvek SEO ťah, ktorý je ľahko identifikovať, nebude fungovať dlho.

Napríklad pri hustote kľúčových slov platí naše odporúčanie, že sa ňou netreba zaoberať. Akákoľvek prirodzená hustota je prijateľná z hľadiska dobrých pozícií a manipulácia hustoty kľúčových slov vám udržateľne pozície neovplyvní. Pri výmene odkazov platí to isté. Výmena odkazov môže byť aj v roku 2012 súčasťou diverzifikovanej kampane na budovanie spätných odkazov ale nemôže byť jej nosnou časťou.

Podľa Matta Cuttsa bude Google penalizovať, ak niečo robíte v SEO “výrazne nad rámec toho, čo by ste normálne očakávali”. Dobrá cesta k udržateľným pozíciám vo vyhľadávačoch vedie cez tvorbu kvalitného obsahu a diskrétnu optimalizáciu, ktorá obsah ukáže v najlepšom svetle.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Po Pande Sranda – čo pre našich klientov znamená nový algoritmus Google

  1. Je to uplne na hlavu postavene. A preco? Pretoze pravda je uplne niekde inde! A co za tym treba hladat? Odpoved je jasna: BIZNIS. Google naschval zmenil algoritmus koli tomu, aby tych co dali za optimalizaciu tisíce EUR aby tentokrat platili google za reklamu! Klucove slova popri tom, ktore v minulom roku nemali za klik ani 0,05€, dnes stoja 0,90€/klik !!! Google si nahana peniaze vo velkom, len sa pozrite okolo co sa deje. Na vrchol sa stavaju smejdacke stranky s nulovym obsahom, len sa na to pozrite blizsie zistite ze sa nejedna o spravodlivy algoritmus.
    Je mi do placu, nadresl som sa na stranke, dal som kopec prachov, kvalitny obsah,clanky PR-5 a co z toho? Kaslem sa ja na googel.

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter