
Ak ste niekedy v slovenčine vytvárali reklamnú kampaň v Google AdWords či inom PPC systéme, možno ste sa pozastavili nad tým, či zadávať kľúčové slová s diakritikou alebo bez nej. Google ešte stále nehovorí po slovensky tak dobre, aby nerozlišoval, či je hľadané kľúčové slovo napísané S mäkčeňom, dĺžňom alebo nebodaj vokáňom alebo BEZ.
Keď skúsite v Google hľadať napríklad “tvorba webových stránok” a “tvorba webovych stranok”, zistíte:
- verzia s diakritikou má takmer 3-krát viac výsledkov vyhľadávania ako verzia bez diakritiky
- v prvej 5-ke výsledkov sa zhodujú len 3 výsledky, ani tie nemajú v oboch prípadoch rovnaké pozície
Neexistuje spoľahlivý výskum, ktorý by hovoril, že ľudia častejšie pri hľadaní zadávajú kľúčové slová s diakritikou alebo bez. Naša rýchla analýza dokazuje skôr nejednoznačnosť:
- “šírava” – 18100 hľadaní vs. “sirava” – 22200 hľadaní mesačne
- “domaša” – 14800 hľadaní vs. “domasa” – 8100 hľadaní mesačne
Pekne však poukáže na to, že nie je rozumné zamerať sa iba na jednu z ciest (s alebo bez diakritiky).
Google považuje slová “tvorba webových stránok” a “tvorba webovych stranok” za 2 rozdielne slová, rozumie však, že sú podobné. Ak v reklamnej kampani použijete kľúčové slovo “tvorba webovych stranok” s voľným typom zhody (broad match), s veľkou pravdepodobnosťou sa vaša reklama zobrazí aj pri hľadaní verzie s diakritikou. To však už neplatí vtedy, ak máte v niektorej zostave kľúčové slová iba s frázovým (phrase match) alebo presným typom zhody (exact match). Zameraním sa v takomto prípade len na kľúčové slová bez diakritiky (alebo opačne) sa pripravujete o podstatnú časť hľadajúcich, potenciálnych návštevníkov a zákazníkov.
Napokon, výsledky reálnej kampane v Google AdWords hovoria jasne:
Keby sme v tejto zostave použili iba kľúčové slovo “autosedačky isofix” (s diakritikou), prišli by sme o minimálne 14 návštev, čo je v porovnaní s 34 návštevami cez slovo bez diakritiky dosť veľký počet. Ak by sme v zostave mali slovo “autosedačky isofix” s voľným typom zhody, naše reklamy by sa zobrazovali aj na dosť nesúvisiace hľadania, čo pri tejto veľmi špecifickej reklamnej zostave nie je žiadúce.
Aké kľúčové slová teda používať – s diakritikou alebo bez? My odporúčame v reklamných kampaniach používať obidve verzie kľúčových slov. V prípade kľúčových slov s frázovým a presným typom zhody vytvorte obe verzie – s diakritikou aj bez. Vo vysoko konkurenčných odvetviach sa dokonca oplatí zamerať samostatne aj na slová ako “donáška pizze”, “donáska pizze”, “donaška pizze”.
Odstrániť diakritiku jedným kliknutím z veľkého množstva slov môžete napríklad pomocou online nástroja nášho kamaráta Patrika Bónu. Pokročilejšiu prácu s kľúčovými slovami (kombinácie viacerých kľúčových slov a typov zhody, kombinované odstránenie diakritiky…) umožňuje Free Google AdWords keyword tool.
Ak chcete, aby sme sa takto detailne zaoberali aj vašou reklamnou kampaňou, kontaktujte nás.
Tak ten online nastroj potesil, uz som na to aj zabudol 😉
a čo tagy na blogu a e-shope? S diaktritikou alebo bez?
Urcite s diakritikou, my tiez pouzivame take.