Basta Digital logo

Váš eBook: téma, tón, formát a distribúcia

4 min čítania
Lucia Stefansky

Vytvorenie eBooku je skvelou príležitosťou ako zhmotniť svoje znalosti a skúsenosti v odvetví alebo nadviazať diskusiu s vaším cieľovým publikom. Či už máte čo poradiť svojim zákazníkom alebo len chcete, aby bolo o vás počuť, publikovanie elektronickej knihy je efektívnym a nízkonákladovým spôsobom, ako sa prezentovať v online prostredí.

ebook

Pre firmy je často najdôležitejším motívom, prečo vytvoriť eBook, získanie e-mailových adries od svojich zákazníkov. E-mailová databáza je skutočným pokladom pre podnikateľov rovnako ako pre autorov blogov. Firmy využívajú získané e-mailové kontakty na informovanie svojich súčasných aj potenciálnych zákazníkov, na propagáciu svojich produktov a služieb či získanie spätnej väzby. Preto sú najmä pre online spoločnosti nevyhnutné.

Mnoho autorov elektronických kníh deklaruje, že ponúknutie eBooku ako darčeka výmenou za prihlásenie na odber newslettera zvýšilo počty prihlásení až do 1000 %. To už je skutočne nezanedbateľné číslo a stojí za to, aby ste tento nástroj online marketingu vyskúšali aj vy.

Napísať dobrý eBook však nemusí byť vôbec také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá! Nielenže musíte vytvoriť obsah, ale taktiež pridať k nemu atraktívny dizajnnaformátovať ho do profesionálne vyzerajúceho dokumentu, ktorý si budú ľudia sťahovať a čítať.

Ak si chcete byť istí, že váš eBook bude úspešný a prinesie vám požadované výsledky, mali by ste sa pri jeho tvorbe držať nasledujúcich krokov:

Vyberte si tému, ktorá je zaujímavá a máte k nej čo povedať

Výber témy je pre každý publikovaný obsah kľúčový. V prípade eBooku to platí dvojnásobne. Ak by bola téma nezaujímavá, nikto vám e-mailovú adresu či peniaze za jej stiahnutie neposkytne. Preto pred vytvorením elektronickej knihy najprv pouvažujte, čo by mohlo cieľovú skupinu vašich zákazníkov zaujímať.

ebook1

Inšpiráciu môžete nájsť napríklad:

  • vo vami publikovaných blogoch, ktoré je možné rozšíriť a doplniť práve o diskutované otázky,
  • v prezentáciách, ktoré ste vytvorili na účely konferencií či prednášok,
  • v komunikácii so zákazníkmi,
  • na sociálnych sieťach, napríklad v diskusiách na vašich a konkurenčných fan pages.

Často býva najlepším zdrojom nápadov práve spätná väzba od zákazníkov. Určite viete po skúsenostiach sami posúdiť, na čo sa vaši zákazníci často pýtajú a čo by im v súvislosti s vašimi produktmi či službami vedelo priniesť určitú hodnotu.

Ako profesionáli vo svojom odbore navyše máte potrebné skúsenosti a znalosti, ktoré môžete v eBooku sformulovať formou odporúčaní, postupov či prípadových štúdií. Vyberajte preto témy, v ktorých viete priniesť čo najviac pridanej hodnoty pre zákazníka. Nielenže bude váš eBook úspešný, ale zároveň sa vám bude ľahko písať.

Zvoľte správny tón

Keď máte tému vybranú, mali by ste sa rozhodnúť o tóne, akým budete komunikovať so svojimi zákazníkmi. Dôležité je myslieť na to, aké je vaše cieľové publikum. Sú to mladí ľudia, ktorí obľubujú voľnejší a menej formálny štýl komunikácie? Alebo sú vašimi zákazníkmi spoločnosti, ktoré vyžadujú profesionálnejší postoj a viac relevantných faktov?

Tón, akým budete v elektronickej knihe vyjadrovať vaše myšlienky či postoje, by mal byť v súlade s tónom, ktorý charakterizuje váš biznis. Jeho výber netreba zanedbať, pretože môže vytvoriť dlhotrvajúci dojem o vašej spoločnosti v ľuďoch, ktorí čítajú váš obsah. Či už je formálny, priebojný alebo zdržanlivý, berte ho ako súčasť DNA vašej spoločnosti pri všetkom, čo robíte.

Čím viac sa dokážete priblížiť segmentu vašich zákazníkov, tým bude mať váš obsah vyššiu hodnotu a lepšie hodnotenie od jeho čitateľov.

Nezabudnite na formátovanie a dizajn

Celkový dojem a vzhľad vášho eBooku určuje práve jeho formát. S ním sa spája hneď niekoľko otázok. Mal by byť rozložený na výšku alebo na šírku? Ako ho budú zákazníci čítať, na tabletoch alebo smartfónoch? Mal by byť stiahnuteľný v PDF? Bude umiestnený na našej webovej stránke alebo na prezentačných obsahových portáloch ako napríklad SlideShare?

ebook2

Niektorí autori eBookov, ako napríklad spisovateľka Belinda Pollard, tvrdia, že lepšia je orientácia na šírku, pretože používatelia PC môžu vidieť na obrazovke naraz celú stránku. V prípade tabletov a mobilov nie je problém obrazovku otočiť. Mnohé firmy uprednostňujú PDF formáty, ktoré sú ľahko stiahnuteľné z webu a dobre sa čítajú na všetkých zariadeniach.

eBook by mal mať tiež atraktívny dizajn doplnený vhodnými grafikami a obrázkami. Môžete si ho vytvoriť sami alebo radšej najať skúseného grafika, ktorý vám s tým pomôže. Ponuku grafikov na dizajn eBooku nájdete aj na stránkach ako Fiverr.

Ak ste sa rozhodli pre vlastnú kreatívu, môžete pre inšpiráciu využiť niektoré z neplatených zdrojov ako napríklad PowerPoint Ebook Template od Hubspotu.

Inšpirovať sa môžete tiež eBookom, ktorý sme vytvorili v spolupráci s klientom z oblasti IT outsourcingu, spoločnosťou TITANS freelancers, na tému „Ako a prečo outsourcovať IT v spoločnosti?“. Je vám k dispozícii na stiahnutie zadaním e-mailovej adresy na titans.sk.

Najdôležitejšie na záver – distribúcia eBooku k zákazníkom

Bez ohľadu na to, ako kvalitnú elektronickú knihu vytvoríte, polovica úspechu je dostať ju k cieľovému publiku. Tak ako pri iných marketingových kampaniach, aj v tomto prípade potrebujete všestranne zameraný plán na zasiahnutie čo najväčšieho relevantného trhu.

ebook3

Dobrým prvým krokom je prezentovanie eBooku vo vašom newsletteri, promovanie na sociálnych sieťach a prelinkovanie na vaše webové stránky, kde si ho zákazníci môžu stiahnuť. Ide však o jednorazové spôsoby marketingu.

Náročnejšie taktiky zahŕňajú vytvorenie série článkov na blogu, ktoré prezentujú jednotlivé časti eBooku, partnerstvá s významnými spoločnosťami vo vašom odvetví a zdieľanie dôležitých vstupov na sociálnych médiách. Najužitočnejšou taktikou je však asi investovanie do špeciálne navrhnutej vstupnej stránky alebo microsite.

Sociálne médiá zohrávajú v distribúcii tiež veľmi dôležitú úlohu, pretože umožnia vašej cieľovej skupine nielen získať obsah pre vlastnú potrebu, ale tiež zdieľať ho so svojimi kontaktmi a klientmi. Uistite sa preto, že vaša digitálna verzia eBooku obsahuje linky na zdieľanie na sociálnych sieťach, prepojenia na vaše webové stránky a tiež call-to-action prvky.

Dobrým príkladom sú publikácie Hubspotu, ktoré obsahujú možnosť zdieľania prostredníctvom jediného kliku a zvyšujú tak pravdepodobnosť zasiahnutia väčšieho publika. Pridanie jednoduchého odkazu na diskusiu s hashtagom a URL je výborným spôsobom, ako pozvať ľudí do ďalšej konverzácie. Hoci ide len o jednoduché prvky v závere celého eBooku, môžu byť dôležitými nástrojmi na udržanie diskusie o eBooku a jeho ďalšie prirodzené šírenie.

blog fcb

Či už ste nejaký eBook publikovali alebo sa na to ešte len chystáte, veríme, že ak dodržíte uvedené kroky, bude mať váš obsah úspech a pomôže vám dosiahnuť stanovené online marketingové ciele. V Pizza SEO vám s eBookom či celkovou obsahovou stratégiou radi pomôžeme!

Kontaktný formulár

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.
Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter