Basta Digital logo

Domainer.sk: Tvoríme kampaň v Google AdWords

3 min čítania
Ján Laurenčík
Senior konzultant

Logo Domainer.skS tvorbou reklamnej kampane v systéme Google AdWords pre víťaza súťaže 30C sme hotoví. Kampaň už beží, inzeráty sa zobrazujú, zbierame prvé výsledky. Vráťme sa však trochu späť. V tomto článku načrtneme štruktúru kampane pre Domainer.sk.

Štruktúra PPC kampane je základ

Logo Domainer.skS tvorbou prvej verzie reklamnej kampane v systéme Google AdWords pre víťaza súťaže 30C sme hotoví. Kampaň už beží, inzeráty sa zobrazujú, zbierame prvé výsledky. Vráťme sa však trochu späť. V tomto článku načrtneme štruktúru kampane pre Domainer.sk.

Vhodne zvolená štruktúra je základnou podmienkou efektivity reklamnej kampane. Umožňuje deliť kľúčové slová do malých, logických skupín a priradiť k nim čo najrelevantnejšie inzeráty. V závislosti od veľkosti kampane, delíme kampaň na časti, podčasti… Dobre štruktúrovaná PPC kampaň sa ľahšie cieli, upravuje, analyzuje a testuje.

Tvorba kampane pre Domainer.sk

Pri príprave kampane pre klienta najprv vytvoríme dokument s návrhom cieľov, štruktúry kampane, kľúčových slov a inzerátov. Umožňuje klientovi vstúpiť do tvorby kampane a schváliť resp. upraviť jednotlivé použité texty. Pre Tomášovu stránku Domainer.sk je dokument vo formáte PDF (Tvorba reklamnej kampane v Google AdWords pre Domainer.sk, PDF, 142 KB), ktorý sme mu poslali na pripomienkovanie. Čo obsahuje?

Ciele kampane

Kampaň má dva základné ciele:

  • Získať nových návštevníkov a tým zvýšiť povedomie o serveri Domainer.sk.
  • Získať nových registrovaných používateľov diskusného fóra.

Cieľové skupiny

Kampaňou cielime nasledovné skupiny:

  • Aktívni vlastníci domén na Slovensku, ktorí ešte o fóre nevedia. (Ak ešte takí existujú 🙂 )
  • Ľudia, ktorí doteraz s doménami neobchodovali, ale domainerstvo ich môže zaujímať ako investičná aktivita (experiment).

Kampaňou pokryjeme všetkých užívateľov na Slovensku, ako aj užívateľov mimo Slovenska s nastaveným slovenským jazykom (z toho vyplýva štruktúra kampane delená podľa jazykového cielenia a cielenia podľa umiestnenia).

Rozpočet kampane

Tomáš okrem tvorby kampane vyhral aj kredit 5000 Sk do systému Google AdWords. Chceme aby táto suma vydržala aspoň 2 mesiace. Počas prvého mesiaca bežania kampane chceme minúť maximálne 3000 Sk (kým sa kampaň rozbehne, zistíme efektívne nastavenie), počas druhého maximálne 2000 Sk. Pravdepodobne však spotreba rozpočtu bude trochu pomalšia.

Kampane

PPC kampaň pre Domainer.sk sme pôvodne rozdelili na 5 kampaní: po 2 pre kampaň vo vyhľadávačoch a obsahovú sieť (vždy jednu s nastaveným cielením Slovenčina a všetky krajiny, a jednu s nastavením všetky jazyky a Slovensko), a 1 zameranú na cielenie konkrétnych stránok (inet.sk, spravodaj.madaj.net, alian.info, hojko.com, ambience.sk, depi.sk, piki.zh4a.sk, markoff.biz…) – tú sme však po konzultácii s Tomášom napokon nepoužili.

Reklamné zostavy

Naše poznatky z analýze kľúčových slov sme využili pri tvorbe reklamných zostáv (Doména, Predaj a kúpa domén, Aukcia domén, Domainer, Parking domén, Investícia). Z kľúčových slov v základnom tvare sme určili odvodeniny, synonymá a podobné slová. Súvisiace kľúčové slová spolu s inzerátmi tvoria reklamné zostavy. Inzeráty sme tvorili tak, aby boli relevantné ku Kľúčovým slovám vo “svojich” zostavách.

Kľúčové slová a inzeráty

Všetky kľúčové slová a inzeráty, ktoré sme pre kampaň Domainer.sk vytvorili môžete vidieť v spomínanom dokumente o tvorbe kampane (Tvorba reklamnej kampane v Google AdWords pre Domainer.sk, PDF, 142 KB).

Zo všetkých inzerátov aspoň niekoľko:

Doména je Doména…
Doménou domainera sú domény!
Aké sú Tvoje domény?

Predaj a Kúpa Domén:
Kšeftovať s doménami môžeš
beztrestne na Domainer.sk!

Aukcia Domény:
Na Domainer.sk práve prebieha
aukcia domény. Prihoď 100 Sk!

Na Domainer.sk
Ťa čaká komunita plná doménových
špekulantov a iných indivíduí!

Zlé Parkovanie Domény:
Ak zle zaparkujete doménu,
nemôžete dostať pokutu. Nezarobíte!

Doména = Investícia
Domény sú investíciou 21. storočia!
My vieme, ako na doméne zarobiť.

PPC kampaň Domainer.sk už beží!

Tomáš dokument o tvorbe kampane pre jeho fórum Domainer.sk schválil bez väčších výhrad. Kampaň sme nahrali do systému Google AdWords pomocou užitočnej desktopovej aplikácie na manažovanie PPC kampaní – AdWords Editor.

Ako sme spomínali v úvode, reklamnú kampaň pre Domainer.sk sme už spustili. Prvé výsledky nie sú na zahodenie. Rozpíšeme sa o nich v niektorom z nasledujúcich článkov.

Nabudúce vám ukážeme aj to, ako kampaň za behu upravujeme, za účelom zvýšenia efektivity.

Mimochodom, pozitívne hodnotíme aktivitu Martina Botťánka, ktorý pre Domainer.sk vytvoril kampaň v systéme Etarget. Na reklamnú kampaň na internete je totiž efektívne využívať viacero kanálov.

Páči sa vám tento článok?
Dostávajte nové články a dôležité novinky o marketingu v digitálnom svete priamo na mail.
Nezaradené
int(192)

0 responses to “Domainer.sk: Tvoríme kampaň v Google AdWords

  1. zatial som spokojny s pribehom, navstevnost isla po porazninach dost hore a to aj vdaka kampaniam

  2. Vdaka za zmienku 😉 Vyuzit viac kanalov je urcite lepsie, snad sa nakoniec navzajom podporia.

    Problem je troskus meranim, Tomasovi som uz spominal, ze phpBB z nejakeho dovodu orezava utm_source atd. tagy – zrejme zato moze SEO mod?

  3. je to dost mozne ja uz tam mam tolko kodov, ze ani neviem ci mi to nemera aj niekto iny 😀

Prihláste sa na odber noviniek v online marketingu
newsletter