Basta Digital logo

Ako na analytiku Facebooku – level začiatočník

6 min čítania
Kristína Hubinská
Špecialistka na sociálne siete

Viete ako zmerať vaše aktivity na Facebooku a ako dáta využiť pre lepšie výsledky? Ukážeme vám, ako na analytiku na sociálnych sieťach cez neplatené nástroje, ktoré má k dispozícii každý.

Meriam, meriaš, meriame, ale najprv plánujme

Pred tým, ako začnete s aktivitami na sociálnych sieťach by ste mali mať zadefinovanú aspoň stručnú stratégiu.

Komplexná stratégia pre sociálne siete by mala obsahovať:

  • základné ciele kampane a hlavné KPI, ktoré budete porovnávať v čase
  • kto sú vaše cieľové skupiny,
  • ako s týmito cieľovkami budete komunikovať (koľko, čo, kedy),
  • či a koľko peňazí plánujete míňať na platenú podporu vašich aktivít,
  • aké reklamné formáty plánujete využiť,
  • ako budete výsledky analyzovať a ďalej implementovať do stratégie.

Ak ste sa doteraz spoliehali na stratégiu “kuknem a vidím”, určite vám odporúčame čítať ďalej.

Pri niektorých príspevkoch je to, že fungujú, zjavné na prvý pohľad vďaka počtu reakcií, komentárov a zdieľaní. Čo však s príspevkami, ktoré vedú na web a svoj obsah odhalia až po prekliku, teda používateľ dopredu nevie, či sa im obsah bude páčiť alebo nie? Na prvý pohľad neúspešný post mohol priviesť na web pokojne aj niekoľko tisíc používateľov. Ak nemáte čas alebo dostatočné skúsenosti na analyzovanie prostredníctvom Google Analytics či iného analytického nástroja, pozrite si aspoň základné štatistiky.

Základné štatistiky o výsledkoch jednotlivých príspevkov nájdete veľmi jednoducho po kliknutí na počet zasiahnutých používateľov hneď pod príspevkom.

Okrem počtu zobrazení príspevku a počtu unikátnych používateľov (rozdelených na organický a platený dosah), ktorí príspevok videli, tu nájdete aj informácie o počte konkrétnych reakcií, komentárov a zdieľaní. Tie sú dokonca rozdelené podľa toho, či ich používatelia dali na pôvodný príspevok alebo na jeho zdieľanú verziu na inom profile či Facebook stránke.

Nevyhnete asi ani krutej pravde, ktorú nájdete v sekcii negatívny feedback.

Dozviete sa tu tiež, koľko ľudí na fotografiu kliklo, koľko ľudí kliklo na link, ktorý bol súčasťou príspevku a koľko klikov bolo z príspevku dokopy (zahŕňa počet klikov na názov Facebook stránky, tlačidlá v príspevku a pod.). A nevyhnete asi ani krutej pravde, ktorú nájdete v sekcii negatívny feedback. Tu sa môžete pozrieť na počet ľudí, ktorí skryli tento konkrétny príspevok, dali skryť všetky príspevky od vašej Facebook stránky, nahlásili post ako spam alebo sa s vašou stránkou “odpriatelili”.

V prípade príspevku obsahujúceho video je tento základný prehľad doplnený aj o ďalšie štatistiky:

Čo vám prezradí vaša Facebook stránka?

Každá stránka na Facebooku skrýva zaujímavé dáta, Pokiaľ výsledky svojej námahy chcete aspoň približne analyzovať, je potrebné sa pozrieť aj na ne.

Údaje v Štatistikách (Insightoch) kombinujú výsledky platenej kampane a toho, čo sa vám podarí získať neplatenými príspevkami. Údaje si v sumáre viete pozrieť za dnešok, včerajšok, posledný týždeň alebo posledných 28 dní. Taktiež tu nájdete stručnú analýzu posledných piatich príspevkov, a to, ako sa darí konkurencii, ktorú sledujete. Ak sa preklikáte ďalšími časťami Štatistík, dátumy sa už budú dať meniť manuálne, podľa potreby.

Nájdete tu aj sekciu Zásah. Jedným z údajov, o ktorom sa v poslednej dobe vedie veľká debata kvôli zavedeniu nového Explore Feedu, je Organický dosah. Zisťovali ste už s odstupom času, ako sa táto zmena dotkla vás? Facebok vám okrem grafov ukáže aj to, aká zmena nastala s predchádzajúcim obdobím. Myslite však vždy na to, aby ste porovnávali porovnateľné. Ak ste jeden mesiac pridali 10 videí a ďalší mesiac 10 preklikov na web, nie je možné tieto mesiace hodnoverne porovnať.

Zaujímavou položkou pre analýzu môže byť aj sekcia Príspevky. Facebook vám v nej okrem toho, ako sa darilo konkrétnym príspevkom, ukáže, kedy sú vaši fanúšikovia online. V minulosti platilo, že príspevky bolo najlepšie publikovať v čase, keď ich tam je najviac. Momentálne, po zmenách algoritmov ukazovania príspevkov, to je však tiež smerodajný čas aj pre zapnutie propagácie vášho obsahu. Ak sa preklikáte v tejto sekcii ďalej, dozviete sa, aký formát príspevku (video, fotografia, link atď.) fungoval najlepšie. Nájdete tu tiež top príspevky konkurenčných stránok, ktoré sledujete (pre inšpiráciu).

Aké dáta ukrýva reklamný účet na Facebooku?

Ak sa s reklamou na Facebooku potýkate už dlhšie, pevne veríme, že obsluhovanie reklamného účtu máte v malíčku. Okrem základnej úlohy – tvorby cielení a reklám – môže tento nástroj slúžiť aj ako zdroj zaujímavých dát pre váš biznis.

Poďme sa teda pozrieť podrobnejšie na to, aké dáta vám vie Facebook ponúknuť.

Medzi základné ukazovatele, ktoré vám Facebook ukáže a vo väčšine prípadov sa nimi oplatí zaoberať, patria:

  • Výsledky – podľa toho, aký cieľ ste svojej kampani zvolili, vidíte počet preklikov na web, počet konverzií, počet získaných fanúšikov atď.,
  • Zásah – koľko jedinečných používateľov vašu reklamu videlo (ak jeden používateľ videl reklamu 5x, stále sa počíta ako jeden),
  • Impresie – počet zobrazení reklamy (ak jeden človek videl reklamu 5x, tu sa zobrazí číslo 5),
  • Cena za výsledok – podľa zvoleného cieľa vidíme, koľko nás stál jeden preklik na web, jedna konverzia, jeden získaný fanúšik atď.,
  • Celková minutá suma,
  • Počet ľudí, ktorí vykonali nejakú akciu po vzhliadnutí reklamy (dopĺňa štatistiku Zásah),
  • Frekvencia reklamy – priemerný počet zobrazení reklamy jednému používateľovi,
  • Relevancia – zobrazená pri konkrétnych reklamách. Tento údaj vám prezradí, na koľko ste sa obsahom reklamy trafili do “vkusu” vašej cieľovky. Čím je číslo relevancie vyššie, tým lepšie pre vás.

Facebook sám ponúka preddefinované najčastejšie sledované ukazovatele, ktoré si viete jednoducho prepínať podľa toho, čo chcete vyhodnocovať.

Ak vás zaujímajú úplne iné dáta alebo chcete ísť viac do detailov, takýto balíček si viete zadefinovať aj sami. Facebooku má veľké portólio štatistík, ktoré môžete sledovať.

Okrem samotných štatistík reklamy sa v rámci firemného účtu viete pozrieť aj na to, kto sú používatelia Facebooku na Slovensku; kto sú vaši fanúšikova; akí ľudia k vám chodia na webovú stránku; kto si pozrel vaše video až do konca a tak ďalej a tak ďalej. My sme si napríklad vytiahli zo Štatistík publika, aké ďalšie Facebook stránky zaujímajú ľudí zo Slovenska, ktorí chodia na náš blog.

Ako sledovať počet návštev na webe zo sociálnych sietí?

Medzi najpoužívanejšie nástroje na webovú analytiku u nás patrí Google Analytics, na ktorého príkladoch vám ukážeme, ako si jednoducho viete odsledovať návštevnosť vášho webu so sociálnych sietí.

Jednou z otázok, ktoré sa občas zo strany klientov vynárajú, je to, prečo nesedí počet kliknutí na reklamu, ktorú vidí používateľ v reklamnom účte na Facebooku s tým, čo vidí v Google Analytics.

Za návštevu (v angličtine Session) sa považuje 30 minút trvajúca návštevu na webe.

Celá záhada, rovnako ako je tomu aj pri porovnávaní čísel z Google Adwords a Analytics, sa skrýva v tom, že Google Analytics nemeria kliky ale návštevy – za návštevu (v angličtine Session) považuje 30 minút trvajúcu návštevu na webe (limit je možné meniť, pol hodina je prednastavená), teda používateľ môže v priebehu tohto času na reklamu kliknúť pokojne aj 2-3 krát, v Google Analytics bude návšteva stále len jedna.

Po objasnení týchto dvoch základných ukazovateľov sa poďme pozrieť bližšie na to, čo ľudia, ktorí z Facebooku prišli robili a ako si vie aj začiatočník pohodlne dáta vyhodnotiť.

 

Čo teda robiť, aby boli vaše dáta pre analytiku čo najužitočnejšie? Odpoveďou sú v tomto prípade UTM parametre. Vďaka nim dáte Analytics presne vedieť, z ktorej sociálnej siete používateľ prišiel, či išlo o neplatený organický príspevok (zvykneme ich označovať medium=social) alebo išlo o platenú reklamu alebo promovaný príspevok (označujeme ich ako medium=cpc) a pri označení parametra campaign zvykneme okrem označenia samotnej kampane (napr. damske_zlava30 alebo brand_cervenelogo) zahrnúť aj označenie cielenia (zeny_29-35_ba) a v prípade, ak je to užitočné (napríklad v reklamách s viacerými produktami tzv. Karusel) označiť aj konkrétny produkt, cez ktorý sa používateľ preklikol na web.

Nástrojov, kde si môžete takýto obohatený link vytvoriť je mnoho, môj najobľúbenejší je tento: http://www.foretaster.com/simpletag/#

Ak potrebujete dať link napr. do textu príspevku, určite použite skracovač linkov pre väčšiu prehľadnosť a krajší výzor celého príspevku (medzi najpoužívanejšie patrí bit.ly alebo goo.gl).

Ak ste zvládli všetky webové linky, ktoré využívate pri aktivitách na sociálnych sieťach, označiť parametrami podľa nášho dúfame, že zrozumiteľného návodu, poďme sa pozrieť na ďalší krok, ktorým je analýza týchto dát v Google Analytics.

Záver

Tak, a prvú časť o analytike dát týkajúcich sa sociálnych sietí máme za sebou. Ďalším zo série bude článok o tom, ako sledovať konverzie prichádzajúce z Facebooku na vašej webovej stránke.

 

Páči sa vám tento obsah?
Dostávajte nový obsah a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Social
int(226)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter