Basta Digital logo

Majú EXIF značky vplyv na Google?

2 min čítania
Stanislav Kukučka

Pred piatimi mesiacmi ma kontaktoval známy, fotograf, s veľkou dilemou. V internetových diskusiach sa dočítal, že na indexované fotografie vo výsledkoch Google Images má vplyv vloženie kľúčových slov do údajov fotografie, známe pod názvom EXIF (IPTC).

Previedol som teda nasledovný skúšobný test. Už pri realizácii blogpostu uverejneného 3. mája 2012 som v jeho obsahu publikoval fotografiu zakúpenú cez fotobanku. Fotografiu som mierne upravil základnou retušou a do EXIFu vložil nasledovné unikátne výrazy, ktoré po kontrole v Google.com nemali pri hľadaní žiadne výsledky pre obrázky. Takto vyzerali vyplnené EXIF údaje za použitia XMP v programe Adobe Photoshop v úvodnej záložke Description:


A takto bol zaindexovaný obrázok v Google Images. Na obrázku nižšie je vidieť, ktoré EXIF údaje Google Images zo záložky Description spracúva. Google spracoval nasledovné údaje pri zobrazení bližších informácií o obrázku:

  • Document title
  • Keywords

Je obrázok dostupný pri hľadaní týchto unikátnych slov z EXIFu, ktoré Google Images spracúva? Nie, test dopadol neúspešne.

Obrázok som dokázal nájsť, len keď som zadal jeho názov trloloseopizza (dokonca aj bez uvedenia typu súboru). Uvedený názov však umožnil nájsť aj článok, v ktorom sa nachádzal obrázok. Názov nebol nikde inde použitý, nachádzal sa iba v názve obrázku ako trloloseopizza.jpg.

Z tohto vyplýva, že na radenie obrázkov v Google Images vyplnené údaje v EXIF momentálne nevplývajú.

Použitý obrázok trololoseopizza.jpg neobsahoval EXIF údaje o fotoaparáte, ktorým bol vyhotovený a teda neboli zobrazené, ale Google Images s týmito údajmi pracuje. O presnejších informáciach sa zmieňujú na Google Webmaster blogu. V budúcnosti možno predpokladať, že do informácií v Google Images budú zahrnuté aj GPS informácie.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter