Basta Digital logo

Všetky druhy Google Ads reklamy

7 min čítania
Barbora Remeňová
PPC špecialistka
Reklama v Google začínala ako štvorriadkové textové inzeráty, dnes však Google ponúka oveľa viac formátov. Väčšina z nich je prístupná priamo zo systému Google Ads, a preto sa oplatí vedieť, čo všetko má marketér k dispozícii „pod jednou strechou“.

Aké sú možnosti reklamy cez Google na slovenskom internete?*

*aktualizované v polovici júna 2020

Reklama vo vyhľadávaní Google

Reklama vo vyhľadávaní Google je textová reklama, ktorá sa zobrazuje vo vyhľadávači Google. Znamená to, že vaše reklamy sa budú zobrazovať v Google a na partnerských vyhľadávačoch (weby, ktoré využívajú Google vyhľadávač). Nájsť si vás môžu ľudia, ktorí vyhľadávajú produkty alebo služby, ktoré ponúkate. Ak práve premýšľajú nad kúpou nejakého produktu, dobre cielená reklama ich zasiahne vo vhodnej chvíli.

Reálny výsledok vyhľadávania na Google.sk

Ako to funguje?

Reklamu vo vyhľadávaní môžete cieliť na základe:

  • Kľúčových slov (reklamy sa zobrazujú na základe slov alebo výrazov, ktoré určite pri tvorbe kampane)
  • Vstupných stránok (poskytnutím zoznamu svojich vstupných stránok pomôžete službe Google Ads určiť, kedy sa majú zobrazovať vaše dynamické reklamy a kam majú byť smerovaní ľudia na vašom webe).

Reklamy môžete ďalej segmentovať a zvyšovať /znižovať maximálnu cenu za kliknutie podľa:

  • Remarketingových zoznamov, tzv. RLSA (cielite napríklad na návštevníkov vášho webu alebo podstránok)
  • Podobných publík k remarketingovým zoznamom (pri týchto Google Ads automaticky vyberie podobných ľudí ako tí, ktorí sa nachádzajú vo vašom remarketingovom zozname)
  • Demografie (tu je možné zvoliť pohlavie, vek, to, či je používateľ rodič alebo nie, rodinný stav, dosiahnuté vzdelanie, taktiež môžete upraviť cenu za kliknutie na majiteľov domu či nájomníkov)
  • In-market a Affinity publík ( cieliť môžete na rôzne aktuálne nákupné úmysly či dlhodobé správanie ľudí)
  • Zariadení (mobil, tablet, desktop alebo smart TV)

Pri reklame vo vyhľadávaní stále platíte za kliknutie, čiže Ads vám odráta kredit, až keď používateľ klikne na reklamu.

Vo vyhľadávaní Google sa dá stále inzerovať len pomocou textovej reklamy. Google AdWords však stále reklamy „rozširuje‟ a aktuálne má inzerent k dispozícii 3 nadpisy (každý má 30 znakov) a 2 popisy reklamy (každý má 90 znakov). Pri tvorbe reklamy ale myslite na to, že 3. nadpis a 2. popis sa nie vždy zobrazia, preto by reklama mala dávať význam i bez nich.

Okrem toho môžete reklamu doplniť o rozšírenia – rozšírenie o telefónne číslo, rozšírenie o štruktúrované úryvky, rozšírenie o popisy, rozšírenia o odkazy na podstránky, rozšírenia o lokalitu, cenu… Google Ads testuje stále nové možnosti, o čom svedčí aj nedávne doplnenie rozšírenia o formulár pre získavanie leadov, ktorý však je aktuálne v beta verzii (teda momentálne nie je dostupný pre všetkých).

Najčerstvejšie vo vyhľadávaní Google sú RSA reklamy (responsive search ads), ktoré vám umožnia vložiť až 5 nadpisov a 5 popisov. Google na základe výkonnosti testuje a automaticky vyberá za vás tie najlepšie kombinácie.

Príklad reklamy vo vyhľadávaní

Reklama v obsahovej sieti Google Ads

Okrem vlastného vyhľadávania sa cez Ads dajú spravovať inzeráty v rozsiahlej reklamnej sieti partnerských webov. Vaša reklama sa tak bude zobrazovať na weboch, ktoré „spolupracujú“ s Google (teda majú reklamu prostredníctvom Google AdSense) a produktoch od Google – Gmail, YouTube atď. Touto reklamou v obsahovej sieti budujete najmä povedomie o značke alebo firme u ľudí, ktorí o vás ešte nevedia, alebo predstavujete nové produkty ľuďom, ktorí vás už poznajú.

Ako to funguje?

Reklamu v obsahovej sieti môžete cieliť na základe:

  • Vami zvolených umiestnení (reklama sa bude zobrazovať len na weboch/videách/aplikáciách, ktoré zvolíte)
  • Tém webov (reklama sa bude zobrazovať na weboch podľa tematických okruhov, ktoré si vyberiete zo zoznamu Ads)
  • Afinity používateľov (reklama sa bude zobrazovať používateľom, ktorí zapadajú do kategórie prednastavených alebo vami nastavených afinít)
  • Momentálnych nákupných úmyslov (môžete si vybrať z predvolených alebo vytvoriť vlastné, tzv. „Custom intent cielenie“), životných udalostí
  • Demografie (podobne ako vo vyhľadávaní môžete zvoliť pohlavie, vek a rodičovstvo)
  • Remarketingových zoznamov
  • Podobným používateľom k vašim remarketingovým zoznamom
  • Vlastného zoznamu zákazníkov (reklama sa zobrazí ľuďom v zozname, ktorý vopred nahráte do Ads)

Na rozdiel od reklamy vo vyhľadávaní, tu si môžete vybrať, či chcete platiť za kliknutie, impresie či konverzie. To znamená, že Ads vám bude účtovať až po zobrazení 1000 inzerátov.

Okrem “klasických” statických bannerových reklám je možné použiť:
  • Animované bannery (bannery vo formáte HTML5)
  • Dynamické bannery (bannery, v ktorých sa používateľovi dynamicky zobrazujú produkty/služby, ktoré si pozeral na webe)
  • Responzívne reklamy (obrázkovo-textové reklamy, ktoré sa vytvárajú v rozhraní Ads)
  • Gmail reklamy – tzv. Gmail Sponsored Promotions (obrázkovo-textové reklamy či HTML5 reklamy, ktoré sa zobrazujú v Gmail)

Jednou z možností v obsahovej sieti je i vytvorenie tzv. „Smart display kampane“. Táto kampaň kombinuje automatické vytváranie reklám, automatické ponúkanie cien a automatické zacielenie, s cieľom priviesť čo najvyššiu možnú hodnotu. Ak chcete vytvoriť takúto kampaň, potrebujete získať aspoň 50 konverzií v Obsahovej sieti (alebo aspoň 100 konverzií vo Vyhľadávacej sieti) za posledných 30 dní.

Príklad responzívnej reklamy
Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.

Video reklama

Video reklama sa zobrazuje na YouTube, vo videách na weboch partnerov a v aplikáciách v Obsahovej sieti. Video reklamu najčastejšie využívajú inzerenti na budovanie povedomia o značke/produkte, no vďaka dostupnej optimalizácii na konverzie je už video používané aj pri výkonnostných kampaniach.

Ako to funguje?

Video reklamy môžete cieliť podobne ako display reklamy na základe:

  • Vami stanovených umiestnení (reklamu môžete cieliť až na úroveň konkrétnych videí)
  • Tém videí, kanálov
  • Záujmov používateľov (afinita)
  • Demografie
  • Remarketingových zoznamov (taktiež je možné cieliť aj remarketingové zoznamy z YouTube, čiže znovu osloviť ľudí, ktorí už niektoré video z vášho kanálu videli)
  • Podobným používateľom k vašim remarketingovým zoznamom
  • Momentálnych nákupných úmyslov (môžete si vybrať z predvolených alebo vytvoriť vlastné), životných udalostí
Aké formáty je možné využiť na YouTube?

Nepreskočiteľná In-stream reklama: Maximálne 15-sekundové video, prehráva sa pred iným videom, počas iného videa alebo po inom videu. Diváci nemajú možnosť reklamu preskočiť. Nepreskočiteľné reklamy používajú cieľovú CTZ (cena za tisíc zobrazení), takže platíte za každých 1000 zobrazení svojej reklamy.

Preskočiteľná In-stream reklama: Videoreklama sa prehrá pred, počas alebo po iných videách. Používateľ má možnosť preskočiť reklamu po piatich sekundách, za čo neplatíte. Platíte buď za aspoň 30 sekundové zhliadnutie videa (alebo zhliadnutie celého videa, ak je kratšie ako 30 sekúnd), alebo za tisíc zobrazení reklamy.

Video discovery reklama: Je to textová reklama s náhľadom (thumbnail) videa, ktorá sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania na YouTube, v odporúčaných videách, na hlavnej stránke YouTube alebo na partnerských stránkach. Platíte za kliknutie na miniatúru videa, čím si video pozriete.

Bumper (Mikrospot): Ide o 6-sekundové nepreskočiteľné video, ktoré sa zobrazuje pred alebo počas iného videa. Pri bumper ad vždy platíte za tisíc zobrazení reklamy.

Out-stream reklama: Reklamy out-stream sú videoreklamy iba pre mobilné zariadenia (telefóny a tablety), ktoré sa prehrávajú na partnerských weboch a v aplikáciách. Inzerentom sa účtuje poplatok iba v prípade, že sa používateľovi zobrazí na aspoň dve sekundy minimálne polovica plochy reklamy (platíte za tisíc viditeľných zobrazení reklamy).

Masthead reklama: Zobrazuje sa navrchu domovskej stránky na YouTube v počítačoch, mobilných zariadeniach a televízoroch. Reklamy masthead sú k dispozícii iba na princípe rezervácie cez obchodného zástupcu Googlu a platíte za tisíc zobrazení tejto reklamy.

Reklamy na aplikácie

Kampane na aplikácie (App campaigns) v rozhraní Google Ads nájdete pri vytváraní novej display kampane s cieľom „App promotion“.

Ako to funguje?

Systém bude automaticky ponúkať reklamu na vašu aplikáciu najvhodnejším používateľom (podľa vopred vami zvolenej stratégie). Vy do Ads zadáte len aplikáciu, ktorú chcete inzerovať, texty reklamy (max. 5 nadpisov a 5 popisov), obrázky alebo videá, nastavíte jazyk a geografické cielenie a stratégiu cielenia (cielenie na objem inštalácií alebo akcie v aplikácii). Systém bude následne zobrazovať reklamu vo vyhľadávaní Google, v Google Play, na YouTube alebo v obsahovej sieti Google.

Pri tomto type reklamy si určujete cieľovú cenu za inštaláciu aplikácie (cost-per-install) alebo za akciu v aplikácii (cost per action). V beta verzii majú niektorí inzerenti možnosť využiť aj cieľovú návratnosť výdavkov do reklamy (cieľová ROAS).

Príklad App campaign v obsahovej sieti

Reklamy v nákupoch

Reklamy v nákupoch, alebo tiež Shopping Ads, sú obrázkové reklamy, ktoré sa zobrazujú pri vyhľadávaní konkrétnych produktov alebo kategórií produktov. Napríklad pri vyhľadávaní bežeckých tenisiek sa vám vo vyhľadávaní Google okrem textových reklám zobrazí aj zoznam relevantných produktov, ktoré smerujú do jednotlivých e-shopov. Priamo v Google tak vidíte, kde kúpiť najlacnejšie tenisky.

Reálny príklad reklám na nákupy z google.sk

Tento typ kampane je od leta 2019 prístupný už aj pre Slovensko. Aktuálny zoznam krajín, v ktorých je tento formát podporovaný, nájdete v Ads pomocníkovi.

Ako to funguje?

V skratke, reklamy v nákupoch sa v Google vyhľadávaní zobrazujú na základe feedu (zoznamu) produktov, ktorý je nahraný v Google Merchant Centre. Na základe informácií o produkte (napr. názov, popis produktu) sa potom v systéme spárujú s vyhľadávacím dopytom. Podobne ako pri textovej reklame vo vyhľadávaní, aj tu platíte za kliknutie.

Tip: Ak máte produktový feed nahratý v Merchant Centre, môžete pod In-stream video reklamu pridať ukážku vašich produktov z reklamy (celý postup na vytvorenie tohto TrueView for Shopping formátu nájdete tu).

Ukážka TrueView for Shopping kampane

Špeciálnou podkategóriou shopping kampaní sú tzv. Smart Shopping kampane (inteligentné kampane v nákupoch). V prípade inteligentných nákupných kampaní sa váš feed (zoznam produktov) a podklady kombinujú so strojovým učením Google na zobrazovanie rozličných reklám v rôznych sieťach. Systémy Googlu vyberajú z vášho zoznamu produktov a otestujú rôzne kombinácie obrázkov a textov, ktoré poskytnete, v sieťach Google vrátane vyhľadávacej a obsahovej siete Google, YouTube a Gmailu. Po otestovaní budú zobrazovať najrelevantnejšie reklamy.

Discovery kampane

V slovenských Google Ads účtoch už nájdete aj možnosť vytvoriť Discovery kampane (Discovery Ads). Zobrazujú sa na viacerých kanáloch ako YouTube, v Discover feede či v Gmail a fungujú so stratégiou Maximalizácia konverzií alebo s Cieľovou CPA (teda pre ich používanie treba mať nastavené meranie konverzií). Pri tvorbe reklám si môžete vybrať medzi reklamou s jedným obrázkom alebo reklamou s viacerými posuvnými obrázkami (carousel s 2 – 10 obrázkami).

Google sa touto kampaňou chce priblížiť Facebooku, o čom svedčia aj povolené rozmery obrázkov reklám – 1200 x 628 px alebo 1200 x 1200 px. Cieliť tieto reklamy môžete remarketingovo či podľa nákupných úmyslov a aktuálnych hľadaných dopytov (in-market a custom intent).

Že niektoré zo spomínaných formátov Google reklamy nepoznáte? Nepoznajú ich ani iní a v tom môže byť príležitosť – skúste, či pre vás bude fungovať responzívna reklama v obsahovej sieti alebo in-stream video na YouTube. Nemusí to stáť veľa práce ani peňazí.

Tento text je doplnená a aktualizovaná verzia článku, ktorý pôvodne publikovala na blogu Pizza SEO Monika Sedliaková.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
PPC
int(10)
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter