Nadpis je jemne bulvárny – aby priblížil paniku, ktorá nastala medzi „poctivými značkami“ a agentúrami, ktoré sa trápia s používaním aplikácií. V skutočnosti Facebook na svojich stránkach pre biznis oznámil, že ak chcete robiť na Facebooku súťaž, už nemusíte (ale môžete) používať aplikácie.
Aktualizácia (28.8.2013, 18:52): Podľa nových pravidiel dostupných zatiaľ pri nastavenom jazyku “English (US)”, je využitie funkcie zdieľania proti pravidlám (“Personal Timelines must not be used to administer promotions”). V týchto pravidlách sa tiež dočítate, že pri súťaži musíte uvádzať staré známe informácie o tom, že Facebook sa na súťaži nijako nepodieľa, nesponzoruje ju, neschválil ju, neadministruje ju a ani s ňou nie je akokoľvek spojený.
To značne limituje použitie jednoduchého statusu, no zároveň je to opäť ťažko kontrolovateľné.
Facebook „mäkne“
Tento rok Facebook už raz z pravidiel poľavil. Po tom, čo nenápadne zrušil pravidlá pre titulné fotografie stránok (v Cover Photo Guidelines už nie sú), ide o ďalší ústretový krok voči nedisciplinovaným stránkam, ktorých prehrešky Facebook jednoducho nedokáže ustrážiť.
Ako na súťaže po novom?
Samozrejme, nejaké pravidlá platia, takže „môžete sa ísť bicyklovať, ale len po cestu“. Pre zapojenie sa do súťaží môžete od fanúšikov žiadať:
- Komentár na stránku („Napíšte nám na našu stránku príspevok o tom, kto je vaša obľúbená herečka a môžete vyhrať lístok do kina.“
- Like / Komentár na príspevok od stránky („Kto je vaša obľúbená herečka? Z odpovedí vyžrebujeme jedného šťastlivca, ktorý získa lístok do kina na XY.“)
- Like na komentáre ako spôsob hlasovania („Kto je vaša obľúbená herečka? Ten z vás, kto získa na svoju odpoveď najviac lajkov, získa lístky do kina na XY.“)
- Súkromná správa („Napíšte nám ako prvý a vyhrajte XY!“)
- Označenie napr. produktu na fotke („Označte na fotke XY a vyhrajte ho pre svoju domácnosť!“)
Čo je naďalej proti pravidlám pre usporiadanie súťaží?
- Žiadať od užívateľov, aby sa označovali na fotkách stránky výmenou za zaradenie do súťaže („Označte sa na fotke z tohtoročného festivalu a vyhrajte už teraz lístky na budúci rok!“)
Zdieľaj a vyhraj!
Facebook mechanizmus zdieľania neuvádza v zozname zakázaných, no ani v zozname povolených ťahov. Uvidíme, či vydá dodatočné upresňujúce vyhlásenie. Či už túto funkciu pre organizovanie súťaží povolí alebo nie, neodporúčame vám ju využiť. Je totiž ťažko kontrolovateľné, kto sa do súťaže zapojil a kto nie, keďže užívatelia môžu mať súkromie príspevkov nastavené tak, že ich vidia iba ich priatelia. Mnoho užívateľov nevie, kde sa súkromie príspevkov nastavuje. A skúste im to vysvetliť v texte – obrázok použiť nemôžete, veď pri súťaži chcete mať predsa niečo pekné, čo sa dobre šíri 🙂
#Súťaž?
Ďalší mechanizmus, ku ktorému sa Facebook nevyjadril, sú hashtagy. Mohli by ste napríklad užívateľov inštruovať, aby písali verejné statusy s hashtagom #HramoListokDoKina. Potom si jednoducho vyhľadať všetky tieto statusy pomocou hashtagu a vylosovať víťaza… Nerobte to. Okrem toho, že opäť narážame na problém s nastavením súkromia, hashtagy na Facebooku používa málokto. Na Slovensku je počet takýchto užívateľov ešte nižší (priamo úmerne počtu užívateľov Twitteru).
Prečo používať súťažné aplikácie aj naďalej?
- Môžete pomocou nich zbierať kontaktné informácie na súťažiacich a následne podľa nich cieliť reklamu.
- Môžete účasť v súťaži podmieniť „fanúšikovstvom“ – v podstate by ste nemali, ale je možné aplikáciu umiestniť na tab dostupný iba pre fanúšikov – a to proti pravidlám nie je.
- V aplikácii môžete prepájať rôzne online služby – v našich podmienkach sa to môže zdať ťažko využiteľné, no čo tak využiť Instagram na súťaž pre teenagerov?
Kedy nemá zmysel použiť súťažnú aplikáciu?
- Pri rýchlej súťaži o drobnosti – napr. kvôli 5€ zľave na bižutériu sa nebudete trápiť so súťažnou aplikáciou. A súťažiaci možno tiež nie.
- Pri publiku, od ktorého sa dá očakávať nižšia PC gramotnosť – napr. dôchodcovia.
Antavo, jeden z poskytovateľov súťažných aplikácií tretích strán, vydal na túto tému zaujímavú infografiku. Tá podrobnejšie pojednáva o tom, kedy použiť pre súťaž aplikáciu a kedy súťažný príspevok: http://blog.antavo.com/en/facebook-promotion-guidelines-update-on-facebook-competition-contest-apps/