Basta Digital logo

Reklama v Gmaile – všetko, čo by ste mali vedieť

7 min čítania
Kristína Králiková

Počet aktívnych používateľov Gmailu dosiahol vo februári 2016 miliardu. Google z neho vytvoril zaujímavý priestor pre online reklamu s možnosťami cieliť podľa toho, s kým a o čom si používatelia mailujú. Prinášame vám sprievodcu Gmail reklamami, ich využitím a vytváraním.

E-mail je súčasťou nášho každodenného života. Prostredníctvom e-mailových schránok sme v neustálom kontakte s rodinou, kolegami či priateľmi. Gmail patrí k najpoužívanejším bezplatným poskytovateľom e-mailových služieb na svete a zároveň k najpopulárnejším produktom spoločnosti Google. Po 2-ročnom testovaní a vylepšovaní beta verzie spustila spoločnosť Google v decembri 2015 Gmail Sponsored Promotions (Gmail reklamy) pre všetkých AdWords používateľov.

Čo to vlastne Gmail reklama je a ako vyzerá?

Je to unikátny typ reklamy v obsahovej sieti Google (sieti webov, ktoré zobrazujú AdWords reklamy), ktorý sa zobrazuje výlučne v osobnej Gmail schránke v záložke Promo akcie. Reklamy vyzerajú na prvý pohľad rovnako ako bežné e-mailové správy. Na rozdiel od bežných správ sú podfarbené žltou farbou a obsahujú dve základné časti: teaser reklamy a rozšírenú reklamnú jednotku.

  1. „Teaser“ je nerozkliknutá reklama, ktorá sa tvári ako bežná správa. Na ľavej strane obsahuje malý obrázok (logo) a názov odosielateľa. Pokračuje krátkym textom, ktorý by mal byť zaujímavý a lákavý. Takáto „správa“ je v schránke označená nálepkou „Reklama“.
  2. Po kliknutí na teaser sa otvorí „rozšírená reklamná jednotka“, jednostranová reklama, ktorá by mala obsahovať informácie o vašom produkte, službe či ponuke, ktoré presvedčia používateľa, aby sa preklikol a vykonal želanú akciu. V ponuke sú viaceré štandardizované reklamy so šablónami Obrázok, Jediná propagácia, Viacero produktov, Katalóg v Gmaile a možnosť neštandardnej reklamy, nahrávanie vlastných HTML kódov.

Gmail reklama

Pri reklamách s vlastným HTML kódom je možné vytvoriť interaktívnejšiu formu reklamy s videami, formulármi, číslami či linkami. Vzhľad reklamy mení Google automaticky podľa zariadenia tak, aby boli čo najrelevantnejšie, vyzerali dobre a zaujali. Reklama môže vyzerať inak v mobilnej aplikácii Gmail a v Gmail schránke, ale rozloženie reklamy zostáva rovnaké. Upravuje sa hlavne veľkosť reklamy, ktorá sa prispôsobuje formátu mobilnej aplikácie.

Za čo zaplatíte?

Platí sa len za prvé kliknutie na reklamu, každé ďalšie kliknutie v rámci reklamy je zadarmo, rovnako ako kliknutie na uloženie reklamy do inboxu či jej ďalšie preposlanie známym alebo označenie „správy“ hviezdičkou. V prípade, že reklamu zavriete, už sa v zozname „Promo“ e-mailov nezobrazí. Podobne, ako pri iných možnostiach inzercie, je dôležité dávať si pozor na pravidlá. V prípade Gmailu sú zásady inzercie o niečo prísnejšie ako pri iných typoch reklám v Google Adwords.

Ako na Gmail reklamy a pre koho sú vhodné?

Na rozdiel od PPC reklám vo vyhľadávaní, Gmail reklamy sa zobrazujú používateľovi bez toho, aby výslovne hľadal to, čo reklama v tom momente ponúka. Funguje to podobne ako reklamy na Facebooku či v Obsahovej sieti Googlu. Pri vytváraní kampane je dôležité cieliť čo najrelevantnejšie publikum pre obsah reklamy. Ak zacielite zlé publikum, výsledkom môže byť žiadna interakcia s používateľmi, nerelevantné kliknutia, nízke skóre kvality a vysoká cena za kliknutie.

Google ponúka v rámci Gmail reklám možnosti úzkeho cielenia na:

  • demografické údaje (vek používateľov, pohlavie či rodinný stav),
  • polohu (umiestnenie) – v kampani je možné cieliť len jednu geografickú polohu krajiny, kraja, mesta, resp. okruhu určitého miesta,
  • jazyky, ktoré majú používatelia predvolené pre ich schránky Gmail,
  • zariadenia, na ktorých sa bude reklama zobrazovať (desktop, mobil), a ich operačný systém,
  • kľúčové slová, vrátane názvov domén, ktoré sa vyskytovali v posledných 300 prijatých e-mailoch, v inboxe a archíve používateľa,
  • vlastné zoznamy e-mailových adries zákazníkov, ktoré môžete nahrať do Adwords,
  • témy, ktoré predstavujú záujmy vášho publika v ich aktívnej Gmail schránke. Napríklad firma, ktorá predáva fitnes oblečenie, má možnosť cieliť na témy ako „Krása a Fitnes“.

Tu je niekoľko príkladov, kedy môže Gmail reklama fungovať pre váš biznis efektívne. Chcete zbierať kontaktné údaje vášho publika a ponúkate skúšobné verzie či ebooky zadarmo? Spustite Gmail reklamy a prostredníctvom nich získate dôležité údaje, ktoré môžete neskôr využiť vo vašej e-mailovej komunikácii. Hľadáte publikum, ktoré zaujíma to, čo robíte či ponúkate? V tom prípade stačí, ak zacielite na ľudí so záujmami, ktoré sú pre váš biznis relevantné. Napríklad ak ponúkate softvér pre projektový manažment, jednoducho zacielite vašu Gmail reklamu na tému „projektový manažment“. Potenciál týchto reklám môžu efektívne využívať aj internetové obchody, ktoré môžu pomocou reklám podporiť predaj a komunikáciu a zacieliť na zákazníkov, ktorí už u nich nakúpili.

Bez stratégie ani na krok

Neplatí to len pre Gmail reklamy ale tak isto pre Adwords či Facebook. Na to, aby kampaň bola efektívna, je dôležité premyslieť si stratégiu a taktiku inzerovania.

Cieľte na konkurenciu! Ako na to? Jednoducho cieľte na domény (weby?) vašej konkurencie a pridajte ju medzi kľúčové slová v kampani. Vaše reklamy sa zobrazia tým, ktorí dostávajú e-maily od vašej konkurencie. Takýmto jednoduchým spôsobom viete získať časť „zoznamu e-mailov“ vašej konkurencie. Je dôležité zamerať sa na konkurenciu, ktorá má veľkú cieľovú skupinu, inak sa vaša reklama nebude zobrazovať. Tak isto si treba dávať pozor na to, ak majú vaše kľúčové slová viac významov, a teda cielenie nebude relevantné. Nezabúdajte, že by ste pri kľúčových slovách mali používať voľnú zhodu, aby zachytila aj preklepy, resp. množné čísla. V prípade Gmail reklám je výhodou aj fakt, že aj pri cielení na konkurenciu je cena za preklik relatívne nízka, pretože je tento formát reklamy na Slovensku stále málo používaný.

Ak sa rozhodnete cieliť na konkurenciu, treba si dobre premyslieť, čo budete komunikovať vašej cieľovej skupine. Aby ste dokázali zaujať používateľa, ktorý komunikuje s vašou konkurenciou, je dôležité, aby obsah vašej reklamy bol zaujímavý a komunikoval to, čo vás od nej odlišuje, ako rôzne výhody alebo akcie.

Cieľte na cieľové skupiny. Môžete cieliť aj na weby, ktoré nie sú vašou konkurenciou, ale ich cieľová skupina sa zhoduje alebo výrazne prekrýva s vašou. Napríklad ak máte elektronický obchod s nábytkom, môžete zacieliť Gmail reklamy na ľudí, ktorí komunikujú s e-shopmi zameranými na interiérové doplnky.

Šírte povedomie. Nie v každom prípade sú PPC reklamy vo vyhľadávaní tou vhodnou cestou, najmä ak propagujete produkt, službu či web, ktoré sú nové a málo vyhľadávané. Gmail reklamy vám v tomto prípade umožňujú cieliť na vaše potenciálne publikum na základe tém, ktoré by ho mohli zaujímať, kľúčových slov, územia, jazyka či údajov ako pohlavie a vek. Práve Gmail reklamy predstavujú alternatívu, ako šíriť povedomie o značke alebo produkte a zároveň veľmi efektívne zbierať kontaktné údaje pre vaše budúce marketingové aktivity. Netreba však zabúdať na fakt, že Gmail reklamy a ich úzke možnosti cielenia vám v konečnom dôsledku prinesú malé pokrytie vášho publika.

Propagujte vaše videá. Teda ak nejaké máte. V prípade, že viete odkomunikovať váš produkt či službu lepšie prostredníctvom videa, Gmail reklama vám umožňuje vkladanie videí do rozšírenej reklamy pomocou reklamy s vlastným HTML kódom. Môžete sa s vašimi zákazníkmi podeliť veľmi zaujímavo a jednoducho o to, „čo máte na srdci“ .

Používajte vlastné zoznamy zákazníkov. Fungujú tak, že reklamy sú zobrazované používateľom na základe ich údajov, ktoré zdieľajú s Googlom. V rámci Gmail reklám to funguje tak, že do cielenia v kampani zadáte súkromné gmailové adresy z vašej databázy zákazníkov. Aby ste sa nedostali do rozporu so zákonom o ochrane osobných údajov, nezabúdajte, že všetky kontaktné údaje ako e-maily môžete zbierať a neskôr používať na účely marketingu len so súhlasom na ich použitie. Koncová webová stránka by mala byť vždy v súlade s fázou nákupného správania zákazníka, a teda či len zbiera informácie na webe, resp. hľadá nové produkty či služby, alebo už bol na vašom webe a vykonal akciu.

Rozšírte reklamy o volanie. Ak patrí k vašim cieľom kontakt s používateľmi, vložte do rozšírenej reklamy telefónne číslo. V prípade, že chcete mať prehľad a štatistiky o telefonátoch, použite telefónne číslo od spoločnosti Google, ktoré umožňuje sledovanie hovorov do vašej firmy. Funguje to tak, že Google vám v reklame vygeneruje telefónne číslo. Ak naň používateľ zavolá, volanie sa presmeruje na číslo vašej firmy. Veľkým pozitívom tejto služby je, že Google pre vás zbiera podrobné prehľady o hovoroch.

Nezabúdajte na zákazníkov. Starostlivosť o už získaného zákazníka je dôležitým faktorom dlhodobého úspechu. Zobrazte vašim aktuálnym zákazníkom, ktorí majú Gmail, reklamu, ktorá ich motivuje k ďalším nákupom, a ukážte im, že váš kontakt s nimi neskončil po odoslaní objednávky.

Ako vytvoriť Gmail reklamy?

1. Po prihlásení vytvoríme novú kampaň a vyberieme položku Iba obsahová sieť.

Vytvárame Gmail reklamu2. Následne je potrebné zadať názov kampane, odkliknúť možnosť bez marketingového cieľa a vyplniť potrebné geografické zacielenie, zacielenie na jazyky, stratégiu ponúkania cien a rozpočet.

gmail-ad-3

3. V časti cielenia reklám vyberieme možnosť Iný spôsob zacielenia a klikneme na Umiestnenia. Do poľa zadáme a pridáme umiestnenie mail.google.com. V prípade, ak nevyplníte konkrétne umiestnenie, Google vám aj napriek tomu automaticky priradí schránku Gmail.

gmail-ad-4

4. Následne všetko uložíme a preskočíme vytváranie reklamy, aby sme mohli vybrať reklamy v Galérii reklám.

gmail-ad-5

5. V časti reklamy klikneme na Vytvoriť novú reklamu a vyberieme možnosť Galéria reklám. Následne vyberieme z ponuky Gmail reklamy a odklikneme typ reklamy, ktorý chceme. V ponuke sú šablóny Obrázok, Jediná propagácia, Viacero produktov, Katalóg v Gmaile a možnosť nahrávania vlastných HTML kódov.

gmail-ad-6

6. Po tom, ako si vyberieme reklamu, ktorá nám najviac vyhovuje, sa už kreativite medze nekladú. Až na pravidlá inzercie, ktoré sme spomínali vyššie. Pri tvorbe reklám nezabúdajte na profesionálne obrázky a zaujímavý text, ktorý presvedčí používateľa, aby na e-mail označený reklamou klikol a vykonal vami želanú konverziu.

7. Teraz už len pustite, merajte a optimalizujte. 😉

Prečo to stojí za vyskúšanie?

  • Možnosti špecifického cielenia (prostredníctvom Gmail reklám je možné zacieliť používateľov podľa veku, pohlavia, záujmov, zariadení, na ktorých si pozerajú svoje e-maily, podľa lokality či e-mailov od konkurencie).
  • Cena za klik je vo väčšine prípadov nižšia. Dôvodom je relatívne malá konkurencia na slovenskom trhu.
  • Na Slovensku stále málo využívaný formát reklamy.
  • Ak sa reklama podarí, Gmail reklamy vedia používatelia uložiť alebo preposlať ďalej a vy za to neplatíte.

Na záver

Tak ako všetko v PPC, je užitočné testovať tento typ reklám, pretože to, čo nefunguje pre jedného inzerenta, môže inému priniesť zaujímavé výsledky. Gmail reklamy sú zatiaľ pre mnohých inzerentov neprebádaným územím, a o to lepšie ceny na Slovensku dosahujú.

A čo vy? Otravujú vás Gmail reklamy? Máte s nimi nejaké skúsenosti?

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.
Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
PPC
int(10)

5 responses to “Reklama v Gmaile – všetko, čo by ste mali vedieť

  1. „vlastné zoznamy emailových adries zákazníkov, ktoré môžete nahrať do Adwords“ – stačí keď emailové adresy (napr. meno.priezvisko@gmail.com) zadám do keywords? Ako riešia Gmail Ads retargeting?

  2. Ahoj Michal,

    bohužiaľ, remarketing patrí k nekompatibilným zacieleniam v Gmaile. Vyzeralo by to asi tak, že ak by si gmailové adresy zadal ako kľúčové slovo, reklama by sa pravdepodobne zobrazovala ľuďom, ktorím chodia emaily z daných emailov. (https://support.google.com/adwords/answer/6105478?hl=sk)

    Čo sa týka vlastných zoznamov adries, vytvárajú sa v zdieľanej knižnici, v časti publikum. Do remarketingového zoznamu si nahráš emailové adresy zákazníkov. Pri tvorbe reklamy zadáš možnosti cielenia na záujmy a remarketing a následne vyberieš vlastné zoznamy emailov.
    Prikladám linky pre lepší prehľad:
    https://support.google.com/adwords/answer/6276125?hl=sk#requirements
    http://www.promediacorp.com/2015/11/how-to-set-up-customer-match-in-adwords-for-gmail-ads/

    Prajem pekný deň 🙂

  3. Super. Ďakujem za odpoveď. A odporúčali by ste pustiť Gmail Ads ako doplnok k newslettrom? Napr. poslal by som newsletter o akcii na produkty a rovnakú reklamu na keyword mojej domény v Gmail Ads?

  4. Vyjadrím sa za Kristínu, keďže je aktuálne preč:

    Ja by som to osobne asi nerobil. Môže to mať zmysel v tom, že užívateľom, ktorí nečítali newsletter (napr. boli v práci) a následne na to zabudli, sa môžete pripomenúť. Na druhú stranu by som sa pomocou KWs radšej snažil budget využiť na zacielenie relevantnej konkurencie – teda či jej zákazníkov, alebo odberateľov newslettra a pod.

  5. Ja len tolko, ze pokial preskocite vytvorenie reklamnej skupiny a idete rovno na dizajnovanie gmail reklamy, tak Vam ju neskor neumozni ulozit, pretoze bude od Vas pytat vytvorenu reklamnu skupinu, koli nalinkovaniu, ktoru ste pred tym preskocili 🙂

Comments are closed.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter