Basta Digital logo

Všetky typy kampaní Google Ads v roku 2024: Ako a kedy ich použiť?

10 min čítania
Lucia Klapáčová
PPC špecialistka
Google Ads je reklamná platforma, ktorá umožňuje prostredníctvom rôznych druhov reklám osloviť potenciálnych zákazníkov. Poďme sa spolu pozrieť, aké možnosti ponúka.

V tomto článku vám predstavíme všetky možnosti reklamy Google, s ktorými sa môžete stretnúť na slovenskom internete. Sú dostupné „pod jednou strechou“ zo systému Google Ads. Poznáte ich všetky? Ak nie, po prečítaní článku už budete.

V článku sa dozviete viac o týchto typoch Google Ads reklamy:

  • kampane vo vyhľadávaní,
  • kampane v obsahovej sieti,
  • video kampane,
  • kampane na aplikácie,
  • nákupné kampane,
  • kampane pre maximálny výkon,
  • lokálne kampane,
  • kampane na generovanie dopytu.

Kampane vo vyhľadávaní Google

Ľudia neustále vyhľadávajú informácie. Denno-denne miliardy jednotlivcov po celom svete využívajú vyhľadávač Google na získanie informácií o udalostiach, produktoch a službách. Ak chcete, aby vás vaši potenciálni zákazníci našli, je nevyhnutné, aby ste sa zobrazovali vo výsledkoch vyhľadávania.

Reklama vo vyhľadávaní je najčastejšie využívaným typom reklamy v rámci služby Google Ads. Používateľ zadá priamy dopyt po produkte alebo službe prostredníctvom kľúčového slova alebo frázy. Google potom na základe aukčného systému vyhodnotí, ktoré textové reklamy a na akých pozíciách zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania. Za reklamu vo vyhľadávaní zaplatíte, až keď na ňu používateľ klikne.

Vďaka reklamám vo vyhľadávaní sú vaše výrobky zobrazené ľuďom, ktorí práve túto kategóriu produktov či služieb vyhľadávajú. Napríklad, ak do vyhľadávača Google zadáte „bežecké tenisky“, môžete v prvých štyroch výsledkoch vyhľadávania (SERP) vidieť textové reklamy v rámci vyhľadávania.

Textové reklamy vo vyhľadávaní Google

Formáty reklám vo vyhľadávaní

S reklamami vo vyhľadávaní sa v praxi stretávame prostredníctvom responzívnych reklám vo vyhľadávaní (RSA – responsive search ads). Tie inzerentom umožňujú vložiť do systému Google Ads celkovo 15 nadpisov (každý s maximálnou dĺžkou 30 znakov) a 4 popisy (každý s maximálnou dĺžkou 90 znakov).

Ukážka textovej reklamy vo vyhľadávaní

Ďalej môžeme do RSA reklám vložiť priamo pri tvorbe reklamy obrázky, obchodné meno, logo či rozšírenie o odkazy na podstránky. V rozšírených možnostiach si môžeme vybrať ďalšie rozšírenia ako napr. rozšírenie o cenu, popisy, štruktúrované úryvky, rozšírenie o volanie a ďalšie.

Ukážka rozšírení textovej reklamy vo vyhľadávaní

Google na základe strojového učenia (machine learningu) testuje rôzne kombinácie nadpisov a popisov a zobrazuje tie najvýkonnejšie. Na zachovanie prvku kontroly nad nezmyselnými kombináciami nadpisov a popisov ponúkajú RSA reklamy inzerentom možnosť „pripnúť“ nadpisy alebo popisy na zvolené miesto.

V prípade nadpisov je možné „pripnúť“ zvolený nadpis ako nadpis 1, nadpis 2 alebo nadpis 3. Pre popisy zasa popis 1 alebo popis 2. V prípade, že nadpis/popis zostane bez pripnutia pozície, Google ho môže zobraziť na ľubovoľnej pozícii. Túto možnosť Google odporúča.

Príklad pripnutia nadpisov 1 pre textovú reklamu vo vyhľadávaní

TIP: Na základe viacerých testov sa nám v Basta digital osvedčil spôsob pripnutia nadpisu 1 (teda kľúčového slova). Pri takto nastavených reklamách sme dosahovali dobré výsledky z hľadiska impresií, ale aj konverzného pomeru reklám.

V rámci reklám vo vyhľadávaní sa môžeme stretnúť aj s dynamickou reklamou vo vyhľadávaní (DSA – dynamic search ads). Ide rovnako o textovú reklamu vo vyhľadávaní, ktorá sa používateľovi nezobrazuje na základe kľúčových slov ale obsahu, ktorý sa nachádza na webe. Google si „pozrie“ obsah webu a zobrazí pre daný hľadaný výraz reklamu s čo najrelevantnejším obsahom na vašom webe. Tvorba DSA je oveľa jednoduchšia, pretože nadpisy si Google generuje automaticky. Inzerent len doplní cieľovú URL a dva popisy.

Príklad tvorby dynamickej reklamy vo vyhľadávaní

Kampane v obsahovej sieti Google Ads

Reklama v obsahovej sieti predstavuje efektívny spôsob, ako osloviť potenciálnych zákazníkov, ktorí nie sú aktívni vo vyhľadávaní. Obsahovú sieť tvoria milióny webových stránok, ktoré „spolupracujú“ s Google (teda majú reklamu prostredníctvom Google AdSense) a produkty od Google: Gmail, YouTube či mobilných aplikáciách. Reklama sa tak používateľovi zobrazí pri konzumácii iného obsahu, napríklad pri čítaní obľúbeného online časopisu. Na rozdiel od reklám vo vyhľadávaní, v obsahovej sieti si môžete vybrať, či chcete platiť za kliknutie, impresie či konverzie. 

Reklamou v obsahovej sieti si môžete budovať povedomie o značke alebo firme u ľudí, ktorí o vás ešte nevedia alebo predstaviť nové produkty ľuďom, ktorí vás už poznajú. Ďalšou možnosťou využitia reklám v obsahovej sieti je oslovenie ľudí, ktorí už navštívili vašu webovú stránku (remarketing).

Formáty reklám v obsahovej sieti

V obsahovej sieti sa stretávame s reklamou vo forme bannerov, ktoré môžeme vidieť v nasledovných formátoch:

  • „Klasické“ statické bannery (obrázky, ktoré obsahujú krátky a výstižný text, výzvu na akciu a logo).
Príklady statických bannerov
  • Responzívne bannery (obrázkovo-textové reklamy, ktoré generuje Google automaticky na základe poskytnutých podkladov).
Príklady responzívnych bannerov
  • Animované bannery (bannery vo formáte HTML5, ich výhodou je vyššia pútavosť a možnosť odkomunikovať aj zložitejšiu myšlienku vďaka niekoľko sekundovej animácii). 
  • Dynamické “personalizované” bannery (bannery, v ktorých sa používateľovi dynamicky zobrazujú produkty či služby, ktoré si pozeral na webe v minulosti).
  • Gmail reklamy – tzv. Gmail Sponsored Promotions (obrázkovo-textové reklamy či HTML5 reklamy, ktoré sa zobrazujú v Gmaili).

TIP: Pri kampaniach v obsahovej sieti je potrebné mať nastavené vhodné umiestnenie reklamy. Nenechajte si poškodiť dobré meno vašej značky tým, že reklamu zobrazujete na nevhodných miestach. V priloženom článku sa dozviete, ako chrániť dobré meno pomocou kontroly umiestňovania reklamy. Bezpečnosť značky počas krízy: Ako chrániť dobré meno pomocou kontroly umiestňovania reklamy – Basta digital

Video kampaň

YouTube je po Google druhým najpopulárnejším vyhľadávačom na svete. Predstavuje obľúbený zdroj informácii pre všetky vekové kategórie. Ľudia na YouTube denne trávia veľa času počúvaním hudby, sledovaním videí, návodov či pozeraním seriálov.

Video reklama sa zobrazuje na YouTube, vo videách na weboch partnerov a v aplikáciách v obsahovej sieti. Video reklamu najčastejšie využívajú inzerenti na budovanie povedomia o značke či produkte, no vďaka dostupnej optimalizácii na konverzie je už video používané aj pri výkonnostných kampaniach.

Formáty video reklám

  • Nepreskočiteľná In-stream reklama: Maximálne 15-20-sekundové video, prehráva sa pred iným videom, počas iného videa alebo po inom videu. Diváci nemajú možnosť reklamu preskočiť. Nepreskočiteľné reklamy používajú cieľovú CTZ (cena za tisíc zobrazení), takže platíte za každých 1000 zobrazení svojej reklamy. Zaujímavosťou je, že nepreskočiteľná reklama nepridáva videnia videu na YouTube. Pridáva ich len preskočiteľná reklama. 
Príklad nepreskočiteľnej in-stream reklamy
  • Preskočiteľná In-stream reklama: Videoreklama sa prehrá pred, počas alebo po iných videách. Používateľ má možnosť preskočiť reklamu po piatich sekundách, za čo neplatíte. Pri preskočiteľných in-stream reklamách sú k dispozícii 3 rôzne spôsoby ponúkania cien pre inzerenta. Prvou možnosťou je platba za aspoň 30 sekundové zhliadnutie videa alebo zhliadnutie celého videa, ak je kratšie ako 30 sekúnd. Ďalšími možnosťami sú platba za tisíc zobrazení reklamy alebo platba za interakciu.
  • Bumper reklama (Mikrospot): Ide o krátke 6-sekundové nepreskočiteľné video, ktoré sa zobrazuje pred alebo počas iného videa. Obsah tejto reklamy musí byť prispôsobený tak, aby povedal celé posolstvo v krátkom čase. Pri bumper reklame vždy platíte za tisíc zobrazení reklamy.
Príklad bumper reklamy
  • Out-stream reklama: Reklamy out-stream sú videoreklamy iba pre mobilné zariadenia (telefóny a tablety), ktoré sa prehrávajú na partnerských weboch a v aplikáciách. Inzerentom sa účtuje poplatok iba v prípade, že sa používateľovi zobrazí na aspoň dve sekundy minimálne polovica plochy reklamy (platíte za tisíc viditeľných zobrazení reklamy).
  • Masthead reklama: Zobrazuje sa navrchu domovskej stránky na YouTube v počítačoch, mobilných zariadeniach a televízoroch. Reklamy masthead sú k dispozícii iba na princípe rezervácie cez obchodného zástupcu Googlu a platíte za tisíc zobrazení tejto reklamy.
  • Responzívna video reklama (drive conversions): Systém Google Ads ponúka možnosť vytvoriť kampaň zachytávajúcu úmysel ľudí, ktoré pravdepodobne vykonajú konverziu. Stačí, ak pri nastavení kampaní vyberiete možnosť optimalizácie na základe priemernej sumy, ktorú chcete zaplatiť (CZA) alebo maximalizáciu konverzií.
  • Audio reklama: Reklamy sa zobrazujú v podcastoch alebo hudobnom obsahu. Poslucháča reklama zasiahne bez toho, aby sledoval obrazovku. Vypočujte si ukážku audio reklamy od OMV.

Inzerenti majú pomocou sekvencie videoreklám možnosť vyrozprávať príbeh o svojej značke, výrobku alebo službe prostredníctvom série videí, ktoré sú zobrazované používateľom vo vopred stanovenom poradí. Sekvenčné kampane pozostávajú zo série krokov, pričom každý krok zahŕňa jednu videoreklamu. Keď používateľ uvidí prvú sériu, má možnosť prejsť na ďalšiu. Pri vytváraní sekvenčnej kampane je možné určiť podmienky, za akých je možné postupovať do nasledujúcich sérii.

TIP:  Pri kampani v obsahovej sieti a video reklame je veľmi dôležité správne zobrazovanie. (Ne)nechajte na vaše YouTube reklamy klikať deti 👼  a ušetrite peniaze vylúčením nevhodných YouTube kanálov. V priloženom článku sa dozviete, ako na to 🙂.

Kampaň na aplikácie

Aplikácie sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Využívame ich na vzdelávanie, zábavu, komunikáciu, investovanie, nakupovanie, cvičenie a mnoho ďalších účelov. 

Ak máte aplikáciu, ktorá súvisí s vašim podnikaním, skvelým riešením je reklama na aplikácie pre platformy iOS aj Android. Takáto reklama môže byť distribuovaná naprieč viacerými kanálmi od vyhľadávania cez obsahové siete či YouTube až po umiestnenie v iných aplikáciách.

Príklad reklamy na aplikácie vo vyhľadávaní a obsahovej sieti

Systém Google Ads  bude automaticky ponúkať reklamu na vašu aplikáciu najvhodnejším používateľom (podľa vopred vami zvolenej stratégie). Inzerent zadá len aplikáciu, ktorú chcete inzerovať, napíše reklamný text (maximálne 5 nadpisov a 5 popisov) a pridá obrázky alebo videá.

Nákupná kampaň  

Ak je vaším cieľom predaj produktov, určite by ste mali zvážiť využitie nákupných kampaní. Reklama v nákupoch sa radí medzi najefektívnejší spôsob predaja, preto ju využívajú najmä e-shopy.

Reklamy v nákupoch sú obrázkové reklamy, ktoré sa zobrazujú pri vyhľadávaní konkrétnych produktov alebo kategórií produktov. Napríklad pri vyhľadávaní bežeckých tenisiek sa vám vo vyhľadávaní Google okrem textových reklám vo vyhľadávaní zobrazí aj zoznam relevantných produktov, ktoré smerujú do jednotlivých e-shopov. 

Reklamy v nákupoch

Reklamy sa v Google vyhľadávaní zobrazujú na základe feedu (zoznamu) produktov, ktorý je nahraný v Google Merchant Centre. Na základe informácií o produkte (napríklad názov, popis produktu, produktová kategória, cena) sa potom v systéme spárujú s vyhľadávacím dopytom. Podobne ako pri textovej reklame vo vyhľadávaní, aj tu platíte za kliknutie.

Kampaň pre maximálny výkon

Kampaň pre maximálny výkon (Performance Max kampaň) je relatívne novým typom kampaní, ktorý je možné vytvárať v rozhraní Google Ads. Umožňuje prostredníctvom jednej kampane propagovať reklamu naprieč všetkými kanálmi Google

Predstavte si, že ste e-shop, predajca automobilov alebo firma zameraná na montáž zabezpečovacích systémov. Vašim cieľom je predaj tovaru alebo získanie dopytu. Na úvod je dôležité stanoviť požadovanú návratnosť alebo cenu za získanie dopytu, pretože kampane pre maximálny výkon rozhodnú za vás, aký formát reklamy zobrazia potenciálnemu zákazníkovi. 

Manuálne nastavenie cielenia vystriedalo strojové učenie, ktoré na základe veľkého množstva dát a cieľa vyberie formát reklamy (vyhľadávanie, obsahová sieť, Google mapy…) ale aj kombináciu poskytnutých podkladov (obrázkov a textov) tak, aby bol dosiahnutý stanovený cieľ. 

Príklady zobrazovania reklamy pre maximálny výkon

TIP: Pre dosiahnutie požadovaného cieľa v čo najkratšom čase odporúčame poskytnúť systému Google Ads čo najviac podkladov. Okrem reklamných textov (nadpisov a popisov) skúste doplniť do reklamy čo najviac obrázkov, videí, logo, výzvu na akciu (CTA) či ďalšie rozšírenia reklamy. Nezabudnite tiež prepojiť účet Google Ads aj s ďalšími službami Google, ako napríklad Google Moja Firma, Google Merchant Center či YouTube. Aj keď kampane pre maximálny výkon urobia väčšinu práce za vás, uľahčíte tak strojovému učeniu získať dostatok informácii na učenie sa. V prípade, že kampaň nemá dostatočný objem konverzií, systém nebude schopný doručovať požadované výsledky.

Lokálna kampaň

Predstavte si, že vlastníte dizajnové tapetové štúdio so showroomom v  Liptovskom Mikuláši. Vašim cieľom je priniesť prostredníctvom online priestoru potenciálnych zákazníkov priamo do vašej predajne. Lokálna reklama je tým pravým riešením, ako efektívne využiť online reklamu.

Lokálna reklama sa zobrazuje okrem Google máp aj vo výsledkoch vyhľadávania a iných produktoch od Google, ako napríklad YouTube či Gmail.  Reklama sa zobrazuje na základe polohy (v blízkosti vašej pobočky), v rámci určitej geografickej oblasti (mesto, región) a využíva aj ďalšie signály, napríklad minulú návštevu prevádzky. Nutnosťou na spustenie lokálnych reklám je vytvorenie  (a overenie) profilu prevádzok cez Google Business Profile a prepojenie s Google Ads účtom.

Príklad zobrazovania lokálnych reklám 

Kampaň na generovanie dopytu

Kampane na generovanie dopytu (Demand gen kampane) predstavujú najnovší typ kampaní v Google Ads, ktoré sú navrhnuté tak, aby generovali u nových potenciálnych zákazníkov záujem o produkt či službu inzerenta. Prostredníctvom kampaní vieme okrem oslovenia nového publika potenciálnych zákazníkov budovať aj povedomie o značke. Výhodou tejto kampani je, že pri vytváraní kreatívy vám na zvýšenie dopytu pomôže AI.

Už pri prvotnom predstavení kampaní zameraných na generovanie dopytu bolo jasné, že pôjde vizuálne orientovaný typ kampaní. Reklamy majú rovnaký inventár ako kampane Discovery (YouTube, YouTube Shorts, YouTube In-Stream, Discovery, Gmail). Je teda logické, že kampane na generovanie dopytu postupne (najneskôr však do konca marca 2024) nahradia všetky discovery kampane. 

Zdroj: https://support.google.com/google-ads/answer/13859703?hl=en

TIP: Google v minulom roku zrušil podporu využívania podobných (lookalike) publík. 

Inzerenti pri kampani zameranej na generovanie dopytu budú môcť využiť podobné segmenty, na základe poskytnutých dát, ako napríklad e-mailové adresy zákazníkov.

Že niektoré zo spomenutých formátov Google reklamy nepoznáte? Nepoznajú ich možno ani iní a v tom môže byť príležitosť – skúste, či pre vás bude fungovať reklama na generovanie dopytu alebo miestne kampane. Nemusí to stáť veľa práce, ani peňazí.

Tento text je doplnená a aktualizovaná verzia článku, ktorý pôvodne publikovala na blogu Pizza SEO Monika Sedliaková.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter