Basta Digital logo

Váš web môže v hodnotení Googlu dopadnúť horšie, ako si myslíte

6 min čítania
Imrich Petro
Senior SEO špecialista
Google Ads

Vedeli ste, že popri výpočtovej sile používa Google na hodnotenie kvality webstránok aj medzinárodnú armádu hodnotiteľov? Pomáhajú nastaviť algoritmy a brániť spamu dostať sa do výsledkov. Preštudovali sme za vás všetkých 160 strán najnovšej príručky pre hodnotiteľov a vybrali to, čo môže byť užitočné pre lepšie pozície!

V minulosti príručka – Pokyny pre hodnotiteľov kvality vyhľadávania (Google’s Quality Rating Guidelines) – viackrát prenikla na internet. Tentoraz sa ju Google rozhodol rovno zverejniť. 

Pizza SEO Kontrola
Výsledky pod drobnohľadom.

Ako funguje hodnotenie?

Hodnotenie kvality vyhľadávania slúži na vyladenie a vylepšenie algoritmov Googlu. Hodnotia napríklad užitočnosť výsledkov vyhľadávania alebo robia slepé testy, kde porovnávajú dve rôzne skupiny výsledkov pred zavedením nového algoritmu a po ňom. 

Po počiatočných testoch sa zmeny testujú na malom percente reálnych používateľov. Na základe ich správania sa potom zapracujú do ostrej prevádzky alebo testujú ďalej. Ak by vás zaujímali samotní hodnotitelia, s jedným z nich si môžete prečítať rozhovor (z roku 2012).

Odpovedzte si s nami na týchto 5 základných otázok, ktoré si kladú aj hodnotitelia a hodnotiteľky kvality vyhľadávania, a zlepšite svoje šance v boji o prvé pozície vo vyhľadávači.

1. Je vaša stránka naozaj použiteľná na mobiloch?

V aktuálnej príručke sa po prvýkrát objavila veľká časť zameraná na mobilné weby. Prihliada na to, aby mobilné zariadenia úlohy zjednodušovali a nie ich komplikovali. Aby sa webu venovala v tejto kategórii pozornosť, musí byť aspoň responzívny (alebo mať samostatnú mobilnú verziu). Preverte váš web pomocou jednoduchého testu vhodnosti pre mobilné zariadenia.

Okrem toho by ste na malej obrazovke nemali mať problém:

  • správne vyplniť formuláre,
  • stláčať tlačidlá a linky, ktoré sú funkčné a dostatočne veľké,
  • vyznať sa a používať menu navigáciu,
  • prezerať správne optimalizované obrázky,
  • scrollovať web (nie zľava doprava).

Problémom responzívnych webov sme sa už na našom blogu venovali podrobnejšie.

2. Spĺňa vaša stránka potreby mobilných používateľov?

Google quality evaluator quidlines
A čo robíte na vašom mobile vy?

Novinkou v hodnotení sú „Needs met ratings“, ktoré hodnotia kvalitu výsledkov z pohľadu používateľov, ktorí prišli na stránku z mobilných zariadení. Nezabúdajte, že úmysly používateľov, ktorí vyhľadávajú cez mobily, sa odlišujú od tých na stolových počítačoch a tabletoch. Pre lepšie hodnotenie vašej stránky z pohľadu „Needs met ratings“ by mala stránka:

  • vyžadovať minimálne úsilie na dosiahnutie cieľa (získať informáciu, nakúpiť),
  • uspokojiť všetkých používateľov, ktorí hľadajú rovnakú vec,
  • poskytnúť dôveryhodné a užitočné informácie.

Príručka prináša v novej sekcii množstvo príkladov toho, čo ľudia hľadajú pri zadávaní rôznych výrazov. Mali by ste vždy myslieť na to, čo používatelia mobilných zariadení v danom momente chcú urobiť, a snažte sa, aby vaša stránka napĺňala ich potreby čo najpriamejšie.

Najvyššie skóre „Fully Meets“ je pre najrelevantnejšie a najkompletnejšie odpovede na otázky, ktoré nepotrebujú už nič doplniť. Je to napríklad vyhľadávanie konkrétnej značky, ako [Facebook] alebo [Wikipedia.org]. Výsledok, ktorý odkazuje na internetovú encyklopédiu, dostane najvyššie skóre. Týka sa to aj výsledkov na longtailové, konkrétnejšie frázy [Titanik čsfd], keď ma zaujíma priamo výsledok z Česko-Slovenskej filmovej databázy.

Nižšie hodnotenie „Highly Meets“ je pre výsledky, ktoré spĺňajú predstavu väčšiny používateľov. Sú vysoko uspokojivé a dobre zapadajú do výsledkov. Odpovedí môže byť viacej, ale sú ľahko dohľadateľné vo výsledkoch. Je to napríklad pri hľadaní slova [SNG], keď nás môže zaujímať adresa galérie, ale taktiež aktuálny program výstav alebo stránka galérie.

Naopak hodnotenie „Slightly Meets“ dostanú výsledky, ktoré nedostatočne uspokojujú používateľov. Výsledky môžu ponúkať odpoveď na zriedkavo mienenú interpretáciu vyhľadávacej frázy, majú nízku kvalitu alebo sú staré a neaktuálne. Môžu sa vzťahovať aj na alternatívne významy a výklady slov.

Každý produkt alebo služba ponúkajú určité riešenie problému pre zákazníka. Snažte sa, aby bol práve váš web čo najkratšou cestou k vyriešeniu problému. Stavte radšej na adresný a ucelený obsah ako na zbytočne zložitú formu, ktorá môže návštevníkom skomplikovať vykonanie konverzie.

3. Má vaša stránka jasný účel a zámer?

Google zohľadňuje účel webstránky, ktorý hodnotí samostatne pri každom webe. Existujú rôzne druhy stránok, a preto sa menia aj hodnotiace kritériá.

Google uvádza príklad stránky „Rodinné fotky strýka Alexa“, ktorá plní účel zdieľania fotiek medzi rodinnými príslušníkmi. Rovnako je to aj pri obrovskom nadnárodnom e-shope, ktorý predáva produkty do celého sveta. K hodnoteniu webov majú hodnotitelia pristupovať individuálne. Účely stránok môžu byť rôzne:

  • Zdieľať informácie o téme.
  • Zdieľať osobné alebo spoločenské informácie.
  • Zdieľať fotky, videá alebo iné médiá.
  • Vyjadrovať názory.
  • Zabávať.
  • Predávať služby alebo produkty.
  • Dovoliť používateľom klásť otázky a odpovedať na ne.
  • Dovoliť používateľom zdieľať a sťahovať softvér.

Účel a zámer stránky by mal byť na prvý pohľad jasný. Podrobnejšie by ste sa mu mohli venovať na samostatnej stránke O nás“. V príručke sú príklady, pri ktorých sa účel stránky odhalil až na stránke „O nás“ alebo na stránke „FAQ“ (často kladené otázky). Hodnotitelia sa spoliehajú aj na reputáciu vášho webu a môžu sa riadiť názormi tretích strán a recenziami. Pri malých spoločnostiach nie sú chýbajúce recenzie nevýhodou.

Stránka by mala mať jasnú štruktúru. Samozrejmosťou je hlavná stránka, a tiež stránky ako kontakt alebo informácie o zákazníckej podpore. Malo by byť jasné, kto je za stránku zodpovedný.

4. Má vaša stránka kvalitný obsah, ktorý má pre používateľov pridanú hodnotu?

Googlu záleží na tom, aby boli stránky na vysokej úrovni a pre používateľov „na zjedenie“ – (E-A-T – Expertise-Authoritativeness-Trustworthiness). Teda aby mali stránky odbornosť, autoritatívnosť a dôveryhodnosť k požadovanej téme. Okrem toho by mala každá stránka obsahovať uspokojivé množstvo rôzneho obsahu, ktorý jej pomáha napĺňať jej účel.

YMYL (Your Money or Your Life)
Špecifickým typom sú stránky, ktoré môžu mať efekt na vaše budúce zdravie, šťastie alebo majetok. Sú to stránky, na ktorých sa obchoduje alebo sa na nich platí – online bankovníctvo, stránky, ktoré ponúkajú finančné a investičné poradenstvo, alebo stránky, ktoré ponúkajú rady z medicíny alebo práva. Na tieto weby sa vzťahujú obzvlášť prísne pravidlá, pretože nekvalitné stránky z tejto oblasti môžu negatívne ovplyvniť používateľov.

Hodnotitelia si všímajú dostatočné množstvo kvalitného obsahu:

(Main Content) Hlavný obsah – časť webu, ktorá priamo napomáha vykonať účel, pre ktorý je stránka vytvorená. Mal by to byť dôvod, prečo stránka existuje. Pri spravodajskom webe sú to texty na úvodnej stránke, v e-shope sú to produktové stránky, ale taktiež hodnotenia produktov alebo možnosti platby a doručenia.

(Supplementary Content) Doplňujúci obsah – doplňujúci obsah zlepšuje používateľskú skúsenosť návštevníka. V e-shope to môže byť sekcia najpredávanejších produktov, na spravodajskom webe informácie v pätičke alebo ponuka podobných článkov.

(Advertisment/Monetization) Reklamy/Speňaženie – do reklamy zaraďujeme bannerové reklamy, sponzorované linky alebo sponzorované výsledky vyhľadávania. Google taktiež uvádza, že výskyt reklamy nie je dôvodom pre zvyšovanie alebo znižovanie ratingu, lebo mnohé stránky by bez reklám nemohli fungovať.

Snažte sa, aby bolo na stránke cítiť vašu odbornosť. Publikujte články alebo komentujte a zdieľajte zaujímavé novinky zo svojho oboru. Ste súčasťou medzinárodne uznávanej asociácie? Máte ako jediní na Slovensku odborný certifikát? Nezabudnite sa tým pochváliť a zvýšiť svoju autoritu.

Hodnotenie kvality vyhladavania
Je váš web dôveryhodný?

5. Máte na stránke aktuálny a udržiavaný obsah?

Hodnotitelia by sa na stránke mali porozhliadnuť a zistiť, či stránku niekto udržiava aktuálnu. Ako lakmusový papierik poslúžia:

  • aktívne alebo expirované linky,
  • aktuálne obrázky, ktoré sa zobrazujú správne,
  • stránka by mala bez problémov fungovať v rôznych prehliadačoch.

Samozrejmosťou je čerstvý obsah na stránke. Snažte sa písať blog alebo majte aspoň sekciu noviniek, kde sa budete krátko venovať aktuálnym témam. Nesnažte sa podvádzať a hrať sa s nastavením dátumov. Hodnotitelia majú za úlohu kontrolovať webové archívy a keby sa vám podarilo zmiasť ich, určite neoklamete algoritmus Googlu.

Pri e-shopoch si dajte pozor na pravdivé informácie o produktoch. Pridanou hodnotou môžu byť aktualizované informácie o predajnosti produktu alebo porovnanie s novšími verziami.

Čo myslíte, ako by očami hodnotiteľa kvality z Googlu obstál váš web? 

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.
Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Content marketing
int(52)
SEO
int(11)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter