Jedným z pilierov práce v Basta digital je kontinuálne vzdelávanie zamestnancov. Digitálny marketing sa rýchlo mení, a preto sa aj my musíme neustále zlepšovať. Okrem interného vzdelávania pre inšpiráciu chodíme na odborné konferencie, prednášky a pozývame si externých odborníkov aj na školenia priamo k nám do Basta digital. Vďaka tomu s nimi môžeme viesť dialóg, ktorý nás opäť posúva o niečo ďalej.
Práve z tohto dôvodu nás prednedávnom navštívila aj online marketérka Gabka Koščová, ktorá spolupracuje na projektoch, ako je Spotibo.com, Marketing Miner, Biano.sk alebo Dovolenka.sme.sk. Jej meno je dobre známe predovšetkým v spojení s budovaním obsahových stratégií a link buildingom. Školenie v Basta digital tak bolo zamerané práve na tieto dve oblasti.
Gabka pochádza z Prešova, ale už od štúdií žije v Prahe. Približne dva roky strávila tiež v Berlíne. Práve tam sa osamostatnila a začala pracovať ako freelancerka. Okrem toho, že Gabka tvorí obsahové stratégie, tiež sama píše. Na svojom blogu zverejňuje užitočné a pútavé články týkajúce sa nielen jej práce, ale aj cestovania a digitálneho nomádstva. Aj keď sa v Prahe cíti ako doma, niekoľko mesiacov v roku cestuje po svete, odkiaľ aj pracuje.
Okrem Gabkiných odborných znalostí nás tak počas jej školenia v Basta digital zaujal práve jej životný štýl. Aj kvôli tomu sme jej položili pár otázok týkajúcich sa nielen jej práce, ale aj života „na voľnej nohe“, digitálneho nomádstva, no porozprávali sme sa aj o trendoch v content marketingu.
Už viac ako tri roky pracuješ na voľnej nohe, často cestuješ, takže sa asi nedá v tvojom prípade hovoriť o klasickom pracovnom dni. Ľudí z marketingových agentúr ale bude určite zaujímať, ako vyzerá tvoj bežný deň?
Asi ťa sklamem, ale môj pracovný deň vyzerá úplne bežne. Snažím sa ráno začať pracovať medzi deviatou a desiatou a končím niekedy medzi piatou a šiestou hodinou poobede. Ráno sa snažím venovať väčším a strategickejším úlohám, pretože vtedy mám najviac energie. Poobedie si väčšinou nechávam na vybavovanie e-mailov, prípadne Skype cally. Samozrejme, nie vždy to tak je, ale ak to ide, snažím sa tento rytmus nejakým spôsobom dodržiavať.
No a potom sú dni, keď mám nejaké schôdzky, vybavovačky, prípadne sa presúvam z jednej lokality do druhej. Vtedy sa mi môj pracovný deň dosť rozbije a som rada, ak aspoň vybavím e-maily a veci, ktoré vyslovene horia.
Čo bolo tým hlavným impulzom k tomu, aby si začala pracovať „sama na seba“?
S manželom sme sa presťahovali z Prahy do Berlína, lebo sme chceli skúsiť život v zahraničí. Našla som si prácu v startupe, ktorý fungoval aj na českom a slovenskom trhu. Mala som na starosti PPC a link buildingové kampane pre český trh. Bohužiaľ som do tejto práce chodila fakt nerada. Nemala som sa od koho učiť, robila som doslova ako „na páse“, nemala som žiadnu motiváciu a vedela som, že úplne rovnako to bude vyzerať aj o dva roky. Chcela som ale ostať pracovať v marketingu, no nevedela som po nemecky a veľa firiem mi na môj životopis ani len neodpovedalo. Tak som si povedala, že to skúsim sama na seba, riskla som to a vyšlo to.
Vďaka tomu, že si freelancerka, môžeš sa venovať svojej veľkej vášni – cestovaniu – a popritom pracovať na diaľku. Si tak označovaná moderným pojmom „digitálna nomádka“. Ako to máš s prácou, ak si práve niekde v zahraničí? Čo všetko ti pomáha pri tom, aby si mohla pracovať, napríklad v Ázii?
V zahraničí zvyknem byť oveľa efektívnejšia ako „doma“. Tam ma totiž nič nerozptyľuje a venujem sa skutočne len práci a cestovaniu. Keď pracujem z Ázie, tak vďaka časovému posunu pracujem vtedy, keď všetci spia a môžem sa teda naplno venovať tomu, čomu potrebujem. Lepšie sa mi pracuje aj vtedy, keď je vonku teplo a slnko a nedeprimuje ma studené a upršané počasie. Tých výhod je oveľa viac, no v skratke musím povedať, že v zahraničí mám oveľa lepšiu pracovnú morálku. No a nepotrebujem k tomu v podstate nič okrem notebooku a papierového zápisníka.
Všímaš si na svojich cestách marketingové špecifiká danej krajiny? Je niečo, čo ťa prekvapilo, čo by napríklad na slovenskom trhu možné nebolo?
Keďže sa venujem primárne obsahu a link buildingu, v zahraničí si tieto veci veľmi nevšímam. Musela by som vedieť jazyk a čítať lokálne blogy a magazíny. Ale čo sa týka marketingu ako takého, tak to sa fakt nedá porovnávať. Napríklad v prípade Ázie sa bavíme o tak inej kultúre a mentalite ľudí, že je logické, že marketingové kanály a prostriedky propagácie sú diametrálne odlišné ako u nás.
V online marketingu sa pohybuješ už viac ako šesť rokov a za tú dobu si pracovala v Česku, Nemecku, ale máš projekty aj na Slovensku. Vnímaš nejaké odlišnosti v oblasti online marketingu na týchto trhoch? Môžu sa napríklad slovenskí online marketéri niečím inšpirovať od Čechov alebo Nemcov?
Na túto otázku sa mi veľmi ťažko odpovedá, aj keď sa na ňu všetci radi pýtajú. Ale čokoľvek by som povedala, zbytočne by som generalizovala. A to nerobím rada. V Nemecku som pracovala pred štyrmi rokmi, takže za ten čas sa toho veľa zmenilo, a teda si už ani netrúfam porovnávať naše trhy s nemeckým trhom.
Čo sa týka českého a slovenského trhu, mám pocit, že k online marketingu pristupujeme viac-menej rovnako. No v podstate platí, že čím menší trh, tým menej príležitostí. U nás na Slovensku vnímam napríklad to, že máme v porovnaní s Českom menej freelancerov, ktorí by boli influencermi v rôznych odboroch marketingu, a máme oveľa viac agentúr. Na Slovensku máme takisto menej komunitných eventov v porovnaní s Českom.
Venuješ sa predovšetkým tvorbe obsahových stratégií, copywritingu, SEO a linkbuildingu. Pozoruješ v týchto oblastiach nejaké zaujímavé trendy, ktoré sú napríklad „in“ v zahraničí, ale český a slovenský trh ich ešte nevyužil naplno?
Pre mňa je najväčším trendom investovať do kvalitného obsahu. Teda, ak to môžem vôbec takto nazvať. Kvalitný obsah by mal byť samozrejmosťou, ale u nás sa to, bohužiaľ, nedeje. Ja osobne bojujem hlavne s tým, že sa snažím vzdelávať klientov, aby sa nebáli investovať viac peňazí do kvalitného obsahu, teda do ľudí, ktorí ho môžu vytvoriť.
Kvantita je totiž nepodstatná, ak je vyprodukovaný obsah nečitateľný a neprináša žiadnu hodnotu. Ale presvedčiť o tomto klientov je dosť náročné. Na druhej strane sa však ich skepse nečudujem. Máme stále málo prípadových štúdií, ktoré by dokazovali, že kvalitný obsah funguje.
Takisto netvrdím, že v zahraničí nekvalitný obsah neexistuje. Určite ho je neporovnateľne viac. Ale v zahraničí je oveľa viac firiem, ktoré si hodnotu kvalitného obsahu uvedomujú a toto chcem zaviesť aj u nás. A je to tak trochu aj nejaká moja osobná misia – zbaviť internet spamu a sústrediť sa na tvorbu kvalitného a prínosného obsahu.
Máš nejaký plán, ako to chceš dosiahnuť?
Pracujem na tom kontinuálne. V prvom rade sama vytváram taký obsah, ktorý bude mať pridanú hodnotu pre čitateľov a nikdy by som sa nepodpísala pod nič, za čím si nestojím. Ďalej to je práve to vzdelávanie klientov a snaha ukázať im, že investícia do kvalitného obsahu má zmysel. A nakoniec sú to ešte aj rôzne spolupráce v rámci link buildingu, ktorý je, bohužiaľ, často tým problematickým článkom, pre ktorý vzniká nekvalitný obsah na internete. Pretože pre linkbuilderov je často jediný cieľ prelinkovať jeden web s druhým, bez ohľadu na to, z akého obsahu to bude. Takže aj k tomu sa snažím pristupovať tak, že keď obsah kvôli odkazu vznikne, tak nech už má nejakú pridanú hodnotu.
Spolupracovala si alebo spolupracuješ na rade úspešných projektov, ako je Spotibo, Marketing Miner, Dovolenka.sme.sk a ďalšie. Na ktoré z nich si najviac hrdá a prečo?
Všetky projekty, na ktorých pracujem dlhodobo, sú pre mňa akousi srdcovou záležitosťou, či už ide o nástroj na SEO audit Spotibo alebo o data mining nástroj pre online marketérov Marketing Miner.
Najviac som však hrdá na spoluprácu s portálom Dovolenka.sme.sk, kde spolupracujem na tvorbe obsahu, obsahovej stratégie a link buildingu. Robím s nimi od prvého dňa na voľnej nohe a ešte stále sme sa nerozlúčili. Baví ma ich produkt, milujem ľudí, ktorí tam pracujú, a cítim sa ako dôležitá súčasť projektu. Spoločne sme takisto dosiahli aj parádne výsledky.
Okrem toho som veľmi hrdá na spoluprácu s projektom Heroes.sk, kde už rok prispievam rozhovormi s inšpiratívnymi osobnosťami. Pôvodne to bol môj koníček popri práci, ale teraz sa ten projekt stal dôležitou súčasťou mojich denných aktivít. Zmenil mi pohľad na svet, spoločnosť a na ľudí. Som šťastná, že som súčasťou takého skvelého tímu.
V jednom zo svojich blogových článkov na konci roku 2017 si bilancovala svoje ciele z predchádzajúceho roka. Poctivo si si pri každom zaznamenala, či sa ti ho podarilo, respektíve nepodarilo dosiahnuť. Aj rok 2018 sa pomaly blíži do finále, už máš nejakú predstavu, ako dopadli tvoje súčasné ciele?
Tento rok budú u mňa, bohužiaľ, opäť prevládať tie nesplnené ciele. Na druhej strane sa mi ale podarili veci, ktoré som ani v cieľoch nadefinované nemala. Takže vo všeobecnosti sa nemôžem sťažovať. Z takých hlavných vecí, ktoré sa mi podarilo splniť, je to, že som si konečne našla čas začať spolupracovať na neziskovom projekte. Konkrétne ide o neziskovú organizáciu LEAF.sk, ktorá má mnoho zaujímavých programov pre študentov, učiteľov, mladých podnikateľov, ale aj Slovákov v zahraničí. V tomto roku som sa tiež viac vzdelávala a prečítala som dosť kníh. Na detailnejšie zhodnotenie si ale asi budete musieť počkať na koniec roka.
A čo plánuješ na rok 2019? Už vieš, čo chceš dosiahnuť alebo kam sa vydáš na cesty?
Osobné a cestovateľské plány si zatiaľ nechávam pre seba. Ale čo sa týka pracovných plánov, rada by som sa začala oveľa viac zameriavať na tvorbu predajných textov, teda na copywriting. Aj keď sa nechcem nazývať copywriterom, lebo potom budem mať plnú e-mailovú schránku žiadostí o napísanie PR článkov. A to nie je to, čo chcem robiť.
Rada by som viac textovala weby, vstupné stránky a podobne. Potrebujem troška diverzity k link buildingu a obsahovým stratégiam. Toto vyzerá ako niečo, čo by ma mohlo baviť, a zároveň to nie je až také veľké vybočenie od toho, čo robím teraz. Tak uvidíme.
Ďakujem ti za rozhovor a prajem ti veľa úspechov v novom roku.