Basta Digital logo

Facebook Notes a LinkedIn Pulse – prečo stoja za to a ako na ne

8 min čítania
Kristína Hubinská
Špecialistka na sociálne siete

Facebook aj LinkedIn ponúkajú vlastné formáty pre dlhšie texty podobné blogom. Zistite, či sa z nich dá vyťažiť extra priestor aj pre vás.

LinkedIn Pulse – linkedinovský blog, ktorý sa ľahko šíri

Na sociálnej sieti LinkedIn máte k dispozícii elegantnú blogovaciu platformu pod názvom LinkedIn Pulse.

Je to výborný nástroj na obsahový marketing, ktorý môže doplniť a u niekoho dokonca nahradiť publikovanie na iných platformách, ak nemáte k dispozícii súkromný alebo firemný blog. Slúži na šírenie obsahu v profesijných kruhoch, ktoré vašu spoločnosť zaujímajú, a obzvlášť užitočný je pre spoločnosti v B2B segmente, ktoré predávajú aj mimo Slovenska.

O nástroji LinkedIn Pulse

Ide o nástroj, ktorý každému používateľovi na LinkedIn umožňuje šíriť obsah v kratšej aj dlhšej forme, s možnosťou nahrať k textu aj obrázky, videá, tweety a ďalšie médiá, ktoré spomíname v ďalšej časti tohto článku.

Ak zverejníte Pulse, ľahko sa šíri medzi vašimi kontaktmi. Vašim followerom/sledovateľom príde v reálnom čase notifikácia na LinkedIn o tom, že ste LinkedIn Pulse publikovali.

Pulse sa po zverejnení stáva súčasťou vášho profilu – robí ho presvedčivejším a pomáha vám komunikovať vašu expertízu.

Pulse môžete použiť aj na získanie návštevnosti na svoj web vhodným prelinkovaním. Ak komunikujete na firemnom webe, môžete na Pulse umiestniť upútavku alebo zhrnutie (nejako takto).

Tento formát ponúka oproti facebookovým poznámkam jednu pomerne dôležitú možnosť a to pridať k príspevku tagy – pridať oblasti, ktorých sa daný post týka. Táto možnosť má umožniť používateľom, ktorí hľadajú príspevky z konkrétnej oblasti, ľahšie objaviť pre nich relevantný obsah na tejto sociálnej sieti.

Tento formát je dostupný pre všetkých používateľov už viac ako 2 roky. Že ste o tejto možnosti publikovania ešte nepočuli? Je čas to napraviť a skúsiť, či tento formát na vaše cieľové publikum zaberie.

Na LinkedIn Pulse komunikujú aj mnohé známe osobnosti – napríklad Bill Gates alebo podnikateľská hviezda Richard Branson. Svoje vlastné kanály majú aj niektoré odvetvia, nájdete medzi nimi sociálne médiá aj reklama a marketing.

Najviac sledované kanály LinkedIn
Najviac sledované kanály LinkedIn

Pýtate sa, akým témam sa vo svojom LinkedIn Pulse oplatí venovať?

  • Konkrétne rady pre spoločnosti, ktoré chcú vstúpiť na trh.
  • Vízie o tom, ako bude trh vyzerať o 5, 10 alebo 15 rokov.
  • Načrtnúť problémy, ktoré váš trh rieši.
  • Základné skills zamestnancov, vďaka ktorým je vaša spoločnosť úspešná.
  • Čo sa zmenilo v odvetví odvtedy, keď ste do neho vstúpili.
  • Čo by ste zmenili, ak by ste dostali takú možnosť.
  • Ako ste začali pracovať v odvetví, v ktorom momentálne pôsobíte.
  • Akým výzvam čelia profesionáli vo vašej oblasti.

Ako vytvoriť LinkedIn Pulse?

Najjednoduchšie sa k nástroju na vytvorenie LinkedIn Pulse dostanete prostredníctvom stránky https://www.linkedin.com/pulse/, kde si zvolíte možnosť Publish post. Na domovskej stránke tohto formátu nájdete top príspevky zo všetkých oblastí spoločne alebo si zvolíte príspevky z konkrétnej oblasti, ktorá vás zaujíma. Pred vytvorením svojho prvého príspevku si určite pár preklikajte a inšpirujte sa pri tvorbe toho vášho najpútavejšími príkladmi.

Námety na témy z 12.7. 2016
Námety na témy z 12.7. 2016

LinkedIn ponúka v rozhraní na tvorbu tohto formátu možnosť writing ideas, teda odporúčanie oblastí/tém, ktoré sú momentálne v kurze a zaujíma sa o ne pomerne veľa používateľov. V slovenských reáliách však táto možnosť nie je až taká využiteľná, témy sa totiž často týkajú politickej situácie v Spojených štátoch a západných krajinách EÚ (dňa 20.6. to boli napr. Brexit a Donald Trump).

Čo sa týka samotnej tvorby príspevku a rozhrania, ktoré na jeho tvorbu slúži, je veľmi intuitívne a veľmi ľahko sa v ňom orientuje. Príspevok v tomto formáte musí obsahovať nadpis, ďalej máte na výber dve veľkosti podnadpisov, tvorbu obyčajného textu a možnosti pridať tzv. quotes (citát).

 

Ďalšie možnosti editovania textu
Ďalšie možnosti editovania textu

 

Okrem textu je možné svoj post obohatiť linkami, obrázkami, videami a inými rich médiami – LinkedIn dáva možnosť pridávať tweety, prezentácie zo SlideShare, podcasty zo SoundCloudu, Charts z Chartblocks a ankety z PollDaddy.

Rady a odporúčania od LinkedIn

Aké ďalšie rady a odporúčania sa oplatí dodržiavať podľa LinkedIn?

  • Píšte o tom, v čom ste experti.
  • Prispôsobte tone of voice cieľovému publiku a sociálnej sieti.
  • Buďte profesionálni.
  • Neexistuje limit pre dĺžku postu, odporúča sa však dlhší ako 3 paragrafy.
  • Oživte príspevok obrázkami, videami a podobne.
  • Držte sa jednej špecifickej témy namiesto všeobecných článkov a spracujte túto tému lepšie ako vaši konkurenti.

Na čo si dávať pri tvorbe formátu LinkedIn Pulse pozor? Dôležitý je, ako pri každom blogu, správny nadpis a kreatíva pri grafike. Pri kreatíve treba myslieť okrem správnej veľkosti (minimálne 700 x 400 pixelov) aj na to, na akej sociálnej sieti tento post publikujete. LinkedIn je sociálna sieť pre profesionálov, a teda použitá grafika oproti tej na Facebooku nemusí byť šokujúca ani prehnane kreatívna, hlavný je odborný obsah, ktorý si nájde čitateľov zaujímajúcich sa o túto tému. Zvoľte preto elegantne vyzerajúcu fotografiu alebo grafiku týkajúcu sa témy, o ktorej píšete.

Po dokončení príspevku si ho môžete uložiť na neskôr, pokiaľ ho ešte musí niekto schváliť, alebo post rovno publikujte a čakajte, ako naň zareagujú tí, pre ktorých ste ho pripravili.

Pridávať príspevky v tomto formáte nie je možné pod hlavičkou spravovanej firemnej stránky. Príspevky viete vytvoriť iba ako súkromná osoba. Neodporúčam to obchádzať tým, že si vytvoríte firemný profil rovnako ako ten osobný. Pokiaľ na to LinkedIn príde, tento účet vám zablokujú a nebude možné ho ďalej používať.

Ako vyzerá vytvorený LinkedIn Pulse si môžete pozrieť na tomto príklade.

Tip pre expertov: Ako pridať LinkedIn Pulse na firemný profil, ak sa to nedá priamo? Veľmi jednoducho – stačí, ak skopírujete link vytvoreného príspevku Pulse a publikujete ho rovnako ako akýkoľvek iný príspevok/firemný update. Týmto spôsobom dokážete budovať povedomie tak o svojej značke, ako aj propagovať jednotlivých zamestnancov ako odborníkov na svoju oblasť.

Facebook Notes – dlhé príbehy priamo na Facebooku

Tento formát prešiel redizajnom minulý rok. Vďaka atraktívnejšiemu vzhľadu je použiteľný napríklad na tvorbu mikroblogov a vďaka modernému jednoduchému dizajnu je pre používateľov lákavý hlavne po vizuálnej stránke.

Kedy je vhodné Facebook Note využiť? Pokiaľ by ste radi na Facebooku zverejnili užitočnú informáciu pre vašich fanúšikov (informácia o vašich aktivitách, tip na výlet v okolí, report z konferencie, informácie o výsledkoch súťaže a pod.), teda text, ktorý je na pridanie vo forme obyčajného príspevku príliš dlhý ale na blog na vašej webovej stránke príliš krátky alebo nie až taký zaujímavý, skúste využiť formát Note – v slovenčine Poznámka. Pre kratšie, ale aj dlhšie texty, pre ktoré hľadáte čo najviac kanálov a formátov, v ktorých by sa dal váš text šíriť, zaexperimentujte a využite Facebook Notes.

O nástroji Facebook Notes

Facebook má/mal s touto formou publikovania obsahu pomerne veľké plány. Pomocou rôznych noviniek sa snaží čo najdlhšie používateľov udržať na svojej sociálnej sieti a poskytnúť im všetko, čo potrebujú, bez potreby návštevy iných webov.

Ako vytvoriť Facebook Notes?

Možnosť vytvoriť Poznámku nájdete buď v hornej ponuke pri kliknutí na položku Viac, alebo priamo pri okne určenom na pridávanie príspevku po kliknutí na položku Ponuka, Udalosť+.

Odporúčaná veľkosť cover fotografie pre Poznámku je 1200 x 445 pixelov.

Tento formát pripomína v mnohom formát LinkedIn Pulse. Rovnako ako vo formáte LinkedIn sa Poznámka skladá z hlavného nadpisu, v texte môžete využiť 2 veľkosti nadpisov, využiť obyčajný text, quote, odrážkový alebo číslovaný zoznam. Máte tiež možnosť editovania textu – tučné písmo, kurzíva, a možnosti z textu spraviť preklik na web.

Do poznámky je rovnako možné vkladať obrázky, nie je však možné do nej vkladať iné médiá, ktoré sme spomínali pri formáte Pulse (videá, tweety, prezentácie a pod.).

Starý Facebook Note
Starý Facebook Note
Nový Facebook Note
Nový Facebook Note

Po dokončení finálnych úprav si môžete Note uložiť alebo ho okamžite publikovať. Miernou nevýhodou Poznámky je to, že si neviete priamo v Poznámke nastaviť čas jej zverejnenia.

Na čo pri vytvorení prvej Poznámky určite nezabudnite, je pripnutie aplikácie Poznámky na vašu fanpage. Možnosť ju pridať nájdete v nastaveniach stránky, zvolíte možnosť Aplikácie a pri aplikácii Poznámky zvolíte možnosť pridať.

V slovenských podmienkach sa s Poznámkami na firemných stránkach nestretávame príliš často. Vy ste ich už vyskúšali? Podeľte sa s nami v komentároch o vaše skúsenosti.

Tip pre expertov: Pokiaľ nemáte čas čakať na presnú hodinu, kedy tento druh príspevku chcete publikovať, viete si pomôcť – publikujte Poznámku, skryte ju z časovej osi, skopírujte si jej link a nahrajte ju rovnako, ako keď zdieľate niečo z webovej stránky. V tomto prípade viete Poznámku aj predstaviť pár vetami, načrtnúť, o čom sa v nej možno dočítať, hlavne v prípade, ak to používateľovi nemusí byť úplne jasné z jej názvu. Toto je tiež jediný spôsob, ako Notes propagovať. 

Oplatí sa vám do týchto kanálov investovať?

Facebooku a rovnako aj LinkedInu záleží na tom, aby ste na ich platformách svoj obsah zdieľali. Pulse aj Notes majú všetky predpoklady na to, aby ste prostredníctvom nich vedeli ľahko vytvoriť a v elegantnej forme šíriť vaše myšlienky.

Záleží len na vás a vašom obsahu, či sa rozhodnete pre všeobecnejšiu sociálnu sieť Facebook, pokiaľ sa obsah neviaže na profesiu používateľov a chcete osloviť masovejšie publikum. Pokiaľ sa chcete vďaka vášmu obsahu prezentovať pred profesionálmi z vašej oblasti a potenciálnymi B2B klientmi, investujte energiu skôr do tvorby LinkedIn Pulse.

Obidva kanály však treba využívať premyslene a pravidelne, nemožno čakať zázraky po prvom príspevku – uvažujte v dlhodobejšom horizonte a pridajte tieto kanály do vašej komunikačnej stratégie. Pokiaľ hľadáte nový kanál na šírenie vašich myšlienok, ujasnite si najprv, komu je tento obsah určený. Na základe toho si vyberte buď Facebook, alebo LinkedIn. Dôležité je tiež určiť si merateľné ciele, ktoré týmto obsahom chcete dosiahnuť, aby ste svoju energiu nemrhali na tvorbu a šírenie obsahu tam, kde to nemá zmysel.

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Social
int(226)

One response to “Facebook Notes a LinkedIn Pulse – prečo stoja za to a ako na ne

  1. Pulse mi ani nespomínajte. Nie že by bolo pravdepodobné, že by som ho denne využíval, ale tá “dočasná” nedostupnosť pre ďalších užívateľov, kým ho sprístupnia všetkým, mi už svojou dočasnosťou pripomína bratskú návštevu sovietov v Československu v roku 1968.

Comments are closed.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter