Basta Digital logo

Zoznámte sa s Luciou, dvornou ilustrátorkou Pizza SEO

4 min čítania
Daniel Duriš
Lead konzultant

Pred niekoľkými rokmi sme sa rozhodli zatraktívniť náš blog kreslenými obrázkami. Odporúčanie sme dostali na ilustrátorku Luciu Lukáčovú. Odvtedy pre nás pripravila desiatky ilustrácií nielen pre blog, ale aj náš web a niektoré tlačené materiály. Jej ilustrácie sa v tíme Pizza SEO stali tak obľúbenými, že sú očakávané podobne ako samotný obsah článkov. Lucii som položil niekoľko otázok o tom, ako sa dostala ku kresleniu a ako samotné obrázky vznikajú.

Bavilo ťa kreslenie vždy? A kedy si objavila, že to vieš a že sa tomu chceš venovať?

Áno, vždy ma kreslenie bavilo, ale tak “vážnejšie” som sa začala kresleniu venovať až na konci základnej školy, v súvislosti s tým, že by som možno raz chcela študovať reštaurovanie.

Ilustrácie sú pre teba hobby, v práci sa venuješ reštaurovaniu. Čo je na reštaurovaní pre teba zaujímavé a vieš pri ňom využiť aj skúsenosti z kreslenia?

Vo vzťahu k ilustráciám, je to viac ako hobby, aj keď momentálne väčšinu pracovného času trávim reštaurovaním, obe disciplíny sú pre mňa rovnako dôležité.

Na reštaurovaní je pre mňa zaujímavý kontakt s krásou starého sveta, s dielami vytvorenými v dávnej minulosti, každý obraz je iný a má iný príbeh.

Kreslenie a maľovanie sú neoddelitelnou súčasťou štúdia reštaurovania a reštaurátorskej práce.

Čo považuješ za najväčšiu výzvu pri reštaurovaní a čo pri ilustráciách?

V ilustrácii máš voľný priestor pre tvorivosť, limituje ťa asi iba text a zadanie, ale v podstate máš voľnú ruku, môžeš vytvoriť čo chceš. Výzvu vidím v nájdení nápadu a v tom ako čo najlepšie a najzaujímavejšie vizuálne vyjadriť myšlienku.

V reštaurovaní musíš s tvorivosťou ustúpiť trochu do ústrania, rešpektovať originál, pochopiť ako a kedy bolo dielo vytvorené po materiálovej aj výtvarnej stránke a tomu potom prispôsobiť aj pracovný postup.

Aké boli tvoje prvé ilustrácie na zákazku?

Prvé ilustrácie na zákazku boli pre reklamnú agentúru. Boli to ilustrácie na obálky informačných brožúrok pre francúzsku komunitu žijúcu v Prahe.

Pozeral som sa na náš blog a ak som to pozrel správne, naša spolupráca začala niekedy v auguste 2014. Zoznámil nás vtedajší kolega Stano Kukučka a odvtedy trpezlivo plníš naše žiadosti o ilustrácie k článkom, aj keď verím, že občas prichádzame s komplikovanými nápadmi.

Áno, vďaka Stanovi sa poznáme, veru, už to čoskoro bude štvrtý rok, čas letí.

Ukážka ilustrácie z roku 2014
Ukážka ilustrácie z roku 2014

Zdá sa mi tiež, najmä ak porovnám obrázky z pred pár rokov a dnes, že aj tvoj štýl sa postupne vyvíjal. Napríklad postavy sú v poslednom čase konkrétnejšie. Vidíš takýto posun aj ty?

Áno, to je asi prirodzené, že keď sa niečomu sústavne venuješ, niekam ťa to posúva.

U mňa je to tak, že rada hľadám a skúšam nové možnosti a dúfam, že sa budem zlepšovať, že neustrniem na jednom bode.

Ukážka ilustrácie z roku 2017
Ukážka ilustrácie z roku 2017

Aká je tvoja technika, ktorú využívaš pri ilustrovaní? Máš tablet na kreslenie a nejaký špeciálne aplikácie?

Na ilustrácie pre Pizza SEO využívam grafický tablet a Photoshop. /Mám rada aj klasické techniky – akvarel, tempera, pastel, kresba tušom atď…, tie sa ale nehodia pre ilustrácie na váš blog./ Vačšinou si urobím najprv rýchlu skicu na papier a potom už kreslím s tabletom v počítači. Inak keď si sa pýtal na tú zmenu štýlu, súvisí to aj s tým, že na začiatku som používala na kreslenie iba myš. S tabletom sa mi kreslí jednoduchšie ako s myšou a umožňuje mi voľnejší rukopis.

Pracovný stôl ilustrátorky Lucie Lukáčovej
Pracovný stôl ilustrátorky Lucie Lukáčovej

Páči sa mi, že ja si vymyslím, čo má byť na obrázku a ty častokrát následne prídeš s niečím, o čom si poviem: “Wow, vystihla to a pritom to vyzerá inak, ako som chcel!” Ako funguje tento tvorivý proces?

To je pre mňa tiež trochu záhadou, ako vlastne v človeku funguje predstavivosť a tvorivosť.

V spolupráci s vami je to tak, že vy máte často už svoju ideu, takže tam mi niekedy spontánne napadne niečo navyše už na základe toho, čo bolo vymyslené.

Veľmi ma baví, keď mi občas necháte úplne voľný priestor. Nad témou článku premýšľam v rôznych súvislostiach, občas si vypíšem kľúčové slová, alebo synonymá a ten nápad, ak sa dostaví, tak skôr nečakane, na základe asociácií, alebo priamo pri kreslení. Ale odkiaľ prichádzajú nápady? Páči sa mi, že sa to nedá presne rozanalyzovať.

Myslím, že už sú to desiatky ilustrácií, ktoré si nám počas troch rokov pripravila. Dá sa stále prichádzať s niečim novým alebo už cítiš istú “únavu materiálu”?

Uvidíme, dúfam, že sa dá prísť ešte s niečím zaujímavým, je to výzva.

Ďakujem za rozhovor.

 

Lucia Lukáčová

Vyštudovala odbor reštaurovanie maľby na VŠVU. Momentálne žije a pracuje v Berlíne, kde sa okrem reštaurovania venuje aj ilustrácii. Veľmi rada pracuje aj na projektoch pre deti, prehliadnuť si môžete jej portfólio.

Skice Lucie Lukáčovej
Skice Lucie Lukáčovej

 

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter