
Pri tvorbe Vášho webu je vždy dôležité uvedomiť si, kto budú jeho návštevníci a čo hľadajú. A ak chcete aby sa ich ciele stretli s vašimi, je dobré tomu váš web prispôsobiť. Skvelá možnosť ako to spraviť, je vžiť sa do ich kože pomocou user personas.
User personas sú fiktívne charaktery, ktoré reprezentujú rozdielne skupiny vašich zákazníkov či používateľov vašej stránky. Tí sa môžu líšiť demograficky, psychologicky či napr. technickými zručnosťami. Každá táto fiktívna osoba má svoje ciele, ktoré chce dosiahnuť a charakteristiky, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým ich dosiahnu. Ľahko si tak môžete zistiť, ako je vaša stránka užívateľsky prívetivá, akú námahu musí jej návštevník vynaložiť, aby sa dostal k tomu, čo hľadá. User personas majú však široké využitie aj v iných oblastiach, napríklad pri projektovaní softvéru či predajnej plochy obchodu. Čo teda potrebujete pre tvorbu user personas?
- Základné údaje – vek, pohlavie, vzdelanie, miesto kde žije, osobné charakteristiky a podobne.
- Používateľské prostredie – aké zariadenie, prehliadač či poprípade operačný systém používa.
- Ciele, ktoré chce návštevník webu dosiahnuť, zhrnuté do úloh.
- Motivácia, ktorú návštevník má na dosiahnutie cieľa.
- Meno alebo prezývka, fotografia.
Čo budem testovať ja?
Keďže som úspešne absolvoval ďalší, v poradí už štvrtý školský rok na Fakulte Masmediálnej Komunikácie UCM v Trnave, rád by som sa v tomto blogposte venoval práve jej webu fmk.ucm.sk. Preto som poňal tvorbu user personas trocha svojsky a vytvoril si 3 používateľov v jednej osobe (resp. jednu osobu v troch úlohách):
- Michala – uchádzača o štúdium
- Michala – nového študenta FMK
- Michala – budúceho bakalára
Na FMK sa už dáku dobu povráva o redizajne jej vizuálnej identity, no nie je to až tak dávno, čo už jeden redizajn prebehol. Ten obnášal aj novú fakultnú stránku, ktorá bola oproti jej predchodkyni veľkým posunom vpred. Po štyroch rokoch sú však už stále zreteľnejšie niektoré jej nedostatky, na ktoré by som rád poukázal pomocou mojich user personas. Na čo teda naši traja fiktívny Michalovia prišli pri bežnom používaní stránky?
Michal – uchádzač o štúdium
Študent 4. ročníka gymnázia v Poprade. 19 rokov. Vcelku poctivý, ale tak trocha netrpezlivý, s miernym problémom udržiavať pozornosť. Michal sa už v predstihu pripravuje na maturitu. Ohľadom vysokej školy však zatiaľ nemá jasno. Zaujíma to skôr jeho rodičov a jeho hlavnou podmienkou je, aby tam nebolo veľa matematiky.
Asi manažment, možno marketing. Manažment je istota, myslí si. Ale marketing vníma ako niečo kreatívne a trocha mylne si ho stotožňuje len s reklamou. A keďže ho veľmi baví kreslenie, je presvedčený že by to mohlo byť zaujímavejšie.
Aj keď je presvedčený o opaku, jeho počítačové znalosti sú priemerné a väčšinou sa obmedzujú len na trávenie času na Facebooku. Prednedávnom definitívne prestal používať Myspace, pretože sa mu nepáčil nový interface a nevyznal sa v ňom. Má starší, ale dostačujúci počítač, prehliadač má plný zbytočných toolbarov, ktoré ho spomaľujú.
Čo chce Michal na stránke zistiť?
- Rád by si stručne prečítal niečo o odbore ktorý ho zaujíma – čo sa tam naučí a aké bude mať uplatnenie.
- Zistiť všetky nevyhnutné údaje: Podmienky prijatia na školu, dokedy treba podať prihlášku, kedy, z čoho a či vôbec je prijímacie konanie, ako sa pripraviť a z čoho sa učiť, koľko treba platiť a na aký účet.
- A keďže web FMK je len jeden z mnohých, ktoré dnes plánuje navštíviť, nechce strácať veľa času s čítaním ale rád by si spravil dojem aj z fotografií alebo videí.
Ako sa Michalovi darilo?
Michal našiel v príručke o štúdiu na vysokých školách adresu fmk.ucm.sk. Ako poctivý študent teda pre istotu zadá osvedčené www.fmk.ucm.sk, no na jeho prekvapenie zistí, že stránka neexistuje. Tušíte správne – web FMK nemá presmerovanie z adresy “s www” na adresu “bez www”. Útechu však nenájde ani na webe ucm.sk, ktorý pre zmenu nefunguje “bez www”. Škola teda tak trochu s Michalom hrá lotériu. Našťastie Google pomohol a Michal sa predsa len dostal na stránku fmk.ucm.sk.
Tam ho už čaká mierny zmätok, ktorý spôsobuje predovšetkým 17 bannerov umiestnených na stránke. Zatiaľ čo mu do očí udrie krikľavo ružový button s možnosťou stiahnuť si niekoľko sto stranovú príručku ku štúdiu, v obsiahlom hlavnom menu sa trocha stráca sekcia „pre uchádzačov“. Tá ponúka kratší a prehľadnejší sumár informácií, ktoré uchádzač o štúdium potrebuje. Michala však bohužiaľ pohľad na dlhé menu odradí, a preto sa rozhodne radšej pre vyhľadávanie. Vyhľadávacie políčko je zvláštne umiestnené, úplne v pravom hornom rohu nad ešte zvláštnejšou grafikou, ktorá pomocou kazety a megnetofónu nie veľmi dobre vystihuje „modernosť a dynamickosť“ FMK. Nájsť ho však nie je až taký problém.
Po zadaní výrazu „podmienky prijatia na štúdium“ však opäť zostáva zmätený. 136 úplne nerelevantných výsledkov a podstránka, ktorú Michal hľadal sa nachádza až na 13 pozícii. Vo väčšine podstránok, na ktoré vyhľadávanie odkazuje, sa pritom výraz „podmienky prijatia na štúdium“ vôbec nenachádza.
Samotná podstránka „Podmienky prijatia na štúdium“ obsahuje všetky potrebné informácie, relatívne prehľadne zoradené. Mohli by však byť rozdelené na 3 rôzne články pre každý stupeň štúdia, pretože Michala oberá o čas nekonečné scrollovanie.
Krátku reportáž zo dňa otvorených dverí FMK Michal veľmi ocenil, keďže deň otvorených dverí zmeškal. Ostal však trocha na pochybách, keď našiel pod videom tento komentár. Súčasťou prijímacieho konania je bohužiaľ aj skúška z anglického jazyka.
Michal si údaje skopíroval a spomenul si aj na fotografie, ktoré chcel vidieť. Keďže v sekcii pre uchádzačov nič nenašiel, pozrel sa ešte raz na dlhé menu a skúšal. Domov? O fakulte ? Download? Nakoniec našiel fotogalériu v sekcii Tlačové centrum. Nájsť však túto nie veľmi informačne bohatú galériu „priestory fmk“, stratenú medzi ďalšími 52 galériami z rôznych podujatí FMK, bolo vcelku náročné.
Michal sa ale veľmi potešil sekcii „Videá“, s podtitulom „rôznorodé videá našich študentov“. Po kliknutí na ňu však prehliadač prestal reagovať. Načítať naraz 26 videí vložených z youtube.com, bola pre Michalov starší notebook priťažká úloha. Po pár sekundách nečinnosti počítača si povedal, že ho to zasa až tak nezaujíma a zavrel prehliadač.
Michal – čerstvý študent
Michal úspešne zmaturoval a navyše prešiel prijímacím konaním, takže začiatkom júna si otvoril obálku s rozhodnutím o prijatí. Neskôr aj druhú, s informáciami o zápise. Leto trávil na brigáde v Anglicku, ale aj užívaním si posledných stredoškolských prázdnin. Veci preto začal riešiť tak trocha „za päť minút dvanásť“.
Chce sa ale poctivo pripraviť na svoju študentskú kariéru, preto chce zistiť o univerzite čo najviac. Keďže Michal býva od Trnavy 300 km, jedna z vecí, ktoré ho zaujímajú, je ubytovanie. A aby nemusel zbytočne cestovať, rád by zistil všetky informácie cez web, alebo telefonicky.
Čo chce Michal na stránke zistiť?
- Informácie o ubytovaní na internáte. Zaujímajú ho podmienky pridelenia, cena a budovy.
- Aký má rozvrh.
- Kde sa nachádzajú budovy univerzity, prípadne aký je k ním prístup z MHD.
- Pozrieť si predbežne sylaby predmetov.
- Zistiť informácie o stravovaní.
Ako sa Michalovi darilo?
Michal teda opäť navštívil stránku fmk.ucm.sk. Po minulej skúsenosti s vyhľadávaním sa radšej pustil rovno do navigačného menu. Informácie o ubytovaní však nenašiel v sekcii o fakulte, ani pre uchádzačov, ani pre študentov, v tlačovom centre a ani v obsiahlej sekcii download – formuláre a oficiálne dokumenty. Po tom, čo si teda celé menu prešiel ešte raz a skontroloval aktuálne oznamy, sa rozhodol, že si stiahne príručku ku štúdiu, odkaz na ktorú je na stránke veľmi viditeľný. Jediné, čo sa však dozvedel, je, že soubor je poškozen a nelze ho opravit (11.júna 2012).
Rovnako opäť neuspel pri použití vyhľadávania a nenašiel žiadne relevantné výsledky pre kľúčové slová „ubytovanie“, „podmienky ubytovania“, „internát“, „internáty“. Uspokojil sa teda s tým, že informácie pre nových študentov ohľadom ubytovania pravdepodobne pribudnú na stránku neskôr medzi aktuality. Ak nie, informuje sa na študijnom oddelení. Treba podotknúť že žiadosť o ubytovanie sa rieši priamo na zápise, článok kde by však boli stručne vysvetlené podmienky a možnosti ubytovania by bol prospešný nie len pre nových študentov, ale aj uchádzačov.
Oveľa lepšie si Michal počínal pri hľadaní rozvrhu, ktorý si chcel už dopredu vytlačiť. Našiel ho jednoducho a logicky pod Download / Rozvrhy, kde sa nachádzali aj prehľadne zoradené sylaby predmetov, takže Michal si ušetril prácu. Neskôr si všimol, že úplne dole na stránke sa nachádza aj veľmi prehľadná tabuľka s rozvrhmi zaradenými podľa ročníkov a formy štúdia. Škoda, že sa nenachádza (alebo aspoň odkaz na ňu) trocha vyššie, pretože Michala najprv nenapadlo scrollovať až úplne na spodok stránky. Hneď vedľa sa nachádza aj tabuľka, na ktorej si možno jednoducho prepínať úradné hodiny študijného oddelenia, sekretariátu a knižnice. Ak by mal však Michal zakázaný JavaScript, tabuľka by mu nefungovala.
Vedľa nej je okienko s kontaktom, na ktorej Michala hneď zaujala malá mapa. Po kliknutí na ňu sa dostal na podstránku tlačového centra – mapa. Tu je vložené okienko z Google Maps, zacielené na hlavnú budovu UCM spolu s textovými popismi, kde sa ostatné budovy FMK nachádzajú. Nie všade je však napísaná presná adresa (napr. „Miestnosti označené A a BM sa nachádzajú na Skladovej ulici“). Tlačidlo „Zobraziť Pracoviská FMK UCM v Trnave na väčšej mape“ vedie na mapu Trnavy v Google Maps, budovy tu však zaznačené nie sú. Nájsť budovy FMK nebola pre Michala veľká námaha. Jednoduché zaznačenie na mape by však všetko zjednodušilo a urýchlilo.
Troška ho však sklamalo, že sa tu opäť nenachádzala zmienka u budovách internátov a ani informácie, aké spoje k budovám premávajú (napr. na Skladovú ulicu, ktorá je od železničnej stanice vzdialená takmer 3km).
Podobným neúspešným procesom ako pri hľadaní ubytovania, prešiel Michal aj pri hľadaní informácií o stravovaní. Prešiel celé menu a použil vyhľadávanie, no bez úspechu. Aj keď tomu neprikladal až taký veľký význam, informácia o tom, v ktorých budovách sa nachádzajú jedálne, akým spôsobom je možné si jedlo objednávať, poprípade cena či jedálny lístok, by boli veľmi prospešné. Aj keď sa tieto informácie nachádzajú na stránke www.ucm.sk, na stránke fmk.ucm.sk by mohol byť tento fakt aspoň spomenutý, najlepšie aj s odkazom.
Michal – budúci bakalár
Michal sa na FMK už ohrial a úspešne absolvoval 2 ročníky. Teraz sa chystá do toho posledného, ktorým ako dúfa, zavŕši bakalárskym titulom. Zo študenta poctivo sa pripravujúceho na všetky predmety, sa stal skôr aktívny študent, zaujímajúci sa viac o kreatívnu časť marketingu, predovšetkým dizajn a on-line. Číta blogy a chodí na konferencie. Projektový manažment či SWOT analýzy mu príliš neimponujú. Rád by si preto vybral tému bakalárskej práce, ktorá ho bude baviť, ale zároveň aj takú, ku ktorej pohodlne zoženie literatúru. Napríklad skrz knižnicu FMK.
V pomeroch školy sa už vyzná, preto vie, že nie je jedno, akého školiteľa si vyberie. Marketing je veľmi široká disciplína, každý sa špecializuje na niečo iné a nie každý má v tom aj skúsenosti. V byrokratických záležitostiach súvisiacich s výberom a nahlásením témy bakalárskej práce sa nevyzná vôbec a aj keď si už čo to medzi spolužiakmi zisťoval, jasno v tom veru nemá.
Čo chce Michal na stránke zistiť?
- Témy bakalárskej práce.
- Čo najviac informácií o pedagógoch FMK.
- Či k danej téme zoženie literatúru – potrebuje sa teda dostať ku katalógu knižnice FMK.
- Ako napísať zadanie.
- Všetky potrebné informácie pre úspešné zavŕšenie výberu témy bakalárskej práce. Teda predovšetkým do kedy, kde a v akej forme odovzdať prihlášku či zadanie.
Ako sa Michalovi darilo?
Michal sa na stránke po dvoch rokoch jej používania zorientoval extrémne rýchlo. Jeho prvé kroky viedli rovno do sekcie download, kde takmer s istotou vedel, že nájde to čo hľadá. V sekcii Diplomové a bakalárske práce sa naozaj nachádzali všetky informácie o termínoch a postupoch podania, tlačivách ktoré potrebuje aj s možnosťou ich stiahnutia, metodikou písania prác, licenčnou zmluvou a aj vzorovým zadaním. To obsahuje aj poznámky o tom, akým spôsobom by malo byť zadanie písané. Témy bakalárskych prác sú k dispozícii na stiahnutie vo formáte .pdf.
Nájsť zoznam pedagógov bola opäť ľahká úloha. Vcelku logicky sú zaradení k jednotlivým katedrám v sekcii katedry a to aj podľa ich funkcií. Každý pedagóg na FMK má svoj vlastný profil. Tu však nastáva trocha zmätok, pretože zatiaľ čo o niektorých pedagógoch sa dozviete všetky potrebné informácie, počnúc vzdelaním, cez kontakt až po zameranie a hobby, u iných sa nedozviete ani len ako vyzerajú. Napríklad na katedre umeleckej komunikácie má prázdny profil až 5 z 18 pedagógov. Michal si teda neurobil v plnej miere obraz o tom, ktorý pedagóg je pre jeho bakalársku prácu najvhodnejší, i keď absencia akýchkoľvek informácií v profile taktiež o niečom svedčí. Konzultačné hodiny sa nepochopiteľne v profiloch nenachádzajú, ale odkaz na ne je na viditeľnom mieste, na úvodnej stránke.
Napriek tomu, že na stránke sa nachádza až 17 bannerov, vrátane twitter účtu FMK či univerzitného rádia Aetter, ani jeden nesmeruje na katalóg fakultnej knižnice. Michal ju po chvíľke hľadania medzi bannermi nakoniec našiel v menu, kde sa nachádza sekcia knižnica a na jej spodku aj trocha stratený odkaz na jej katalóg. Veľký problém to nebol, trocha času to však predsa zbytočne zabralo. V katalógu knižnice už nebol problém nájsť tú správnu literatúru, záverečné práce pre inšpiráciu, či nájsť a objednať si knihu z inej knižnice.
Zhrnutie
Zhrňme si teda základné problémy, na ktoré naši traja fiktívni používatelia prišli, a to, ako tieto problémy odstrániť.
1. Stránka je neprehľadná
Spôsobuje to predovšetkým veľa bannerov na stránke, ktoré sú neprehľadne zalomené, príliš veľké a zaberajú príliš veľa miesta. Riešením by bolo umiestniť ich na iné miesto na stránke (nižšie). Bannery ktoré odkazujú napr. na kontá FMK na sociálnych sieťach, či odkaz na AIS by mohli nahradiť malé ikonky. Na mieste kde sa nachádzajú bannery, by sa mohla nachádzať nástenka, ktorá je momentálne trocha stratená pod navigačným menu a treba sa k nej prescrollovať. Rovnako aj tabuľka s rozvrhmi by sa mohli nachádzať vyššie na stránke, poprípade odkaz na ňu by mohol byť umiestnený v hornom vodorovnom menu. Podstránky obsahujú často príliš veľa textu, čo znamená príliš veľa scrollovania a zaniknutie dôležitých informácií.
2. Štruktúra webu by sa dala zlepšiť
Predovšetkým menu by mohlo byť rozdelené na podstránky pre uchádzačov, študentov či absolventov (na nich stránka nemyslela vôbec). Rovnako by mohli byť zahrnuté sekcie pre média či verejnosť.
3. Web má technické nedostatky
Výsledky vyhľadávania sú veľmi nerelevantné. Problémom je, že vyhľadávania nezahŕňa danú frázu, ale každú časť vyhľadávaného slova. Vyhľadávanie nerozlišuje ako relevantná je stránka smerom ku vyhľadávanému výrazu.
Taktiež nefunguje presmerovanie z adresy s “www”, tabuľka úradných hodín nefunguje pri zakázanom JavaScripte a v dobe testovania sa nedala stiahnuť príručka ku štúdiu.
4. Web má medzery v informačnej bohatosti
Chýbajú informácie, o ktoré majú záujem predovšetkým uchádzači a noví študenti. Tieto informácie treba doplniť, prípadne odkazovať na informácie ktoré sa nachádzajú na stránke www.ucm.sk.
Aký je prínos tohto testu?
Tento test sa týka len troch situácií, v ktorých sa traja používatelia nachádzajú, preto ani zďaleka nehodnotí a nepokrýva všetky aspekty stránky. Predovšetkým jej technickému prevedeniu by mohol byť venovaný úplne iný blog. Rovnako jej dizajn je mierne zastaralý a ani plne nekorešponduje s vizuálnou identitou FMK. To je problémom súčasného dizajn manuálu, ktorý sa obmedzuje v podstate len na používanie a variácie loga FMK a neurčuje jednotné pravidlá vizuálnej identity, ktoré by sa dali využiť aj pre stránku.
Preto ako študent tejto fakulty dúfam, že s novým dizajn manuálom príde aj redizajn stránky, ktorý by sa však neobmedzoval len na vizuál, ale aj zlepšenie použiteľnosti. Možno práve tento test by mohol byť malou inšpiráciou a ukážkou toho, ako vníma použiteľnosť bežný návštevník stránky.
Skúste sa podobným testom aj vy vžiť do úlohy návštevníka stránky a zistiť, kde sú vaše slabé miesta. A ak máte pocit že potrebujete použiteľnosť vašej stránky zlepšiť, kontaktuje profesionálov.