Basta Digital logo

Facebook Ad Sets – čo vám prinesie nová štruktúra Facebook reklám?

4 min čítania
Patrik Barták
Strategy Director
Duplicity na webovej stránke sú jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú pozície kľúčových slov vo vyhľadávaní. Aké typy duplicít poznáme a ako sa im vyhnúť?
Horolezec sa drží lana, ktoré ruka s nožnicami ide odstrihnúť

Facebook svojim inzerentom nedávno oznámil, že dôjde k zmene v štruktúre reklamných kampaní, od utorka 4.3.2014 pribudnú takzvané Ad Sets. V čom vám pomôžu a ako uľahčia prácu s reklamami na Facebooku?

Facebook tak na prvý pohľad trochu napodobňuje štruktúru reklamného systému Google AdWords, ktorá obsahuje tzv. Ad Groups – reklamné skupiny. Nová štruktúra reklamných kampaní na modrej sociálnej sieti je ale iná, reklamné skupiny budú mať inú funkciu ako v AdWords.

Facebook reklamy - nová štruktúra

Zmena nastane automaticky. Inzerent nemusí robiť nič, Facebook tvrdí, že spustenie novej štruktúry nijako neovplyvní zobrazovanie, ani výkon aktuálne spustených reklám.

Aké nastavenia prináša nová štruktúra?

V prvom rade, podľa PPC Hero, kampaň už nebudete môcť spustiť bez toho, aby ste nastavili jej cieľ. Predpokladám, že ciele budú podobné, ako teraz pri tvorbe novej reklamy. Tu zrejme všetko nastavovanie v kampaniach skončilo.

Aktuálne ciele Facebook reklamy

V nových reklamných skupinách to bude zaujímavejšie. Bude možné nastaviť najmä rozpočet pre každú skupinu, jeho čerpanie, cielenie a to, kedy sa má skupina spustiť. Reklamné skupiny sú v podstate nové kampane. Samotné reklamy by mali ostať nedotknuté. Bude v nich možné nastaviť všetko to, čo doteraz (kreatíva, cielenie, bidding).

Správa kampaní – ako to bolo doteraz

Ak ste doteraz na Facebooku reklamami sledovali viac cieľov u viacerých cieľových skupín, museli ste vytvárať stále nové kampane, aby si viac cieľov alebo cieľových skupín nemuselo deliť jeden rozpočet (komplikuje to meranie efektivity). Zoberme si správu reklám pre e-shop s knihami. Pre zjednodušenie, tento e-shop na Facebooku sleduje tri ciele:

 • Budovanie povedomia o značke
 • Prihlásenie používateľov do newslettera (generovanie kontaktov)
 • Samotný predaj kníh

Jednoduché, vytvoríme 3 reklamné kampane, ktoré budú sledovať tieto tri ciele, však? Chyba. Zabudli sme na rôzne cieľové skupiny. Chceme merať nielen to, koľko peňazí investujeme do napĺňania jednotlivých cieľov, ale aj to, kto reaguje na tieto reklamy. Kto vie o značke a koľko nás to stojí? Kto kupuje koľko kníh a koľko nás to stojí? Kto sa do newslettera prihlásil a koľko nás to stálo? A oplatili sa investície do týchto cieľov? Opäť zjednodušene, pre ilustráciu si zvoľme pre každý cieľ 3 cieľové skupiny:

 • Čitatelia detektívok
 • Čitatelia fantasy
 • Čitatelia motivačnej literatúry

Keď skombinujeme ciele a cieľové skupiny, dostaneme 9 reklamných kampaní v systéme Facebook Ads, ktoré budú obsahovať samotné reklamy s rôznou kreatívou (obrázok + text), ktorú môžeme testovať – lebo vopred nevieme, na čo budú používatelia najlepšie reagovať. 9 kampaní je dosť, navyše, ak chceme merať nami zvolený cieľ (napr. generovanie kontaktov), musíme kombinovať výsledky z troch rôznych kampaní.

Facebook reklamy - stará štruktúra

Správa kampaní – ako to bude po novom

Ako sľubuje Facebook, s príchodom novej štruktúry sa správa, meranie a optimalizácia reklamných kampaní zjednoduší. Pribudne 1 nový stupeň v hierarchii usporiadania reklám – Ad Sets. Pre náš knižný e-shop to znamená, že už nemusí tvoriť 9 reklamných kampaní, stačia 3 kampane, ktoré budú reprezentovať pôvodne sledované ciele:

 • Budovanie povedomia o značke
 • Prihlásenie používateľov do newslettera (tzv. lead generation)
 • Samotný predaj kníh

Ad Sets v každej kampani zastúpia cieľové skupiny:

 • Čitatelia detektívok
 • Čitatelia fantasy
 • Čitatelia motivačnej literatúry

Vo výsledku teda budú reklamné kampane nášho eshopu v systéme Facebook Ads vyzerať nejako takto:

Facebook reklamy - Facebook Ad Sets

Nová štruktúra by mala pomôcť k jednoduchšej správe, meraniu a hlavne reportingu výkonu reklám. Na základe takto usporiadaných dát je možné veľmi jednoducho rozhodnúť, ktorá reklama (kreatíva) účinkuje na potenciálnych zákazníkov najlepšie a čo je dôležitejšie, ľahko tak dokážeme merať ROI jednotlivých cieľov Facebook reklám.

Čo Ad Sets prinesú pre malých inzerentov?

O tom, čo nová štruktúra prinesie pre malých inzerentov, Facebook nehovorí nič. Podľa nás však môže byť užitočná aj pre nich. Ak máte na Facebooku dva jednoduché ciele – získať nových fanúšikov a zapájať do komunikácie súčasných zákazníkov, vytvoríte si takéto dve kampane (pravdepodobne to tak máte už teraz). Ak máte úzko špecifikovaný biznis a iba jednu cieľovú skupinu, Ad Sets vám môžu pomôcť aj tak. Môžete skupiny využiť napr. nasledovne:

 • Rôzne typy reklám v rôznych skupinách. Fungujú vám na získavanie nových fanúšikov klasické Like Ads alebo Promované príspevky?
 • Rôzne špeciálne akcie. Pre Valentínsky pobyt v lokálnom penzióne už nemusíte spúšťať novú kampaň, stačí reklamnú skupinu.
 • Mikrocielenie pomocou kontaktov na súčasných zákazníkov
 • Skúšanie nového cielenia. Rozmýšľate nad rozšírením cielenia napr. o mladšie alebo staršie publikum?
 • Cielenie na zákazníkov konkurencie
 • … množstvo iných experimentov

Samozrejme, to všetko ste mohli robiť aj doteraz, odteraz by to však malo byť oveľa jednoduchšie. Ak si nie ste istí, ako nastaviť vaše reklamné kampane v novej štruktúre Facebook Ads, radi vám pomôžeme.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

0 responses to “Facebook Ad Sets – čo vám prinesie nová štruktúra Facebook reklám?

 1. Velka cast sa uz dala robit v power editore, nie? Ale som aj ja zvedavy ake to bude.Tak koncom aprila sa to vyroluje aj na Slovesku hadam. Caute

 2. Vďaka za koment, tiež som zvedavý, kedy to bude dostupné u nás. Aby som odpovedal: v podstate aj pomocou Power Editoru aj Full Reportu sa dali kombinovať kampane a reportovať tak rôzne kumulované ciele, no vďaka novej štruktúre by to malo byť jednoduchšie aj pre niekoho, kto s Facebookom nerobí na dennej báze.

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter