Obsah článku:
- Aký obsah nemôžete inzerovať?
- Aký obsah môžete inzerovať s obmedzením?
- Zamietnuté reklamy, web či účet – ako postupovať?
Google Ads sa snaží podporovať zdravý ekosystém digitálnej reklamy, ktorý je dôveryhodný, transparentný a užitočný pre používateľov, inzerentov aj vlastníkov. Umožňuje vytvárať kampane, ktoré sú v súlade so zásadami inzercie Google Ads. Tie sú navrhnuté tak, aby predchádzali šíreniu obsahu, ktorý je škodlivý pre používateľov.
Obsah, ktorý nemôžete inzerovať v sieti Google – pravidlá inzercie
Predávate zbrane, drogy alebo ste úžerník? Tak to rovno zabaľte. Nasledujúce produkty, služby a obsah je zakázané inzerovať naprieč celou sieťou Google Ads, a to bez akejkoľvek výnimky.
Ide o:
- falzifikáty,
- tabakové výrobky a príslušenstvo (vrátane elektronických cigariet),
- drogy, psychoaktívne látky, ale aj pomôcky na ich užívanie, napríklad fajky,
- zbrane, výbušniny, muníciu a strelivo,
- lieky na predpis,
- podnecovanie k podvodom a úžere,
- sexuálny obsah (porno, prostitúcia, obchodovanie s ľuďmi, detský sexuálny obsah či obsah s explicitným zobrazením pohlavných orgánov),
- nenávistné prejavy a diskriminácia (na základe napr. rasy, pohlavia, náboženstva, etnickej príslušnosti, sexuálnej orientácie alebo zdravotného postihnutia),
- dezinformácie a klamlivý obsah (napr. „zaručené“ metódy, ako do 24 hodín skoncovať s plešinou),
- vírusy, trójske kone a iný malware,
- weby, ktoré kradnú osobné údaje.
Zakázaná je tiež akákoľvek reklama, ktorá sa snaží zneužiť alebo obísť pravidlá inzercie.
Čo nemôžete inzerovať?
Z dôvodu obmedzení reklám Google nemôžete propagovať vybrané produkty, služby či obsah. Služba Google Ads uviedla zoznam liečiv a doplnkov, na ktoré je inzercia zakázaná. V zozname sú predovšetkým rôzne výživové doplnky, či už pre športovcov, alebo na zlepšenie vitálnosti, sexuality, na chudnutie a podobne. Overte si preto, či produkty, ktoré predávate, neobsahujú zakázané látky. V priloženom linku si môžete prelistovať kompletný zoznam zakázaných látok. Samotný produkt totiž v reklame ani nemusí byť, stačí, ak sa látka nachádza v zložení produktu na vašom webe. Prinášame krátky prehľad, ktoré produkty nie je možné inzerovať:
- zakázané látky a neschválené liečivá,
- produkty, ktoré o svojich účinkoch klamú alebo tvrdia, že sú rovnako účinné ako lieky na predpis (zväčša ide o rôzne „prírodné“ liečivá),
- anabolické steroidy, vybrané látky súvisiace s chudnutím či robiť nábor na klinické testy.
VÝNIMKA: Pravidlá inzercie na Slovensku umožňujú inzerciu na núdzovú antikoncepčnú tabletku, známu tiež ako „tabletka po“.
Obsah, ktorý môžete inzerovať s obmedzeniami
Spoločnosť Google sa zaviazala poskytovať bezpečné a dôveryhodné reklamné prostredie pre všetkých používateľov. Preto obmedzuje zobrazovanie určitých kategórií reklám napríklad používateľom, ktorí nie sú prihlásení alebo sú podľa systémov Google považovaní za neplnoletých.
Aj kontroverzný obsah však môžete za určitých podmienok promovať. Musíte ale počítať s tým, že vaše reklamy budú označené ako „obmedzené“. Znamená to, že sa nemusia zobraziť všetkým používateľom vo všetkých miestach. Ak budete chcieť dosiahnuť, aby sa zobrazovali bez obmedzení, je možné, že vás systém Google Ads vyzve na splnenie dodatočných požiadaviek.
Zoznam reklám s obmedzením:
- Reklama na alkohol
Ak chcete inzerovať alkoholické nápoje alebo produkty, ktoré sa im podobajú (detské šampanské, neakoholické pivo) alebo weby/obchody, ktoré ich predávajú alebo o nich informujú, musíte rátať s určitými obmedzeniami.
Na Slovensku aj vo väčšine európskych krajín je propagácia alkoholických nápojov povolená. Môžete sa s ňou stretnúť vo vyhľadávacej sieti, nákupoch a za určitých podmienok aj v obsahovej sieti. V prípade, že používateľ povolil funkciu „bezpečné vyhľadávanie“, tento typ reklám sa mu nezobrazí.
Pri tvorbe reklám však musíte udržať na uzde svoju kreativitu a alkoholu nepripisovať liečebné (alebo v podstate akékoľvek pozitívne) účinky, nepropagovať pitie za volantom a predovšetkým necieliť na neplnoleté osoby.
V priloženom linku si môžete prečítať všetky informácie o reklame na alkohol.
- Reklama na zdravotnú starostlivosť a liečivá
Na Slovensku môžete bez obmedzení propagovať len voľnopredajné lieky. To znamená, že sa môžu nachádzať aj v reklame, aj na cieľových stránkach. Tie na predpis môžete propagovať, len ak vám Google udelí certifikát online lekárne či certifikovaného výrobcu/dodávateľa. Môžete oň požiadať v tomto formulári.
Na Slovensku takéto povolenie majú napríklad Dr.Max, Pilulka, Benu Lekáreň, Moja Lekáreň a ďalšie. Znamená to, že okrem licencie na predaj liekov, majú aj kvalifikovaného farmaceuta, ktorý dohliada, aby boli reklamy pravdivé, nezavádzali obsahom a nezobrazovali sa deťom.
Najčastejší problém e-shopových kampaní je, ak chcete v reklame propagovať značku, ktorá má zaregistrovanú ochrannú známku. V takom prípade musíte požiadať o autorizáciu na jej používanie. Žiadosť dostane kontaktná osoba na strane vlastníka ochrannej známky, ktorá posúdi, či vám autorizáciu udelí. Nezabudnite, že na svojej stránke musíte produkty danej značky aj naozaj predávať alebo o nich informovať, nielen o nich písať v reklame s cieľom porovnávania sa. V opačnom prípade budú vaše reklamy zamietnuté – preto treba na tento krok myslieť ešte pred tvorbou kampane.
- Reklama na hazard a hry
Hazard bol u nás pred niekoľkými rokmi v Google úplne zakázaný. Momentálne ale platí, že ak je inzerent licencovaný slovenskými úradmi, Google povolí reklamy na online hazardné a kasínové hry, hazardné lotérie či tipovanie športových výsledkov, ktoré sú v súlade s pravidlami inzercie Google Ads. Prikladáme formulár na licenciu hazardných hier.
Reklamy na hazard musia cieliť len na schválené krajiny, mať vstupnú stránku, ktorá uvádza informácie o zodpovednom hazarde, a v žiadnom prípade necieliť na neplnoletých.
V priloženom linku si môžete prečítať všetky informácie o reklame na hazard a hry.
- Reklama na finančné služby – iba transparentne
Ide o relatívne širokú skupinu produktov a služieb. Všeobecnou podmienkou inzercie je, aby boli uvedené dostatočné informácie o službách či produkte, ale aj o spoločnosti samotnej – sídlo firmy a všetky poplatky (podla možnosti nie rovnakou farbou ako pozadie webu 🙂). Transparentnosť je dobré podporiť referenciami tretích strán na vašom webe. Ideálne, ak by boli overiteľné odkazom.
S problémami sa však môžu stretnúť predovšetkým poskytovatelia úverov, ktorých reklama bude zamietnutá v prípade:
- ak nie je uvedená minimálna a maximálna doba splácania úveru alebo ak je maximálna doba splácania úveru iba 60 dní,
- ak nie je uvedená maximálna ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) úveru,
- ak nie je na webe uvedený príklad, ako vyrátať celkové náklady na pôžičku vrátane poplatkov
- ak je podozrenie, že inzerent používa „dirty tricks“ – napríklad navádzanie na vyriešenie bez veriteľa/právneho zástupcu/úverového poradcu.
V priloženom linku si môžete prečítať všetky informácie o reklame na finančné produkty a služby.
- Reklama na sexuálny obsah
Obsah pre dospelých sa týka predovšetkým nahoty a služieb či produktov, ktoré súvisia s erotikou a sexom. Zakázané je propagovať akýkoľvek sexuálne explicitný obsah, sexuálne služby a nahotu.
Na dospelých ľudí môžete s určitými obmedzeniami cieliť reklamu, napríklad na:
- zoznamovacie služby a sex zoznamky,
- striptízové kluby a oslavy pre dospelých,
- reklamy zobrazujúce nahotu či pózy so sexuálnym podtextom,
- reklamy so sexuálnym podtextom,
- tovar pre dospelých (rozumej ten zo sexshopov),
- plastické operácie (týka sa iba zväčšovania prsníkov či operácie genitálií).
Tieto reklamy sa môžu zobrazovať len vo vyhľadávacej sieti, ak si však niekto zapne funkciu Bezpečné vyhľadávanie, takéto reklamy sa mu nezobrazia.
V priloženom linku si môžete prečítať všetky podmienky propagácie reklamy na sexuálny obsah.
- Reklama na politický obsah – ak dodržujete zákony a viete, ako cieliť
Asi je len málo ľudí, ktorí počas predvolebnej kampane nezaregistrovali obsadenie veľkej časti online reklamného priestoru politickými reklamami. Takže áno – reklama na politický obsah je povolená, aspoň v súlade so zákonmi SR, nie však počas volebného moratória. Reklamy môžete cieliť len na základe demografie, geografickej oblasti, na konkrétne kľúčové slová, umiestnenia a témy. Žiadny remarketing či vlastné zoznamy tretích strán.
Pre potenciálnych záujemcov o tento typ kampaní pripomíname – ako každá iná reklama, ani táto by nemala propagovať klamlivý obsah.
Prečítajte si všetky podmienky o reklame na politický obsah.
- Reklama na hudbu, filmy, hry a iný mediálny obsah, ktorý podlieha autorským právam
V prípade, že chcete propagovať produkty podliehajúce ochrane autorských práv (teda napríklad filmy, hry, hudbu), musíte mať na ne právnu autorizáciu. Potom už len stačí Google požiadať o certifikáciu. Na základe nej vám udelia povolenie. Bez neho bude vaša reklama skôr či neskôr zamietnutá. Rovnaké to bude aj v prípade, že web, ktorý propagujete:
- neoprávnene používa obsah chránený autorskými právami – napríklad streaming videí a hudby,
- je pirátsky web – ponúka obsah na stiahnutie cez torrenty alebo z úložísk,
- slúži na odstránenie technológie na správu digitálnych práv (DRM).
Ak si tento článok čítate, je už pravdepodobne neskoro a vaše reklamy boli zamietnuté. Čo robiť, ak sa tak stalo ? Ďalšie kroky budú závisieť od toho, z akého dôvodu vám ich zamietli.
Čo robiť pri zamietnutí reklám?
Ak vám reklamy zamietli, skontrolujte si dôvod priamo v reklamnom texte alebo v notifikáciách.
- Ak sa dá problém odstrániť priamo v reklame (úprava textácie, cielenia na inú podstránku), jednoducho ju upravte. Reklama sa sama odošle na posúdenie.
- Ak inzerujete obsah, ktorý potrebuje autorizáciu (ochranná známka, autorské práva a pod.), vyhľadajte si v pravidlách inzercie príslušný formulár a odošlite ho.
- Ak bola vaša reklama zamietnutá a ste presvedčení, že žiadne pravidlá neporušujete, kontaktujte podporu. Pre našich klientov sme niekoľkokrát úspešne vyriešili zamietnutie reklám, ktoré pravidlá v skutočnosti neporušovali.
Spoločnosť Google dbá na to, aby všetky reklamy spĺňali prísne odborné a publikačné štandardy, čím zabezpečuje relevantný a užitočný obsah pre používateľa. Prečítajte si viac informácií o publikačných pravidlách a vyhnite sa tak zamietnutej reklame.
Zamietnutý web
Ak bola vaša reklama zamietnutá z dôvodu obsahu webu, môže sa stať, že pre inzerciu bude zablokovaný celý web. V tomto prípade vám nezostáva nič iné, ako problém odstrániť a následne sa proti rozhodnutiu odvolať priamo v Google Ads. Ak odvolanie nepomôže, opäť nezostáva nič iné, ako riešiť problém s technickou podporou.
Zamietnutie účtu
Váš účet bude zablokovaný, ak budete hrubo alebo opakovane porušovať pravidlá. Rovnako sa tak môže stať, ak neuhradíte kredit alebo ho zaplatíte podozrivou transakciou. Okrem jedného účtu vám môžu zablokovať aj ostatné účty (ktoré pravidlá neporušili, no vlastníte ich). Ak takáto situácia nastane, musíte odstrániť dôvod zamietnutia a následne sa voči rozhodnutiu odvolať.
Náš tip: Zamietnutá reklama? Vyskúšajte Centrum zásad
Centrum zásad (Policy Center) je nástroj, ktorý vám umožňuje sledovať porušenia pravidiel Google pre vaše reklamné kampane. Môžete si v ňom zobraziť všetky pravidlá Google politiky. Môžete sa tak uistiť, že ich vaše reklamy rešpektujú. Okrem iného systém poskytuje možnosť prijať navrhnuté opatrenia na riešenie porušených pravidiel – napríklad odstránenie či nahradenie časti reklamy.
Do centra zásad sa dostanete v systéme Google Ads nasledovne: po kliknutí vpravo hore na Nástroje a nastavenia si vyberiete v sekcii Nastavenia možnosť Policy Center.
V priloženom linku si môžete prečítať viac informácií o Centre zásad.
V prípade, že ste si istý/á, že vaša reklama spĺňa všetky pravidlá, v Centre zásad môžete požiadať o odvolanie (Appeal). Výsledok odvolania nájdete v ľavej lište s názvom „História odvolaní“. Musíme zdôrazniť , že pravidlá Google sa neustále upravujú a menia. Nedávne a pripravované zmeny nájdete po kliknutí na odkaz.
Tento text je doplnená a aktualizovaná verzia článku, ktorý pôvodne publikoval Michal Majerník na blogu Pizza SEO.