Basta Digital logo

Čo sledovať na firemnom webe: Ozaj jednoduchý videonávod

4 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant

Čo a ako máte na webe merať, ak váš web nie je e-shop? Predstavím vám niekoľko tipov užitočných najmä pre firemné či B2B weby.

Makro a mikro konverzie

Makro konverziami pre firemné či B2B webové stránky alebo obsahové weby (blogy, portály) sú najčastejšie odoslanie kontaktného formulára, respektíve prihlásenie do newslettra. Okrem makro konverzií existuje súbor ďalších akcií návštevníka webu, ktoré sa oplatí sledovať. Platí to najmä pre weby, ktoré nie sú e-shopy: napríklad firemné weby, weby ponúkajúce služby a podobne. Ak totiž nepredávate produkty (kde vďaka ecommerce v Analytics viete efektivitu vyhodnotiť takmer do posledného centu), budete vďačný za každý údaj navyše popri počte vyplnených (a odoslaných) formulárov.

Mikro konverzie sa líšia podľa typu webu, napríklad:

  • Stiahnutie súboru: infografiky, prípadovej štúdie alebo technického listu
    Ak tvoríte obsah zaujímavý pre vašu cieľovú skupinu, chcete vedieť, akí ľudia si ho otvorili.
  • Interakcia na sociálnej sieti: Like cez Facebook tlačidlo, zdieľanie vášho produktu alebo článku na blogu na LinkedIn, prekliknutie na váš profil na sociálnej sieti
    Zaujíma vás, koľkým ľuďom sa váš obsah páčil.
  • Vytlačenie: stránky, článku na tlačiarni
    Keď už niekto obetuje pár listov na váš web, jednoznačne ste ho zaujali.
  • Kontaktovanie, dopyt: cez e-mail, telefón
    Okrem odoslaných formulárov merajte aj tieto.

Ako mikro konverzie odmerať?

Áno, budete vedieť sledovať aj telefonické konverzie z mobilu

Nastaviť sledovanie spomenutých mikro konverzií bude pre vášho web developera jednoduché. Cez Google Tag Manager to zvládne za niekoľko minút. O výhodach Google Tag Managera sme písali na blogu nedávno.

Čo myslím pod sledovaním? Sledovaním mikro konverzií chápeme ich záznam do štatistík návštevnosti.

Kliknutie na… čokoľvek

Google Tag Manager umožňuje zaznamenať akékoľvek kliknutie na vašom webe. Najprv uvediem niekoľko príkladov. Ako zaznamenávanie kliknutí nastaviť, uvidíte na inštruktážnom videu nižšie.

E-mail

Ak máte na webe zverejnený e-mail, malo by vás zaujímať, koľko ľudí naň klikne pri pokuse vás kontaktovať. Mohli by ste povedať: „Vidíme predsa, koľko e-mailov nám príde!“ Neviete však túto informáciu prepojiť s online aktivitami, a teda neviete, ktorá aktivita (či kanál) má zásluhu na tom, že vám návštevník napísal.

Nezabudnite, že tu meriame len zámer kontaktovať. Nie každý, kto klikne na e-mailovú adresu na webe, vám e-mail v skutočnosti aj pošle (aj keď to urobí zrejme väčšina). Nič to však nemení na fakte, že je užitočné túto štatistiku poznať.

Súbor

Infografika, technický list, prípadová štúdia v rôznych formátoch (PDF, DOC, XLS…) – ak si ich niekto na vašom webe otvoril, zrejme ho ponúkaný obsah alebo služby zaujali. Zaznamenávať otvorenia súborov v Analytics je možné už dlho. Vďaka GTM dokážeme po tejto akcii navyše zobraziť konverzný kód Google AdWords, Facebook (či akýkoľvek iný).

Facebook, G+ stránka

Keď niekto z vášho webu odíde na vašu stránku na Facebooku alebo Google+, je to niečo, čo by ste mali vedieť. Ostal totiž stále vo „vašom“ priestore a znamená to, že tento návštevník sa napriek odchodu z webu zaujíma o vašu firmu alebo služby.

Telefónne číslo

Zaznamenávanie telefonických konverzií z webu je ešte stále veľmi komplikované, pre väčšinu firiem prakticky nemožné (ak na webe nemáte samostatné, inde nepropagované, číslo). Uvedený postup vám umožní zaznamenávať aspoň kliknutie na vaše telefónne číslo cez prehliadač v mobile návštevníka (prostredníctvom protokolu tel:).

Inštruktážne video s postupom nastavenia sledovania kliknutí na webe cez Google Tag Manager

Na inštruktážnom videu uvidíte, ako nastaviť sledovanie kliknutí na e-mailovú adresu, súbor, telefónne číslo alebo vašu facebookovú stránku.

Vytlačenie stránky

Obsah podstránky z vášho webu si vytlačí niekto, koho podstránka zaujala alebo komu bol jej obsah užitočný. Najprv sa presdvedčte, že to, čo si návštevník zo stránky vytlačí, vyjde z tlačiarne použiteľne a prehľadne.

Návod na zaznamenávanie zámeru vytlačiť obsah vášho webu nájdete na webe LunaMetrics.

Facebook Like, Google +1, LinkedIn Share

Dal niekto vášmu článku alebo produktu Like, +1 alebo ho zdieľal na LinkedIn? Tieto informácie je škoda nepreniesť do Google Analytics. Objavia sa potom v časti Acquisition-Social ako Social Actions.

Návod na implementáciu interakcií so sociálnymi médiami na vašom webe je o niečo pokročilejší, ale stále zrozumiteľný. Namiesto kopírovania naň radšej odkážem: nájdete ho na blogu GTM guru Sima Ahavu.

Prečo toto celé podstúpiť?

Ak mikro konverzie v štatistikách návštevnosti zaznamenáte, viete ich zobraziť a využiť v rôznych súvislostiach, ako napríklad:

  • Ľahšie vyhodnotíte vaše online aktivity.
    Pre dlhé nákupné cykly, kde vo finále príde niekoľko dopytov cez formulár po pár týždňoch či mesiacoch od prvej návštevy či kontaktu návštevníka s webom, je často vyhodnocovanie online aktivít a kampaní komplikované. Mikro konverzie vám pomôžu rýchlo určiť, ktoré aktivity vám prinášajú na web tých návštevníkov, ktorých vaša ponuka zaujme. Zároveň uvidíte častú následnosť mikro konverzií – napr. stiahnutie cenníka -> Like článku na blogu -> odoslanie kontaktného formuláru – a môžete ju využiť pri modelovaní nákupného lievika.
  • Získate štatisticky významné dáta
    Kým ste merali len odoslané formuláre, mali ste ich niekoľko jednotiek či desiatok do mesiaca. Teraz máte záznamov stovky. Vyhodnocovanie čohokoľvek už môže byť dokonca štatisticky významné.
  • Vidíte, na ktorých stránkach ste mikro konverzie získali.
    Aký obsah vám priniesol najviac prihlásených do newslettra?
  • Viete, ako mikro konverzie prispievajú k získaniu makro konverzií.
    Ak zbadáte, že väčšina kvalifikovaných dopytov čítala váš blog a zdieľala ho na LinkedIn, určite nový obsah budete tvoriť aj ďalej.
  • Údaje o mikro konverziách môžete využiť pri cielení remarketingových kampaní na AdWords i Facebooku.
    Spustíte remarketingové kampane na segment návštevníkov, ktorí si otvorili cenník alebo technický list v PDF, alebo si vytlačili vašu ponuku na webe.
  • Znížite bounce rate. Ak návštevník príde na váš web, prečíta si článok, dá mu Like na Facebooku a odíde, za normálnych okolností sa ráta medzi tých, čo odišli (zvyšuje mieru opustenia – Bounce Rate). Ak Analytics pri návšteve zaznamená udalosť (event), návštevník sa do „odídených“ neráta.

Začnite tým, že si vypíšete všetky možné akcie na webe, o ktorých chcete vedieť, keď nastanú. A nezabudnite na tomto článku urobiť aspoň jednu mikro konverziu 🙂.

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

 

Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Analytika
int(8)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter