Basta Digital logo

Google Analytics 4: Čo sa mení a prečo ho nasadiť čo najskôr

4 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant
Nová verzia Google Analytics 4 (donedávna známa pod názvom App + Web) prináša zásadné zmeny do fungovania digitálnej analytiky. Prečo by ste mali prejsť na Google Analytics 4 (GA4) už v týchto dňoch a čo sú novinky, ktoré prináša?
Kaderník - nový strih Google Analytics 4

Prečo potrebujete nasadiť GA4 už zajtra?

Aktualizované: Koniec Google Analytics Universal v júli 2023. Plánujete prechod na Analytics 4 alebo hľadáte iné riešenie?

GA4 sa stane novým štandardom v digitálnej analytike webu, aplikácií či ďalších zdrojov dát. Odporúčame vám preto vytvoriť nové GA4 vlastníctvo a začať doňho zbierať dáta.

Aj keď ho v prvých mesiacoch pravdepodobne nebudete používať, po zhruba roku budete môcť robiť prvé analýzy – vrátane dlhšieho časového porovnania – a postupne naň prejsť.

Existujúce historické dáta v účtoch Universal Analytics vám, samozrejme, zostávajú a môžete ich naďalej používať. V horizonte niekoľkých rokov však môžeme očakávať ukončenie ich podpory.

Web + aplikácia v jednom

Ak ste spoločnosťou, ktorá má aj mobilné aplikácie, je pre vás ďalším zásadným argumentom spojenie dát. Zaznamenané dáta z webu aj aplikácie budete môcť vyhodnocovať spolu na jednom mieste – a to platí aj pre konverzie či nákupy.

Používateľ v centre diania

V novom GA4 je v centre pozornosti používateľ a všetko dianie na webe (či v aplikácii) je popísané udalosťami. Doteraz sme sa skôr zameriavali na zobrazenia stránok či návštevy, v aplikáciách na zobrazenia obrazoviek. GA4 tu prináša nový koncept. 

User engagement - Google Analytics 4 report

Udalosti

Aj keď doteraz sme mohli tiež zaznamenávať udalosti, boli skôr prídavkom k zobrazeniu stránok. Teraz sú v centre pozornosti a navyše GA4 prepája viacero zdrojov návštevnosti. Umožňuje do jedného GA vlastníctva zbierať údaje ako z webu, tak aj z aplikácie.

Ďalej má GA4 schopnosť spájať dáta jedného používateľa aj naprieč zariadeniami cez lepšie previazanie s User-ID parametrom. V doterajšom GA mohol váš používateľ prísť na web na mobile, neskôr na počítači doma a ešte neskôr na počítači v práci, vy ste však videli troch rozdielnych návštevníkov namiesto troch návštev pod jedným používateľom. Funkcionalita User-ID síce bola dostupná aj doteraz, ale jej využívanie bolo limitované. Práve tu majú mobilné aplikácie výhodu – používateľ je väčšinou známy.

Events and users - Google Analytics 4 report

Viacero zdrojov dát

Koncept data streams (teda zdrojov dát) naznačuje, že GA4 čoskoro umožní zbierať dáta patriace k používateľovi aj z vlastných zdrojov – napr. z CRM, finančných systémov alebo systémov na posielanie emailov.

Data streams - Google Analytics 4 report - viacero zdrojov dát

Práve zjednotenie dát – teda udalostí posielaných z aplikácie a webu umožní ešte presnejší reporting o tom, čo používatelia využívajú (a chcú).

Z GA4 sa tak stane nástroj pre biznis analytiku.

Predpovede umelej inteligencie

GA4 viac zapája aj učiace sa algoritmy a umožňuje na základe umelej inteligencie robiť odhady či predpovede cez svoje “predictive audiences” – napr. návštevníci, ktorí môžu nakúpiť v nadchádzajúcich siedmich dňoch. Predpovede sú založené na niekoľkých prediktívnych metrikách ako pravdepodobnosť nákupu, pravdepodobnosť straty návštevníka či odhad výnosov.

Tieto predikcie môžete využiť pre lepšiu optimalizáciu kampaní – napr. cieliť predajnú fázu kampaní len na návštevníkov s pravdepodobnosťou nákupu a všeobecnejšie reklamy na tých ostatných.

Zaujímavejšie publiká pre reklamu

Definícia publík v GA4 je opäť podrobnejšia cez využitie dát z dimenzií, metrík a udalostí (prípadne vlastných dát o používateľovi).

Novinkou je dynamické vyhodnotenie zahrnutia používateľa do publika alebo jeho vyradenie z publika podľa jeho priebežnej aktivity (ak napr. zákazník práve uzavrel zmluvu, automaticky je preradený do takéhoto publika).

Dôraz na ďalšiu analýzu

V doterajších Google Analytics sme mali množstvo predvolených reportov, v GA4 je základných reportov menej. Dôraz je kladený na ďalšiu analýzu a vlastné vyhodnocovanie dát. To je zásadnou výhodou oproti Universal Analytics, kde možnosť upravovať reporty bola obmedzená väčšinou len na ďalší stĺpec – sekundárnu dimenziu.

Dôraz na ďalšiu analýzu a pokročilé reporty - Analysis Hub - Google Analytics 4

Funkcia analýzy ponúka šablónové reporty, ale aj možnosť si ich komplet prispôsobiť alebo vytvoriť vlastné. Šablóny sú predpripravené aj pre častých zákazníkov – e-shopy, mobilné hry a pod.

Čo sa mení pre e-shopy?

Funkcionalita Ecommerce bola tiež aktualizovaná o niekoľko ďalších parametrov, ktoré umožňujú podrobnejší reporting o zakúpených produktoch.

Nevýhodou je nový formát dátovej vrstvy GA4, s ktorou pracuje Google Tag Manager, čo si bude vyžadovať zapojenie programátorských kapacít pre ich zapracovanie na webe.

Drobným pozitívom je, že pôvodná dátová vrstva ecommerce je čiastočne kompatibilná s novým vlastníctvom GA4. Odporúčame však v strednom časovom horizonte prejsť na novú, rozšírenú dátovú vrstvu, aby ste mohli využiť jej plný potenciál.

Máte záujem o GA4?

Cenovú ponuku prechodu na GA4 vám v Basta digital radi pripravíme s ohľadom na vašu úroveň využitia Google Analytics. Realizáciu zabezpečujeme v priebehu dní až týždňov od objednávky. Závisí to od rozsahu súčasnej analytiky a potreby zapojenia programátorov.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter