Čo môže byť na PPC kampaniach dynamické? Azda najskôr každého veci (SEM) znalého napadnú kampane s dynamickým vkladaním kľúčových slov do inzerátov, ktoré funguje napríklad v Google AdWords. Ale tento článok nie je o tom.
Dynamické vkladanie kľúčových slov do inzerátov
Čo môže byť na PPC kampaniach dynamické? Človeka znalého veci (SEM) napadnú kampane s dynamickým vkladaním kľúčových slov do inzerátov, ktoré funguje napríklad v Google AdWords. Na špecifikované miesto v inzeráte sa dynamicky vloží kľúčové slovo zodpovedajúce hľadaniu používateľa. Ukazujeme mu presne to, čo hľadá, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že klikne práve na náš inzerát. Tento článok je o inom druhu dynamiky.
Dynamické PPC kampane v našom ponímaní
Vytvoriť kvalitné inzeráty pre PPC kampaň nie je ľahké. Niekedy nestačí ukazovať inzerát relevantný k hľadaným slovám, najmä keď sa vysoko relevantných inzerátov zobrazuje viac. Naopak, niekedy chceme lákať ľudí na tému, ktorá s vyhľadanou frázou alebo kontextom pre inzerát priamo nesúvisí. Vtedy často vyhrávajú inzeráty, ktoré zaujmú aj inak. Možností je viacero. Ľudí môžu zaujať:
- vtipné inzeráty
- cielené inzeráty (obsahujúce napríklad lokalitu človeka, ktorému sa inzerát zobrazí, či nejakú jeho demografickú informáciu)
- inzeráty reagujúce na aktuálne témy
Práve na poslednú skupinu sme sa v tomto článku zamerali. V poslednom čase začali na Slovensku PPC reklamu využívať politické strany, noviny a iné subjekty, nie priamo predávajúce nejaký produkt či služby. Do vôd slovenskej internetovej reklamy priniesli niečo nové.
PPC reklamu využívajú politické strany aj periodiká. Harabin a Žitný vedia.
Inzeráty v ich kampaniach boli (sú) neopozerané, často sa menili, reagovali na aktuálne témy a problémy. Prím hrali z denníkov Nový čas, z politickým strán Slobodné fórum.
Ako s tým vlastne súvisia minister spravodlivosti Štefan Harabin a redaktor Rastislav Žitný? Mená oboch týchto pánov boli použité v PPC kampaniach. S jednoznačným cieľom – zvýšiť mieru prekliknutia, primäť čo najviac ľudí, ktorým sa inzerát zobrazí, aby naň aj klikli. Určite úspešne.
Príklady inzerátov z dynamických PPC kampaní
Nový čas
Denník Nový čas vkladal do inzerátov takmer každú aktualitu o kauze Žitný.
Slobodné fórum
Politická strana Slobodné fórum stavila pri predvolebnej kampani výraznou mierou na kartu internet. Využíva reklamnú kampaň v systéme Etarget na propagáciu svojich článkov a politických názorov. Inzeráty ich kampane sa často týkajú aktuálnych politických tém.
Iné
Etarget inzeráty Sky Europe vo svojom nadpise obsahujú dátum konkrétnej akciovej ponuky, čo výrazne zvyšuje ich aktuálnosť. O aktuálnosti inzerátu o cestnom zákone niet pochýb.
Na záver niekoľko vtipných…
Pri hľadaní vhodných inzerátov pre tento článok sme narazili na niekoľko rôznym spôsobom atraktívnych inzerátov. Zaujímavé je, že nepodarky (aspoň tak vyzerajú) ako “chudnite – ako na to na to” alebo “nakupujte #keywords# pohodlne” sa už dlhú dobu zobrazujú na internete.
PPC kampaň ako malé dieťa
PPC kampaň nestačí spustiť a nechať bežať. Najmä v oblastiach s vyššou konkurenciou. Efektívna reklamná kampaň sa nezaobíde bez neustáleho sledovania konkurencie (naše pozície a pozície konkurencie, texty inzerátov konkurencie), priebežného menenia cien (CPC – cost per click) či prispôsobovania denných rozpočtov. Okrem toho je niekedy potrebné dopĺňať do reklamných zostáv kľúčové slová alebo aktuálne inzeráty. Toto všetko spolu s priebežným testovaním, vyhodnocovaním a následným upravovaním je zárukou úspešnej reklamnej kampane.
Správa reklamnej kampane zaberie dosť času. Niekedy sa oplatí zveriť ju externému manažmentu. Ak je PPC kampaň malé dieťa, my sme pestúnka.
Pekne napisany clanok s dobrym obsahom ako aj cielenim 🙂