Basta Digital logo

Facebook a pravda o mojej babke

3 min čítania
Lucia Hallonová
Junior PPC špecialistka

Na Slovensku v súčasnosti žije vyše dvoch miliónov ľudí. Pretože kto nie je na Facebooku, akoby ani nežil. Je krásne, že sme tam všetci takto spolu pokope. Ľahšie sa kontaktujeme, zoznámime, vyjadríme svoj názor…a ľahšie zacielime našich potenciálnych zákazníkov. Nezáleží na tom, či ste nezisková organizácia pomáhajúca prežitiu obojživelníkov alebo eventová agentúra organizujúca ples hasičov. Na Facebooku sa nachádza aj vaša cieľová skupina. Facebook o tom vie, a preto ponúka možnosť reklamy, ktorú môžete pomerne presne zacieliť na vašu cieľovú skupinu. A ponúka možnosť ísť naozaj do detailov.

Android

android

VS. iOS/Apple

mac

…a víťazným produktom sa u starších dám stáva Android! Gratulujem.

Môžete si pri zadávaní reklamy na Facebooku zvoliť lokáciu a jednotlivé charakteristiky cieľovej skupiny ako pohlavie, záujmy, vek a zistiť, koľko a akých ľudí sa na Facebooku pohybuje. Aby som preskúmala a predviedla možnosti cielenia, zahrala som sa na malého sociológa, prieskumníka, stalkera slovenských užívateľov Facebooku v pokročilom veku.

Čo a koho majú dôchodcovia radi?

Rok 2012 bol Európskym rokom aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami. Nehovoriac o tom, že celá Európa starne, táto cieľová skupina začína mať moc a začína byť zaujímavá z ekonomického hľadiska. Na Facebooku je momentálne zaregistrovaných vyše stotisíc ľudí, ktorí majú viac ako 60 rokov a žijú na Slovensku – napríklad aj moja babka… Čo sú to za ľudia a čo na Facebooku hľadajú?

Dobrým nástrojom, pokiaľ chceme zistiť presne čomu seniori fandia, je funkcia, ktorú Facebook ponúka, tzv. “precise interests”konkrétne záujmy. Tu môžete zadať konkrétne meno, oblasť, názov takmer hocičoho a vyhodí vám to číslo ľudí, ktorí sú toho fanúšikmi. Ukážeme si príklad na Peťovi Saganovi. Facebook mi odhalil, že má 660 mužských fanúšikov a fandí mu aj pomerne vysoké číslo starších dám – 400. Je to kvôli jeho modrým očiam?

sagan1

sagan2

A čo gastro preferencie starších obyvateľov Slovenska s Facebookovým profilom? Chlebík vo vajíčku “likuje” 460 ľudí, prekvapivo horšie sú na tom bryndzové halušky s počtom fanúšikov 320, a šokujúco až 4180 seniorov má rado sushi. Pýtam sa, kde sú tradície?! Globalizácia zjavne zasiahla všetky vekové kategórie.

Na Facebooku nie sú štandardní slovenskí seniori

To, že starší užívatelia Facebooku asi predsa len nie sú štandardní slovenskí seniori dokazuje aj fakt, že Star Wars má 940 fanúšikov v danej vekovej kategórii, Adela Banášová 1040, Juraj Jánošík 160 a Vladimír Mečiar len 60.

pravda-o-facebooku

Slovenskí dôchodcovia na Facebooku sú fanúšikmi naozaj všetkého možného. 260 je fanúšikom „Milujem more pláž,“ 120 likuje „Mužský zadok,“ a 80 šibalov likuje stránky „Mne stúpa promile, tebe krása.“ Piatok večer miluje 60 seniorov a až 400 z nich je fanúšikom „Žijeme len raz, treba si užívať.“ Je teda celkom možné, že ak si pridáte vašich starých rodičov medzi priateľov, tak sa dozviete o ich záujmoch niečo, čo by ste radšej nechceli vedieť. Alebo naopak, nájdete spoločnú tému a poviete si, koľko veľa máte spoločného.

Posledná oblasť, na ktorú sa cez “precise interests” zameriam, sú voľnočasové aktivity seniorov. Poľovníctvu sa venuje 180 ľudí (z toho 140 mužov a 40 žien), golf sa teší obľube až u 5440 ľudí a starších horolezcov je len 80. V tomto sa teda moje hypotézy nemýlili. To už by som dnes naozaj nezaspala, ak by bolo horolezcov viac ako golfistov.

Reklamu zacieľte presne

Musíte uznať, že len máloktorý nástroj reklamy sa dokáže tak presne zacieliť na požadovanú skupinu. Reklamu môžete zacieliť na určité mesto, vekovú kategóriu, rodinný stav, ľudí s rôznymi záujmami, ktorí sú tesne po nejakej väčšej životnej zmene (svadba a podobne). Tieto kritéria je možné rôzne spolu kombinovať. Napríklad, že zadáte, aby sa vaša reklama na Facebooku zobrazovala mužom nad 60 rokov, ktorí bývajú v Senici, sú nezadaní a majú radi Madonnu. Možnosť cieliť reklamu veľmi konkrétnej skupine je veľkou výhodou, lákadlo a dôvod, prečo toľko firiem a ľudí využíva reklamu na Facebooku. Nehovoriac o tom, že je to celkom sranda, zadávať tam rôzne kombinácie a sledovať, aké číslo vyjde. A potom rozmýšľať, čo sú zač tí ľudia.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

0 responses to “Facebook a pravda o mojej babke

  1. Alebo mozno nie vsetci uzivatelia FB su ochotni poskytnut svoje osobne udaje a vyplnia nepravdive datumy, pripadne nepravdive zaujmy.

    Ale tiez je to len statisticka odchylka.

    Alebo nie? 😉

  2. Jasné, že ľudia nezadávajú len správne údaje, s tým treba rátať :-). Napríklad ľudia uvádzajú niekedy nesprávny vek, avšak dosť ľudí uvádza správny na to, aby tie údaje boli intepretovateľné. Pokiaľ veľké počty ľudí neklamú systematicky tým istým spôsobom, nemalo by to na záveroch nič meniť.

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter