Basta Digital logo

Zásadná zmena v AdWords – dovidenia Presná zhoda!

2 min čítania
Andrej Salner
Senior konzultant

Bude to trochu ako 1984 (pamätáte si angsoc heslo “vojna je mier”?): niekedy v polovici mája 2012 prestane byť presná zhoda v Google AdWords presná. Všetky kľúčové slová s presnou alebo frázovou zhodou budú automaticky zobrazovať reklamy aj pri širokej množine preklepov a synoným.

Google hovorí: “Podľa našich výskumov a testov veríme, že tieto zmeny budú široko prínosné pre užívateľov a inzerentov.” (náš preklad) Porovnáva to s funkcionalitou pri hľadaní v štýle:

My hovoríme: ako pre koho.

Tým, že Google de facto zruší presnú zhodu pre bežných inzerentov:

  • zvýši svoj príjem z AdWords,
  • zvýši úspešnosť kampaní inzerentom, ktorí neporozumením podrobností cielenia cielia príliš úzko s využitím presnej alebo frázovej zhody,
  • pomôže niektorým užívateľom, ktorí urobili preklep vidieť zacielené reklamy, ktoré by inak nevideli.

Na druhej strane:

  • môže poškodiť inzerentom s opatrnejšie, resp. presnejšie nastavenými kampaňami, ktoré sú segmentované s využitím rôznych druhov “zhody”
  • poškodí správcom kampaní, keďže eliminuje časť ich konkurenčnej výhody zo schopnosti zahrnúť varianty a misspellingy

A dá sa na to dívať aj podozrievavo. Veď predsa

  • to isté mala robiť voľná zhoda – ak nezachytila misspellingy, trebalo opraviť voľnú zhodu a nie presnú a frázovú zhodu, ktoré fungovali tak, ako mali,
  • a najmä zmena by nemusela byť opt-out (nezapojenie si vyžaduje aktívne kroky z vašej strany) ale opt-in (zapojenie si vyžaduje aktívne kroky z vašej strany)

Opt out (teda možnosť nezapojiť sa) ale našťastie existuje a Google ho ponúka užívateľom v asi mesačnom predstihu pred zmenou. Nájdete ho v AdWords v Nastaveniach (screenshot slovenskej verzie zatiaľ nemáme ale tu nájdete návod v angličtine – v slovenčine by sa to teda mohlo nazývať blízke varianty?).

Opt out odporúčame samozrejme pre väčšinu PPC profesionálov a pre inzerentov, ktorí si aktívne spravujú kontá. Malí inzerenti, ktorí sa boja vyšších nákladov, by si mali zmenu tiež naštudovať podrobne.

V Pizza SEO ponúkame správu AdWords so zárukou. Naša spoločnosť je certifikovaný partner služby Google AdWords.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter